استقرا_2

Goharshady

New Member
لایک ها
166
2n شکلات در n قوطی گذاشته شده است. علی و رضا به نوبت و هربار یک شکلات بر می دارند. ثابت کنید رضا می تواند طوری شکلات انتخاب کند که 2 شکلات آخر متعلق به یک قوطی باشد.
لنینگراد_1980

rza

New Member
لایک ها
1
پايه استقرا:n=1 درست است. 1 قوطي 2شكلات فرض استقرا:n=k درست. حكم استقرا: 2k+2 شكلات ,k+1 قوطي,n=k+1 ========================================================================================================== اثبات: رضا بايد در حركت اول خود يك قوطي را خالي و حذف كند زيرا در اين صورت k قوطي و 2kتا شكلات داريم كه طبق فرض اثبات شده است. حركت اول علي سه حالت دارد.1-از يك قوطي با يك شكلات بر مي دارد: در اين صورت يك قوطي حذف و رضا با برداشتن يك شكلات به طور دلخواه k قوطي و2k تا شكلات خاهيم داشت كه طبق فرض استقرا 2 شكلات دريك قوطي در آخر مي ماند. 2-از قوطي كه 2شكلات دارد بردارد: كه در اين صورت رضا از همان قوطي يك شكلات بر مي دارد و يك قو طي حذف مي شود وطبق فرض اثبات مي شود. 3-از قوطي كه بيش از 2شكلات داشته باشد بردارد: كه در اين صورت حتما ما قوطي خواهيم داشت كه يك شكلات دارد كه در اين صورت رضا با برداشتن آن شكلات يك قوطي را حذف مي كند كه در اين صورت طبق فرض اثبات مي شود.

Olympiad

New Member
لایک ها
134
پس استقراي 1 كجا بود ؟!!!!

Goharshady

New Member
لایک ها
166
rza گفت
پايه استقرا:n=1 درست است. 1 قوطي 2شكلات فرض استقرا:n=k درست. حكم استقرا: 2k+2 شكلات ,k+1 قوطي,n=k+1 ========================================================================================================== اثبات: رضا بايد در حركت اول خود يك قوطي را خالي و حذف كند زيرا در اين صورت k قوطي و 2kتا شكلات داريم كه طبق فرض اثبات شده است. حركت اول علي سه حالت دارد.1-از يك قوطي با يك شكلات بر مي دارد: در اين صورت يك قوطي حذف و رضا با برداشتن يك شكلات به طور دلخواه k قوطي و2k تا شكلات خاهيم داشت كه طبق فرض استقرا 2 شكلات دريك قوطي در آخر مي ماند. 2-از قوطي كه 2شكلات دارد بردارد: كه در اين صورت رضا از همان قوطي يك شكلات بر مي دارد و يك قو طي حذف مي شود وطبق فرض اثبات مي شود. 3-از قوطي كه بيش از 2شكلات داشته باشد بردارد: كه در اين صورت حتما ما قوطي خواهيم داشت كه يك شكلات دارد كه در اين صورت رضا با برداشتن آن شكلات يك قوطي را حذف مي كند كه در اين صورت طبق فرض اثبات مي شود.
قسمت آخر اثباتتون اشتباهه چون ممکنه قوطی خالی هم داشته باشیم. فرض کنید همه ی قوطی ها غیر از ۲ تا خالی باشند و هر دو تا قوطی بیش از ۲ شکلات داشته باشند در این صورت حالت ۳ اتفاق می افتد ولی رضا نمی تواند کاری که شما گفتید را انجام بدهد. ضمنا در صورت مسئله نیامده که علی بازی را شروع می کند.

اثبات اصلی شبیه همین است ولی باید فرض استقرا را قوی کنید

Olympiad

New Member
لایک ها
134
پس كي بازي رو شروع مي كنه ؟!

Goharshady

New Member
لایک ها
166
تو لنینگراد چیزی ننوشته بود. من فقط همینو می دونم

Olympiad

New Member
لایک ها
134
اصل سوال :

تعداد 2n شکلات، به صورتی در n قوطی گذاشته شده است. دختربچه و پسربچه ای به نوبت، و هر بار يک شکلات، بر می دارند. نخستين شکلات را
دختربچه انتخاب می کند. ثابت کنيد، پسربچه می تواند طوری شکلات انتخاب کند که دو شکلات آخر، متعلق به يک قوطی باشند.

Goharshady

New Member
لایک ها
166
Olympiad گفت
اصل سوال :

تعداد 2n شکلات، به صورتی در n قوطی گذاشته شده است. دختربچه و پسربچه ای به نوبت، و هر بار يک شکلات، بر می دارند. نخستين شکلات را
دختربچه انتخاب می کند. ثابت کنيد، پسربچه می تواند طوری شکلات انتخاب کند که دو شکلات آخر، متعلق به يک قوطی باشند.
اصل سوال مارک و گئورگ بود که مارک اول انتخاب می کرد و باید ثابت می کردیم مارک نمی تواند این کار را بکند و استراتژی برد همواره با گئورگ است

Olympiad

New Member
لایک ها
134
پايه استقرا كه معلومه .....

اگر نفر اول در حركت اول از جعبه اي شكلات بردارد كه فقط 1 شكلات داشته ، ما ميتونيم از جعبه اي كه بيش از 1 شكلات داره ، يه شكلات برداريم و بنابراين به فرض استقرا ميرسيم.
اگر نفر اول در حركت اول از جعبه اي شكلات بردارد كه داراي تنها 2 شكلات باشد ، اونوقت ما شكلات بعدي همون جعبه رو برميداريم و به فرض استقرا مي رسيم.
اگر نفر اول در حركت اول از جعبه اي شكلات بردارد كه بيشتر از 2 شكلات داشته باشد ، اونوقت ما از يك جعبه كه داراي 1 شكلات است ، شكلات برميداريم و به فرض استقرا مي رسيم
(بدهيه كه بعد از حركت نفر اول حتما جعبه اي وجود دارد كه فقط 1 شكلات داره...)

فكر كنم دقيقا راه حل rza شد !!!!!

من فكر مي كنم راه حل درسته ....

SABB

New Member
لایک ها
25
اینم راه منه:

پایه برای n=1 که گلابیه!

---

واسه n درست فرض میکنیم و واسه n+1ی: مینیمم شکلات خونه ها رو برابر min قرار می دیم. واضحه که min<=2. پس سه تا حالت زیر رو در نظر میگیریم:

min==0: بعد اینکه دختره و پسره هر کدوم یک شکلات برداشتن مساله با فرض استقرا حل میشه.

min==1: در اینصورت امکان داره دختر اول از اون خونه برداره؛ پس پسر تو نوبت بعدی از یه قوطی دیگه بر میداره و باتوجه به اینکه این قوطی رو میذاریم کنار فرض استقرا برقرار میشه. ولی اگه دختر از این برنداره، پسر تو نوبت خودش از این برمیداره و این قوطی رو کنار میذاریم و باز با فرض استقرا حل میشه.

min==2: در اینصورت همه ی قوطی ها دقیقا دو شکلات دارن. پس پسره هر دفعه از قوطی یی که دختره برداشته بر میداره.
درسته؟!

فکر کنم دقیقا راه بقیه شد

rza

New Member
لایک ها
1
جواب
Goharshady است.1- اين را بدانيد كه علي شروع مي كند چون آمده به نوبت علي و رضا درهر صورت اين يك چيزي است كه ميچرخد و اسم مهم نيست . 2- براي ما حركت اول علي مهم است اگر خالي باشد كه علي آن را انتخاب نمي كند چون شكلاتي ندارد كه علي بخواهد بر دارد.

Goharshady

New Member
لایک ها
166
rza گفت
جواب
Goharshady است.1- اين را بدانيد كه علي شروع مي كند چون آمده به نوبت علي و رضا درهر صورت اين يك چيزي است كه ميچرخد و اسم مهم نيست . 2- براي ما حركت اول علي مهم است اگر خالي باشد كه علي آن را انتخاب نمي كند چون شكلاتي ندارد كه علي بخواهد بر دارد.
جواب :
۱- این را بدانید که خیلی فرق دارد چه کسی شروع می کند. وقتی گفته به نوبت شما باید ثابت کنید نفر دوم استراتژی این کار را دارد و همچنین ثابت کنید نفر اول نمی تواند این کار را بکند پس خیلی فرق دارد
۲- شما در حالت سوم گفته بودید یک ظرف هست که یک شکلات دارد من الآن مثال نقض زدم بنابراین اثبات حالت سوم شما غلط است.
۳- لطفا ۱ و ۲و ۳ ننویسید!

rza

New Member
لایک ها
1
من در حالت سوم قوطي بيش از دو شكلات را در نظر گرفتم . براي اطمينان شما از اين كه نفر اول علي است را فتند.

Goharshady

New Member
لایک ها
166
rza گفت
من در حالت سوم قوطي بيش از دو شكلات را در نظر گرفتم . براي اطمينان شما از اين كه نفر اول علي است را جناب آقاي علي پور گفتند.
من چه جوری منظورم رو بفهمونم!!!
تو حالت سوم شما گفتی که یک قوطی با یک شکلات وجود داره. من مثالی زدم که اینطوری نیست پس باید یه راهی بدین که نیازی به این نداشته باشه
آقای علی پور هم درست گفته اند ولی اصل سوال در لنینگراد این بود که ثابت کنید نفر دوم می تونه این کار رو بکنه و نفر اول نمی تونه!

rza

New Member
لایک ها
1
ببينيد ما در حكم بايد 2شكلات و1 قوطي را حذف كنيم تا به فرض برسيم پس اگر به قول شما 2 قوطي شكلات دار و بقيه بي شكلات باشن يك قوطي را حذف شده تصور مي كنيم و در حركت اول دو نفر دو شكلات حذف مي شوند بس الان همان فرض است.

Goharshady

New Member
لایک ها
166
rza گفت
ببينيد ما در حكم بايد 2شكلات و1 قوطي را حذف كنيم تا به فرض برسيم پس اگر به قول شما 2 قوطي شكلات دار و بقيه بي شكلات باشن يك قوطي را حذف شده تصور مي كنيم و در حركت اول دو نفر دو شكلات حذف مي شوند بس الان همان فرض است.
آفرین! حالا درست شد. همه ی نکته اش این بود که این حالت رو هم باید در نظر بگیریم. شاید شما فکر کنید که من خیلی الکی گیر دادم ولی برای یه چیزی شبیه همین پارسال ۶ نمره تو مرحله ۲ از من کم کردن و همین باعث شد کامل نشم.

rza

New Member
لایک ها
1
حق دقيقا با شماست

mimilad

New Member
لایک ها
40
سلام من ميلاد هستم دانش اموز سال اول متوسطه
ميخواستم بهم چند تا مراجع و كتاب براي مرحله ي اول المپياد كامپيوتر معرفي كنيد
باتشكر

لایک ها
79
mimilad گفت
سلام من ميلاد هستم دانش اموز سال اول متوسطه
ميخواستم بهم چند تا مراجع و كتاب براي مرحله ي اول المپياد كامپيوتر معرفي كنيد
باتشكر

اینجا ماراتن استقراست . یه تاپیک جدید باید برای این موضوع ایجاد می کردی . من این کار رو به جات می کنم .

ویرایش : این کار خلاف قوانین سایت نیست؟ یه جنبه تبلیغاتی پیدا نمی کنه همچین تاپیکی؟

C

counterexample

Guest
Goharshady گفت
rza گفت
آفرین! حالا درست شد. همه ی نکته اش این بود که این حالت رو هم باید در نظر بگیریم. شاید شما فکر کنید که من خیلی الکی گیر دادم ولی برای یه چیزی شبیه همین پارسال ۶ نمره تو مرحله ۲ از من کم کردن و همین باعث شد کامل نشم.
جواب ioi درست نبود؟ مشکلش چی بود؟

بالا