بررسی المپیاد آزمایشی شیمی 1 بهمن 1389

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
haniye گفت
دوستان به نظر شما دقیقا کدام سوال ها اشتباه هستند؟گزینه درست چی میشه؟
سوال 50 و 52 رو فهمیدم بقیه چی هستند؟
4 و 50 و 52 و 53

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
farhad2009 گفت
alidelgarm گفت
در مورد سوال 10:
پتاسیم یک اوربیتال نیمه پر
کروم دو اوربیتال نیمه پر
منگنز یک اوربیتال نیمه پر
مس یک اوربیتال نیمه پر
آرسنیک یک اوربیتال نیمه پر
که جمعا میشن 6 تا
اوه چه اشتباهی

راستی سوال ۲ . مگه گاز ها امتزاج پذیر نیستند ؟؟؟؟؟؟
چرا هستن ولی این مثال رو پوریا جووون (معروف به kiarash5000)برای من توضیح داد که مثلاً در یک لوله U شکل مقداری جیوه بریزیم. سپس در ستون سمت چپ گازx و در ستون سمت راست گاز y وارد کنیم که اونوقت دوتا فاز گازی داریم

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سوال دو هم ظرافت داشت در حد تيم ملي كره ... نيگا ما به نظر من تو اينجور سوالا بايد به دنبال نقض گزينه هاي غلت باشيم ... 1 و 4 كه اوتن ... اما در مورد 3 يه لوله يو شكل رو فرض كن كه دوطرفش دوتا گاز متفاوتن كه دوسر لوله بسته باشه ... اينجا تو سيستم دوتا فاز گازي داريم ... تازه به واژه فقط هم دقت كن ... بعدشم هيچ نقضي وا3 گزينه 2 نيس ...

سوال قشنگي بود ... فك كنم همين سوالا گهگاهي تفاوت هارو نشون ميده ... ( اينو نذارين به پاي غرور ... كلي گفتم
)

بهراد

New Member
لایک ها
214
سئوال 4 و 50 و 52 که غلطن، 100%

سئوال 4، هر دو گزینه 2 و 3 نمکای نامحلول تشکیل می دن... ولی گزینه 3 (که کلید درست زدتش) قبل از اینکه CO3 بخواد به Ba وصل بشه، بخاطر شدت زیاد اسیدی بودن محیط، تعادل CO3 به H2CO3 میل می کنه و سریع به گاز CO2 تبدیل میشه و از رسوبدهی BaCO3 تا حد زیادی جلوگیری می کنه... ولی تو گزینه 2، رسوب PbBr2 بدون هیچ مانعی تشکیل میشه...

سئوال 50، آنتالپی منفیه، آنتروپی هم منفیه... پس در جهت عکس هم کار می کنن (تو معادله G) پس هرچی ضزیب S (یعنی دما) کمتر باشه، G منفیش بیشتره... پس میشه گزینه 3...

سئوال 52، یادمه معلممون دو سال پیش این واکنش رو بعنوان یکی از آسونترین راههای تولید گاز H2 خالص در صنعت معرفی کرد!! همونطور که دوستان گفتن، کمپلکس Al(OH)4 تشکیل می شه و گاز H2 آزاد میشه...

البته، تمام اینا نظر من بود!!

farhad2009

New Member
لایک ها
125
خنده داره خوب معلومه که اونطوری دوتا فاز داریم ولی در واقع دوفاز گاز ندارم بلکه اون فاز مجازی هست . اصل اینه که بیایم مخلوط ۲ گاز و جیوه رو تکون
بدیم . بعد بزاریم که مخلو.ط اروم بشه اگه حالا دوتا فاز گاز داشتیم حرف شما درسته!!!۱

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
farhad2009 گفت
خنده داره خوب معلومه که اونطوری دوتا فاز داریم ولی در واقع دوفاز گاز ندارم بلکه اون فاز مجازی هست . اصل اینه که بیایم مخلوط ۲ گاز و جیوه رو تکون
بدیم . بعد بزاریم که مخلو.ط اروم بشه اگه حالا دوتا فاز گاز داشتیم حرف شما درسته!!!۱
نه عزیزم (البته ببخشید چای نخورده پسر خاله شدم)
توی این حالت، سیستم ما از نظر ماده پایداره و نیازی به تکان دادن نیست.
البته مطمئن نیستم

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
استاد بهراد الان كه نيگا ميكنم ميبينم كه سوال 52 2رسته ... ما پودر NaOH بريزيم رو Al كه هيچ اتفاقي نميفته ... اي داده بيداد ... اينم از دقت ما

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
آقای شاوردی اینجاس که تفاوتا معلوم میشن

farhad2009

New Member
لایک ها
125
ببین . من این سوالو با یه سوال ازمایشگاه کلیشه ای مقایسه کردم واین سوال اینه
اگه . ما بیایم تو یه بشر یه کم اب بریزیم سپس روش روغن بریزیم وبعدش روش روغن بریزیم .
حالا به نظر شما ۳ تا فاز داریم یا ۲تا؟؟

بهراد

New Member
لایک ها
214
سئوال 3 هم که کلاً صورت سئوال نامفهوم بود... آخه کدوم ستون؟؟ اون گرماده و گرماگیرم که نوشته اصلاً چی هست؟؟ این ستون هر ردیفشو جداگونه با هم مخلوط کنیم یا همشو با هم؟؟ من که اصلاً خوشم نیومد... البته شک کردم که یا 2 باشه یا 4... متأسفانه زدم 2!!

سئوال 9، اوره باعث نمیشه که مولکولای آب بیشتر کنار هم جمع بشن؟؟ آخه یه اکسیژن کربونیل داره، دوتام NH2... کلی میتونه پیوند هیدروژنی بده؟؟

سئوال 16، منظورش از Delta K vap چیه؟!

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
در مورد سوال 9، این چیزی که شما می گید زیاد مربوط نیست
بلکه به مولالیته ربط داره که می تونیم تقریباً عددش رو بدست بیاریم

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
خوب اشكال نداره جوري اين محلولا رو هم ميريزيم كه يك در ميون قطبي ناقطبي باشن با چگالي هاي يك در ميون ... ما كه بحثي نداريم ... فقط رو كلمه ي فقط دقت كنيد متوجه ميشيد ...

farhad2009

New Member
لایک ها
125
alidelgarm گفت
بله دقیقا دوتاست
تنها حالتی که میگیم سه تاست اینه که بیایم به ارامی رو یه روغن اب رو بریزیم که سه تا فاز داریم اینجا که میگیم ۱ فاز در واقع مجازیه و تعداد فازا وقتی درسته که مخلوطو بتکونی !
حالا اقا کیارش شما چی میگی بازم غلط میگم

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
فکر کنم منظور از delta k vap تغییر انرژی جنبشی ذرات حین تبخیر باشد.
(K= انرژی جنبشی و vap=vapuration بمعنی تبخیر)

alidelgarm

New Member
لایک ها
589
در مورد فازهای مایع که گفته شد من لازم می دونم یادآوری کنم که اگر مثلاً در یک ظرف پر از آب، دو قطعه بلور نمک بصورت جدا از هم بیندازیم، این دو قطعه تنها 1 فاز را تشکیل می دهند نه دو تا

gonzales

New Member
لایک ها
0
واسه سوال4 میشه اینجوری توجیه کرد که اگه ما کل جهان رو یه سامانه در نظر بگیریم لایه های هوا کره هر کدومشون یه فاز گازی محسوب میشن؟(با توجه به این که گاز های مختلفی توی هر کدوم از لایه ها هست)من این جوری توجیه کردم

بهراد

New Member
لایک ها
214
سئوال 52) هیچ اشاره ای به حالات ماده نکرده، پوریا جان!!
سئوال 9) از رایطه محلول ایده آل؟؟ آخه اگه اونی که میگم بشه (همون پیوندای قوی و اینا) دیگه از اون رابطه نمی شه استفاده کرد!! انحراف شدیدی داره از اون رابطه!!

gonzales

New Member
لایک ها
0
واسه سوال2میشه اینجوری توجیه کرد که اگه ما کل جهان رو یه سامانه در نظر بگیریم لایه های هوا کره هر کدومشون یه فاز گازی محسوب میشن؟(با توجه به این که گاز های مختلفی توی هر کدوم از لایه ها هست)من این جوری توجیه کردم

بالا