taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160
پاسخ : بی نظمی یا پایداری؟

درود

طبق نظریه C.P.H آنتروپی ناشی از تغییر اسپین سی. پی. اچ. های موجود در سیستم است. در لحظه ی بیگ بنگ، اسپین در حالت بیشنه بوده و بر اثر انفجار بزرگ، اسپین تغییر کرده و دایما نیز در حالت تغییر است. بهمین دلیل با گذشت زمان، آنتروپی جهان نیز در حال افزایش است. با چنین نگرشی که زمان و آنتروپی، هردو وابسته به اسپین سی. پی. اچ.هستند، لذا منطقی است که با گذشت زمان، آنتروپی نیز افزایش یابد.
سلام استاد
انتروپی رو از چند راه بررسی میکنند؟
1 ترمودینامیکی
2. اماری
3. ....
میشه یه نقشه راهی بدید؟

mohsendm

New Member
لایک ها
173

سلام استاد
انتروپی رو از چند راه بررسی میکنند؟
1 ترمودینامیکی
2. اماری
3. ....
میشه یه نقشه راهی بدید؟
درود

مفهوم آنتروپی بصورت آماری و بر اساس تعریف دما ( که خوب دما هم تعریف آماری دارد) تعریف شده است . آنتروپی چیز مشهودی نیست که بتوان آن را حس کرد و هیچ ابزاری برای اندازه گیری اون وجود ندارد.

اندازه گیری آنتروپی تنها از راه محاسبه است که از راه تعیین انرژی گیبس و آنتالپی و انرژی درونی و ... قابل بررسی است. بنابراین برای درک اون باید کمی مکانیک آماری بخونید.

ترمودینامیک علمی است که برای سیستم های پر ذره بکار می رود ، از طرفی اگر بخواهیم برای تک تک ذرات سیستم معادله حرکت بنویسیم عملا غیر ممکن است ؛ پس باید چه کنیم؟

در ترمودینامیک بر اساس مکانیک آماری تعدادی پارامتر درشت مقیاس مثل حجم و دما و انرژی درونی و... تعریف می کنند که اندازه گیری را راحت تر انجام دهند و قابل مشاهده هستند و بطور کلی ملموس هستند. این مفاهیم آماری هستند و با تقریب خوبی جواب را بدست میدهند . اما خوب دقیق دقیق نیستند... به آن همه دقت نیازی نداریم.

اگر ریز تر شویم و محاسبات رو بصورت کوانتومی برای سیستم های پیچیده انجام دهیم آنوقت از تعریف آماری باید استفاده شود که نظریه احتمالات و نظریه اطلاعات ( فرض های شانون)و... پیش نیاز ورود به اون بحث است.

در اینجا انتظار می رود که شما علت پیدایش ترمودینامیک و عدم کارایی مکانیک کلاسیک رو دریافته باشید. اگر باز هم سوالی هت من در خدمتتون هستم.

من یه جا مفهوم انتروپی رو توضیح دادم برای بچه های دبیرستان (اینجا)

آخرین ویرایش توسط مدیر

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

درود

مفهوم آنتروپی بصورت آماری و بر اساس تعریف دما ( که خوب دما هم تعریف آماری دارد) تعریف شده است . آنتروپی چیز مشهودی نیست که بتوان آن را حس کرد و هیچ ابزاری برای اندازه گیری اون وجود ندارد.

اندازه گیری آنتروپی تنها از راه محاسبه است که از راه تعیین انرژی گیبس و آنتالپی و انرژی درونی و ... قابل بررسی است. بنابراین برای درک اون باید کمی مکانیک آماری بخونید.

ترمودینامیک علمی است که برای سیستم های پر ذره بکار می رود ، از طرفی اگر بخواهیم برای تک تک ذرات سیستم معادله حرکت بنویسیم عملا غیر ممکن است ؛ پس باید چه کنیم؟

در ترمودینامیک بر اساس مکانیک آماری تعدادی پارامتر درشت مقیاس مثل حجم و دما و انرژی درونی و... تعریف می کنند که اندازه گیری را راحت تر انجام دهند و قابل مشاهده هستند و بطور کلی ملموس هستند. این مفاهیم آماری هستند و با تقریب خوبی جواب را بدست میدهند . اما خوب دقیق دقیق نیستند... به آن همه دقت نیازی نداریم.

اگر ریز تر شویم و محاسبات رو بصورت کوانتومی برای سیستم های پیچیده انجام دهیم آنوقت از تعریف آماری باید استفاده شود که نظریه احتمالات و نظریه اطلاعات ( فرض های شانون)و... پیش نیاز ورود به اون بحث است.

در اینجا انتظار می رود که شما علت پیدایش ترمودینامیک و عدم کارایی مکانیک کلاسیک رو دریافته باشید. اگر باز هم سوالی هت من در خدمتتون هستم.

من یه جا مفهوم انتروپی رو توضیح دادم برای بچه های دبیرستان (اینجا)
شما میگید بیگ بنگ...حالا اگه نظریه بیگ کرانچ رو هم درست باشه پس باید آنتروپی جهان هر لحظه کم بشه!

لایک ها
206

شما میگید بیگ بنگ...حالا اگه نظریه بیگ کرانچ رو هم درست باشه پس باید آنتروپی جهان هر لحظه کم بشه!
سلام. نظریه مه رمب(بیگ کرانچ) درست نیست!!!!!
نوبل فیزیک 2011 به اثبات کنندگان این قضیه داده شد. اثبات شد که شتاب انبساط جهان مثبت است.

لایک ها taha

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

سلام. نظریه مه رمب(بیگ کرانچ) درست نیست!!!!! نوبل فیزیک 2011 به اثبات کنندگان این قضیه داده شد. اثبات شد که شتاب انبساط جهان مثبت است.
علیک سلام حسین جان! نزدیک۱۰خط ج داده بودم ولی پرید! فقط بگم اون چیزیه ک بالأخره رخ میده!تو قرآن هم وعدش داده شده!درست مثله خبر بیگ بنگ!

لایک ها
206

علیک سلام حسین جان! نزدیک۱۰خط ج داده بودم ولی پرید! فقط بگم اون چیزیه ک بالأخره رخ میده!تو قرآن هم وعدش داده شده!درست مثله خبر بیگ بنگ!
خب، ای کاش لطف می کردید و دوباره می نوشتید! چون اصلا قانع نشدم!لطفا بگید منظورتون از وعده ی قرآن دقیقا چی هست؟ یک چیز دیگه: کدام آیه خبر بیگ بنگ رو به صراحت داده؟ یا حتی اگر بشه از اون آیه شریفه این خبر رو استنباط کرد رو هم قبول دارم!!!ولی فکر نکنم چنین آیه ای باشه!!!
یک چیز دیگه:خب اول باید دید که علم چی میگه!!! advanced-physicsprize2011
تمنا می کنم این رو دانلود کنید.1 مگابایت بیشتر نیست! توی این سه نفر به نام سائول پرل موتر و برایان اشمیت و یک نفر دیگه که اسمش رو یادم نیست(!):4: اثبات کردند که شتاب انبساط جهان مثبت هست. وچیزی به نام مه شکست یا مه رمب یا بیگ کرانچ نخواهیم داشت.و نوبل فیزیک رو گرفتند. خب باید دلیل منطقی و محکمه پسند برای رد حرفشون داشته باشیم. دقیق توضیح بدید چرا موافق نیستید؟
ممنونم که خوندید!

alibasirat

New Member
لایک ها
56

خب، ای کاش لطف می کردید و دوباره می نوشتید! چون اصلا قانع نشدم!لطفا بگید منظورتون از وعده ی قرآن دقیقا چی هست؟ یک چیز دیگه: کدام آیه خبر بیگ بنگ رو به صراحت داده؟ یا حتی اگر بشه از اون آیه شریفه این خبر رو استنباط کرد رو هم قبول دارم!!!ولی فکر نکنم چنین آیه ای باشه!!!
تمنا می کنم این رو دانلود کنید.1 مگابایت بیشتر نیست! توی این سه نفر به نام سائول پرل موتر و برایان اشمیت و یک نفر دیگه که اسمش رو یادم نیست(!):4: اثبات کردند که شتاب انبساط جهان مثبت هست. وچیزی به نام مه شکست یا مه رمب یا بیگ کرانچ نخواهیم داشت.و نوبل فیزیک رو گرفتند. خب باید دلیل منطقی و محکمه پسند برای رد حرفشون داشته باشیم. دقیق توضیح بدید چرا موافق نیستید؟
ممنونم که خوندید!
چراپیچیدش کردید.درسطح مادبیرستانیا قضیه آنتروپی اینه.هرچه راه های رسیدن به یک حالت بیشترباشه احتمال اینکه
ماده دراون حالت باشه بیشتره.همین.

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

ممنونم که خوندید!
حسین جان اولا که این بحث بی فایده هست چون چه حرف من درست باشه و چه تو کتاب تغییر نمی کنه!:196:
برای اطلاع از این ها که گفتی به imanarian.blogfa.com سر بزن،چیزای خوبی گیرت میاد...در ضمن قرآن هیچ وقت به طور مستقیم به چیزی اشاره نمی کنه!

alibasirat

New Member
لایک ها
56

ببینیدقضیه آنتروپی یک چیزیه که اطراف ماهست بش توجه نداریم.مثلااگه دقت کنید اتاق شما انگارخودش دوست داره نامرتب بشه.اگه شما چندتاسکه روبندازید هوا اگه همش روبه خط یاشیربیوفته تعجب میکنند یاقاطی پاتی.معلومه اگه همه ی سکه ها به یک روبیفتند چراکه برای منظم بودن تنهایک راه وجود داره ولی برای نامنظم بودن مثلا10تاسکه 2به توان10منهای یک راه وجود داره .قضیه آنتروپی هم دقیقاهمینه.ولی به قول معلم هندسم هرچیزی که بدیهی ترباشه اثباتش سختره مثل خم جردن وآنتروپی

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

ببینیدقضیه آنتروپی یک چیزیه که اطراف ماهست بش توجه نداریم.مثلااگه دقت کنید اتاق شما انگارخودش دوست داره نامرتب بشه.اگه شما چندتاسکه روبندازید هوا اگه همش روبه خط یاشیربیوفته تعجب میکنند یاقاطی پاتی.معلومه اگه همه ی سکه ها به یک روبیفتند چراکه برای منظم بودن تنهایک راه وجود داره ولی برای نامنظم بودن مثلا10تاسکه 2به توان10منهای یک راه وجود داره .قضیه آنتروپی هم دقیقاهمینه.ولی به قول معلم هندسم هرچیزی که بدیهی ترباشه اثباتش سختره مثل خم جردن وآنتروپی
ولی فکر نکنم مثالی که زدی درست باشه
منظورم سکه است
این فقط احتماله
سکه میتونه یه مثال باشه ولی اگر اینطوری بیان کنیم که سکه برای افتادن روی زمین چند تا راه داره نه اینکه همش رو بیاد یا زیر بیاد

alibasirat

New Member
لایک ها
56

ولی فکر نکنم مثالی که زدی درست باشه
منظورم سکه است
این فقط احتماله
سکه میتونه یه مثال باشه ولی اگر اینطوری بیان کنیم که سکه برای افتادن روی زمین چند تا راه داره نه اینکه همش رو بیاد یا زیر بیاد

آنتروپی هم همون بحث احتماله.البته اصل این مثاله کارت ورق بازی بوده من اسلامیش کردم گفتم سکه

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

آنتروپی هم همون بحث احتماله.البته اصل این مثاله کارت ورق بازی بوده من اسلامیش کردم گفتم سکه
من که اینطور فکر نمیکنم
منبع من هم بیشترش ماهانه و اتکینز

من میدونم چی میگی
منظورت کاملا درسته ولی بیانت یه خورده کج فهمی ایجاد میکنه

alibasirat

New Member
لایک ها
56

من که اینطور فکر نمیکنم

من میدونم چی میگی
منبع این زیمداله

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

البته توخودزیمدال گفته که آنتروپی تعریف واضحی نداره.ازاین نظرکه این مثاله ابهام ایجادمیکنه موافقم.البته این قضه احتمال یک جاخیلی کاربرد داره اون هم زمانیه مثلا اگریک بالون خالی به یک بالون پروصل کنیم گاز در دوتاظرف پخش میشه چون احتمال اینکه همه ذرات یک مول مثلافقط دربالون سمت چپ بمونه میشه نیم به توان عددآووگادروکه تقریبامیتونیم بگیم صفره

mahallehm

New Member
لایک ها
487

من که اینطور فکر نمیکنم

من میدونم چی میگی
شیمی فیزیک لواین فصل آنتروپی آخرای فصل هم همچین مثالی زده فک کنم...

taha

Well-Known Member
لایک ها
1,160

برای مولکول طبق تعریف بولتزمن
میگیم که چند تا حالت میکرویی میتونه وجود داشته باشه که هر چه این ها زیاد تر باشه انتروپی مولکول زیاد تره
حالا این حالت های میکرویی چه جوریه ؟
یادمه تو ماهان گفته بود مثله هر چی پیوند بیشتر باشه انتروپی بیشتر میشه و به طور کل هر چه مولکول پیچیده تر باشه

حالا این حالت های میکرویی رو فکر کنم من یهخورده اشتباه کردم

iman HN

New Member
لایک ها
2,646

برای مولکول طبق تعریف بولتزمن
میگیم که چند تا حالت میکرویی میتونه وجود داشته باشه که هر چه این ها زیاد تر باشه انتروپی مولکول زیاد تره
حالا این حالت های میکرویی چه جوریه ؟
یادمه تو ماهان گفته بود مثله هر چی پیوند بیشتر باشه انتروپی بیشتر میشه و به طور کل هر چه مولکول پیچیده تر باشه

حالا این حالت های میکرویی رو فکر کنم من یهخورده اشتباه کردم
آخه بحث اصن سر این چیزا نیست!:225:

بالا