amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
سلام خدمت دوستان...
یکی از نکاتی که توی مرحله دوم المپیاد شیمی خیلی مهمه ، بحث سوالات تشریحیه... بیشتر منظورم چه طور نوشتنه که هر ساله خیلی ها رو بیچاره کرده و به خاطر 1 نمره نتونستن به دوره راه پیدا کنن... من از تجربه اساتید عزیزم چیزایی یاد گرفتم که دوست دارم به شما هم انتقال بدم تا شاید بتونه کمکتون کنه... این نکات همون نکاتی هستن که مصححان مد نظر قرار میدن...( منظورم اعضای کمیته المپیاد شیمی باشگاه دانش پژوهان جوانه: آقایان: عابدینی(معدنی) - آقایی(شیمی فیزیک) - کیان مهر(آلی) - بهرامی(شیمی فیزیک) - صادقی(نمیدونم!) - سیدی(آلی) و نعمتی(فکر کنم معدنی ولی شک دارم!) و خانم جبل عاملی(معدنی))
......................................................................................................
1. برای سوالات استوکیومتری حتما از روش ضرب واحد استفاده کنید و ضرایب تبدیل رو داخل پرانتز بنویسید. صورت و مخرج ضریب تبدیل رو به صورت کامل بنویسید. برای وارد کردن بازده هم حتما علامت درصد یادتون نره. مثلا اگه بازده 90 درصده فقط آخرسز ضرب در 0,9 نکنید بلکه به صورت ضریب تبدیل ضرب در (%100/%90) کنید.

2. اگر مسئله ای نیاز به استفاده از واکنش خاصی داره چه سوال ازتون واکنش رو خواسته باشه چه نخواسته باشه شما واکنش رو بنویسید و با استناد به اون مسئله رو حل کنید. مثلا توی واکنش های اسید و باز فقط به استفاده از ظرفیت های هر اسید و باز اکتفا نکنید و واکنش رو به طور کامل بنویسید. توی نوشتن واکنش هم به فاز واکنش دهنده ها و فرآورده ها خیلی دقت کنید و حتما بنویسیدشون.

3. اگه توی صورت سوال گفته ساختار لوویس رو رسم کنید، شما فقط از نقطه برای مشخص کردن الکترون های غیر پیوندی استفاده کنید(نه یک خط برای یک جفت) راحت ترین کار هم برای مشخص کردن زوج های پیوندی خطه که هم سرعتره و هم شلوغی نقطه رو نداره. دقت کنید که توی ساختار لوویس اصلا زوایای پیوندی مهم نیست. مثلا ساختار لوویس متان رو لازم نیست به صورت چهار وجهی بکشید بلکه کربن در وسط و هیدروژن ها اطراف کربن طوری که با هم زاویه 90 درجه دارن. یا مثلا NH3 رو N وسط و یک زوج الکترون به جای یکی از اون هیدروژن هایی که واسه متان گذاشتید. نه این که ساختار هرمی مثلثی رو بکشید.. ساده ساده.

4. برای رسم شکل هندسی مولکولها با استفاده از نظریه VSEPR حتما باید از مدل گوه و میله استفاده کنید. یعنی خط کافی نیست. مثلا ساختار متان رو نباید با 4 تا خط نشون بدیم بلکه دو تا خط و یک گوه ی توپر و یک گوه ی تو خالی (شبیه خط چین) بکشید و پیوندهایی که نسبت به ما دورن و یا نزدیکن رو حتما نشون بدید. توی شکل فضایی هم فقط زوج الکترون های غیر پیوندی ای رو نمایش بدید که تو شکل هندسی موثرن... مثلا توی SF4 لازمه که حتما زوج الکترون S رو نشون بدیم(با دو تا نقطه) ولی زوج الکترونهای هر کدوم از F ها لازم نیستن.

5. برای رسم ایزومر فرقی نداره از مدل اسکلتی استفاده کنید یا فرمول ساختاری گستره واین چیزا... ولی به نظرم مدل اسکلت کربنی از همه راحت تر و سریعتر باشه تو رسم ایزومرها. اگر گفته مثلا تمام ایزومرهای C10H20O2 رو بکشید، فقط ایزومرهای ساختاری رو بکشید و ایزومرهای جالبی مثل هندسی و نوری رو بذارید کنار.

6. برای کشیدن ساختار لوویسی مثل N2O5 حتما وقتی که ساختار لوویس رو کشیدید بار قرار دادی هر عنصر رو هم کنارش بنویسید.

7. برای محاسبه آنتاپی واکنش اول فرمول کلی ای که استفاده میکنید بنویسید و بعد اعداد رو وارد کنید. مثلا اگر از آنتالپی سوختن واکنش دهنده ها و فرآورده ها استفاده میکنید اولش بنویسید:

مجموع آنتالپی سوختن فرآورده ها _ مجموع آنتالپی سوختن واکنش دهنده ها = آنتالپی واکنش​
یا از بیان ریاضی که به جای حروف از نماد استفاده میکنن استفاده کنید. مثلا به جای مجموع از سیگمای بزرگ!​
8. برای به دست آوردن فرمول تجربی: گه درصد هرکدوم از عناصر رو داده و شما میخاین مقادیر رو به مول تبدیل کنید حتما ذکر کنید با فرض 100 گرم از ترکیب مورد نظر دارم این کار رو میکنم.​
9. توی سوالاتی که دلیل خواسته... مثلا گفته دو تا دلیل واسه اینکه H2SO4 اسید قویتره از -HSO4 بنویسید حتما ذلایلتون رو جدا از هم و با شماره جدا کنید. دلیل 1: .................. دلیل 2:............... همه رو یه جا ننویسید چون ممکنه روی هم یه دلیل حساب بشه.​
10. برای رسم ساختار لوویس اسیدی مثل H3PO4 گروه های OH رو یه جا ننویسید و ساختار لوویس خود گروه های OH رو هم بکشید توی شکل.​
11. ارقام با معنی رو سعی کنید رعایت کنید: مثلا اگه میخاید مقدار مول 2,00 گرم کربن رو حساب کنید ننویسید مثلا 0,16666 چون عدد اولی که بهتون داده تا سه رقم با معنی داره عدد آخر هم باید این ویژگی رو داشته باشه یعنی باید اینو بنویسید: 0,167 مول.​
12. حتما قبل از اینکه از ضرب واحد برای محاسبه یه گونه خاص اقدام کنید مشخص کنید میخاین چه چیز اون گونه رو محاسبه کنید. مثلا اگه میخاهید تعداد مول موجود توی 200 میلی لیتر HCl نیم مولار رو حساب کنید باید بنویسید:​
mol HCl: 0,2L HCl (aq)* (0,5mol HCl/1 L HCl (aq))=0,1 mol HCl ?​
پرانتزی که پررنگ شده عبارت کامل ضریب تبدیله.​
13. اگر کادری که برای جواب سوال داده فقط جای عدده که هیچی باید جواب آخر رو نوشت. ولی اگه راه حل تشریحی میخاد و کادرشم داده فقط باید جواب رو توی اون کادر نوشت... اگه حتی یک رقم از عدد آخر هم بیفته بیرون کادر اونا به منزله ننوشتن میگرین و نمرشو نمیدن.​
14. تعداد کثیری از اعضای کمیته وقتی تو برگه ببینن جواب آخر غلطه کل سوالو خط میزنن و اصلا کاری به راه حل ندارن... خیلی ستمه قبول دارم ولی چاره چیه... پس برای این که از عدد هایی که تو برگه مینویسین مطمئن باشید حتما دو سه بار با ماشین حساب دوباره چک کنید که اگه اشتباهی کردید درستش کنید تا اینقدر الکی نمره از دست ندید.​
15. اصلا به سولات تشریحی ایراد نگیرید و از مراقب و چمیدونم هرکی اونجاست سوالی نپرسید... چون ممکنه مراقبتون مسئول بوفه اون حوزه امتحانی باشه و خیلی دوست داشته باشه راجع به سوالا نظر بده!!!​
..............................................................................................​
سعی کردم چیزی رو از قلم نندازم... اگه کسی چیز دیگه ای میدونه که میتونه مفید باشه دریغ نکنه!​

elichem

New Member
لایک ها
7
سلام
دستتون درد نکنه . یادآوری به جایی بود.
صادقی هم حتما تجزیه ست دیگه !
راستی چرا خط سرعتره؟

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
خواهش میکنم...
....................................................................................................
آقای صادقی تو کار شیمی عمومی هستن ولی فکر نمیکنم تو باشگاه درس بدن. یه کتابی هم ازشون دارم که اسمش شیمی عمومی ماهان هستش. البته شیمی عمومی دوره رو خانم جیل عاملی درس میدن.
اینایی که گفتم اسماشونو اعضای کمیته هستن و با معلما فرق دارن... هر چند که اکثرشون معلم هم هستن... شیمی تجزیه دوره رو آقای مجیدی درس میدن و عضو کمیته هم نیستن.
....................................................................................................
گذاشتن خط سریعتره و تمیزتر! به جای دو تا نقطه اطراف اتم مرکزی و شلوغ کردنش راحت تر نیست که از خط استفاده کنیم!؟ راحت تره دیگه.

septal_2006

New Member
لایک ها
17
amir-tavakoli گفت
خواهش میکنم...
آقای صادقی تو کار شیمی عمومی هستن ولی فکر نمیکنم تو باشگاه درس بدن. یه کتابی هم ازشون دارم که اسمش شیمی عمومی ماهان هستش. البته شیمی عمومی دوره رو خانم جیل عاملی درس میدن.
اینایی که گفتم اسماشونو اعضای کمیته هستن و با معلما فرق دارن... هر چند که اکثرشون معلم هم هستن... شیمی تجزیه دوره رو آقای مجیدی درس میدن و عضو کمیته هم نیستن.
گذاشتن خط سریعتره و تمیزتر! به جای دو تا نقطه اطراف اتم مرکزی و شلوغ کردنش راحت تر نیست که از خط استفاده کنیم!؟ راحت تره دیگه.

فقط چنتا نکته دوست عزیز
آقای صادقی آزمایشگاه دوره ی 40 نفر امسال رو بر عهده داشتن و اعضای کمیته هم دکتر عابدینی دکتر کیانمهر دکتر بهرامی دکتر شایسته و خانم جبل عاملی هستن.تمامی اعضای کمیته دبیری کلاسای دوره 40 نفر امسال رو بر عهده داشتن به جز دکتر شایسته چون عضو جدید کمیته هستند.روال المپیاد شیمی بدین گونه بوده که هر ساله استاد تجزیه عوض میشه و به دنبال اون مدل تدریس تجزیه هم عوض میشه.چند مورد خیلی مهم و جدیدم برای مرحله دو وجود داره که ایشالا نزدیکیایی مرجله دوم میگیم.

mozhgan-g-ch

New Member
لایک ها
4
چند مورد خیلی مهم و جدیدم برای مرحله دو وجود داره که ایشالا نزدیکیایی مرجله دوم میگیم.

ببخشيد ها !...

ولي فكر نكنم اشكالي داشته باشه اگه الان بگيد!

parastoo

New Member
لایک ها
18
سوالای تشریحی چند نمره این؟

septal_2006

New Member
لایک ها
17
mozhgan-g-ch گفت
چند مورد خیلی مهم و جدیدم برای مرحله دو وجود داره که ایشالا نزدیکیایی مرجله دوم میگیم.

ببخشيد ها !...

ولي فكر نكنم اشكالي داشته باشه اگه الان بگيد!
خواهش میکنم ... برای شما شاید بهترم باشه اما برای ما نه.عجله نکنین

septal_2006

New Member
لایک ها
17
parastoo گفت
سوالای تشریحی چند نمره این؟
از سوالای تشریحی میپرسین؟>
کمیته فعلا سوالارو نبسته ایشالا وقتی جمع کرد میگیم

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
آقا سپهر دستتون درد نکنه ما رو از تجارب ارزشمندتون بی بهره نذارید... البته خبری هم تو اون باشگاه شد بگیدا !

arezu

New Member
لایک ها
4
سلام !

یه سوال !!!!!!

آزمون تشریحی رو باید با مداد بنویسیم یا با خودکار ؟!

ممنون !!!!!!!!!!!!!

septal_2006

New Member
لایک ها
17
arezu گفت
سلام !

یه سوال !!!!!!

ممنون !!!!!!!!!!!!!
اینجاس که یه خاطره ی بد به ذهن آدم میاد.یکی از دوستای خیلی گل و عزیزم که از شیراز بود سوالای مرحله دو رو فول تموم کرد اما وقتی دوره کردن سوالاشو چند دقیقه مونده به پایان زمان امتحان تموم کرد فهمید که سوال آخر تشریحی رو کلا اشتباه محاسبه کرده و چی شد؟؟؟
چون با خودکار نوشته بود شروع کرد کل صفحه رو لاک زدن . بدبختی کجا بود؟ اینجا که وقت امتحان تموم شد اما لاکه خوش نشد و نمره ی سوال کلا پرید و ایشون با وجود اینکه خیلی اطلاعات خوبی داشت از دوره جا موند . به منم چند نفر گفته بودن با خودکار اما ... . برای مصححا اصلا خودکار یا مداد مهم نیست چرا که چنتا از دوستان طلاییمونم مدادی بودن در مرحله دو . به همون دلایلی که نزدیک مرحله دو قراره بگم پیشنهاد میشه با مداد بنویسین.البته مطمین باشین اگر مصححا نظرشون راجع به نوع نوشتارتون عوض شه حتما میگیم

arezu

New Member
لایک ها
4
septal_2006 گفت
arezu گفت
سلام !

یه سوال !!!!!!

ممنون !!!!!!!!!!!!!
اینجاس که یه خاطره ی بد به ذهن آدم میاد.یکی از دوستای خیلی گل و عزیزم که از شیراز بود سوالای مرحله دو رو فول تموم کرد اما وقتی دوره کردن سوالاشو چند دقیقه مونده به پایان زمان امتحان تموم کرد فهمید که سوال آخر تشریحی رو کلا اشتباه محاسبه کرده و چی شد؟؟؟
چون با خودکار نوشته بود شروع کرد کل صفحه رو لاک زدن . بدبختی کجا بود؟ اینجا که وقت امتحان تموم شد اما لاکه خوش نشد و نمره ی سوال کلا پرید و ایشون با وجود اینکه خیلی اطلاعات خوبی داشت از دوره جا موند . به منم چند نفر گفته بودن با خودکار اما ... . برای مصححا اصلا خودکار یا مداد مهم نیست چرا که چنتا از دوستان طلاییمونم مدادی بودن در مرحله دو . به همون دلایلی که نزدیک مرحله دو قراره بگم پیشنهاد میشه با مداد بنویسین.البته مطمین باشین اگر مصححا نظرشون راجع به نوع نوشتارتون عوض شه حتما میگیم
وااااااااای چقدر وحشتناک !!!!!!!!!!!

واقعا ممنونم که گفتین !!!!!!!!!!!!!

amin0202

New Member
لایک ها
1
آقا سپهر واقعا ممنونم فقط راهنمایی برای مرحله 2 رو سعی کنید یه خورده زودتر بگید که خودمون رو جمع و جور کنیم

najafi2020

New Member
لایک ها
195
دست امیر توکلی درد نکنه انشاالله طلا بگیره( داماد شدن زیاد مهم نیست !)

1_ فکر نمی کنم لازم باشه که ضریب تبدیل داخل پرانتز نوشته بشه.

2_فکر نمی کنم مدل خط فاصله_لبه دار را کاری داشته باشن.

3_ فکر نمی کنم نوشتن حالت ماده در ضرایب تبدیل همیشه لازم باشه.

4_مطمئن هستید وقتی میگن ایزومر ها را رسم کنید اسکلت کربنی کافیه؟؟ یعنی هیدروژن ها را ول کنیم؟

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
باز هم خواهش میکنم... خدا رو شکر که به دردتون خورد...(در ضمن هر چیزی به وقتش!)
.............................................................................................................................
یه نکته ای هست که اگه بگم بد نیست:
بهتر نیست که نوشتنمون طوری باشه که مصحح در حین تصحیح برگه حس خوبی نسبت به ما داشته باشه! درسته یه نکته ی روانشناسانس(و من دارم از اینکه این حرفا رو میزنم خندم میگیره ولی چی کار میشه کرد آش کشک خالمونه!) وقتی همه ی ریزه کاری ها رو انجام بدیم دو تا فایده داره: یکی اینکه خیالمون جمعه که از نوشتنمون نمیتونن ایراد بگیرن 2. اینکه مصحح در کل نسبت به برگه ی ما حس خوبی داره و میدونه که نویسنده ی این جوابها از تمامی جهات سطح خوبی داره... یعنی علاوه بر سطح علمی مناسب ، چطور نوشتن رو هم به خوبی بلده و میتونه آموخته هاشو به خوبی انتقال بده... این میتونه تو بقیه سوالات هم خیلی کمک کنه... مثلا مصحح حوصله بیشتری برای خوندن راه حل پیدا میکنه و اگرم یه سوتی کوچیک داده باشیم شاید زیر سیبیلی رد کنه!
این یه امتیاز مثبت نیست؟ همه ی این ها درسته جزئیات کاره ولی چیزاییه که کل کار رو قشنگ تر میکنه. (یه جوریایی پیاز داغشه!)
با توجه به این توضیحات قسمتهای 1 و 2 و 3 ای که نوشتی باید حل شده باشه! قسمت 4 رو هم مطمئنم! راستی نوشتن فاز مواد توی ضرایب تبدیل زیاد فرقی نمیکنه... تو واکنش ها خیلی خیلی خیلـ............ی مهمه!
.............................................................................................................................
اینطوری که من تا حالا فهمیدم توی قبولی مرحله 2 عوامل فرعی زیادی نقش دارن... یکی از این چندین عوامل همینه که روش بحث کردیم... اینطور که من شنیدم مثل اینکه امسال سوالا به سمتی خواهد رفت که تآثیر این عوامل فرعی کمتر بشه... خدا کنه اینطور باشه تا رقابت اصلی بین سطح علمی المپیادی ها باشه نه توی تمیز نوشتن و نمیدونم از بر بودن کتابهای شیمی دبیرستان! و این چیزا... چون اون موقع چه فرقی بین سوالای مرحله دوم المپیاد شیمی و کنکور وجود داره!!؟؟

parastoo

New Member
لایک ها
18
وای اگه به تمیزی برگه هم بخوان نمره بدن من بیجاره میشم

najafi2020

New Member
لایک ها
195
آقای توکلی گفتن مطمئن هستن که اسکلت کربنی کافیه اما من باز هم می ترسم که از اسکلت کربنی استفاده کنم.فکر نمی کنم زیاد متفاوت باشه. اصلا ممکنه چنین سوالی ندن.دنیا را چه دیدید!! مثل امسال مرحله اول که زمان آزمون 120 دقیقه شد و کسی هم خبر نداشت.

حالا به نظر شما برای هر سوال تستی چند دقیقه وقت می دن؟ مرحله 1 که 2 دقیقه دادن اما مرحله 2 سال های اخیر کمتر از 2 دقیقه وقت دادن.

mozhgan-g-ch

New Member
لایک ها
4
amir-tavakoli يادمه يه بار گفتي كه بايد حتما از فرمول ساختاري استفاده كنيم براي ايزومرها!!
حالا چيكار كنيم؟؟!

arezu

New Member
لایک ها
4
amir-tavakoli گفت
اینطوری که من تا حالا فهمیدم توی قبولی مرحله 2 عوامل فرعی زیادی نقش دارن... یکی از این چندین عوامل همینه که روش بحث کردیم... اینطور که من شنیدم مثل اینکه امسال سوالا به سمتی خواهد رفت که تآثیر این عوامل فرعی کمتر بشه... خدا کنه اینطور باشه تا رقابت اصلی بین سطح علمی المپیادی ها باشه نه توی تمیز نوشتن و نمیدونم از بر بودن کتابهای شیمی دبیرستان! و این چیزا... چون اون موقع چه فرقی بین سوالای مرحله دوم المپیاد شیمی و کنکور وجود داره!!؟؟
همیشه همینطور بوده ! تاپیک های دو سال قبل رو اگه ببینین ( زمانی که sina039 و دوستانشون تو این سایت فعال بودن )‌ متوجه می شین که هرسال مخصوصا مرحله 2 رقابت سر سرعته ! سرعت و دقت !
هیچ وقت سوالای سخت داده نمی شه تا واقعا سطح علمی بچه ها مشخص بشه ! همه اش رقابت سر سرعت و دقت و شاید این چیزهاییه که شما نوشتین !
به هر حال هرچقدر هم در حد جهانی کار کرده باشیم باید سطحمون رو در حد کتابای وزارتی کنیم و ازش خارج نشیم ! ما باید با شرایط کنار بیایم ! هر سال بعد از آزمون مرحله 2 تو این سایت اتفاقای جالبی می افته ! همه شاکی می شن که چرا وقت کم بود ! سوالا اینقدر آسون بود که به خودمون شک کرده بودیم و ... همه می گن المپیادم شده کنکور !پس کجا باید فرق یه المپیادی که می تونه خوب فکر کنه با یه کنکوری که تقریبا ( مجبورا ) همه چی رو حفظه مشخص بشه ! چرا شیمی مثل المپیاد ریاضی نیست که سوال سخت بدن و وقت زیاد که هرکی قویه بره دوره !
اینا همه چیزایی بود که من تو این چند سال شنیدم و خوندم و دیدم ! همه ی ما این چیزها رو شنیدیم که تا اینجا اومدیم پس با این شرایط هم کنار میایم !
به امید موفقیت برای المپیادی ها !

بالا