physics

New Member
لایک ها
104
arash_b گفت
سلام

واسه مرحله 1 چی بخونم من واقعا گیج شدم ولی فیزیک هالیدی جلد1 رو تموم کردم لطفا منو راهنمایی کنید

سلام به شما دوست عزیز . خوبه که هالیدی 1 رو تموم کردید . تمریناش رو هم کامل حل کنید (البته اکثرش راحته ولی حتما سوالای مهمش باید حل بشه) . بهتره شروع به خوندن هالیدی 3 بکنید و هفته ای یه فصلشو بخونید و همزمان با اون ایرودوف مکانیک رو حل کنید (بیشتر وقتتون رو بذارید روی ایرودوف) . کمی اذیت میکنه ولی باور کنید خیلی موثره . هرجا هم مشکل ریاضی داشتید ، میتونید به کتاب های ریاضی مراجعه کنید (من این کار رو نکردم ، تجربی یاد گرفتم) . هالیدی 3 رو تا آخر جریان متناوب بخونید کافیه . بعد از ایرودوف 1 و حل سوالات هالیدی ، نوبت ایرودوف 2 هستش (این یکی ریاضیش عالیه)

حالا باید برید سراغ ترمو و اپتیک و فیزیک پیش . جمعا حدود دو هفته طول میکشه تا بهشون کاملا مسلط بشید . اول ترمو چون مهمتره . "کتاب الفبای گرما و سیالات" انتشارات دانش پژوهان عالیه . تمرینای آخر فصلاشم برای مرحله 1 مهم نیست . یه تعداد کمی هم به درد مرحله 2 میخوره . بعد از ترمو ، "الفبای نور هندسی" دانش پژوهان . این یکی رو من نظیرشو ندیدم از لحاظ جامعیت و خوبی به خصوص برای المپیاد . خیلی با دقت بخونید این کتاب رو . نکته ها ریزی رو تو حل تمریناش به کار برده که مهمن .
بعد از خوندن کتاب پیش و حل تمریناش(تمریناشو حل کنیدا ! وگرنه زحمتتون به هدر میره) . اگه وقت اضافه داشتید میتونید تمرینای کتاب "مسایل دوره درسی فیزیک" رو تفریحی حل کنید (بعد از حل ایرودوف ، دیگه اکثر سوالای این کتاب راحته) .

میرسیم یه ماه آخر مونده به مرحله 1 . حل نمونه سوال که در واقع مهمترین قسمته . کتابش دو جلده . وقت بگیرید و توی شرایط امتحان ، سوالا رو حل کنید (تقلب نکنیدا !) فکر کنم هفته ای دو آزمون کافی باشه . همزمان با اون دوره میکنید چیزایی رو که خوندید و نکات مهم رو .

انشاا... مرحله 1 رو که دادید ، شروع میکنید به خوندن اپتیتود . به قول آقای رضایی "اینم که حل کنی دیگه استاد میشی" و واقعا هم همینطوره . سعی کنید خودتون حل کنید و براش وقت بذارید ( من عاشق بخش سیالات و الکتروشم
) .

میرسیم به اسفتدماه . از اوایل اسفند وقت حل کردن نمونه سوالات مرحله 2 هستش . کتابای قدیمیش رو اگه بگردید پیدا میکنید . در غیر این صورت اگه مدرستون استاد المپیاد نداره ، مجبورید از بچه ها ی مدارس المپیاد خیز نمونه سوالا و حلاشو بگیرید و یا از استادای المپیادی کمک بگیرید . با دقت سوالارو تو وقت حل کنید .

این قسمت از همه بهتره
: کلپنر ! واقعا قشنگه ! جدی میگم . تا فصل 5 رو بخونید اگه وضعتون خیلی خوب بود ، چون برای مرحله 2 این کتاب لازم نیست و برای دوره نیاز دارید بهش . پس : این یکی شرط داشتا !

این دو تا رو هم دوباره اگه خیلی خوب بودید بخونید : گریفیث و تقریب و اختلال (تقریب و اختلال هم بی نظیره!)

همین الان یه کتاب دیگه یادم اومد : "مکانیک" نشر الگو ، آقای فنونی . اینم اگه وضعتون خوب بود ، برای مکانیک دوره تابستون بخونید . من اونقدر عاشقش شدم که دلم نمیومد بذارمش کنار و تا آخرش که نوسان بود و نیازی بهش نبود ، خوندمش . حتی بعد از المپیاد هم که شده بخونیدش وگرنه نصف عمرتون به فناست .
یه توضیح هم بدم که این کتاب فقط مثاله و با استفاده از حل مثال آموزش داده و غلط هم زیاد داره .

توی عید هم دوره ی مطالب و نکات مهم و حل المپیاد ها . من توی عید روزی 9 ساعت درس میخوندم (البته من خیلی دیرتر از شما شروع کرده بودم ، ولی فکر کنم حتی شما هم باید توی عید همین مقدار یا بیشتر بخونید) پس عید رو جدی بگیرید . حدودا تا یه هفته قبل از مرحله 2 باید طول بکشه حل نمونه سوالات مرحله2 .

شب قبل از آزمون یه ورق سریع بزنید سوالای مرحله 2 رو و ببینید اشتباهاتتون توی چه چیزهایی بوده .

بعدش هم آزمون و بعد هم انشاا... دوره و بعد هم طلا و ...

یه چیزی : المپیاد چهار چیزه : دقت ، دقت ، دقت و دقت . یادتون نره . انیشتین هم که باشید ، بی دقتی کل زحمتاتون رو به هدر میده .

سرتون رو درد آوردم ، ببخشید . این برنامه ای بود که من خودم کمابیش با اون پیش رفتم . البته به دلیل کمبود وقتم ، بعضی جاهاشو جابه جا کردم .

موفق باشید

Elham_p

New Member
لایک ها
8
سلام<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>
من به دلايلي نتونستم خيلي بخونم و الان خيلي عقبم.10 فصل هاليدي مكانيك رو خوندم(از مسايلش مونده)و 3 فصل الكتريسيته و مكانيك سيالات رو هم تقريبا كار كردم(هاليدي و الفباي حرارت و سيالات.)<o:p></o:p>
رياضي هم مشتق و انتگرال رو در حد ساده بلدم.
الان هم همزمان سه جلد هاليدي رو دارم مي خونم.
ممنون مي شم اگه اشكالي در برنامم مي بينيد بفرماييد.به نظر شما ادامه دادن براي من منطقيه؟
در ضمن به هيچ دبير المپيادي هم دسترسي ندارم.
ممنون

لایک ها
282
Elham_p گفت
سلام<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>
من به دلايلي نتونستم خيلي بخونم و الان خيلي عقبم.10 فصل هاليدي مكانيك رو خوندم(از مسايلش مونده)و 3 فصل الكتريسيته و مكانيك سيالات رو هم تقريبا كار كردم(هاليدي و الفباي حرارت و سيالات.)<o:p></o:p>
ممنون مي شم اگه اشكالي در برنامم مي بينيد بفرماييد.به نظر شما ادامه دادن براي من منطقيه؟
ممنون
من فکر کنم مهمترین و وقتگیرترین بخش هالیدی ها همان مسایل هالیدی می باشد و د رابطه با الفبای حرارت وسیالات آقای رضایی

وآقای نوروزشاه و آقای امیر علی میر که همه طلا دارند گفتند بهره نخونید مخصوصا الانچون بهترین وقتتون که الانه هدر میره برای

ریاضیات هم بهتره توماس رو بخونی من فکر می کنم که نیازه

physics

New Member
لایک ها
104
Elham_p گفت
ممنون
سلام به شما دوست عزیز . به نظر من عقب نیستید ولی برنامتون زیاد خوب نیست .

الان ترمو لازم نیست ! حتی اگر هم وقت نشد ترمو و اپتیک و پیش رو برای مرحله 1 بخونید مشکلی نیست . الان فقط برید سراغ سوالای کمی سخت و سخت هالیدی1 و اونا رو خوب یاد بگیرید . بقیش هم طبق برنامه ای که گفتم .

این برنامه در مورد من جواب داد و تکرار میکنم که من از شما دیرتر شروع کردم . پس برای شما هم دیر نیست . فقط باید حسابی بخونید . تا مرحله اول ، روزی 4 ساعت کافیه به نظر من . البته از مهرماه به بعد . تابستون رو نمیدونم چون من تو تابستون چیزی نخوندم . هرچه قدر بیشتر سوال حل کنید ، بهتره .

تو حل سوالات از الان دقت کنید . سوالایی رو که مشکل دارید علامت بذارید کنارش و از کسی که حالیشه بپرسید (در مورد ایرودوف این مسئله مهمه) . سرعتتون رو هم ببرید بالا تا برای آزمون مرحله 2 راحتتر باشید .

نگران وقت هم نباشید . اصلا عقب نیستید .

موفق باشید

physics

New Member
لایک ها
104
راستی یادم رفت یه چیزی بگم :

امسال انتشارات فاطمی یه سری کتاب المپیاد چاپ کرد: " ناب " . کتابای خوبی هستن به خصوص اینکه توسط کسانی نوشته شدن که خودشون استادای عالی المپیاد هستن . من فقط مکانیک و الکتریسیته رو خوندم برای دوره کردن . کتابای خوبی هستن و میتونن جایگزین هالیدی بشن . ریاضیات ساده ای هم دارن . البته مکانیکش کامل نبود زیاد ولی خوب برای صفر کیلومترا خوبه . اما الکتریسیته و مغناطیسش خوب بود . به خصوص سوالای آخر فصلش . حتی اگه این کتاب رو نمیخونید ، سوالای آخر فصلشو حل کنید . تیپ المپیادی دارن .

اینا نظر من بود (بعد از خوندن هالیدی) خودتون کتابارو ورق بزنید و ببینید به نظرتون چطورن .

IsaacNewton

New Member
لایک ها
17
ایرودوف جلد یک مکانیک دیگه گیر نمیاد ، دیگه انتشارات دانش پژوهان جوان چاپش نمیکنه. کل انقلاب زیرو رو کردم ، هیچ جا ندارن.کسی میدونه کجا ایرودوف جلد یکو دارن؟
(الان بعد بیست و چهار ساعت واقعا ممنونم که هیچکسی نه راهنمایی و نه هیچی نگفت. خیلی ممنونم.)
برای افرادی که ایرودوف جلد یک رو نمیتونن بخرن چون دیگه چاپ نمیشه ، انتشارات کانون فرهنگی آموزش همون قلم چی خودمون این کتاب رو جدیدا با ویرایش جدید چاپ کرده. البته ویرایشش اصلا به درد نمی خوره و کتابو خراب کرده.

لایک ها
282
این کتاب تقریب اختلال که هی ازش حرف می زنید دقیقا موضوعش چیه و و بیشتر بدرد کدوم مرحله می خوره و در چه مدت خونده میشه وچه پیشنیازی داره؟

IsaacNewton

New Member
لایک ها
17
math-taha-physic گفت
این کتاب تقریب اختلال که هی ازش حرف می زنید دقیقا موضوعش چیه و و بیشتر بدرد کدوم مرحله می خوره و در چه مدت خونده میشه وچه پیشنیازی داره؟
کتاب تقریب و اختلال در مکانیک، نوشته ی حجت الله مظفری، انتشارات خوشخوان
بدرد مرحله دوم و دوره میخوره، پیشنیازشم در حد ریاضیات ساده درحد انتگرال و تابع و... فیزیک در حد دونستن سینماتیک در حد مرحله اول

physics

New Member
لایک ها
104
سلام به شما .

کتاب تقریب و اختلال ، شیوه های تقریب زدن در فیزیک رو یاد میده که برای مرحله 1 و 2 نیاز چندانی به اون نیست . تقریب در حد ساده رو با حل تمرین یاد میگیرید . برای مرحله 2 هم اگر احساس نیاز کردید ، میتونید فصل اول این کتاب رو بخونید . سخت ترین سوالی که میتونن بدن از تقریب ، تو المپیاد امسال بود (سوال 8) و میبینید که با اطلاعات کمی هم از تقریب میشه حل کرد اون سوالو .

برای اینکه تو دوره راحت تر و قویتر باشید ، میتونید این کتاب رو بخونید .

باید مهارت حل مسئلتون خوب باشه وقتی این کتاب رو میخونید . پیشنیاز زیادی لازم نیست . پیشنهاد من اینه که این کتاب رو بعد از مرحله بخونید .

موفق باشید

tiram

New Member
لایک ها
1
بچه ها راستی شما چیزی راجع به عوض شدن سبک سوالای المپیاد فیزیک شنیدید.
من دقیقا نمی دونم ولی معلمامون یه چیزایی میگقتن که آقای دکتر بهمن آبادی (میشناسین که!!) نظرش راجع به نحوه سوال دادن فرق کرده.

sinas1372

New Member
لایک ها
1
tiram گفت
بچه ها راستی شما چیزی راجع به عوض شدن سبک سوالای المپیاد فیزیک شنیدید.
من دقیقا نمی دونم ولی معلمامون یه چیزایی میگقتن که آقای دکتر بهمن آبادی (میشناسین که!!) نظرش راجع به نحوه سوال دادن فرق کرده.

منظورت تغییر نوع سوال های مرحله ی اول و دوم امسال بود؟
من تو ازمون ها (به طور غیر مجاز) شرکت کردم سوال های این دوره رو راحت تر حل می کردم تا دوره های قبل
ولی بنظر خیلی ها سختر بود نظر شما چیه؟

physics

New Member
لایک ها
104
سلام به شما دوست عزیز . من نشنیدم ، دیدم ! سوالای امسال سبک متفاوتی داشتن ولی سخت تر نبودن .

به نظرم سوالات خشک تر بود (شبیه ایرودوف و اپتیتود)

موفق باشید

nazhin

New Member
لایک ها
0
میشه منو یه کمی راهنمایی کنید.!من تقریبا 5 فصل از جلد 3 هالیدی رو خوندم وتا حدودی مساله هاشو حل کردم.میشه گفت تا حدود زیادیم به فرمول ها ونکته های جلد یک واردم،یعنی یه دور کامل متن رو خوندم و نصف تمرین هاشو حل کردم.
من تصمیم داشتم سوالات دوره های 15 تا اخر رو حل کنم ، برامکانیک ایرودوف و برا الکتریسیته و اینا هم همون هالیدی رو .انتگرال و مشتق هم در حد ساده بلدم!بهترین کار چیه تو این وقته باقی مونده!؟ واینکه واقعا چه جوری میشه قبولی رو تو مرحله اول تخمین زد؟
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
بله،حتما به صفحه های قبل مراجعه می کنم!

physics

New Member
لایک ها
104
nazhin گفت
میشه منو یه کمی راهنمایی کنید.!من تقریبا 5 فصل از جلد 3 هالیدی رو خوندم وتا حدودی مساله هاشو حل کردم.میشه گفت تا حدود زیادیم به فرمول ها ونکته های جلد یک واردم،یعنی یه دور کامل متن رو خوندم و نصف تمرین هاشو حل کردم.
من تصمیم داشتم سوالات دوره های 15 تا اخر رو حل کنم ، برامکانیک ایرودوف و برا الکتریسیته و اینا هم همون هالیدی رو .انتگرال و مشتق هم در حد ساده بلدم!بهترین کار چیه تو این وقته باقی مونده!؟ واینکه واقعا چه جوری میشه قبولی رو تو مرحله اول تخمین زد؟

دوست عزیز ، بهتره به صفحه ی قبل رجوع کنید .

موفق باشید

ali72

New Member
لایک ها
0
زیاد به ایرودف توجه کردن اشتباه ایرودف واسه این بزن که فقط فرمول هایی که تو هالیدی خوندی و واست جا بندازه فقط در همین حد انتگرال همین در حد ساده کافیه ولی مشتق نه خوب خوب یاد بگیر که هم تو خوندن هالیدی هم تو حل سوالا خیلی به دردت می خوره دوره ما ثابت کردن که می خوان قالب هایه سوالا رو تغیر بدن پس باید حواستون کامل جمع باشه از فیزیک نوین مخصوصا موج و دوران پیش هم کم نزارید دید که سوال دادن موقع ما مکانیک هم سوالاتش سخت نیست فقط خر کاری (البته ببخشیدا) زیاد داره باید هزار تا معادله بنویسی فکر بی خیال شی ولی امتیاز آوره چون دقت اکثر افراد تو مکانیک به دلیل حجم بالایه سوال می اد پایین و این مساوی با سقوط . تخمین موفقیت نمی شه زد باور نمی کنی به حرفایه اونایی که قبول نشدن گوش کن همشون زحمت کشیدن همشون هم واقعا المپیادی بودن ولی ... به نظرم تو المیپاد از فرمول یاد گرفتن مهم تر اینه که بتونی سوال رو نحلیل کنی اگه تو تحلیل قوی هستی قبولی تو المپ فیزیک و بهت تبریک می گم

niamen

New Member
لایک ها
20
مهمتر اینه که سوتی ندی...
هیچ سوتی ای رو دسته کم نگیرید
10-12 تا از اونایی که تو دوره ان واقعا واقعا تعطیلن........
اگه سوتی ندید و واقعا تلاش کنید میتونید....

niamen

New Member
لایک ها
20
یه چیز دیگه این گه رو تمتم مباحث پیش دانشگاهی علی الخصوص پیش 2 مسلط باشید
سخت نیست فقط بدونیدشون

F

fiiii

Guest
تحلیل قوی مهمه حتی من دوستی داشتم که همین امسال المپیاد داد و مرحله یک با اینکه چند هفته فقط هالیدی خوند تونست مرحله یک قبول شه البته اون چیزایی داره که کمتر کسی داره اون فقط یه بار یه چیزی و می خوند و حفظ می کرد واسه مدت طولانی و استدلال هم این قدر داشت که زنگ می زدم و تئوری بهش توضیح می دادم عینه یه معلم تمام تئوری ها رو بهش می گفتم بعد سوالی که با اون تئوریا حل میشد و خودم هم نمی تونستم حل کنم و می دادم درجا حل می کرد ! این یعنی استدلال در حالی که اون 5 ابتدایی بود و اول راهنمایی من هم دوره بود تقریبا ! تو راهنمایی تقلبی المیپاد داد و تا مرحله دو هم موفق شد ! (شناسنامه رو جعل کرده بود ...دی ) ولی امسال تو مرحله دو به دلایل خانوادگی نتونست مرحله دو قبول شه و الان کنکوریه

p-ghajari

Well-Known Member
لایک ها
311
سوالا خیلی افتزاح و مزخرف شده... فکر کنم از اختلاف کم بین بچه ها (فایل اکسل) فهمیده باشید...

پوف ... چه دوره ی گندی داشتیم ما..

بالا