معادله دیفرانسیل

mohammad gh

New Member
لایک ها
6
سلام میشه این معادله دیفرانسیل رو حل کنید,شرایط اولیه
و
هستش . دوستانی که کتاب تقریب و اختلال رو دارن سوال 12 فصل 2

ممنون

kabiri

New Member
لایک ها
125
پاسخ : معادله دیفرانسیل

خود کتاب گفته که چیکار کنید اگر در y' ضرب کنید میتونید از دو طرف تساوی انتگرال بگیرید و اینجور y' برحسب y به دست میاد و با دوباره انتگرال گرفتن، y بر حسب کمیتی که از y نسبت به اون مشتق گرفته شده (که اینجا حرفشو مشخص نکرده) به دست میاد

mohammad gh

New Member
لایک ها
6

سلام و ممنون
من بيشتر مشكلم سر اينه كه خب 'y ضرب ميكنم بعد انتگرال ميگيرم ولي ثابت ها چي ميشه؟انتگرال بعدي هم همينطور؟

kabiri

New Member
لایک ها
125

خب ثابت ها توی بازه های انتگرال گیری خودشونو نشون میدن دیگه برای بعدیش هم همین طوره

mohammad gh

New Member
لایک ها
6

ميشه جواب آخرتونو بزاريد

mohammad gh

New Member
لایک ها
6

شما هم ثابت اول رو صفر بدست آوردين دوميو ناجور چون من ديگه ادامه ندادم فك كردم اشتباهه؟

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اه ممنون حل شد
مرسي از همه

Dominant Factor

Well-Known Member
لایک ها
295

وای ام چ جاهایی تگ میشه ها!!!!

mohammad gh

New Member
لایک ها
6

سلام ببخشيد ميشه سوال آخر همين بخش قسمت ب رو يك راهنمايي بكنيد

kabiri

New Member
لایک ها
125

سلام
برای حل این قسمت باید به این توجه داشته باشید که n میتونه اعداد طبیعی 1تا 20 باشه چون این جواب مرتبه ی اول باید نزدیک به جواب معادله ی بدون اختلال باشه دیگه و تنها نکتش هم اینه که اون عبارت (x-1)(x-2)...(x-20) رو تا مرتبه ی اول نسبت به اپسیلون بنویسید (اگر برای این کار چیزی به ذهنتون نرسید میتونید به جای 20 برای عدد کوچیکتری یه nی رو مثال بزنید و به عینه ببینید چی میشه)

mohammad gh

New Member
لایک ها
6

سلام من مشکلم تو این قسمت اینه که ضریب yn رو اینجوری بدست آورم که
که این جملات باهم جمع میشن ولی هردفعه یک جمله مثلا در جمله اول
در جمله دوم
و ....موجود نیست.حالا این ضریب yبود و باید با
جمع بشن و برابر قرار بدیم با 0. حالا مشکلم ساده کردن ضریب y هست.(ساده شدش تو ایرانفو و جزوه دکتر آقا محمدی (جزوه اختلالشون) هست ولی نمیدونم چطور به اون رسیدن)

kabiri

New Member
لایک ها
125

چون nیه عددی بین 1تا20 هستش پس همه ی این عبارت هایی که نوشتید توشون یه عامل (n-n) پیدا میشه (صفرکننده) جز اون عبارتی که n-n نداره

mohammad gh

New Member
لایک ها
6

سلام خسته نباشيد
سوال ٣ فصل ٣ كه سوال دوره درسي هم هست رو من با يك روش حل ميكنم ولي نميدونم چرا غلطه.اول ميام مثل منفرجه الزاويه ميكشم كه راس سمت راستش به قايق متصله؛ اون موقع طول طناب L و زاويه با سطح اب
است.حالا ميام تو
بعد بررسي ميكنم؛اون موقع زاويه با سطح
است و طول طناب
است.اگه ارتفاع وارد بر سطح آب رو بكشيم ميشه
قايق رو حساب كرد ولي جواب درست در نمياد(بعد بدست اومدن delta x اون رو تقسيم بر delta t ميكنيم و حد ميگيريم)اصلا هم روش دوره درسي رو ملتفت نميشم:)

kabiri

New Member
لایک ها
125

سلام خسته نباشيد
سوال ٣ فصل ٣ كه سوال دوره درسي هم هست رو من با يك روش حل ميكنم ولي نميدونم چرا غلطه.اول ميام مثل منفرجه الزاويه ميكشم كه راس سمت راستش به قايق متصله؛ اون موقع طول طناب L و زاويه با سطح اب
است.حالا ميام تو
بعد بررسي ميكنم؛اون موقع زاويه با سطح
است و طول طناب
است.اگه ارتفاع وارد بر سطح آب رو بكشيم ميشه
قايق رو حساب كرد ولي جواب درست در نمياد(بعد بدست اومدن delta x اون رو تقسيم بر delta t ميكنيم و حد ميگيريم)اصلا هم روش دوره درسي رو ملتفت نميشم:)
سلام البته این سوال دیفرانسیل نیست و بهتر بود توی تاپیک مربوطه مطرحش میکردید
اما سوال! چرا درست در نمیاد؟ حواستون به مرتبه ی تقریب که هست؟ اینکه میخوایم تا مرتبه ی اول حلش کنیم...
من دوره ی درسی الان همرام نیست و شاید خیلیای دیگه نداشته باشنش مگه از چه روشی رفته؟

بالا