amin0202

New Member
لایک ها
1
میشه روش تبدیل واحد رو یه خورده مختصر بنویسیم؟ مثلا:
H2+1/2 O2___> H2O
gH2=3gH2O * 2gH2/18gH2O=1/3gH2?

منظورم اینه که دیگه تبدیل مولی رو ننویسیم

najafi2020

New Member
لایک ها
195
amin0202 گفت
میشه روش تبدیل واحد رو یه خورده مختصر بنویسیم؟ مثلا:
H2+1/2 O2___> H2O
gH2=3gH2O * 2gH2/18gH2O=1/3gH2?

منظورم اینه که دیگه تبدیل مولی رو ننویسیم
دوست عزیز اینجوری فکر کنم نمره کامل ندن.تا اونجا که من شنیدم هر ضریب تبدیل خودش نمره داره( یا حداقل گاهی وقت ها)

اگه قرار بود به این صورت نوشته بشه که دیگه آزمون تستی می شد. از من میشنوید این کار را نکنید چون ممکنه غلط بگیرن.

najafi2020

New Member
لایک ها
195
septal_2006 گفت
amir-tavakoli گفت
به آقا سپهر
ماشالا یه جوری مینویسین انگار دارین بیسیم میزنین
نخیر اینجوری نیست.اونوقت برای مولکول ساده ای مثل کلر دیوکساید ClO2 باید ببش از دو پی پای دی پای بدین که درست نیست.پس همونجور که گفتم از این قاعده ی به قول خودتون سطحی نمیشه استفاده کرد.منظورم هم از تجربی بودن فک کنم مشخص شد.خط سوم و چهارمتون هم میتونه بسته به نوع سوال درست یا غلط باشه
سلام.منظور شما دقیقا طول پیوند های مشاهده شده و یا استفاده از نظریه اوربیتال های مولکولی هستش دیگه؟

البته با تشکر فراوان
...............................................................................................................................................
اما یه سوال دیگه :
آیا نوشتن محاسبه و یا نوشتن جرم مولی مواد مرکب به صورت جدا اجباریه؟ اگه آره میشه جرم مولی نهایی را نوشت یا محاسبه هم لازمه؟
آقای طالبی شما سال قبل نوشته بودید؟ محاسبش را چی؟

برای مثال اگه به جرم مولی H2SO4 نیاز باشه به صورت زیر باید نوشت؟

M[SUB]w[/SUB](H2SO4)=(2+32+4*16)g/mol=98 g/mol​

setareh-n

New Member
لایک ها
40
از همگی منونم.
لینک تشکر دسته جمعی نداشت، گفتم یه جا از همه تشکر کنم

najafi2020

New Member
لایک ها
195
amir-tavakoli گفت
خوب ساختار الکترون نقطه ای ClO2 رو با اون قاعده ای که گفتم میشه اینطوری کشید دیگه:
http://h1.ripway.com/amiricho/untitled.PNG

لوویسشم که اینطوری میشه:​
سلام امیر جان. فکر می کنم در هر دو صورت محتمل تره که الکترون منفرد روی اتم کلر باشه و اگر هم خواستی پی پای دی پای بکشی و از گفته خودت استفاده کنی کلر 2 داتیو میده پس طبق گفته آقای طالبی با اون استدلال هر دو پیوند باید دو گانه باشه حال این که همچین چیزی نیست. دکتر عابدینی هو در کتاب ساختار اتم ها الکترون منفرد را روی کلر کشیده و بقیه هم که معلومه.

septal_2006

New Member
لایک ها
17
اینجا اتم مرکزی که 10 نا الکترون داره . کلر هم هفتا الکترون داره. از کی 10 دو برابر 7 شده ؟ پس اون قاعده تموم
حالا اینکه اینجا اینجا یک پی پای دی پای میدین دلیل خاصی داره؟ من عشقم میکشه دوتا بدم پایدارترم بشه.اینجوری نمیشه که . همونجور که گفنم اینا تجربین.

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
septal_2006 گفت
اینجا اتم مرکزی که 10 نا الکترون داره . کلر هم هفتا الکترون داره. از کی 10 دو برابر 7 شده ؟ پس اون قاعده تموم
حالا اینکه اینجا اینجا یک پی پای دی پای میدین دلیل خاصی داره؟ من عشقم میکشه دوتا بدم پایدارترم بشه.اینجوری نمیشه که . همونجور که گفنم اینا تجربین.
من از اون قاعده ی ساختگی به طور کلی واسه کل الکترونهای اطراف اتم مرکزی(اعم از پیوندی و غیر پیوندی) استفاده میکنم که تو پست قبلیم به طور خاص برای H3PO4 و H2SO4 گفتم که همه این الکترونهای اطراف اتم مرکزیشون پیوندی هستن .... توی -SO42 دو تا پی پای دی پای میکشیمو تعداد الکترونهای پیوندی میشه 12 تا که دوبرابر الکترونهای ظرفیتی گوگرده... اینجا چون جفت الکترونهای غیر پیوندی هم روی اتم مرکزی داریم اونا رو هم حساب میکنیم... توی این ساختار الکترون نقطه ای هم به خاطر این یه دونه پی پای دی پای کشیدم. تعداد الکترونهای اشتراکی میشه 14 تا که دو برابر هفته. حالا اگه تک الکترون روی Cl باشه که اصلا قضیه فرق میکنه... ولی فکر نمیکنم اینطور باشه!

septal_2006

New Member
لایک ها
17
والا ما که بالاخره این روش شما رو نفهمیدیم . شما چجوری 14 تا الکترون به قول خودتون اشتراکی شمردین نمیدونم .

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
بذارید بهتر بگم: توی اون شکل اولی که ساختار الکترون نقطه ای بود، کلا سه جفت اشتراکی داشتیم که سهم اتم کلر هم سه تا الکترون بود... روی خود اتم کلر هم دو جفت داشتیم که یعنی در مجموع 7 تا الکترون واسه کلر بود... من اینطوری حساب میکنم... مثلا توی -SO42 کلا دو تا دی پای پی پای میذاریم که سهم S بشه کلا 6 تا الکترون...

najafi2020

New Member
لایک ها
195
آقای توکلی H2SO4 و -HSO4 را متوجه می شم. شما لطفا توضیح بدید که با ساختار اولی که شما برای ClO2 کشیدید 14 الکترون برای اتم کلر از کجا اومده؟

من که نگام می کنم 10 تا هستش. 3 جفت پیوندی=6 تا. 2 جفت ناپیوندی=4 تا. و در کل 10 تا الکترون در لایه ظرفیت اتم کلر با توجه به شکلی که کشیدید باید یافت بشه.

لایک ها
521
محمد دعوا نداریما! قبول دارم یه مقدار پیچوندم ولی تو پست قبلیم توضیح دادم که کلا از چه روشی استفاده میکنم... اساس رو بذارید روی سهم اتم مرکزی از الکترونهای اطرافش... اگه زوج غیر پیوندیه که مال خودشه اگه زوج پیوندیه که سهم اتم مرکزی میشه 2/1. اگه اینطوری در نظر بگیریم باید دی پای پی پای رو به اندازه ای اضافه کنیم که سهم اتم مرکزی از الکترونهای حول خودش بشه به اندازه لایه ظرفیتش... که توی ClO2 همونطور که پست قبلیم گفتم با توجه به ساختار اولی در کل این تعداد الکترون میشه 7 تا...
حالا حالت خاص این روش برای یون ها با مولکولهایی که اطراف اتم مرکزی زوج غیر پیوندی ندارن، میشه اونطوری که اول گفتم: یعنی تعداد الکترونهای پیوندی بشه دوبرابر تعداد الکترونهای لایه ظرفیت اتم مرکزی...

septal_2006

New Member
لایک ها
17
بالاخره این راه شما برای ClO2 و مولکولهای مثل اون جواب میده یا نه؟

septal_2006

New Member
لایک ها
17
من که والا نتونستم 14 تا بشمارم . دوستان عزیز اگر تونستن این تعداد رو بشمرن و هیچ مشکلی در محاسبه ی دیگر مولکولها ندیدن استفاده کنن .اما من به شخصه استفاده نمیکنم و پیشنهادم نمیکنم و در هیچ کتاب معتبری هم ندیدم
موفق باشید

لایک ها
521
آقا سپهر بازم که برگشتیم سر خونه اول... مثل اینکه اصلا به ارسالهای جدید توجه نمیکنید!
من تو سه تا ارسال بالاتر از شما برای رفع ابهام مفصل این روشمو توضیح دادم... باید 7 تا بشماریم نه 14 تا...

لایک ها
521
این قاعده کلیه نه فقط برای ClO2 بلکه برای هرچیز دیگه ای که تا حالا دیدم... من روشمو تصحیح کردم چون خوب منظورمو نرسونده بودم و ابهام پیش اومده بود... لطفا حذف نکنید چون حرفم درسته و موضوع منتفی نیست! من پای حرفم هستم...

لایک ها
521
آقا سپهر یه مثال نقض آوردن که این قاعده رو میریزه پایین و اونم SF6 ه که با توضیحات من نمیتونه دیگه پی پای دی پای بده در صورتی که 1 عدد پی پای دی پای داره(بیشتر از اینم نمیتونه بده چون ناپایدار میشه و از این حرفا) ... حتی XeO4 هم باید 4 تا بده که این خلاف واقعه... پس این قاعده همین لحظه غیب میشه! ولی در کل جالب بود و یه گره فکری(!) از ما وا شد... آقا سپهر ممنون...

septal_2006

New Member
لایک ها
17
دوستان از آقای خلیل زاده به خاطر کمکاشون باید ممنون باشیم . سوالا را ایشالا یا ایشون یا من جواب میدیم ایشالا

بالا