لایک ها
116
ببینید دوستان من اینجا چند تا فرض رو میگم که همه قبولشون داریم بعد سوالم رو میپرسم :

1. فقط الکترون های براگیخته ای که به مدار n=2 برمیگردن با چشم قابل دیدن اند .
  2. الکترون ها سقوط پله ای دارن یعنی از رده 6 به 5 بعد به 4 و ... تا رده ی دوم .
  3. اگر یک الکترون از رده ی 6 به رده ی دوم سقوط کنه چون انرژی زیادی آزاد میکنه یه نور مرئی بنفش ساطع میکنه
  4. اگر یک الکترون از رده ی 3 به رده ی دوم سقوط کنه چون انرژی کمتری آزاد میکنه یه نور مرئی قرمز ساطع میکنه
  5. اگر یک الکترون از رده ی 6 به رده ی 5 سقوط کنه یه نور نامرئی ساطع میکنه (کار به نوعش نداریم)
حالا سوال من اینه که :
یک الکترون چون یکدفعه ای سقوط نمی کنه پس در مسیر رسیدن از 6 به 3 انرژی خودش رو به صورت امواج نامرئی ساطع می کنه . از جایی که تمام الکترون های یک رده انرژی برابر دارن در واقع این الکترون در مسیر رسیدن از 6 به 3 مقدار زیادی نور نامرئی ساطع کرده و موقع اومدن از 3 به 2 هم مقداری نور قرمز منتشر می کنه . پس با این اوصاف علت وجود 4 طیف رنگی در هیدروژن چیه در حالی که فقط یکی به وجود میاد ؟؟؟؟
(نمیدونم منظور رو خوب رسوندم یا نه ؟)

manehsan

New Member
لایک ها
701
پاسخ : برانگیختگی الکترون

خب ما 400 تا 700 را می تونیم ببینیم و در ضمن کی گفته اگه بخواد از 6 بره به 2 باید پله ای بره؟!
فرض 2 شما به نظر من غلط است.

لایک ها
207

به نظر منم فرض دومتون غلطه.فکر نکنم پله ای بره.:117:

لایک ها
116

صفحه 19 کتاب درسی شکل 8 یه مدل پلکانی کشیده
(با توجه به رعایت اندازه ها بنظر نمیاد فقط قصدش توضیح رده ها باشه)
دبیر ما هم گفت که در کتاب شیمی عمومی 1 هم پلکانی ذکر شده

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

خب ما 400 تا 700 را می تونیم ببینیم و در ضمن کی گفته اگه بخواد از 6 بره به 2 باید پله ای بره؟!
فرض 2 شما به نظر من غلط است.
البته محدوده نور مرئی از 380 تا 780 هست. این درست تره.
منم در این باره شک داشتم و تو کتابی خوندم که 380 تا 780 هست. از معلمم هم پرسیدم نظر اون کتاب رو تایید کردند.

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

بله پلکانی هست ولی یک الکترون میتونه از 6 مستقیما بیاد 2. مجبور نیست بره 5 بعد 4 و....
همینطور از 5 مستقیما به 2
از 4 به 2
از 3 به 2
اینم میشه 4 طیف مختلف...........

لایک ها
116

بله پلکانی هست ولی یک الکترون میتونه از 6 مستقیما بیاد 2. مجبور نیست بره 5 بعد 4 و....
همینطور از 5 مستقیما به 2
از 4 به 2
از 3 به 2
اینم میشه 4 طیف مختلف...........
دقیقا سوال منم همینه
از این جوابتون مطمئنین ؟؟؟ منبعی هم دارین ؟؟

tressa

New Member
لایک ها
128

خب یعنی از 5 به 4 انرژی ازاد شده به صورت نور دیده نمیشه؟

لایک ها
14

خب یعنی از 5 به 4 انرژی ازاد شده به صورت نور دیده نمیشه؟
آزاد شدن انرژی بستگی به انرژی هر رده (با واحد الکترون ولت)داره

tressa

New Member
لایک ها
128

و این فرق داره بین هر رده درسته؟ حالا کدومشون بیشتر انرژی ازاد میشه؟

لایک ها
14

اون چیزی که من میدونم اینه که:
n=1 1.0 eV
n=2 11.2eV
n=3 13.1eV
n=4 13.8eV
n=5 14.1eV
n=6 14.2eV
انرژی آراد شده رو با مقایسه این اعداد بیان میکنن

SHAHROKHY

New Member
لایک ها
32

من هم فكر مي كنم فرض 2 غلطه.
اون شكل كتاب درسي فقط خواسته كوانتيده بودن انرزي رو جا بندازه دليل وجود طول موج هاي مختلف هم همينه.

tressa

New Member
لایک ها
128

من هم از دبیرمون پرسیدم گفت میتونه یهویی هم بیاد . گفت توی شیمی تجزیه تو دانشگاه می خونن اینو.

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

شما معنی اوربیتال رو اشتباه درک کردید!واقعا این جوری نیست که ئاقعا یه ظرف باشه که توش الکترون بذارن،اوربیتال به انرژی الکترون بستگی داره اگه انرژیش کم بشه به هسته نزدیک میشه و اگه انرژی بگیره از اون دور میشه!پس اصلا پله یا هیچ جیز دیگه ای شبیه این وجود نداره که بخواد ازش پیروی کنه!اگه کسی قانون کولن و بحث نیرو های کولنی رو خوب درک کنه می تونه اوربیتال رو درک کنه!واسه مطالعه بیشتر به فصل اول شیمی معدنی کاتن و فصل های بعدیش مراجعه کنی بد نیس!:165:

لایک ها
2

منم با نظر دوستانی که میگن نظریه دو غلطه موافقم
لزوما نباید پلکانی برگرده و میتونه تمام انرژی رو که گرفته تو یک برگشت به لایه ی دوم آزاد کنه
اما یه سوالی برای خودم پیش اومد:فرض کنید دوتا الکترون از لایه های 3 و 4 به لایه ی 6 منتقل شدن حالا موقع برگشتشون توی یک لایه نمیمونن و لزوما اونی که از لایه ی سوم رفته باید به لایه های پایین تری برگرده،درسته؟؟؟؟؟

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

منم با نظر دوستانی که میگن نظریه دو غلطه موافقم
لزوما نباید پلکانی برگرده و میتونه تمام انرژی رو که گرفته تو یک برگشت به لایه ی دوم آزاد کنه
اما یه سوالی برای خودم پیش اومد:فرض کنید دوتا الکترون از لایه های 3 و 4 به لایه ی 6 منتقل شدن حالا موقع برگشتشون توی یک لایه نمیمونن و لزوما اونی که از لایه ی سوم رفته باید به لایه های پایین تری برگرده،درسته؟؟؟؟؟
نه. لزومی نداره. اونی که از 3 رفت به 6 میتونه برگرده به 5 برگرده به 4 برگرده به 3 برگرده به 2 و یا برگرده به 1
بستگی به شرایط و میزان انرژیش داره

لایک ها
130

مسلما فرض دوم غلطه چون اگر این جوری بود دیگه اصلا خطوط طیف معنی نداشتند.یه بخشی از سوالات المپیاد مربوط به تعداد تشکیل خطوط طیفی است.
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]

afsan az

New Member
لایک ها
1

من با این که در H،الکترون پله ای برانگیخته میشه موافقم یعنی فقط در Hانرزی اوربیتال ها برابره واز روی همین بور مدل اتمی شو ارائه داد پس اون شکل پله ی کتاب برای H درسته ولی e برانگیخته شده میتونه یکدفعه برگرده.

لایک ها
207

شما معنی اوربیتال رو اشتباه درک کردید!واقعا این جوری نیست که ئاقعا یه ظرف باشه که توش الکترون بذارن،اوربیتال به انرژی الکترون بستگی داره اگه انرژیش کم بشه به هسته نزدیک میشه و اگه انرژی بگیره از اون دور میشه!پس اصلا پله یا هیچ جیز دیگه ای شبیه این وجود نداره که بخواد ازش پیروی کنه!اگه کسی قانون کولن و بحث نیرو های کولنی رو خوب درک کنه می تونه اوربیتال رو درک کنه!واسه مطالعه بیشتر به فصل اول شیمی معدنی کاتن و فصل های بعدیش مراجعه کنی بد نیس!:165:

البته ببخشید ولی اوربیتال و زیر لایه و ... اصلا وجود ندارن . اصلا قابل درک نیستن.اینا فقط توی دنیا ی ریاضی وجود دارن.وهیچ کدومشون اصلا مشاهده هم نشده ما برای این اوربیتال و .... رودر نظر میگیریم که میتونیم یه سری از مشاهداتمون رو تو جیه کنیم.
تو شیمی هیویی هم بهش اشاره شده.معلممون اینو گفته.
(البته اگه الان نمیاین منو مسخره کنید )

لایک ها
130

ببخشید مگه اوربیتال به فضایی که احتمال الکترون بیش تر از 90 درصد نمیگن؟

بالا