khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
سلام به دوستان گرامی،
در پی برگزاری مرحله‌ی اول المپیادهای علمی در هفته‌ی گذشته و بررسی سوالات در تاپیک‌هایی که در خبر [دنبالک] اعلام شد،بسیاری از دوستان که خود را گذرکرده از سد مرحله‌ی اول می‌بینند، حالا برای صعود از قله‌ی مرحله‌ی دوم المپیادهای علمی آماده می‌شوند.

این دانش‌پژوهان به دنبال برنامه‌ریزی و رفع اشکالات مطالعات خود هستند و این موارد را در تاپیک‌های متفرقه پیگیری نموده و با ایمیل و پیغام‌های شخصی از مشاورین و راهبران کمک می‌خواهند. برای جلوگیری از تکرار و ارایه‌ی یک نظر جمعی و جامع، بر آن شدیم تا تاپیک‌های ویژه‌ی برنامه‌ریزی برای مطالعه‌ی مرحله‌دومی را ایجاد نماییم.

قوانین تاپیک:

• فقط مشاورین، مدال‌آوران و افراد باتجربه‌ی سایت برنامه‌ریزی را تایید خواهند کرد. لذا نظرات داوطلبین گرامی به عنوان مشاوره استفاده خواهد شد، اما نظر نهایی را راهبر هر بخش ارایه خواهد نمود.
  • دانش‌پژوهانی که قصد دارند برنامه‌ریزی دریافت نموده یا روند مطالعات خود را اصلاح کنند باید به موارد زیر توجه نمایند:
    • ارایه‌ی مطالبی که تا کنون مطالعه کرده‌اید (ذکر نام کتاب و سرفصل‌های آن بسیار مفید است).
    • درصد نمره‌ی شما در مرحله‌ی اول
    • بخش‌هایی که تصور می‌کنید در آن‌ها ضعف یا قوت دارید.
    • تعداد ساعاتی که در هر هفته به مطالعه‌ی المپیاد اختصاص می‌دهید.
  • بحث دونفره در اینجا فقط به شرط ارایه‌ی پیشنهاد و بهبود برنامه‌ریزی مجاز است.
  • کف‌بینی و پیشگویی و ... در اینجا مجاز نیست.

یاحق :53:

math7

New Member
لایک ها
586
پاسخ : برنامه‌ریزی تا مرحله‌ی دوم المپیاد ریاضی 92-1391

برای مرحله ی دو چه کتابا و سرفصل هایی لازمه و یه برنامه ریزی خوب در اختیار ما بگذارید با تشکر

Ali.N

New Member
لایک ها
51

من سال دومم.برا ریاضی میخونم.مرحله اول رو 31 درصد زدم(اگه اشتباه وارد نکرده باشم)و احتمال میدم که این مرحله رو پشت سر بذارم.
میخواستم بدونم با توجه به چیزایی که خوندم میتونم به مرحله دوم امسال امیدی داشته باشم؟پیشنهاد شما چیه؟
1.هندسه احمدپور فصل سوم رو دارم میخونم.
2.نظریه فصل دو تئوری اعداد مهدی صفا رو دارم میخونم(البته با سرفصل های دیگه یه آشنایی خیلی مختصر دارم)
3.جبر.نامساوی جبر صفا رو خوندم و دارم از روی استراتژی های جبر مسئله حل میکنم.دارم معادلات تابعی رو شروع میکنم(اول از رو الفبای جبر بعد از روی جبر صفا)
4.ترکیبیات.به همه ی مباحث ترکیبیات آشنایی دارم ولی الان دارم آنالیز ترکیبی علی پور رو به سرعت تموم میکنم(چون آسونه)بعد قصد دارم از فصل دو ترکیبیات علیپور(از قسمت جایگشت به بعد)همزمان این کتاب و ترکیبیات ثروتی رو بخونم.
منتظر نظرتون هستم.

Aref

New Member
لایک ها
1,008

من سال دومم.برا ریاضی میخونم.مرحله اول رو 31 درصد زدم(اگه اشتباه وارد نکرده باشم)و احتمال میدم که این مرحله رو پشت سر بذارم.
میخواستم بدونم با توجه به چیزایی که خوندم میتونم به مرحله دوم امسال امیدی داشته باشم؟پیشنهاد شما چیه؟
1.هندسه احمدپور فصل سوم رو دارم میخونم.
2.نظریه فصل دو تئوری اعداد مهدی صفا رو دارم میخونم(البته با سرفصل های دیگه یه آشنایی خیلی مختصر دارم)
3.جبر.نامساوی جبر صفا رو خوندم و دارم از روی استراتژی های جبر مسئله حل میکنم.دارم معادلات تابعی رو شروع میکنم(اول از رو الفبای جبر بعد از روی جبر صفا)
4.ترکیبیات.به همه ی مباحث ترکیبیات آشنایی دارم ولی الان دارم آنالیز ترکیبی علی پور رو به سرعت تموم میکنم(چون آسونه)بعد قصد دارم از فصل دو ترکیبیات علیپور(از قسمت جایگشت به بعد)همزمان این کتاب و ترکیبیات ثروتی رو بخونم.
منتظر نظرتون هستم.
1- هندسه برای مرحله دوم تسلط بر مباحث 3 فصل اول کتاب هندسه ی مسطحه کافی و البته لازم هست. فصل 4 رو هم بخونید خوبه. قبلا تو مرحله دو سوالایی بوده که مثلا با تجانس مارپیچی حل می شدند، ولی همون ها هم با اطلاعات سه فصل اول قابل حل هستند.
در کل هندسه ی مرحله دو بیشتر از این اطلاعات لازم نداره و هر چی تسلط بر این مباحث بیشتر باشه بهتر میتونید از پس سوالای هندسه بر بیاید.

2- برای نظریه اعداد باید به مباحث 6 فصل اول کتاب میرزاخانی تسلط داشته باشید. (من خودم متن درس کتاب آقای صفا رو نخوندم ولی به نظر میاد که با میرزاخانی اشتراک داشته باشند.)

3- برای جبر هیچ منبع خوبی برای مرحله دو به جز سوال سراغ ندارم.

4- برای ترکیبیات کتاب استراتژی های حل مساله خیلی خوبه + من سوالای شوروی رو هم برای مرحله دو حل کردم.

aidaebrahimi

New Member
لایک ها
0

میشه بگید برای مرحله دوم کتاب ترکیبیات خوش خوان عباس ثروتی بهتره یا فاطمی علی پور؟

sina1376

New Member
لایک ها
508

به نظرم ترکیبیات فاطمی خوب باشه!(سطحش بالا تره!)البته باید از اونا هم بالاتر رو خوند!

نظرم رو گفتم !

میتونم؟

aidaebrahimi

New Member
لایک ها
0

میشه بگید مثل چی؟

alireza IMO

New Member
لایک ها
1

دوست عزیز به نظر من عباس ثروتی اول بخون چون پایه میسازه علیپور اگه اشتباه نکنم یه کتاب زرد بزرگ که خیلی سطحش بالاس
اگه ترکیبیات عباس ثروتی تموم کردی بعد اون بخون البته باز هم هرجور مایلی

sina1376

New Member
لایک ها
508

شما نگفتید که چی خوندید!

اصلا در مورد ترکیبیات چی خوندید؟:)

n_maths

New Member
لایک ها
275

استراتژی های جبر دیگه چاپ نمیشه!حالا چی کار کنم؟!

NI|MA

New Member
لایک ها
2

1- هندسه برای مرحله دوم تسلط بر مباحث 3 فصل اول کتاب هندسه ی مسطحه کافی و البته لازم هست. فصل 4 رو هم بخونید خوبه. قبلا تو مرحله دو سوالایی بوده که مثلا با تجانس مارپیچی حل می شدند، ولی همون ها هم با اطلاعات سه فصل اول قابل حل هستند.
در کل هندسه ی مرحله دو بیشتر از این اطلاعات لازم نداره و هر چی تسلط بر این مباحث بیشتر باشه بهتر میتونید از پس سوالای هندسه بر بیاید.

2- برای نظریه اعداد باید به مباحث 6 فصل اول کتاب میرزاخانی تسلط داشته باشید. (من خودم متن درس کتاب آقای صفا رو نخوندم ولی به نظر میاد که با میرزاخانی اشتراک داشته باشند.)

3- برای جبر هیچ منبع خوبی برای مرحله دو به جز سوال سراغ ندارم.

4- برای ترکیبیات کتاب استراتژی های حل مساله خیلی خوبه + من سوالای شوروی رو هم برای مرحله دو حل کردم.
درود
من هم با نظر دوستمون موافقم. فقط اضافه می کنم

برای ترکیبیات، استراتژی حل مسئله چاپ شریف رو تهیه کنید و همچنین اگر پوستتون کلفته (!!) کتاب ترکیبیات زرد علیپور را مطالعه کنید و سوالاتش رو حل کنید.
در این غیر این صورت کتاب انالیز ترکیبی علیپور (چاپ الگو) و یا کتاب های ترکیبیات نوشته عباس ثروتی را مطالعه کنید.

برای جبر من یک سری مجموعه سوال دارم ببینید چطوره
[Old And New Inequalities [EN

لایک ها
367

سلام من مرحله اول 51 درصد زدم .اما تا الان کتاب خاصی رو کامل نخوندم . از هر مبحثی یه چیزایی از طریق کلاس المپیاد و... خوندم . حالا به نظر شما چی بخونم!!!؟؟؟؟؟
البته چون بیشترین مشکلم تو ترکیبیات هست می خوام بیشتر ترکیبیات کار کنم...

aidaebrahimi

New Member
لایک ها
0

شما نگفتید که چی خوندید!

اصلا در مورد ترکیبیات چی خوندید؟:)
اشنایی با ترکیبیات و با فصل 1 الفبای المپیاد ریاضی ولی چون فونتش خیلی رو اعصاب بود بقیشو نخوندم

راستی برای نظریه اعداد خوش خوان بهتره یا فاطمی؟:188:

matin75

New Member
لایک ها
151

اشنایی با ترکیبیات و با فصل 1 الفبای المپیاد ریاضی ولی چون فونتش خیلی رو اعصاب بود بقیشو نخوندم

راستی برای نظریه اعداد خوش خوان بهتره یا فاطمی؟:188:
قدر مسلم فاطمی سطحش بالاتره.
به نظر من در کنار هم بخون ولی اگه میرزاخانی رو حرفه ای بلد باشی حله(طبق گفته Aref)

Reyhanehh

New Member
لایک ها
40

من اینا رو خوندم:

نظریه اعداد: کتاب خوش خوان (صفا) 5 فصل اول
جبر: 3فصل نامساوی از کتاب صفا
ترکیبیات: جلد اول ثروتی
هندسه: 2/5 فصل از هندسه مسطحه ی احمدپور

مرحله 1، 40 می شم.

قبلا فقط 5-6 ساعت در هفته می خوندم، ولی سعی می کنم خیلی بیشترش کنم.

اولویت بندیم باید چطور باشه؟ فک می کنید حدودا چند ساعت در روز باید درس بخونم تا واسه مرحله 2 شانس نسبتا خوبی داشته باشم؟

sina1376

New Member
لایک ها
508

نظریه:خوشخوان عالیه! فاطمی یه خورده کمتر توضیح داده!ولی میگن سوالاش خوبه!

n_maths

New Member
لایک ها
275

من اینا رو خوندم:

نظریه اعداد: کتاب خوش خوان (صفا) 5 فصل اول
جبر: 3فصل نامساوی از کتاب صفا
ترکیبیات: جلد اول ثروتی
هندسه: 2/5 فصل از هندسه مسطحه ی احمدپور

مرحله 1، 40 می شم.

قبلا فقط 5-6 ساعت در هفته می خوندم، ولی سعی می کنم خیلی بیشترش کنم.

اولویت بندیم باید چطور باشه؟ فک می کنید حدودا چند ساعت در روز باید درس بخونم تا واسه مرحله 2 شانس نسبتا خوبی داشته باشم؟

بهتر بود اول ترکیبیات علی پور رو میخوندی،به نظر من هنسه مسطه رو سعی کن تا آخر بری،به ویژه سوالای بدون جوابش.
نظریه اعداد میرزاخانی رو هم سعی کن کامل بخونی،یه ماه آخر هم سعی کن مرحله دوم از خودت آزمون بگیری
موفق باشی
:113:

sina1376

New Member
لایک ها
508

ببخشید مگه مسطحه سوالای با پاسخ هم داره؟

n_maths

New Member
لایک ها
275

اگه ترکیبیاتت زیاد خوب نیست،بشین ترکیبیات بخون،کلا چیزی که توش ضعیفی رو بشین بیشتر بخون،روزی 8 ساعت فکر کنم خوبه:)

بالا