Ali1993

Well-Known Member
لایک ها
369
abdi گفت
abdi گفت
Ali1993 گفت
یه سوال دیفرانسیل می نویسم ظاهرش خیلی آسونه ولی باطنش خیلی ...
دنباله ی (n-2)/(n+1) کل کسر به توان n همگراست به ...
می دونیم باید حد دنباله رو در بی نهایت حساب کنیم .
جواب 1 : طبق قضیه ی پرتوان حد کسر در بی نهایت برایر یک است . یک به توان بی نهایت مساوی [HIGHLIGHT=#ffff00]یک .[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#ffffff]جواب 2 : کل کسر همیشه از یک کوچک تر است و به توان بی نهایت می رسد . پس جواب صفر است . [/HIGHLIGHT]
به نظر شما کدوم جواب درسته ؟؟؟؟؟
به نظر من جواب 1 درسته. جواب 2 مي‌گه كسر هميشه كوچكتر از 1 هست كه به توان بي‌نهايت مي‌رسه. يعني فقط nاي كه در توان هست رو بي‌نهايت در نظر گرفته. در حال كه داخل كسر هم n داريم و اون رو هم بايد در نظر بگيريم. در اين صورت حد داخل كسر 1 مي‌شود كه به توان بي‌نهايت همان 1 است.
البته اين جواب خودمه و ممكنه درست نباشه. فردا از معلممون مي‌پرسم اگه اشتباه بود مي‌گم.
مثل اينكه جوابم درست نبود. از معلممون كه پرسيدم، گفت اين حدش «نپريه» (عدد نپر) كه اواسط سال مي‌خونيمش. شرمنده كه جواب اشتباه دادم.
چه عجب یکی جواب داد . دشمنت شرمنده .
می خوام یه چیزی بگم . در این یکی دو هفته بحثای مختلفی در این تاپیک مطرح شد ، مثلا لیست کتابا ، این که بهترین آزمون کدومه ، آزمون قلم چی هفته ی پیش و... و این سوال دیفرانسیلی که من نوشتم .
بیشترمون تو همه ی بحثای بالا شرکت کردیم ولی به این سوالی که من نوشتم فقط یه نفر جواب داد . اگه ما فقط هفته ای یه ساعت بیایم تو سایت و از این جور بحثا بکنیم ، نسبت به هم مدرسه ای های خودمون که تو این سایت نمیان ، تا سر کنکور چهل و چند ساعت فرصت مطالعه رو از دست می دیم . ( البته من که روزی یه ساعت تو سایتم ! ) ولی اگه در این تاپیک در کنار بحثای جانبی ، سوالای خوبی رو که از این ور اون ور گیر میاریم بنویسیم نه تنها وقتمون رو از دست ندادیم ، بلکه میشه گفت کلی وقت هم ذخیره کردیم . چون برای پیدا کردن هر سوال نکته داری کلی باید گشت .
خلاصه می خوام بگم که از اونایی که تو همه ی بحثا شرکت می کنن ولی به این جور سوالا توجهی نمی کنن دلگیرم .
و اما این سوال : آیا من کرم داشتم که از عدد نپر که هنوز هیچکدوم نخوندیم سوال مطرح کردم ؟؟ معلومه که نه . می خواستم بگم که حواستون به فرق حد تابعای معمولی و دنباله ها در بینهایت باشه . در این جا درسته که بینهایت تا عدد کوچیک تر از یک دارن در هم ضرب میشن ولی همه ی این عددا خیلی به یک نزدیکن . پس با سواد فعلی ما نمیشه به این سوال جواب داد . ولی طبق این چیزایی که نوشتم میشه استدلال هر دو جواب اولیه رو رد کرد و گفت که جواب نه یک میشه نه صفر . ( اینم بگم که وقتی معلممون سر کلاس اینو پرسید یه سری گفتن یک یه سری گفتن صفر ، بعد که استدلالامونو برا هم گفتیم دیدیم یه جورایی هممون راست می گیم . )

pishi72

New Member
لایک ها
77
Ali1993 گفت
abdi گفت
abdi گفت
Ali1993 گفت
یه سوال دیفرانسیل می نویسم ظاهرش خیلی آسونه ولی باطنش خیلی ...
دنباله ی (n-2)/(n+1) کل کسر به توان n همگراست به ...
می دونیم باید حد دنباله رو در بی نهایت حساب کنیم .
جواب 1 : طبق قضیه ی پرتوان حد کسر در بی نهایت برایر یک است . یک به توان بی نهایت مساوی [HIGHLIGHT=#ffff00]یک .[/HIGHLIGHT]
[HIGHLIGHT=#ffffff]جواب 2 : کل کسر همیشه از یک کوچک تر است و به توان بی نهایت می رسد . پس جواب صفر است . [/HIGHLIGHT]
به نظر شما کدوم جواب درسته ؟؟؟؟؟
به نظر من جواب 1 درسته. جواب 2 مي‌گه كسر هميشه كوچكتر از 1 هست كه به توان بي‌نهايت مي‌رسه. يعني فقط nاي كه در توان هست رو بي‌نهايت در نظر گرفته. در حال كه داخل كسر هم n داريم و اون رو هم بايد در نظر بگيريم. در اين صورت حد داخل كسر 1 مي‌شود كه به توان بي‌نهايت همان 1 است.
البته اين جواب خودمه و ممكنه درست نباشه. فردا از معلممون مي‌پرسم اگه اشتباه بود مي‌گم.
مثل اينكه جوابم درست نبود. از معلممون كه پرسيدم، گفت اين حدش «نپريه» (عدد نپر) كه اواسط سال مي‌خونيمش. شرمنده كه جواب اشتباه دادم.
چه عجب یکی جواب داد . دشمنت شرمنده .
می خوام یه چیزی بگم . در این یکی دو هفته بحثای مختلفی در این تاپیک مطرح شد ، مثلا لیست کتابا ، این که بهترین آزمون کدومه ، آزمون قلم چی هفته ی پیش و... و این سوال دیفرانسیلی که من نوشتم .
بیشترمون تو همه ی بحثای بالا شرکت کردیم ولی به این سوالی که من نوشتم فقط یه نفر جواب داد . اگه ما فقط هفته ای یه ساعت بیایم تو سایت و از این جور بحثا بکنیم ، نسبت به هم مدرسه ای های خودمون که تو این سایت نمیان ، تا سر کنکور چهل و چند ساعت فرصت مطالعه رو از دست می دیم . ( البته من که روزی یه ساعت تو سایتم ! ) ولی اگه در این تاپیک در کنار بحثای جانبی ، سوالای خوبی رو که از این ور اون ور گیر میاریم بنویسیم نه تنها وقتمون رو از دست ندادیم ، بلکه میشه گفت کلی وقت هم ذخیره کردیم . چون برای پیدا کردن هر سوال نکته داری کلی باید گشت .
خلاصه می خوام بگم که از اونایی که تو همه ی بحثا شرکت می کنن ولی به این جور سوالا توجهی نمی کنن دلگیرم .
و اما این سوال : آیا من کرم داشتم که از عدد نپر که هنوز هیچکدوم نخوندیم سوال مطرح کردم ؟؟ معلومه که نه . می خواستم بگم که حواستون به فرق حد تابعای معمولی و دنباله ها در بینهایت باشه . در این جا درسته که بینهایت تا عدد کوچیک تر از یک دارن در هم ضرب میشن ولی همه ی این عددا خیلی به یک نزدیکن . پس با سواد فعلی ما نمیشه به این سوال جواب داد . ولی طبق این چیزایی که نوشتم میشه استدلال هر دو جواب اولیه رو رد کرد و گفت که جواب نه یک میشه نه صفر . ( اینم بگم که وقتی معلممون سر کلاس اینو پرسید یه سری گفتن یک یه سری گفتن صفر ، بعد که استدلالامونو برا هم گفتیم دیدیم یه جورایی هممون راست می گیم . )
من وقتي سوالو ديدم گيج شدم!!! آخه به نظرم هر دوتاش درست بود! ديروز از معلممون پرسيدم گفت با اين نكته حل ميشه:

منم با آقا علي موافقم. اگه سوالايي كه به نظرمون خوبن و نكته دارن رو اينجا هم مطرح كنيم هم وقتمون تلف نميشه و هم يه چيزايي رو ياد ميگيريم!!!

abdi

New Member
لایک ها
171
پس فعلاً اين سوالو داشته باشيد. سوال قشنگيه و نكته خوبي از توش در مياد:

دنباله
مفروض است:
الف) سوپريمم و اينفيمم اين دنباله را بيابيد.
ب) آيا اين دنباله يكنواست يا غير يكنوا؟
ج) به نظر شما دنباله هموگرافيك
با چه شرطي يكنواست؟

meriom

New Member
لایک ها
23
الف)سوپریمم و اینفیمم نمیدونم چیه؟

ب)یکنوا نیست چون نزولیه تا 5 بعد تو 6 زیاد میشه بعد دوباره نزولی میشه(چون مشتقش منفیه اما جمله های اولش منفی میشه بعد حد در بینهایتش مثبت میشه و ریشه مخرجم 5و خورده ای میشه!)
ج)فکر کنم اگه ریشه مخرج مثبت نباشه یکنواست.
اینم بگم که من تجربیم اگه خیلی بی ربط جواب دادم به حساب اون بذارید

abdi

New Member
لایک ها
171
meriom گفت
الف)سوپریمم و اینفیمم نمیدونم چیه؟

ب)یکنوا نیست چون نزولیه تا 5 بعد تو 6 زیاد میشه بعد دوباره نزولی میشه(چون مشتقش منفیه اما جمله های اولش منفی میشه بعد حد در بینهایتش مثبت میشه و ریشه مخرجم 5و خورده ای میشه!)
ج)فکر کنم اگه ریشه مخرج مثبت نباشه یکنواست.
اینم بگم که من تجربیم اگه خیلی بی ربط جواب دادم به حساب اون بذارید

خيلي ممنون. اتفاقاً اصلاً بي‌ربط جواب نداديد:
الف) سوپريمم يعني كوچكترين كران بالا و اينفيمم يعني بزرگترين كران پايين
ب) كاملاً درسته
ج) درسته. ولي مي‌شه دقيق‌تر هم گفت. در واقع ريشه مخرج بايد از 1 كوچكتر باشه (چون دنباله از 1 شروع مي‌شه). از روي نمودار راحت ثابت مي‌شه. نكته اين سوال مي‌تونه خيلي مفيد باشه در مواقع حساس.
سعي مي‌كنم بازم سوال بذارم. فقط اگه كسي راهنمايي كنه كه چه‌جوري مي‌شه نمودار كشيد ممنون مي‌شم.

Ali1993

Well-Known Member
لایک ها
369
برای سوپریمم n ای را انتخاب می کنیم که مخرج کوچکترین مقدار مثبت شود و برای اینفیمم کوچکترین مقدار منفی . یعنی به ترتیب n را مساوی 6 و 5 قرار می دهیم . سوپریمم مساوی 11 و اینفیمم مساوی 4.5-
خیلی ممنون که سوال گذاشتید . هفته ی دیگه میام یه سوال مفهومی از یکنوایی دنباله ها میذارم . هنوز کامل یکنوایی رو نخوندم .

Carbon

New Member
لایک ها
1
abdi گفت
پس فعلاً اين سوالو داشته باشيد. سوال قشنگيه و نكته خوبي از توش در مياد:

دنباله
مفروض است:
الف) سوپريمم و اينفيمم اين دنباله را بيابيد.
ب) آيا اين دنباله يكنواست يا غير يكنوا؟
ج) به نظر شما دنباله هموگرافيك
با چه شرطي يكنواست؟
الف.-4.5
11

ب-نه چون مجانب قائمش جلوتر از 1 هست

ج - خوب فکر کنم مجانب قائمش رو باید درست تنظیم کنیم یعنی روی خود یک باشه یا عقب تر

amirs

New Member
لایک ها
0

لایک ها
12
"تابوت" قرار بود 16 مرداد بیاد اما من شنیدم میگن: هر وقت میگن 16 یعنی 26 می اد

zek

New Member
لایک ها
124
تابوت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

setareh-n

New Member
لایک ها
40
می شه به من هم بگین از چی دارین حرف مزنین؟
البته سلام

setareh-n

New Member
لایک ها
40
Ali1993 گفت
amirs گفت
به نظر منم قلمچی الان از همه بهتره
آخه هم سوالاش استاندارده هم تو برگزاری آزمون از همه با تجربه تره
از 10 نفر اول امسال ، 7 نفرشونو اطلاع دارم که قلم چی شرکت نمی کردن . اون 3 نفر رو هم نمی دونم . میگن سوالای اختصاصیش مخصوصا ریاضیش خیلی آبکیه .کسی اون لیست پیش بینی کاظمو داره با 10 نفر اول تطبیقش بدیم ؟
ستاره گفته که سوالای قلم چی هم آسونه هم خیلی به کنکور نزدیکه . این که یعنی تناقض.
خوب سوالای کنکور هم آسونن دیگه. مگه اینطور نیست؟

لایک ها
12
zek گفت
تابوت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اره تا الان که اسم البومش تابوت بود (اسم یکی از اهنگاش تابوته)اما فک کنم اسمش رو عوض کردن و گذاشتنش "رگ خواب".

zek

New Member
لایک ها
124
آها .... آلبوم محسن یگانه رو می گین ....

من هم فوق العاده صدای محسن یگانه رو دوست دارم ....... یکی از 2 خواننده های مورد علاقمه .

لایک ها
12
حدس می زنم اون یکی دیگری اصفهانیه(شایدم لهراسبی)

وای
چه قدر انحراف از بحث

اقا پلیسا بیدارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چه میشه کرد وقتی سایت سوت و کره اونوقت باید بحث اهنگ کنیم!!!!!!!

zek

New Member
لایک ها
124
نه !!!!!!!!!!!!!!!!

اون یکی سیاوش قمیشی هست

Ali1993

Well-Known Member
لایک ها
369
setareh-n گفت
Ali1993 گفت
amirs گفت
به نظر منم قلمچی الان از همه بهتره
آخه هم سوالاش استاندارده هم تو برگزاری آزمون از همه با تجربه تره
از 10 نفر اول امسال ، 7 نفرشونو اطلاع دارم که قلم چی شرکت نمی کردن . اون 3 نفر رو هم نمی دونم . میگن سوالای اختصاصیش مخصوصا ریاضیش خیلی آبکیه .کسی اون لیست پیش بینی کاظمو داره با 10 نفر اول تطبیقش بدیم ؟
ستاره گفته که سوالای قلم چی هم آسونه هم خیلی به کنکور نزدیکه . این که یعنی تناقض.
خوب سوالای کنکور هم آسونن دیگه. مگه اینطور نیست؟
وای ! اصلا انتظار نداشتم که یه همچین چیزی بنویسین . به سختی المپیاد نیست ولی سطحش از خیلی از آزمونایی که برگزار میشه و بیشتر شماها در اون ها شرکت می کنین بالاتره . علت هم داره . ( از این جا به بعدشو از مشاورمون نقل قول می کنم . ) ایشون گفتن که سالای قبل در ترم اول دانشگا که بیشتر درسا عمومی و مشترکه استادا سوال خوب و تحلیلی می دادن ، بعد دانشجوی رتبه ی 500 حل می کرد دانشجوی رتبه ی 50 نه . یعنی دانشجویی که توانایی تحلیلش بالاتر بود با اون کنکور برق و مکانیک قبول نشده بود و اونی که صرفا با خرخونی و حفظ کردن به برق و مکانیک رسیده بود ، نمی تونس یه سوال درست حسابی حل کنه . استادا اینو به سازمان سنجش گفتنو کنکور مفهومی و تحلیلی شد و الان این مشکل حل شده . ( من یه کمی قضیه رو ساده تر تعریف کردم )
پس ، [HIGHLIGHT=#ffff00]سوالای کنکور به این آسونی که شما فکر می کنی نیس .[/HIGHLIGHT]

m-s

New Member
لایک ها
129
man azmoonaye ghalamchio sanjesho sherkat kardam
benazare man k aslan kasi sanjesh sherkat nakone k faghat khodesho gool mizane ba oon soalaye foghe abakish
eftezah asoone hata jameash
vase ghalam azmoonaye marhaleesh asoone va dar sathe konkooraye salaye ghable
ama sathe azmoone jamee emsalesh kheily be konkoor nazdik bood
man aval elate in darajeye sakhtisho nafahmidam ama bad az konkoor jenabe ghalamchio 2a kardam k sakht gereftan
darkol kanoon mitoone kheily morede etemad bashe
az azmoonaye gajam khabar nadaram

بالا