M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
یه سوال جالب براتون دارم. این سوال رو توی تقریبا 10 تا از مدارس خوب تهران بین دانش آموزهای سال اول و دوم دبیرستان مطرح کردم، که فقط یک نفر تونست حلش کنه.
مطمئن باشید چیز اشتباهی در این سوال وجود نداره.

اداره ی حمل و نقل شهر جادوگرها برای وسیله های نقلیه، یعنی همان جاروها! شماره ی پلاک تعیین کرده است. شماره ی پلاک هر جارو، عددی طبیعی و دلخواه است. روزی دو دوست جادوگر تصمیم می گیرند به مسافرت بروند. از آن جایی که سهمیه ی بنزین جاروهای آن ها تمام شده است، تصمیم می گیرند یک جاروی دونفره کرایه کنند. آن ها قبل از سوار شدن به این جارو، شماره ی پلاک آن را می بینند.
جادوگر اول می گوید: "من چند فرزند دارم که سن هریک از آن ها عددی طبیعی است. مجموع سن آن ها برابر شماره ی پلاک جارو و حاصل ضرب سن آن ها برابر سن من است."
جادوگر دوم جواب می دهد:" شاید اگر تو سن خودت و تعداد فرزندانت را می گفتی، من می توانستم سن هریک از آن ها را پیدا کنم."
جادوگر اول می گوید: "نه، در این صورت باز هم تو نمی توانستی این کار را انجام دهی."
جادوگر دوم جواب می دهد:" اکنون من سن تو را می دانم."

[center:bf76a83fb2]سن جادوگر اول چقدر بوده است؟

نکته ی 1. فرض کنید هریک از جادوگرها استدلال های دقیقی برای حرفهایشان دارند و از حرف های یکدیگر نیز استدلال های دقیقی می کنند.
نکته ی 2. از آن جایی که جادوگرها عمر طولانی دارند و علاقه ی زیادی به بقای نسلشان دارند، تعداد و سن بچه هایشان هر عدد طبیعی می تواند باشد.

منتظر پاسخ های شما هستم.​
[/center:bf76a83fb2]

eepharma

New Member
لایک ها
1
سن جادوگر اول 9 سال بوده است.
پاسخ "شاید اگر سن خودت و تعداد فرزندانت را می گفتی" 9 است .
پاسخ "من می توانستم سن هر یک از آن ها را پیدا کنم" عبارت "در این صورت باز هم تو نمی توانستی این کار را انجام دهی" می باشد.

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
eepharma گفت
سن جادوگر اول 9 سال بوده است.
پاسخ "شاید اگر سن خودت و تعداد فرزندانت را می گفتی" 9 است .
پاسخ "من می توانستم سن هر یک از آن ها را پیدا کنم" عبارت "در این صورت باز هم تو نمی توانستی این کار را انجام دهی" می باشد.
متاسفانه پاسخ شما درست نیست.

pirate17

New Member
لایک ها
40
اون کلمه na نیست؟
می شه یه راهنمایی کنین که فقط ار حرفای 2 تا جادوگره استدلال می کنیم یا از توضیحای اولیم باید یه چیزی استدلال کنیم؟

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
pirate17 گفت
اون کلمه na نیست؟
می شه یه راهنمایی کنین که فقط ار حرفای 2 تا جادوگره استدلال می کنیم یا از توضیحای اولیم باید یه چیزی استدلال کنیم؟
"نه" در سوال به معنی "خیر" است، و عدد 9 نیست.
ضمن این که حرف های دو جادوگر و این که هر دوی آن ها شماره ی پلاک جارو را می دانند، برای فهمیدن سن جادوگر اول کافیه.

zhrs

New Member
لایک ها
0
لطف کنید بگید اگه کسی جواب رو می دونه پیغام شخصی بده و رو سایت نذاره تا فرصت فکر کردن گرفته نشه....و مثلا 2 هفته دیگه نتیجه رو بگید...مرسی

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
zhrs گفت
لطف کنید بگید اگه کسی جواب رو می دونه پیغام شخصی بده و رو سایت نذاره تا فرصت فکر کردن گرفته نشه....و مثلا 2 هفته دیگه نتیجه رو بگید...مرسی
پیشنهاد خوبیه. چون تا الان کسی پاسخ درستی به این سوال نداده، هرکس به جواب رسید، پیغام شخصی بده. البته حدسیاتتون رو مطرح نکنید و اگر با استدلال به جواب رسیدید، جوابتون رو بگید. روز اول آذر، جواب رو می نویسم.

Aref

New Member
لایک ها
1,008
لطفا راه حل رو هم بنویسید

negarm85

New Member
لایک ها
0
har adady mitoone bashe.chon har adad tabiee mitoone bashe.

Mefistofel

New Member
لایک ها
0
jadogar

gharar bod rahe halo 1 azar bedin . age nadin khodam ersal mikonam

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
پاسخ سوال:
یک عدد طبیعی را جالب می نامیم، هرگاه دو افراز مختلف با طول های برابر (تعداد برابری جمعوند) از مجموع اعداد طبیعی وجود داشته باشد که حاصل ضرب آن ها یکسان شود. مثلا 12 عددی جالب است، چراکه
و
. همچنین یک عدد طبیعی را بسیار جالب می نامیم، هرگاه دو زوج از افرازهای فوق وجود داشته باشند که حاصل ضرب اعداد در هرکدام از آن ها با هم برابر باشند، ولی دو حاصل ضرب به دست آمده از افرازها با هم برابر نباشند. مثلا 13 عددی بسیار جالب است، چراکه
و
و نیز
و
. در حالی که 12 بسیار جالب نیست (بررسی کنید). ضمن این که اگر عددی مانند n، جالب باشد، n+1 نیز جالب خواهد بود (کافی است به هریک از افرازها، جمعوند 1 را اضافه کنید). ضمن این که عدد 11 جالب نیست (بررسی کنید). پس فقط اعداد بزرگ تر یا مساوی 12 جالب اند. به همین ترتیب اگر n بسیار جالب باشد، n+1 نیز بسیار جالب خواهد بود. پس فقط اعداد بزرگ تر یا مساوی 13 بسیار جالب اند.

از جواب جادوگر اول به جادوگر دوم که "نه، در این صورت باز هم تو نمی توانستی این کار را انجام دهی" می فهمیم که [HIGHLIGHT=#92d050]شماره ی پلاک جارو، عددی جالب است[/HIGHLIGHT]. یعنی این شماره، بزرگ تر یا مساوی 12 است. هم چنین از جواب دوم جادوگر دوم که "اکنون من سن تو را می دانم" نتیجه می گیریم که [HIGHLIGHT=#92d050]شماره ی پلاک جارو، عددی بسیار جالب نبوده است[/HIGHLIGHT]. پس این شماره، کوچک تر یا مساوی 12 است.

به این ترتیب نتیجه می گیریم [HIGHLIGHT=#ffff00]شماره ی پلاک جارو برابر 12 بوده و سن جادوگر اول برابر 48 است[/HIGHLIGHT].

از کاربران سایت، فقط mohammad_72 به این سوال جواب درست داده است.

milad2020

New Member
لایک ها
0
سلام لطفا درباره اعداد جالب و بسیار جالب یه کم بیشتر توضیح بدین
با تشکر

negarm85

New Member
لایک ها
0
bebakhshid mitoonam manzooretoon dar rabete ba jaleb bedoonam

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
negarm85 گفت
bebakhshid mitoonam manzooretoon dar rabete ba jaleb bedoonam
این، یه نامگذاریه. توضیح دادم که عدد n رو جالب می نامیم که دو سری عدد مختلف با تعداد برابری عدد، وجود داشته باشد که مجموع آن ها برابر n باشد و حاصل ضرب آن ها با هم برابر شود. مثالش هم همون 12 هستش، که در مسئله آمده. چون شماره ی پلاک، چنین ویژگی داره، این نامگذاری رو انجام دادیم که راه حل مسئله، راحت تر بیان بشه.

zhrs

New Member
لایک ها
0
آقا اجازه ... الان تو مسئله جمع سن بچه جادوگرها رو که ما حساب می کنیم هر چی که باشن هر کدوم باید یه عدد ثابت باشه که ضربشون هم عدد ثابت باشه و اون تعداد هم نباید متغیر باشه؟یعنی ما الان با 5 تا عدد 12 روبنویسیم چی؟نمیشه؟برای هر عدد که بشه بهش گفت جالب اون تعداد بخصوصه؟
افتاد...ایول...ممنون که به اطلاعاتم اضافه کردید

angel11

New Member
لایک ها
0
پاسخ : جادوگرهای نابغه

خیلی دوست دارم بدونم طراح این سوال کی بوده .

negin.s

New Member
لایک ها
23
پاسخ : جادوگرهای نابغه

خيلي جالب بود ...طراح خلاقي داشته

بالا