معادله تابعي سخت

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127
تمام توابع
را بيابيد به طوريكه
.

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127
پاسخ : معادله تابعي سخت

فکر می کنم خود طراح سوال راه تمیز تری نسبت به تو داره:Community - Art of Problem Solving
:4:! بهتر بود يكم بيشتر صبر مي كردين تا بقيه هم روي اين سوال فكر كنن در ضمن اگه دقت كنيد من همون اولاي راه حلم به اون معادله اي كه ايشون نوشتن رسيدم ولي نمي دونستم كه ميشه جواباي كليشو به دست آورد به خاطر همين اون همه نوشتم.

حمید آنالیز

Well-Known Member
لایک ها
1,322

:4:! بهتر بود يكم بيشتر صبر مي كردين تا بقيه هم روي اين سوال فكر كنن در ضمن اگه دقت كنيد من همون اولاي راه حلم به اون معادله اي كه ايشون نوشتن رسيدم ولي نمي دونستم كه ميشه جواباي كليشو به دست آورد به خاطر همين اون همه نوشتم.
اقا برین به اون لینکه و اخرین پستو ببینید من اولین نتیجه گیریشو متوجه نشدم!:4:یه توضیحی در رابطه با حل اخری میدین؟

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

اقا برین به اون لینکه و اخرین پستو ببینید من اولین نتیجه گیریشو متوجه نشدم!:4:یه توضیحی در رابطه با حل اخری میدین؟
اونجا وقتی به جای x قرار داده رادیکال f(x)+x اون وقت طرف چپ متقارن شده و طرف راست نه .
حالا اگه جای x ,y رو عوض کنیم طرف چپ ثابت میمونه اما راست عوض میشه پس فقط طرف های راست رو برابر گذاشت . یعنی :

پس :

همیشه ثابته .

و

aboly

New Member
لایک ها
110

یه نکته جالب . برای حل این سوال و راه حل آن برای (r به r) به کتاب کارگاه جبر در المپیاد ریاضی (انتشارات مبتکران) مساله 295 مراجعه کنید ایده متفاوتی داره(که بدیهی تره!)

بالا