وضعیت
موضوع بسته شده است.

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
با سلام
ببخشيد مزاحم شدم
من يه سوال داشتم
سوال 9-85 چگونه مسائل... رو هر كاري كردم حل نشد
لطفا ميشه يكي كمك كنه؟
ممنون

لایک ها
521
فکر کنم این راه حل بدی نباشه!
......................................................................................
از روی فشار و چگالی جرم مولکولی مخلوط رو حساب میکنیم...
با فرض اینکه x گرم O2 و x گرم C4H10 داریم پس (x/32) مول O2 و (x/58) مول C4H10 داریم.. با فرض اینکه y مول از C4H10 اکسید میشه، مقادیر مول با قیمانده از بوتان و اکسیژن و مقادیر مول تولید شده ی CO2 و H2O رو بر حسب پارامترهای x و y حساب میکنیم و بعد با توجه به جرم مولکولی مخلوط یه معادله تشکیل میدیم و یه نسبت بین x و y به دست میاد!
جرم مولکولی مخلوط= (جرم مولی هر گونه ضربدر تعداد مول آن گونه) تقسیم بر (تعداد مول کل)

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام دوست عزيز
ممنونم از اين كه به سوال من پاسخ داديد
اما من يك مسئله با اين سوال دارم
مگه y مول C4H10 نيست كه با O2 واكنش داد؟
پس x هم ميشه گرم C4H10 كه با O2 واكنش داد.
خب xوy را بدست مي اوريم اما چگونه مول يا جرم اوليه C4H10 را بدست آوريم كه بخواهيم درصد مولي تجزيه شده را بدست آوريم
ممنونم
خداحافظ

لایک ها
521
من x رو جرم اولیه ی بوتان و اکسیژن تعریف کردم و y رو مقداری از بوتان که وارد واکنش با اکسیژن میشه!
طبق راه حل من قرار نیست x و y به دست بیان! توی این سوال نمیشه x و y رو به دست آورد! همونطور که گفتم نسبت x به y به دست میاد! چیزی که ما میخایم بهش برسیم نسبت تعداد مول بوتان سوخته شده (یعنی y) به تعداد مول بوتان اولیه (یعنی (x/32)) هستش!

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام دوست من
واقعا معذرت ميخوام كه خيلي سوال ميكنم
اما ما كه نميتونيم از x استفاده كنيم چون معلم نيست كه چقر از x مصرف شده
طبق فرمول هم همه مول ها را بايد بر حسب y بدست بياريم كه در آخر y باy ساده ميشود!
من واقعا گيج شدم
خداحافظ

لایک ها
521
اصلا نمیشه تعداد مول همه ی گونه ها رو بر حسب y نوشت... فقط مول های تولید شده بر حسب y به دست میان... تعداد مول بوتان و اکسیژن بر حسب X و y به دست میان... مثلا با فرض همون y مول بوتان سوخته شده، تعداد مول بوتان باقیمانده میشه (x/58-y)... تعداد مول CO2 تولید شده میشه 4y... بقیشونم با نسبت استوکیومتریشون توی واکنش سوختن به دست میان!

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
آقا يه سوال
سوال 9-93 چگونه ..... ببينيد.
ميگه فشار كل مخلوط اوليه رو بدست آوريد.
ولي در صورت سوال گفته كه مقداري گاز اكسيژن اضافه بر مصرف هم در مخلوط است.
ولي در پاسخنامه فقط فشار اكسيژن مصرفي و CS2 و CH4 رو حساب كرده!!!
سوال ايراد نداره؟

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
با اين همه عضو آنلاين كسي نيست به اين سوال جواب بده؟
عجبا!حيرتا!!!

ميم مثل محسن!!!

khalina

مدیر آیریسک
لایک ها
6,497
mersadchem گفت
با اين همه عضو آنلاين كسي نيست به اين سوال جواب بده؟
عجبا!حيرتا!!!

ميم مثل محسن!!!
با سلام به شما دوست گرامی،
برای اینکه موضوع برای همه مفید باشد، صورت کامل سوال را قرار دهید.

موفق و پیروز باشی

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
سوال رو ميگم ولي اگه تا فردا جواب ندين خيلي كم لطفي كردين(به همه ميگم نه فقط به مهندس)
به مخلوطي از گاز هاي ch4 و cs2 مقدار اضافي گاز اكيژن مي افزاييم.مخلوط حاصل رو به ظرف واكنش با حجم ثابت كه كاملا خالي است, منتقل ميكنيم.دماي مخلوط 320 سلسيوس است.مخلوط را ميسوزانيم تا ch4 و cs2 كاملا به co2 و h2o و so2 اكسيد شوند.دماي ظرف واكنش را به مقدار اوليه يعني 320 سلسيوس ميرسانيم.فشار كل مخلوط گازها (نه مايعات)در ظرف واكنش در دماي 320 سلسيوس برابر با 79 mmHg و فشار جزيي so2 برابر 8mmHg است.فشار كل مخلوط اوليه ch4 , cs2 و o2 را محسبه كنيد.
(سوال من از اين سوال در دسه پست بالا تر است)عجب سوالي بود!!!!!!!!!!!

heidar

Member
لایک ها
36
با سلام
چون دما 320 درجس همه ی مواد گاز هستند معادله ی واکنش های انجام شده به صورت
است
به ازای هر مول CH4 که می سوزد 3 مول گاز مصرف و 3 مول گاز تولید می شود پس به ازای سوختن هر مقدار CH4 تعداد مول کل تغییر نمی کند
به ازای هر مول CS2 که می سوزد 4 مول گاز مصرف و 3 مول گاز تولید می شود و مول گازها
برابر می شود پس مول گاز ها در ابتدا
مقدار گاز های تولید شده است و طبق رابطه ی
فشاری هم که CS2 و O2 اعمال می کردند
فشاری است که SO2 و CO2 اعمال می کنند طبق واکنش مول SO2 تولید شده 2 برابر مول CO2 تولید شده توسط CS2 است و رابطه ی
فشاری هم که CO2 تولید شده از CS2 ایجاد می کند 2 برابر فشار جزیی SO2 است که می شود 12mmHgپس CS2 و O2 که در واکنش دوم مصرف شدند فشاری برابر 12mmHg*
که می شود 16mmHg را اعمال می کند و بقیه ی گاز هم همان فشار قبلی را اعمال می کند یعنی فشار به اندازه ی 4mmHg بیشتر بوده که فشار کل اولیه برابر 83mmHg بوده است

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
دوست عزيز ميدونم ميشه 83mmHg
سوال من اينه كه تو صورت مساله گفت مقدار اضافي گاز اكسيژن.
پس پس از كامل شدن واكنش مقداري گاز اكسيژن تو محفظه ميمونه
فشار اون چي؟!!!!!!

heidar

Member
لایک ها
36
mersadchem گفت
سلام
دوست عزيز ميدونم ميشه 83mmHg
سوال من اينه كه تو صورت مساله گفت مقدار اضافي گاز اكسيژن.
پس پس از كامل شدن واكنش مقداري گاز اكسيژن تو محفظه ميمونه
فشار اون چي؟!!!!!!
سلام دوست عزیز
منم گفته با توجه به واکنش های انجام شده فشار کل گازها به اندازه ی 4mmHg از فشار اولیه ای که گاز ها اعمال می کردن کمتره که این فشار بعد از واکنش شامل فشاری هست که گازهای SO2 و CO2 و H2O و مقدار اضافی اکسیژن که واکنش نداده اعمال می کنن پس این فشار اولیه رو هم گاز های متان و اکسیژنی که با متان واکنش داده و کربن دی سولفید و اکسیژنی که با اون واکنش داده و مقدار اضافی اکسیژن اعمال می کنن که 4 میلی متر جیوه از گازهایی که در نهایت وجود داره (79mmHg) بیشتره که میشه 83mmHg

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
شكل هندسي مولكول هايي با عناصر واسطه رو چجوري ميشه تشخيص داد؟
مثلا
HgBr2
ممنون

misagh2010

New Member
لایک ها
1
شکل هندسی مولکول HgBr2

سلام
همون طور که خودتان گفتید ، با این فرض که ساختار مولکولی دارند . همانند ترکیب های مولکولی و قاون لوویس شکل این مولکول با دو قلمرو و هردو
پیوندی ، به صورت خطی خواهد بود . همانند شکل هندسی مولکول BeCl2 ; که خطی است .
( گفتیم ، اگر ساختار مولکولی داشت ، می توان با استفاده از قانون لوویس مشخص کرد . )
اگر دوستان نظر دیگری دارند ، استفاده می کینم .

لایک ها
13
مثلا برای همین HgBr2
Hg هم گروه Zn بوده و در گروه 12 یا llB قرار داره
پس ظرفیت 2 بار مثبت داشته و دو الکترون را در واکنش می تواند به شرکت بذاره
(می تونه از دست بده(همیشه بیشترین ظرفیت رو در نظر می گیریم - مثلا همیشه عدد هیبریداسیون(ظرفیت) S رو 6 می گیریم(ولی در مواردی همچون H2SO3 برابر 4 می شود)))
پس در واقع وقتی اتم مرکزی واقع می شه دو قلمروی الکترونی داره (چون که هر کدام از اتم های برم هم یک الکترون به اشتراک می ذارند و می شه یک قلمرو)
پس اتم مرکزی دو قلمرو داشته و دارای هیبریداسیون sp هستش و خطی است

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
سلام
انرژي دومين يونش هليم بيشتره يا ليتيم؟
معلم ما ميگه هليم ولي من ميگم ليتيم.
چون الكترون ظرفيت هردو در لايه اول است ولي ليتيم 3 تا پروتون و هليم 2 تا پروتون دارد.
ممنون
خداحافظ

heidar

Member
لایک ها
36
mersadchem گفت
سلام
انرژي دومين يونش هليم بيشتره يا ليتيم؟
معلم ما ميگه هليم ولي من ميگم ليتيم.
چون الكترون ظرفيت هردو در لايه اول است ولي ليتيم 3 تا پروتون و هليم 2 تا پروتون دارد.
ممنون
خداحافظ
سلام به شما
میشه این طوری استدلال کرد که وقتی 1 الکترون از هلیم و لیتیم جدا کردیم آرایش الکترونی هلیم مثل هیدروژن میشه ولی چون 2 پروتون داره که این یه الکترون رو جذب می کنن طبیعتا باید انرژی بیشتری برای کندن این الکترون صرف کرد و آرایش الکترونی لیتیم هم مثل هلیم میشه و مثل اینکه بخایم از اتم هلیم یه الکترون بکنیم ولی چون 3 پروتون این دو الکترون رو جذب می کنن پس انرژی بیشتری هم برای کندن دومین الکترون لیتیم نسبت به کندن اولین الکترون هلیم لازمه
حالا چون اولین انرژی یونش هلیم بیشتر از اولین یونش هیدروژنه پس دومین یونش لیتیم هم که آرایشش مثل هلیم شده بیشتر از دومین یونش هلیمه که آرایش الکترونیش شبیه هیدروژن شده
البته استدلال شما هم درسته ولی با این استدلالی که گفتم تقریبا میشه انرژی یونش اکثر اتم ها رو با هم مقایسه کرد
داده های تجربی هم بیشتر بودن IE2 لیتیم از IE2 هلیم رو تایید می کنه:
IE2 Li: 7298.1 kJ.mol[SUP]-1[/SUP] و IE2 He: 5250.5 kJ.mol[SUP]-1[/SUP]

danesh-1

New Member
لایک ها
0
سلام ...................
حلالیت agbrدر اب خالص در دمای 25 برابر5.7ضربدر ده به توان منفی هفت(بر حسب مول بر لیتر ) است حلالیت agbr در یک محلول حاوی 0.01 مول از nabr در هر لیتر چقدر است
ممنون

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا