Wizard

Moderator
لایک ها
1,253
پاسخ : ایده استفاده از انرژی چرخش زمین

به نام خداوند دانا و توانا

من یه ایده به ذهنم رسید

قبل از اینکه این ایده رو بگم برای اینکه متوجه بشید دقیقا می خوام چه کاری رو تو ایده انجام بدم یه آزمایش بهتون می گم

یک ورق آچار و یک استوانه پیدا کنید

حالا استوانه و ورق رو روی یک سطح صاف قرار بدید

دستتون رو روی ورق بگذارید و به سرعت به طرف استوانه ببرید((توجه کنید که استوانه نباید روی پایه های دایره ایش باشد بلکه باید روی دیواره هایش باشد و در ضمن اگر توسط شخصی

فرضا ارتفاع استوانتون بر روی ورق رسم شد باید در جهت نیرو هایی باشه که وارد می کنه و متقاطع نباشه)) تا اینکه استوانه تیکه ای از ورق رو طی کنه

حالا بدون متوقف شدن نیرو پس از اینکه استوانتون تا حدی وارد ورق شد، خلاف جهت نیروی قبلی ورقتون رو بکشید.

می بینید که استوانه خودش هم حرکت می کنه

[HR][/HR]
به نظرم این ایده رو می شه با راهنمایی شما دوستان تا حدی پیش برد.

همین کاری که گفتم رو فرض کنید می خواهیم با زمین بکنیم، زمین در نقش اون ورق آچار ماست. و ما می دانیم که جهت حرکت زمین موازی با جهت استوا و مدار های زمین هستش

حالا فرض کنید با خطای بسیار کم روی یک از این مدار ها یک جاده و مسیری بکشیم. بعد بتونیم همین حرکتی که برای استوانه بر روی ورق کردیم. برای یک جسمی روی این مداری

که جاده کشیدیم روش بکنیم واضح هست که اینجا یکسری مشکلاتی هست. به عنوان مثال

در موردی جاذبه ی زمین شاید در آزمایش قبلی کمک دستمون بود ولی در این آزمایش یک مانع محسوب بشه(( این به خاطر علم کمم هست که نمی تونم با قطعیت بگم
و از شما دوستان خواهشمندم

ایرادهام رو بگیرید)) ،
مورد دوم اینکه ساختن یک جاده روی یکی از مدار ها بسیار خرج برمی داره که در این مورد باید بگم ما می تونیم روی مدار های موجود بر قطب جنوب این کار رو

بکنیم که کوچکتر هست منتها فکر می کنم سرعت زمین در مدار های کوچک کمتره تا مدار های بزرگ و برای همین فکر می کنم نیرویی که سطح وارد می کنه کمتره و اگرچه هزینه ی کمتری

برای درست کردن این جاده هست منتها فکر می کنم انرژی کمتری هم تولید می کنه

من نمی دونم که ایده ام چقدر کارساز هستش ولی می دونم در این سطحی که گفتم به انرژی چرخشی زمین آسیبی وارد نمی کنه.

دوستان نظر شما چی هستش؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

x-star

New Member
لایک ها
243

اما تو زندگی روز مره هم از انرزی چرخش زمین استفاده میکنن.از انرژی چرخش به دور خودش(اثرکوریولیس)
از چرخش زمین به دور خورشید باعث ایجاد فصلهاوتغییرات هوا وباد و.. میشه.
اما اینه منظور از استفاده کردن این باشه که تویه دستگاه مصرف بشه.ممکن نیس.یا اگر استفاده کنیم ساکنین زمین نابود میشن. وزمین تبدیل به یه سیاره ای مثه عطارد یا حتی بدتر از اون میشه.

لایک ها
1,316

در جواب محلط: همون جور که خودت گفتی جاذبه زمین هست که در اون آزمایش کمک میکنه
چرخش و حرکت نسبیه، نمیشه یه چیزی رو که روی زمین داره با خودش حرکت میکنه به کمک جاذبه چرخوند که، اگر هم بشه نهایتا با خود زمین میچرخه و ما هم به دلیل حرکت با زمین(چرخش) اون چرخش برامون صفر خواهد بود
اگر اینجوری بود،همه ماها باید به خاطر حرکت زمین تکون میخوردیم؛ الان اگر چیزی رو میتونیم تکون بدیم به واسطه نیروهایی است که خودمون وارد میکنیم نه چرخش زمین برای همین اون ایده هم فقط در صورتی عملی میشه که جسم رو خودمون به چرخش در بیاریم که دیگه فایده ای نداره

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

در جواب محلط: همون جور که خودت گفتی جاذبه زمین هست که در اون آزمایش کمک میکنه
چرخش و حرکت نسبیه، نمیشه یه چیزی رو که روی زمین داره با خودش حرکت میکنه به کمک جاذبه چرخوند که، اگر هم بشه نهایتا با خود زمین میچرخه و ما هم به دلیل حرکت با زمین(چرخش) اون چرخش برامون صفر خواهد بود
اگر اینجوری بود،همه ماها باید به خاطر حرکت زمین تکون میخوردیم؛ الان اگر چیزی رو میتونیم تکون بدیم به واسطه نیروهایی است که خودمون وارد میکنیم نه چرخش زمین برای همین اون ایده هم فقط در صورتی عملی میشه که جسم رو خودمون به چرخش در بیاریم که دیگه فایده ای نداره

خیلی ممنون که مطلبم رو از ابهام درآوردید.

پس این جاذبه ی زمین رو باید برای این طرح یک مانع فرض کرد.(( خوب برای انرژی های خورشیدی هم که امروزه تا حدی تولید می کنند مانع هایی هست، مثل جو زمین، منتها این رو با یکسری چیزهای دیگه

می شه تا حدی جبران کرد، مثلا با به رنگ تیره ای درآوردن سلول های خورشیدیمون))

مشکل همینجاست که اون چیزی که در مقابل مانع ما یعنی جاذبه ی زمین هست ، چیست؟

در مورد چرخش زمین، همانطور که گفتید این ها یکسری حرکت نسبی هستند منتها فکر من اینجاست که الان بیایم سرعت زمین رو نسبت به یک چیز ثابت در فضا بسنجیم. مثلا جایگاه ستاره ها((می دونم اون ها هم

حرکت می کنند منتها زمین نسبت به اون ها محرک تره در نظر ما))

خوب حالا بیاییم قبل از اینکه جسممون روی زمین قرار بگیره در جهت خلاف جهت زمین در یک فضایی حرکتش بدیم((تئوری فرض کنید.یعنی اینکه فرض کنید مثلا فعلا زمین جو نداره و دور پوسته ی زمین

خلا هستش، اول ببینیم در شرایط خلا که یک شرایط خیالی هستش این کار شدنی هست یانه، بعد زمین رو جو دار فرض می کنیم و امکان پذیری اون رو در کره ی جو دار بررسی می کنیم))

آنقدر که مثلا ستاره های دور قطبی((ستاره هایی که وقتی بهشون نگاه می کنید انگار دور محور زمین دارند می گردند و تا یک حدی ستاره ها رو دور قطبی حساب می کنند و به همه ی ستاره ها دورقطبی نمی گویند))

که به خاطر چرخش زمین دائم در حال حرکت به نظر می آیند. در نظر اون جسم ما ثابت به نظر بیاید. اون وقت دیگه به جسممون نیرو وارد نمی کنیم و در جاده قرارش می دیم.

یعنی به طور خلاصه:

جسم رو با سرعتی معادل سرعت گردش زمین به دور خودش، منتها در خلاف می چرخونیم.

موقعی که سرعت جسم برابر سرعت چرخش زمین شد. اون رو در جاده ای که درست کردیم رها می کنیم

حالا لطفا بگید چه اشکالاتی پیش می آید؟

ممنونم از همتون که به ایده ام توجه کردید. ببخشید بابت اشتباهاتم

موفق باشید

ویرایش: سرعت جسممون درجهت خلاف حرکت زمین باید از سرعت زمین بیشتر باشه به نظرم. ولی یک اشکال. اینجا اصطحکاک جسم با زمین آیا انرژی ما رو نابود خواهد کرد؟

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
1,316

چند تا مشکل هست
اولا که (با فرض عملی شدن!)به خاطر اصطکاک باید سرعت بیشتر از زمین تولید کنیم که خب سوال من الان اینجاس که برای چی ما باید یک انرژی صرف کنیم برای چرخش جسم و میزان کمتری از اون انرژی که دادیم رو تحویل بگیریم؟
دوم اینکه همون مورد که همه ما و اجسام داریم با زمین حرکت میکنیم همه چیز رو منتفی میکنه! اگر چنین چیزی امکان پذیر بود میشد به فکر خیلی ایده های بیشتری بود! این درست مثل این میمونه که شما با یک بالون بری بالا و صبر کنی تا زمین بچرخه و هر وقت فرانسه اومد زیر پات بیای پایین! :98:

سوم اینکه اون استوانه ای که مثال زدی در وهله اول با یک نیروی خارجی (همون منبع انرژی)باعث حرکتش شدی، در حالی که در اینجا زمین که منبع انرژی هست کاری واسه حرکت جسم نمیکنه و داری انرژی رو از یک منبع دیگه میگیری( همون منبعی که باعث حرکت جسم شده) پس زمین هیچ کاره است :)

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

حقیقتش من چون در این ابعاد کوچک دیدم که استوانمون کل ورق رو طی می کنه گفتم شاید مادامی که زمین درحال حرکت باشه جسم ما هم تحت شرایطی می تونه بچرخه. اما اشکالاتی

وارد اومد و اونم اینکه:

اولا جاذبه ی زمین در آزمایش قبلی به استوانه کمک می کرد و اینجا یک مانع هست

دوما اگر فرضا با سرعتی بیش از سرعت زمین در جهت خلافش حرکت کنیم((مثلا با یک هواپیمای خیالی)) و جسم رو در اون لحظه در جاده رها کنیم. و بالفرض هم پوسته ی زمین روی

گوشته ی زمین همواره در جهت مدار و با سرعتی بالاتر حرکت کنه، از کجا معلوم که اصطحکاک نیروی ما به اون جسم رو ازبین نبره(( این شرایط رو برای این گفتم که مثل آزمایش

قبلی جاذبه در جهت کمک به ما باشه))

با نیروی مغناطیسی زمین هم که فکر نمی کنم بشه کاری علیه جاذبه ی زمین کرد برای اینکار فعلا(( یعنی من نمی دونم چطوری می شه این کار رو کرد))

الان هم فکر می کنم این کار بجز اینکه برای اصطحکاکش باید فکری بشه تا عملی بشه، باید چیز دیگه ای هم داشته باشه که مانع ما یعنی جاذبه ی زمین رو جبران کنه

مثل تیره کردن سلول های خورشیدی که در مقابل اثرات جوی برای تولید انرژی هستش((جو یکسری اشعه ها و پرتوها رو دفع می کنه و در عوض رنگ تیره سعی می کنه

از پرتو های باقی مونده، پرتو و نور بیشتری جذب کنه))

شاید این قضیه مثل پیدا کردن رابطه برای اعداد اول باشه که میسر نیست، ولی ظابطه هایی رو می شه پیدا کرد که بهتر از ظابطه های قبلی کار کنند.

شایدم واقعا چیزی بشه درست کرد

ولی ارزش فکر کردن رو داره، بالاخره شاید نشه از انرژی چرخشی زمین استفاده کرد ولی هیچ کسی نگفته که منبع دیگه ای برای تولید انرژی وجود نداره

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
40

فكر كنم نشه همچين كاري رو كرد چون انرژي كمي رو به علت فاصله زياد توليد ميكنه .
فكر ميكني ممكنه كه مثل باطري ميوه اي كار كنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:39:

لایک ها
40

سلام دوست عزيز
ايده عجيبي هست
نميدونم كه سوالت اين هست يا نه ؟؟؟؟؟ با استفاده از چرخش زمين انرژي توليد كنيم ؟؟؟؟؟؟؟؟
و فكر نكنم بشه از چرخش زمين انرژي توليد كرد و اگه بشه
انرژي توليدي ازش بايد خيلي كم باشه
چون چرخش زمين خيلي كنده و اگه بخوايم مثلا
با توربين ها انرژي توليد كنيم نميشه
اخه اگر توجه كرده باشيد توي همه توربين ها
بايد سرعت و مقدار نيرو زياد باشه مثلا توي توربين هاي بادي
اينجوريه
فكر مي كنم غير ممكن باشه چون انرژي به دست اومده ازش خيلي كم ميشه
اگه راهي براي افزايش سرعت باشه شايد بشه
ولي با افزايش سرعت زمين همه چيز بهم ميريزه !!!!!!!!!!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا