سفر به گذشته امکانپذير است (پارادکس دوقلو ها)

kquran

New Member
لایک ها
18
سلام...
خب شايد خيلي هاتون منو نشناسن...كه البته منطقيه...اما بحثتون جالب بود كه منو به خوندن تك تك صفحات كشوند...
چند تا نكته اي رو كه به ذهنم رسيد ميگم:
1- در مورد پارادوكس پدربزرگ ما داشتيم حرف مي زديم نه در مورد پارادوكس دوقلوها كه كلا يه چيز ديگه است (پس عنوان پست مناسب نيست)
2- راجع به بحثتون راجع به دين و علم با نظرات آرش منهاي بخش جدايي دين از سياست موافقم...دين از علم جداست و اين دقيقا معناي سكولارسيمه كه اشتباها وارد مباحث سياسي هم شده...اين كه از علم به دين برسي رويا و غايت همه ي ماست.
3- در مورد صحبت هايي كه شد كلي ميتونيم مبحث جديد باز كنيم واسه گفتن...
4- مثلا همين كه اعداد به سمت صفر ميل كنند...
5- ميشه مثلا اصواتي رو كه يه پرده مثلا تو يه اتاق بهش برخورد كرده رو detect كرد و بعد شنيد...خيلي باحاله!!
6- بچه ها به نظرتون ميشه با علم تجربي مثلا چيزي رو اثبات كرد؟!

Ali007

New Member
لایک ها
70
من میشناسمت رفیق
خوش اومدی دکتر

liliom-chem

New Member
لایک ها
4
کاش منم میدونستم انبساط عالم یعنی چی؟!
من فکر میکنم ما با علم تجربی نمیتونیم چیزی رو اثبات کنیم چون ما و اطلاعاتمون محدودن و چند سال دیگه امکان داره نقض بشن!همونطور که قویترین نظریه ها بودن که نقض شدن!

نمیخوام بحث جدایی یا عدم جدایی دین و علمو دوباره راه بندازم اما از همون غایت که میگین میشه نتیجه گرفت که دین و علم جدا نیستن.آخه چجطور ممکنه خدایی که ما رو آفرید و کتابی رو برای هدایت ما فرستاد،بین آفرینش و کلامش اختلاف یا جدایی باشه؟

من هم خیلی در مورد میل دوباره ی اعداد به صفر کنجکاوم خوشحال میشم بحثشو ادامه بدیم.

kquran

New Member
لایک ها
18
ممنون دوست خوبم!!
خب نظر بقيه هم خيلي مهمه....اينكه واقعا ميشه چيزي رو اثبات كرد با علم تجربي يا نه....!!!

arash501

New Member
لایک ها
0
درود بر همه...
اول از همه برای اون دوستمون که میخواد راجب به انبساط کائنات بدونه بگم که انبساط کائنات دقیقا همان معنی انبساطی را داره که همه توی کتابها خواندن!این اشتباه است که بعضی ها فکر میکنن وقتی میگیم دنیا رو به انبساط است یعنی داره بزرگ میشه!نه!
انبساط زمانی صورت میگیره در جسمی که جنبش ملوکولیش زیاد میشه و در ظاهر اینطور به نظر میاد که آن جسم بزرگ شده .درصورتی که این فقط ظاهر جسم است بلکه در واقع بزرگ نشده است چئن جرم آن تغییر نکرده است!
کائنات هم دقیقا همینطور است!بزرگ نمیشود بلکه حرکتش (جنبشش)بیشتر میشود و در ظاهر به نظر میاید که دارد بزرگتر میشود!(البته این یه بحث جداست که صحبت در موردش مفصل و عمیق است)
اما در مورد پرسش دوستمون که فرمود با علم تجربی میشه چیزی را به اثبات رساند باید بگم که بله میشه!اما سخته و تا جدودی دوباره کاری که یه جاهایی درسته و یه جاهایی اشتباست!
چرا؟چون ما باید با علم روز که برای دستیابی بهش کسانی وقت و عمر حود را گذاشته اند آشنا بشیم تا آنها را ابزاری قرار بدیم برای پیشرفت علم نوین و یا نوآوری های تازه و یا حتی در بعضی مواقع به جایی میرسیم که متوجه میشویم مثلا فلان قضیه که تاکنون فکر میکردیم درست است اشتباه بوده و درستش چیز دیگه ای است...!
اما در مواردی که بارها پیش اومده مخصوصا برای علوم تازه ونو دانستن علوم قدیمی کارساز نبوده و نیاز به علوم تجربی هست که برای اثبات علوم نو به دادمان میرسد که در کل این امر متغیر است و به نظر من هر دو و هر کدام در جایگاهش لازم است!

kquran

New Member
لایک ها
18
خب ممنون...!
من یه احساسی توی پست های مختلف شما داشتم...
اینکه تناقض محسوسی بین نوشته هات وجود داره...اینطور نیست؟!
میخوام اگه حوصله اشو دارین با هم پیش بریم ، خیلی امیدوارم به جاهای خوبی برسیم!!!

nasim74

New Member
لایک ها
5
خیلی جالبه که نظرا انقد متفاوته و به اندازه تمام مغزهای روی کره زمین ایده و نظریه وجود داره.
به نظر منم این ایده ها و نظریه ها،ماهیت و وجود خدارو زیر سوال نمیبره و خدارو نقض نمی کنه بلکه کمک می کنه بیشتر و دقیق تر پی به علم خدا و قدرت خدا(به قول یکی از معلمای نجوممون،هوش دانا)ببریم!
در کل بحث خیلی جالبیه،منم ایده هایی درمورد زمان و سفر درتونل زمان دارم(که البته شاید خیلی مثل استدلال های شما قوی نباشه) که بعدا میگم!

arash501

New Member
لایک ها
0
درود
خوشحال میشم تا با شما دوستان جلو بریم و شما هم فرضیه ای دارید بگید تا با هم در موردش تحقیق کنیم!
راستی اگر در نوشته هام تناقض میبینید حتما بگید تا اگر هر کدوم اشتباه میکنیم برای هم روشنش کنیم!بگید بهم لطفا اگر هر تناقضی میبینید تا اگر توضیحی داشتم بگم و گرنه اشتباهم رو بر طرف کنم...

لایک ها
600
خب من خودم انبساط عالم را میدونم چیه!
رو کیهان شناسی مطالعه میکنم تقریبا!
منظورم اینه که اگه ما الان داریم رو به یه عالم گرمتریا به قول خودمون در حال انبساط پیش میریم یعنی در سالهای خیلی دور هم عالم به سمت منبسط شدن پیش میرفته دیگه؟
خب میخوام بدونم اون زمان دور که داشته منبسط میشه چه شکلی بوده؟

kquran

New Member
لایک ها
18
همه ی بچه های این سایت رو من مثل دوستای خودم میدونم....پس امیدوارم ناراحت نشین از صحبتم چون اصلا قصد جسارت ندارم....!
بحث من در مورد تناقض روی ایدئولوژی هست که شما روی مفاهیم علمی دارین...!
نمیدونم وقت مدرسه و بقیه ی برنامه هاتون چقدر بهتون اجازه میده که مطالعه ی خارج درسی داشته باشین...البته شمایین که به این چیزا اجازه میدین...!
اینکه چطور شما فکر می کنید اولین قدمه...!
میخوام بدونم اصول و مبانی فکری شما در برخورد با مقوله ای به اسم "علم" چطوریه!!!

لایک ها
15
ببخشید این سوالو می پرسم شاید ربطی به بحث نداشته باشه به نظرتون می تونیم برای این پارادکس:اینکه خدا سنگی افرید که انقدر سنگیه که خودش نمی تونه بلند کنه ولی چون قادر می تونه بلند کنه پس سنگو نساخت بگیم که خدا ما را افرید با یه سنگ سنگین ما نمی تونیم سنگو بلند کنیم پس خدا تونست سنگو بسازه و ما چیزی می سازیم که سنگو بلند کنه پس خدا تونست سنگو بلند کنه اگه نمی شه اینو گفت چی می تونیم بگیم؟؟؟؟؟؟
ممنون

nasim74

New Member
لایک ها
5
من که هچچچچچچیییییی نفهمیدم

kquran

New Member
لایک ها
18
ميشه گفت نميدونم...!
قرار نيست ما جواب هر سوالي رو بديم...به خصوص زماني كه اون سوال از اساس غلط باشه!!

لایک ها
15
شاید سوال غلط باشه من یجا خوندم موندم توش فکر کردم یه استدلال حتی غلط گفتم تا قانع شم ولی نشدم نگفتم حتما جواب بدین منظورم اینه که نظرتون چیه؟

arash501

New Member
لایک ها
0
درود
در مورد اینکه من درسهای مدرسم بهم اجازه میده یا نه باید بگم که من خیلی وقته که مدرسه نمیرم دیگه!
اما در مورد دیدگاهم نسبت به علم باید بگم که همه علم اونی نیست که ما تا کنون در کتب خواندیم و در دانشگاها یاد میگیریم!بلکه این فقط میتونه یه سرنخی از علم واقعی باشه که برای شروع نقطه بدی نیست ولی علم واقعی اون چیزی هست که ما هنوز بهش دست نیافتیم!شاید یکم درک این حرفم براتون سخت یا عجیب باشه!البته بهتون حق میدم چون مثل من خیلی کم هستن که فکر میکنن و شاید تا حالا ندیده باشید!
اون چیزی را که شما بهش میگید علم مطلق من بهش میگم سرنخی از علم که الان بعنوان ابزارهایی برای بدست آوردن علم واقعی میشه ازش استفاده کرد!من در ضمینه های مختلف مطالعه داشتم اما هیچ وقت چهارچوبهای ذهنی و علمیه خودم را بر اساس اونها و دانستهام محدود نکردم و همیشه دور دانسته هام رو باز و آزاد گذاشتم تا به روز پیش برم!واگر هر زمانی چیزتازه و یا حتی عجیبی شنیدم و یا دیدم نشنیده و ندیده و بدون بررسی ردش نکردم و با خودم گفتم که شاید اون شخص به چیزی رسیده که تا امروز به عقل من نرسیده باشه و دلیل نمیشه که چون من نمیتونم الان درکش کنم یعنی اینکه خارج از واقعیته!
شایدم خودم مقصر هستم که نباید هر مطلبی رو هر جایی باز کنم تا به معلومات کتابیه دیگران بر نخوره!
و در آخر اینکه من علاوه بر علوم کتابی که در دانشگاها و کتب علمی هست آشنا هستم و به عنوان ابزار ازشون بهره میگیرم برای تحقیقاتم از علوم ماوراالطبیعه (متافیزیک) که تا حدودی هم بهش مسلط هستم کمک اساسی میگیرم !

arash501

New Member
لایک ها
0
pg_fa گفت
منظورم اینه که اگه ما الان داریم رو به یه عالم گرمتریا به قول خودمون در حال انبساط پیش میریم یعنی در سالهای خیلی دور هم عالم به سمت منبسط شدن پیش میرفته دیگه؟
لطفا سوالتون را واضحتر بپرسید!
اون زمان دور چی داشته منبسط میشده و چیو میگید چه شکلی بوده؟؟؟

لایک ها
600
arash501 گفت
pg_fa گفت
لطفا سوالتون را واضحتر بپرسید!
اون زمان دور چی داشته منبسط میشده و چیو میگید چه شکلی بوده؟؟؟
منظورم اینه که این عالمی که ما الان توش هستیم!
ممکنه حاصل یه انبساط باشه؟یا انقباض؟مثل همینی که داره اتفاق میفته؟

rasam_9026

New Member
لایک ها
7
arash501 گفت
درود
در مورد اینکه من درسهای مدرسم بهم اجازه میده یا نه باید بگم که من خیلی وقته که مدرسه نمیرم دیگه!
اما در مورد دیدگاهم نسبت به علم باید بگم که همه علم اونی نیست که ما تا کنون در کتب خواندیم و در دانشگاها یاد میگیریم!بلکه این فقط میتونه یه سرنخی از علم واقعی باشه که برای شروع نقطه بدی نیست ولی علم واقعی اون چیزی هست که ما هنوز بهش دست نیافتیم!شاید یکم درک این حرفم براتون سخت یا عجیب باشه!البته بهتون حق میدم چون مثل من خیلی کم هستن که فکر میکنن و شاید تا حالا ندیده باشید!
اون چیزی را که شما بهش میگید علم مطلق من بهش میگم سرنخی از علم که الان بعنوان ابزارهایی برای بدست آوردن علم واقعی میشه ازش استفاده کرد!من در ضمینه های مختلف مطالعه داشتم اما هیچ وقت چهارچوبهای ذهنی و علمیه خودم را بر اساس اونها و دانستهام محدود نکردم و همیشه دور دانسته هام رو باز و آزاد گذاشتم تا به روز پیش برم!واگر هر زمانی چیزتازه و یا حتی عجیبی شنیدم و یا دیدم نشنیده و ندیده و بدون بررسی ردش نکردم و با خودم گفتم که شاید اون شخص به چیزی رسیده که تا امروز به عقل من نرسیده باشه و دلیل نمیشه که چون من نمیتونم الان درکش کنم یعنی اینکه خارج از واقعیته!
شایدم خودم مقصر هستم که نباید هر مطلبی رو هر جایی باز کنم تا به معلومات کتابیه دیگران بر نخوره!
و در آخر اینکه من علاوه بر علوم کتابی که در دانشگاها و کتب علمی هست آشنا هستم و به عنوان ابزار ازشون بهره میگیرم برای تحقیقاتم از علوم ماوراالطبیعه (متافیزیک) که تا حدودی هم بهش مسلط هستم کمک اساسی میگیرم !
طرز فکر من کاملا شبیه شماست

kquran

New Member
لایک ها
18
خب چرا ان قدر تند میری؟!
خیلی خوبه...
کی من اسم "علم مطلق" آوردم...!؟
من همچین حرفی زدم؟!
بگذریم...خب شروع خوبی بود...!گفتی مدرسه نمیری خیلی وقته، یعنی دقیقا چند سالته و چه کاره ای!؟
من هیچ کدوم از مطالب کتابی رو قبول ندارم...پس بهم بر نمی خوره راحت باش رفیق!:)

farshad_d

New Member
لایک ها
14
سلام به همه.من یه چیزی میگم بهتون بر نخوره.اولا چون حال و حوصله خوندن این همه صفحه رو نداشتم نظر نمی دم ولی...
آقایون خیلی خوبه که در باره این چیزا بحث می کنید...ولی فک نکنید دیگه دو تا کتاب خوندید همه چیو بلدید و برا خودتون راه بریدو نظریه بدید.اگه قرار بود این نظریه شما وجود داشته باشه(نظریتونو نمی دونم چیه)تا حالا صد بار از قرن پیش تا حالا کشف شده بود.پس اینقد نگید نظریه دادم ...نظریه دادم...مگه کشکه.ولی خوبه که بحث می کنید

بالا