abdi

New Member
لایک ها
171
monzavi گفت
یک سوال شیمی:
بر روی سرب IIکلرید(همون سرب دو کلرید!)که سرب آن مخلوطی از سرب 206 و سرب207 میباشد محلول سیر شده ی سرب دو کلرید که سرب آن سرب207 است اضافه میکنیم.تعیین کنید در دمای ثابت کدام اتفاق می افتد؟
1(به وزن سرب دو کلرید جامد افزوده میشود
2(از وزن سرب دو کلرید کاسته میشود
3(تغییری در وزن سرب دو کلرید جامد صورت نمیگیرد
4(تمام یونهای سرب206 وارد محلول میگردد
سرب 206 و 207 يعني چي؟

monzavi

New Member
لایک ها
0
تعادل

apvrya

New Member
لایک ها
7
monzavi گفت
یک سوال شیمی:
بر روی سرب IIکلرید(همون سرب دو کلرید!)که سرب آن مخلوطی از سرب 206 و سرب207 میباشد محلول سیر شده ی سرب دو کلرید که سرب آن سرب207 است اضافه میکنیم.تعیین کنید در دمای ثابت کدام اتفاق می افتد؟
1(به وزن سرب دو کلرید جامد افزوده میشود
2(از وزن سرب دو کلرید کاسته میشود
3(تغییری در وزن سرب دو کلرید جامد صورت نمیگیرد
4(تمام یونهای سرب206 وارد محلول میگردد
گزینه ی1
درسته یا نه؟
تا دو روز دیگه نمیتونم بیام سایت همین الان توضیح میزارم اگه درست بودن که هیچ وگرنه که به بزرگی خودتون ببخشین
میتونیم مثال رو مثله بخار آب تو ظرف سر بسته در نظر بگیریم و واکنش به تعادل رسیده پس اون ایزوتوپ207و206 به صورت جامد ته ظرف اند و محلول سیرشده 207 روش, و تعادل از نظر میکزوسکوپی میتونه پویا باشه چون گفته تعادلیه پس باید باید در میکروسکوپی پویا باشه پس تعداد اتم هایی که وارد محلول میشن و یون هایی که ته نشین میشن با هم برابرند . وچون ایزوتوپ ها خواص شیمیایی یکسان دارند پس شانس تبدیل 206و207 به یون های مثبت برابر است حال که شانس ها یکیست به ازای هردو یون 207 ته نشین شده یک یون206و یک یون 207 وارد محلول میشه و جرم اتمهای سرب207 بیش از جرم206 است پس گزینه یک درسته . اینایی که گفتم براساس شیمی هستند که تا به حال خوندیم ولی اینو بگم ممکنه تنها و تنها یون 206وارد محلول بشه ولی چون تو کتاب شیمی2نوشته خواص شیمیایی ایزوتوپ ها یکسانند بعید به نظر میرسه اگرم تنها 206وارد بشه میشه همون گزینه یک چون یه چیز باید جایگزین بشه گزینه 3رو یه خورده شک دارم ولی مطمئنم 2و4 نیست چون اگه باشه همون گزینه ی یکه. امید وارم درست باشه که خییلی خییلی بعیده.

لایک ها
521
بله، کاملا درک شیمیایی درستی دارید. چون محلولی که اضافه میشه سیر شده هستش و تعادل هم پویاست دیگه عامل شانسه که تعیین کننده هستش... شانس برگشت برای هر یون سرب 207 بیشتر از رفته (لزوما 2 برابر نیست، بستگی به ترکیب مخلوط سطح رسوب داره).
....................................................................................................................
برای راحت تر کردن مسئله میتونید مسئله رو به این شکل تغییر بدید که اول رسوب جامد رو به آب اضافه میکنیم و بعد یونهای
اضافه میکنیم. دو تا تعادل واسه این مسئله وجود داره:
حالا با اضافه کردن یون
(و همچنین یونهای کلرید) تعادل به هم میخوره (چون مقدار بیشتری از اونچه که باید از یونها باشه توی محلول موجوده) تعادل پایینی طبق اصل لوشاتلیه میره به سمت چپ و جرم رسوب افزایش پیدا میکنه.​

monzavi

New Member
لایک ها
0
بله!از دوستان شیمیوفیل خیلی ممنونم!جوابشون بسی علمی بود و جالب!

من خودم سر امتحان نتونستم این سوال رو حل کنم.و وقتی که تو خونه داشتم به سوالا فکر میکردم .اول گفتم مبحثو تشخیص بدم بعد بر اساس اون جواب بدم
بعد فهمیدم تعادله.که دقیقاً به نتیجه ی دوست عزیز apvryaرسیدم که گزینه های 2و4 یکیه!و مطمئناً جواب نیستن.بعد فرض کردم توی تعادلمون دو تا مؤلفه داریم.یکیش کلاً سرب207ه و یکی دیگش مخلوط سرب 206 و سرب 207ه.بعد فرض کردم عمل تعادل مثل میانگین گرفتنه!
یعنی میانگین 3(مخلوط سرب 206و سرب207!) و 5(سرب207!)میشه 4!یعنی به 3(مخلوط سرب 206 و سرب207) افزوده میشه.اینگونه بود که فک کردم جواب درست رو پیدا کردم

bihamta

New Member
لایک ها
345
تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 90: 25%

maral-riazi

New Member
لایک ها
112
میدونستیم! نمیدونم چرا همش همه این مسئله رو خاطر نشان میکنن ! من هی میخوام بهش فکر نکنم بازم . . . ! ( منظورم شخص خاصی نبود ! )

به هر حال چه تاثیر معدل 25 درصد باشه چه 15 درصد کاری نمیشه کرد . هر چی اه بکشیم و افسوس بخوریم نمره های سال سوممون تغییری نمیکنه !

بهتره به آینده فکر کنیم و نهایت تلاشمون رو بکنیم که اخر سر افسوس این روزها رو هم نخوریم ! ولی خواهشا دیگه این موضوع رو یادآوری نکین!

monzavi

New Member
لایک ها
0
با جواب دادن به سوال زیر به سوال"آیا کنکور ریاضی 89 غلط دیگه ای هم داشت؟"هم جواب میدید!
سوال جنجالی:بر روی بازه ی]0،3[دو نقطه به تصادف انتخاب میکنیم که بازه را به سه قسمت تقسیم کند.با کدام احتمال با این سه پاره خط میتوان مثلث ساخت؟
1-1/9
2-1/8
3-1/6
4-1/4​

313110

New Member
لایک ها
32
مثلا یکی بیام شیمی رو بزنم 100 درصد بعد اون 75 درصدش دستشو می گیره ؟ این که نامردیه اخه !؟ بعدا یکی بیاد میانگینه درصداش بشه 90 مثل سالایه قبل باید از 1--10 بشه اگه معدلش خوب نشه یعنی 1--10 نمی شه ؟

abdi

New Member
لایک ها
171
monzavi گفت
با جواب دادن به سوال زیر به سوال"آیا کنکور ریاضی 89 غلط دیگه ای هم داشت؟"هم جواب میدید!
سوال جنجالی:بر روی بازه ی]0،3[دو نقطه به تصادف انتخاب میکنیم که بازه را به سه قسمت تقسیم کند.با کدام احتمال با این سه پاره خط میتوان مثلث ساخت؟
1-1/9
2-1/8
3-1/6
4-1/4​
گزينه 2 مي‌شه؟

baran-h

Active Member
لایک ها
98
monzavi گفت
1-1/9
2-1/8
3-1/6
4-1/4​
میشه گزینه 4؟؟

منظورتون اینه که سوال غلطه؟؟
چرا غلطه؟؟؟

mozhgan

New Member
لایک ها
127
سلام...

جواب سوال گزینه 4 هستش یعنی 1/4 ...
سوالم غلط نیست فقط باید حواسمون باشه که فضای نمون ای نصف میشه.. (x>y یا x<y)
توی پاسخنامه اولیه سازمان سنجش گزینه 2 رو زده بود جواب درست ..که بعدا کلید تصحیح شد و گزینه 4 رو درست اعلام کردن!
(به نقل از دبیر گسسته مون!)

monzavi

New Member
لایک ها
0
بله!داستان از همینجا شروع میشه!جوابی که سازمان سنجش داده گزینه ی2ه!ولی فضای نمونه ای ای که می بایست در نظر گرفته بشه نصف فضای نمونه ای ایه که سازمان سنجش و طراح محترم سوال در نظر گرفته.پس احتمال هم دو برابر مقدار مورد نظر سازمان سنجش خواهد بود!
این سؤال دقیقاً سؤال52 فصل احتمال کتاب گسسته ی خیلی سبز ه.از اونجا میتونید بخونید که چرا فضای نمونه ای در واقع نصف مساحت یه مربع 3*3 ه نه کلش.
--------------------
البته من نمیدونم که این اصلاح توسط سازمان سنجش صورت گرفته یا نه!کتاب آبی کانون هم که چاپ جدیده قشنگ برای این سؤال دلیل و برهان آورده که آقا!جواب 1/8ه!

mozhgan

New Member
لایک ها
127
با توجه به اینکه رتبه 1 ریاضی (اشکان اسماعیلی ) گزینه 4 رو زده بود و همچنین با توجه به این که درصد ریاضیش 100 شده بود
پس نتیجه میگیریم که یا سوال رو حذف کدن!(که بعیده!) یا کلید رو عوض کردن!!

کلا کتابای کانون مشکل دارن (به جز چنتاش!) ..اونو ول کنین بذارید هر چی میخواد بگه!!!

maral-riazi

New Member
لایک ها
112
monzavi گفت
کتاب آبی کانون هم که چاپ جدیده قشنگ برای این سؤال دلیل و برهان آورده که آقا!جواب 1/8ه!
جدا کتاب آبی کانون گفته جواب 8/1 میشه ؟!!!! واااااااااااای!

خسته نباشن مولفای محترم!

monzavi

New Member
لایک ها
0
البته من از اشکان اسمعیلی خبر ندارم که چه گزینه ای زده!ولی کم کم دیدم نسبت به سؤالات کنکور داره عوض میشه!

mozhgan

New Member
لایک ها
127
maral-riazi گفت
monzavi گفت
کتاب آبی کانون هم که چاپ جدیده قشنگ برای این سؤال دلیل و برهان آورده که آقا!جواب 1/8ه!
جدا کتاب آبی کانون گفته جواب 8/1 میشه ؟!!!! واااااااااااای!

خسته نباشن مولفای محترم!

این که تعجب نداره!!!!

monzavi

New Member
لایک ها
0
کانون کتابای خوبی هم داره.به خصوص عربی 2 و عربی 3 آبی.وکتاب کالبد شکافی متن عربی!کتابای خیلی خوب و دقیقی هستن!

بالا