mmahdit

New Member
لایک ها
174
فرض کنید
مربعی باشد که در دایره ای محاط شده است. اگر
نقطه ای بر روی کمان
باشد حداکثر مقدار نسبت زیر را بیابید:

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348
پاسخ : مربع محاط در دایره

اگر مثلث قائم الزاویه PBD رو در نظر بگیرید نتیجه میده:
و بطور مشابه در مثلث قائم الزاویه PAC نیز نتیجه میده

در نتیجه

در نتیجه سوال ماکزیمم ضرب تانژانت دو زاویه رو میده با مجموع 157.5 که هر دو کمتر از 90 اند. این مقدار کران بالا نداره در نتیجه نسبت سوال ماکزیمم نداره.

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127

اگر مثلث قائم الزاویه PBD رو در نظر بگیرید نتیجه میده:
و بطور مشابه در مثلث قائم الزاویه PAC نیز نتیجه میده

در نتیجه

در نتیجه سوال ماکزیمم ضرب تانژانت دو زاویه رو میده با مجموع 157.5 که هر دو کمتر از 90 اند. این مقدار کران بالا نداره در نتیجه نسبت سوال ماکزیمم نداره.
چرا كران بالا نداره؟ يكم بيشتر فكر كنيد اگه ما يكي از زاويه ها رو بالا ببريم اون يكي زاويه كم ميشه.

aboly

New Member
لایک ها
110

فرض کنید
مربعی باشد که در دایره ای محاط شده است. اگر
نقطه ای بر روی کمان
باشد حداکثر مقدار نسبت زیر را بیابید:

راهنمایی : بطلمیوس در padb و pacb می دهد
و

این دو را در هم ضرب کنید و از قضیه کسینوس ها استفاده کنید سپس حداکثر مقدار $\frac{\sqrt{2}x^2}{pa*pb}+1 $
است که $x$ طول ضلع مربع است حال باید حداقل مساحت مثلث pab را به دست آوریم که که این نیز معادل با حداکثر ارتفاع وارد بر ab از کمان ab است

آخرین ویرایش توسط مدیر

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

چرا كران بالا نداره؟ يكم بيشتر فكر كنيد اگه ما يكي از زاويه ها رو بالا ببريم اون يكي زاويه كم ميشه.
من یع شهودی دارم ببینید درسته یا نه!
اگه نقطه ی pرو روی a رو در نظر بگیرید و این رو به اندازه یا اپسیلون جابجا کنید تا روی کمان ab بیوفته نسبت pc به pa بسیار زیاد میشه (در حد بینهایت) و نسبت pd به pc بیشتر از یک میشه هر چند خیلی کم! در نتیجه این نسبت میل میکنه به بینهایت

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127

من یع شهودی دارم ببینید درسته یا نه!
اگه نقطه ی pرو روی a رو در نظر بگیرید و این رو به اندازه یا اپسیلون جابجا کنید تا روی کمان ab بیوفته نسبت pc به pa بسیار زیاد میشه (در حد بینهایت) و نسبت pd به pc بیشتر از یک میشه هر چند خیلی کم! در نتیجه این نسبت میل میکنه به بینهایت
اين نسبتو مي تونيم هر چي كه بخوايم زياد كنيم؟

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

تقریبا! (مطمئن نیستم!)

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

و اینکه تانژانت 90 منهای یه دهم قطعا یه مقدار حقیقی بزرگ میشه و اون زاویه میشه 67.5 به علاوه یه دهم که باز بیشتر از یکه در نتیجه مقدار حاصل ضرب خیلی عظیم میشه حالا اگه این یک دهم رو به یک صدم تبدیل کنیم مقدار تانژانت اولیه به نسبت عظیمی افزایش پیدا میکنه ولی تانژانت دومی به نسبت خیلی خیلی کم کاهش پیدا میکنه در نتیجه در حال افزایشه این حاصلضرب و حالا این یک صدم رو تبدیل کنید به یک بر روی ده به توان 100 و ...

بالا