mohi72

New Member
ارسال ها
1
لایک ها
0
امتیاز
0
#1
زبان برنامه نویسی C++ در سال 1985 توسط Bjarne Stroustup در آزمایشگاه AT&T بعنوان توسعه ای بر زبان C بوجود آمد. افزونه هایی که بر این زبان اضافه شده بودند، از زبان Simula گرفته شده بودند. از آن زمان تا کنون، C++، با سرعت زیادی در راستای نیازهای عملی برای یک زبان برنامه نویسی رو به رشد است، نیازهایی که یک زبان برنامه نویسی را قادر می سازد تا بطور موثری انواع مختلفی از داده ها را در کنار یکدیگر مدیریت نماید. محور اصلی در پیاده سازی این زبان برنامه نویسی، مفهوم برنامه نویسی شی گرا است (OOP). امروزه، C++ بازار تجاری را در اختیار خود گرفته است بطوریکه این زبان برنامه نویسی، هم برای برنامه نویسان سیستم های عامل و هم برای برنامه نویسان نرم افزارهای کاربردی، مورد پسند می باشد.


برنامه نویسی شی گرا


برای آنکه مزیتهای یک زبان برنامه نویسی شی گرا را با یک زبان برنامه نویسی ساختاری نظیر MATLAB، FORTRAN 77، یا C نشان دهیم، فرض می کنیم که یک رقیب ورزشی بین المللی، به جمع دوندگانی از سراسر دنیا ملحق شده است. رکورد هر یک از دوندگان، تشکیل شده است از چندین فیلد شامل نام، کشور، شهر زادگاه، زمان تولد، و بهترین رکورد زمانی.


در یک زبان ساختاری، هر یک از این فیلدها در یک بردار داده ای جداگانه ذخیره خواهند شد. ولی در یک زبان برنامه شی گرا، هر دونده، تبدیل به شی ای خواهد شد که به عنوان عضوی از کلاس دونده ها تعریف می شود و هر عضو با مجموعه ای از این فیلدها توصیف خواهد شد. این روش به ما این امکان را می دهد تا ذخیره سازی، فراخوانی و ویرایش را به هر روش دلخواهی بر روی داده های شخصی هر دونده با استفاده از اپراتورهای سمبولیک ساده انجام دهیم. کلاسهای زیر مجموعه، تشکیل می شوند از بعنوان مثال دوندگانی از یک کشور خاص که به نحوی تعریف می شوند که می توانند به سادگی جزییات بیشتری را از دوندگان ارائه دهد.


یک زبان شی گرای OPP به ما این امکان را می دهد تا انواع داده های مورد نیاز خود را بصورت یک شی در یک کلاس تعریف کنیم و سپس از آن کلاس به عنوان سنگ بنای توسعه بیشتر استفاده نماییم. این انعطاف پذیری اساسا به ما این امکان را می دهد تا زبانی را بسازیم بدون آنکه کامپایلر آن را نوشته باشیم. با این دید، یک زبان شی گرا یا OPP زبان فوق العاده پیشرفته ای می باشد.


C و ++C


C++ بسط یافته زبان برنامه نویسی C است ولی اهدافی والاتر از C را پوشش می دهد بطوریکه باید بعنوان یک زبان مجزا تدریس و آموزش داده شود. لازم به ذکر است که در این مجموعه آموزشی، نیازی به یادگیری زبان C بعنوان پیش نیاز یادگیری C++ نمی باشد اگرچه یاد گرفتن آن می تواند مفید و کمک کننده باشد.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا