arezu

New Member
لایک ها
4
بچه ها حتما یه سر به اینجا بزنین : ftopict-126-.html

کلی گشتم تا تونستم پیدا کنم !!!!

اینم ببینین بد نیست ( با دیدن دهمین ارسال خیلی ذوق زده شدم ! ftopic-98-days0-orderasc-0.html ) آقا سپهر شما هم حتما یه سر بزنید !

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
najafi2020 گفت
آقای توکلی گفتن مطمئن هستن که اسکلت کربنی کافیه اما من باز هم می ترسم که از اسکلت کربنی استفاده کنم.فکر نمی کنم زیاد متفاوت باشه. اصلا ممکنه چنین سوالی ندن.دنیا را چه دیدید!!
محمد من کاره ای نیستم از خودم نگفتم... اینطوری که من اطلاع دارم هر سال رسم ایزومر میدن... من که با خیال راحت از اسکلت کربنی استفاده میکنم... سریعتره و دقیقتر و مهمتر از همه بهش گیر نمیدن!
mozhgan-g-ch گفت
amir-tavakoli يادمه يه بار گفتي كه بايد حتما از فرمول ساختاري استفاده كنيم براي ايزومرها!!
حالا چيكار كنيم؟؟!
حتمنی در کار نیست! هرکدوم راحت تری... به نظرم اسکلت کربنی بهتر باشه. سرعت توی حل سوالات تشریحی خیلی مهمه... باید از ثانیه به ثانیش استفاده کرد و نذاشت که هدر بره... اگه بخایم وقت کنیم که یه دور دیگه سوالات تشریحی رو چک کنیم حتما باید واسه ثانیه ثانیه وقت آزمون برنامه داشته باشیم و مدیریتش کنیم... حتما هم باید قبلش این چیزا رو تمرین کنیم تا سر جلسه مشکلی احیانا پیش نیاد...

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
یه نکته مهم دیگه:
آزمون تستی مرحله 2 معمولا وقتش اضافی میاد... واقعا زیاده و میشه راحت دو بارم چک کرد ولی در عوض تشریحی تا دلتون بخاد وقت کم میاد... اینا رو میتونید از المپیادیای سالهای قبل هم بپرسید... به همین خاطر میشه سوالای تستی رو با فراغ بال حل کرد و میشه توی حل سوالا تا اونجا که وقت اجازه میده دقت و حوصله کرد. تا اینجا مسئله ای پیش نمیاد. مسئله اصلی از اونجا شروع میشه که سوالات تشریحی شروع میشه!... معمولا وقت کم میاد و افراد اونطوری که میخان نمیشه! تجربه اینطور نشون داده که معولا یه دور جواب داده میشه ولی به طور کامل وقت نمیشه یه بار دیگه چک کرد... اینم به خاطر اینه که یا توی حل یک یا چند تا از سوالها زیادی وقت گذاشته شده (یا تلف شده) یا اینکه توی نوشتن جوابا سرعت کافی لحاظ نشده... البته بعضی دوره ها بوده که یه سوال مشکل داشته و افرادی بودن که این سوال رو بیشتر از 5،4 بار حل کردنو به جواب آخر نرسیدن و کلی وقت از دست دادن و همین باعث شده که به خاطر 1 یا 0.5 نمره قبول نشن!... نمونه هایی سراغ دارم که واقعا دلم واسشون سوخت و از خدا میخام که نصیب گرگ بیابون نکنه! شنیدم یه نفر وقت نکرده بوده 15 تا از تستی ها رو وارد کنه!!!!!!!!! یکی دیگه به سوال ایراد گرفته بوده و کلی دلیل نوشته که سوال غلطه و وقت نکرده بود به بقیه سوالا برسه... اون سوالم تازه حذف شده بوده!!!! این چیزا خیلی تکان دهندس ولی واقعیتهایی هستن که باید ما ازشون عبرت بگیریم و در جهت پیشرفت ازشون استفاده کنیم تا انشاءالله الگو بشیم نه مایه عبرت!
.......................................................................................................
امیدوارم همه دوستان همکاری کنن تا این تاپیک پر شده از نکاتی که به درد همه بخوره تا امسال با خیال راحت و با کوله باری از تجربه بریم سر جلسه به امید خدا...

najafi2020

New Member
لایک ها
195
امیر جا منظور شما از اسکلت کربنی همین مدلیه که هیدروژن ها را فقط حذف می کنیم دیگه؟ مثل C---C----C----C

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
نه محمد اینطوری هم وقت گیره! منظورم مدلیه که مبناش روی 6 ضلعیه...
....................................................................................................
برای رفع ابهام ایزومرهای هگزان با توجه به این مدل اسکلت کربنی اینطوری میشن که تو عکس میبینید: http://www.angelo.edu/faculty/kboudrea/molecule_gallery/01_alkanes/hexane_02.gif

najafi2020

New Member
لایک ها
195
amir-tavakoli گفت
نه محمد اینطوری هم وقت گیره! منظورم مدلیه که مبناش روی 6 ضلعیه...
....................................................................................................
برای رفع ابهام ایزومرهای هگزان با توجه به این مدل اسکلت کربنی اینطوری میشن که تو عکس میبینید: http://www.angelo.edu/faculty/kboudrea/molecule_gallery/01_alkanes/hexane_02.gif[/quote]

دوست عزیز پس مدل خط_پیوند را می گید!!! آقای طالبی هم گفتنا !!! تعجب کردم آخه !!

septal_2006

New Member
لایک ها
17

najafi2020

New Member
لایک ها
195
سوال زیر و جواب آن از کتاب آمادگی برای المپیاد شیمی نقل شده است که خود باشگاه دانش پژوهان جوان چاپ کرده است.
مولف: امین حقیقت جهرمی ویراستار:دکتر علی سیدی

سوال: مرتبه ی پیوند(چند گانگی پیوند) در کدام گونه بالاتر است؟

1) یون سولفیت 2) یون سولفات 3) یون فسفات 4) یون کربنات

اما جواب مرجع: میانگین مرتبه ی پیوند به طور تقریبی به ترتیب 3/4 ، 2/3 ، 4/5 و 3/4 است.پس گزینه (2) پاسخ صحیح است.
............................................................................................................................................................................
جالب اینه که از پاسخ میشه فهمید که پیوند های پی پای دی پای نیز در نظر گرفته شده است. حالا سوال من اینه که ما در آزمون تستی مرحله دوم با این سوال چی کنیم؟
اگه پیوند های پی پای دی پای در نظر گرفته نشه گزینه درست تغییر می کنه!!
من اگر باشم در آزمون تستی پیوند های پی پای دی پای را در نظر نمی گیرم چون در کتاب درسی ذکر نشده اما واقعا چه باید کرد؟
...............................................................................................................................................................
سوال دوم: ساختار مولکول های XeO3 و XeO4 را رسم کنید.
برای رسم این مولکول ها روش های مختلفی وجود داره
1_ فقط پیوند ها را به صورت یگانه نشون بدیم.بدون فلش و بار قرار دادی یعنی مثل کتاب آقای نجم زاده و کتاب آقای جعفری(این روش دیگه خیلی کیلویی هستش. نه؟)
2_ در XeO4 برای هر اکسیژن یه بار قرار دادی منفی و برای اتم زنون بار قرار دادی +4 بذاریم.( از نظر من که قابل قبوله)
3_ پیوند ها را با فلش نشان داد.( خوب اینم استفاده میشه!)
4_ برای هیچ اتمی بار قرار دادی نذاریم و پیوند ها را به صورت دوگانه نشان داد یعنی پیوند های پی پای دی پای را هم در ساختار لوویس در نظر بگیریم.معلم من میگه این روش اگر چه در کتاب نیست چون کسی نمی تونه غلط بگیره از همه بهتره.خوب حقیقت اینه که بار قرار دادی هم در کتاب نیست.معلم من که از این روش استفاده کرد و قبول شد.

در این مورد کدام روش بهتره. حالا سوال من اینه که اگر در این موارد یا در چنین مواردی بگن ساختار لوویس ، استفاده از روش چهارم حرام است؟ فکر نمی کنم در آزمون تشریحی حرام باشه.

septal_2006

New Member
لایک ها
17
سلام
اصولا اگه بخواد ساختارهای لوویس رو بکشین هیچ جوری استنباط نمیشه که بار قراردادی ها رم بکشید همونطورم که مرحله ی دو سال 88 هم همچین سوالی در تشریحیا اومده بود . نکته در رسم ساختار های لوویس قرار دادن جفت الکترون های غیر پیوندی و قرار دادن بار کل مولکول خارج از کروشه ایه که مولکول رو در اون رسم میکنین و نه روی اتم خاص
در کل ببینین در مرحله کسایی که درست نوشتن نمره ی کامل رو میگیرن و کسایی نمره از دست میدن که ناقص یا نادرست نوشتن وگرنه مصححها اصلا بیخودی گیر نمیدن . مثلا اصلا فرق نمیکنه که جفت های ناپیوندی رو با نقطه بکشین یا با خط. یا مثلا کسی که بار مولکول رو روی یه اتم خاص میکشه و نمره از دس میده به خاطر مصحح نیست به خاطر اینه که کارش غلطه شما میگی روی این فلورو من میگم روی اونیکی. پس هر سوالی که داده میشه اگر درست بنویسین نمره رو گرفتین.فقط درست بنویسین در وقتی که بهتون داده میشه.پی پای دی پای به کل در مرحله دوم غلط محسوب میشه.چرا؟ چون غلطه . شما دارین لوویس میکشین دیگه لازم نیست نشون بدین که مرتبه ی پیوند به دلایل فلان تغییر کرده.برای ساختارهای آلی اگر گفته باشه که ساختار بکشین هر ساختاری که درست باشه میتونین بکشین اما کسیکه c_c_c میکشه نمره از دست میده چرا؟ چون غلطه آخه همچین ساختاری کدوم کتاب معتبری هست که برای همچین سوالی اینجور کشیده باشه.به واحدی که سوال بر حسب اون جواب رو میخواد دقت کنین . از کادر بیرون نرین اصلا.توضیح اضافی ندین که اگر جواب درست باشه اما توضیح بی ربط یا غلط کار دستتون میده .
پس فقط درست لازم و کافی بنویسین که نمره بگیرین
موفق باشین

septal_2006

New Member
لایک ها
17
نکاتی که قرار بود بگم هم به زودی میگم

parastoo

New Member
لایک ها
18
از امروز شمارش معکوس شروع میشه

elichem

New Member
لایک ها
7
بچه ها نکاتی به ذهنم رسید که فکر کنم بد نباشه

1-ماشین حساب خیلی مهمه . از ماشین حسابی استفاده کنید که پرانتزو خودش اعمال کنه . چون در غیر این صورت علاوه بر تقریبی بودن جواب وقتتون هم گرفته میشه .
(مثلا 13/1+49/1)
2-برای حل معادلات دو مجهولی از روش کرامر استفاده کنید که خیلی سریعتره .
3 یکی از معلمای ما میگفت که برگه باید برای معلم مفرح باشه تا با دید مثبت نمره بده . البته معلم تاریخ بودن ایشون ولی من اینو از یکی ا ز بچه های المپیاد ریاضی هم شنیدم
برای نمونه :
،
،
،
و...(یکم تمرین نقاشی هم بکنید
)

امیدوارم که هم دیگه رو توی باشگاه ببینیم

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
به Najafi2020 و
septal_2006:

چون اساس ساختار لوویس بر اساس 8 تاییه پس اگه بگن ساختار لوویس بکشید ما پی پای دی پای رو در نظر نمیگیریم. ولی یه نکته دیگه هم هست، تو سوال گفته مرتبه پیوند. محاسبه مرتبه پیوند مربوط میشه به ساختار های رزونانسی و ساختارهای رزونانسی هم ربطی به ساختار لوویس ندارن و به الکترون نقطه ای مربوط میشن، پس توی سولفیت و سولفات و فسفات مبنای ما هشتایی نیست و پی پای دی پای رو هم در نظر میگیریم. حالا اگه تو مرحله دوم هم همچین سوالی بدن به نظرم باید اون چیزی رو که درسته در نظر بگیریم و توی ساختار های رزونانسی پی پای دی پای رو هم مدنظر بگیریم ولی تو ساختار لوویس نه. آقا سپهر نظر شما چیه؟
توی سوال دوم هم منظورش به احتمال زیاد ساختار لوویسه و لزومی به کشیدن پی پای دی پای نداره. ولی آقا سپهر یکی از طلاهای سالهای قبل با اطمینان گفتن که توی کشیدن ساختار لوویس گذاشتن بار قراردادی واجبه. حالا اگه یون هم باشه بیرون کروشه هم واجب میشه... خیالمون رو راحت کنید!

najafi2020

New Member
لایک ها
195
septal_2006 گفت
سلام
اصولا اگه بخواد ساختارهای لوویس رو بکشین هیچ جوری استنباط نمیشه که بار قراردادی ها رم بکشید همونطورم که مرحله ی دو سال 88 هم همچین سوالی در تشریحیا اومده بود . نکته در رسم ساختار های لوویس قرار دادن جفت الکترون های غیر پیوندی و قرار دادن بار کل مولکول خارج از کروشه ایه که مولکول رو در اون رسم میکنین و نه روی اتم خاص
امیر جان توجه کن ببین ایشون چی گفتن. آقای طالبی فکر کنم منظور شما دقیقا همین روشی هستش که دکتر عابدینی در کتاب هاشون( مثل ساختار اتم ها و مولکول ها) استفاده می کنن.درسته؟

یعنی پیوند های داتیو را دقیقا به صورت یگانه نشان بدیم.روی هیچ اتم خاصی بار قرار دادی نذاریم. اگر هم گونه مورد نظر یون بود بار را خارج از یک کروشه بذاریم.درسته؟

کاملا قبول اما روش کتاب شیمی عمومی مورتیمر دقیقا چیزی هستش که امیر گفت. حالا برای گونه هایی مثل O3 چی کنیم؟ اینجا هم از بار قرار دادی استفاده نشه؟

najafi2020

New Member
لایک ها
195
amir-tavakoli گفت
به Najafi2020
توی سوال دوم هم منظورش به احتمال زیاد ساختار لوویسه و لزومی به کشیدن پی پای دی پای نداره. ولی آقا سپهر یکی از طلاهای سالهای قبل با اطمینان گفتن که توی کشیدن ساختار لوویس گذاشتن بار قراردادی واجبه. حالا اگه یون هم باشه بیرون کروشه هم واجب میشه... خیالمون رو راحت کنید!
امیر این مدل دیگه جدیده!! هم بار قراردادی بذاریم و هم بار یون را خارج کروشه؟!!!

2 حالت داره :
1_ روش بارقراردادی یعنی روش مورتیمر

2_ روشی که آقای طالبی گفتن. من که احساس می کنم این روش،روش مورد علاقه دکتر عابدینی باشه چون من که ندیدم ایشون در کتبی که برای ما نوشتن از بار قرار دادی استفاده کنن.البته روش استفاده را خوب توضیح دادن.
مثال: یون کربنات. صفحه ی 97 ساختار اتم ها و مولکول ها
دکتر عابدینی روی اکسیژن ها بار قراردادی منفی قرار ندادن و بار -2 را خارج کروشه قرار دادن.

شیمی عمومی مورتیمر : از کروشه استفاده نشده و روی 2 تا از اکسیژن ها که پیوند یگانه یا کربن دارن بار قراردادی منفی وجود داره.

عجب گیری کردیم با این ساختار لوویس. خدایا چی کنیم؟!! فکر کنم کار به زندگی نامه خود لوویس بکشه یا از خودش بپرسیم کدوم روش باید استفاده بشه. بار قرار دادی آره یا نه؟ کروشه آره یا نه؟
هر دو با هم که دیگه کیلویی میشه.

septal_2006

New Member
لایک ها
17
najafi2020 گفت
septal_2006 گفت
سلام
امیر جان توجه کن ببین ایشون چی گفتن. آقای طالبی فکر کنم منظور شما دقیقا همین روشی هستش که دکتر عابدینی در کتاب هاشون( مثل ساختار اتم ها و مولکول ها) استفاده می کنن.درسته؟

یعنی پیوند های داتیو را دقیقا به صورت یگانه نشان بدیم.روی هیچ اتم خاصی بار قرار دادی نذاریم. اگر هم گونه مورد نظر یون بود بار را خارج از یک کروشه بذاریم.درسته؟

کاملا قبول اما روش کتاب شیمی عمومی مورتیمر دقیقا چیزی هستش که امیر گفت. حالا برای گونه هایی مثل O3 چی کنیم؟ اینجا هم از بار قرار دادی استفاده نشه؟
بله درسته . بار قراردادی لازم نیست مگر اینکه روی سوال بخواد . (در همه ی مولکولها )
سوالی که مرتبه ی پیوند رو با در نظر گرفتن پی پای دی پای بخواد خیلی غیر استاندارده چون معمولا نمیتونین تشخیص بدین مگر حفظ باشین. مثلا یه مولکول خاص چند تا پی پای دی پای میتونه داشته باشه و چقدر روی مرتبه پیوند تاثیر داره چون معمولا تجربیه.بار قراردادی منتفیه مگر روی سوال بخواد.بیخودی اضافی ننویسین

najafi2020

New Member
لایک ها
195
amir-tavakoli گفت
4. برای رسم شکل هندسی مولکولها با استفاده از نظریه VSEPR حتما باید از مدل گوه و میله استفاده کنید. یعنی خط کافی نیست. مثلا ساختار متان رو نباید با 4 تا خط نشون بدیم بلکه دو تا خط و یک گوه ی توپر و یک گوه ی تو خالی (شبیه خط چین) بکشید و پیوندهایی که نسبت به ما دورن و یا نزدیکن رو حتما نشون بدید. توی شکل فضایی هم فقط زوج الکترون های غیر پیوندی ای رو نمایش بدید که تو شکل هندسی موثرن... مثلا توی SF4 لازمه که حتما زوج الکترون S رو نشون بدیم(با دو تا نقطه) ولی زوج الکترونهای هر کدوم از F ها لازم نیستن.
حالا اگه جفت های ناپیوندی F نشون بدیم غلط میشه؟ من که فکر نمی کنم. چون در کتب ساختار اتم ها و مولکول ها هم نشان داده شده.

AJ94

New Member
لایک ها
11
من هم فکر نمیکنم غلط بشه...

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
به آقا سپهر:
واسه پی پای دی پای ها مگه نباید پیوندهای دوگانه رو طوری اضافه کنیم که تعداد الکترونهای اتم مرکزی بشه دو برابر لایه ظرفیت خودش(با احتساب الکترونهای به اشتراک گذاشته شده توسط اتمهای متصل به اتم مرکزی)؟ توی H2SO4 دو تا دو گانه میزاریم تا تعداد الکترونهای اشتراکی بشه 12 تا. تو H3PO4 یه دونه میذاریم که بشه 10 تا که البته فقط هم میتونیم همون یه دونه رو بذاریم. فکر میکنم از همین قاعده ی سطحی بشه استفاده کرد...ولی نفهمیدم منظورتون از اینکه تجربی ان چی بود؟ یعنی اینطوری فکر کردن درست نیست؟ راجع به ساختارهای رزونانسی هم بی زحمت بگین نظرتون رو بگین!(منظورم خط سوم و چهارم اولین پست این صفحمه!)
...................................................................................................................................................................................
به نجفی:
آخه اونی که گفتم طلای سالهای قبله خیلی روی این گذاشتن بار قرار دادی روی اتمها تأکید داره... خیلی... به خاطر این پرسیدم که حرف آقا سپهر با حرف ایشون همدیگه رو نقض کردن وگر نه حواسم بود که آقا سپهر چی گفتن! ولش کن بابا! راجع به اون سوال آخری هم به نظرم مسئله ای نباشه اگه بذاریمشون... حالا آقا سپهر اگه نذاریم مسئله ای پیش نمیاد؟ عجب گیری کردیما! ای خدا...

septal_2006

New Member
لایک ها
17
amir-tavakoli گفت
به آقا سپهر
واسه پی پای دی پای ها مگه نباید پیوندهای دوگانه رو طوری اضافه کنیم که تعداد الکترونهای اتم مرکزی بشه دو برابر لایه ظرفیت خودش(با احتساب الکترونهای به اشتراک گذاشته شده توسط اتمهای متصل به اتم مرکزی)؟ توی H2SO4 دو تا دو گانه میزاریم تا تعداد الکترونهای اشتراکی بشه 12 تا. تو H3PO4 یه دونه میذاریم که بشه 10 تا که البته فقط هم میتونیم همون یه دونه رو بذاریم. فکر میکنم از همین قاعده ی سطحی بشه استفاده کرد...ولی نفهمیدم منظورتون از اینکه تجربی ان چی بود؟ یعنی اینطوری فکر کردن درست نیست؟ راجع به ساختارهای رزونانسی هم بی زحمت بگین نظرتون رو بگین!(منظورم خط سوم و چهارم اولین پست این صفحمه!)
...................................................................................................................................................................................
به نجفی:
آخه اونی که گفتم طلای سالهای قبله خیلی روی این گذاشتن بار قرار دادی روی اتمها تأکید داره... خیلی... به خاطر این پرسیدم که حرف آقا سپهر با حرف ایشون همدیگه رو نقض کردن وگر نه حواسم بود که آقا سپهر چی گفتن! ولش کن بابا! راجع به اون سوال آخری هم به نظرم مسئله ای نباشه اگه بذاریمشون... حالا آقا سپهر اگه نذاریم مسئله ای پیش نمیاد؟ عجب گیری کردیما! ای خدا...
ماشالا یه جوری مینویسین انگار دارین بیسیم میزنین
نخیر اینجوری نیست.اونوقت برای مولکول ساده ای مثل کلر دیوکساید ClO2 باید ببش از دو پی پای دی پای بدین که درست نیست.پس همونجور که گفتم از این قاعده ی به قول خودتون سطحی نمیشه استفاده کرد.منظورم هم از تجربی بودن فک کنم مشخص شد.خط سوم و چهارمتون هم میتونه بسته به نوع سوال درست یا غلط باشه

بالا