يه سوال تركيبيات جالب

abdi

New Member
لایک ها
171
يك جدول يك در بي‌نهايت داريم. در اين جدول n مهره وجود دارد. در هر مرحله مي‌توانيم يكي از خانه‌هاي مهره‌دار (مثلاً خانه k) را انتخاب كنيم، يك مهره از آن برداريم و به جاي آن يك مهره در خانه k+1 و يك مهره در خانه 2k قرار دهيم. آيا مي‌توانيم از هر آرايش اوليه از مهره‌ها، با انجام تعدادي از اين عمل به حالتي برسيم كه در هيچ خانه‌اي بيش از 1 مهره قرار نداشته باشد؟

Electron

New Member
لایک ها
0
من با استقرا ثابت کردم که میشه این کار رو کرد

Goharshady

New Member
لایک ها
166
حق با عماد است

abdi

New Member
لایک ها
171
لطفاً راه‌حل خود را به طور كامل بنويسيد. براي حل اين سوال مخصوصاً با استقرا خيلي بايد حواسمان را جمع كنيم.

Electron

New Member
لایک ها
0
خب چشم
(البته الان که دیگه ساعتای آخره به چه درد میخوره؟؟)

برای یه مهره که واضحه
تازه من دست و دلبازی میکنم برای 2 مهره هم ثابت میکنم
(سادست حالا الان خودتون ثابت کنید کاری نداره)

حالا فرض کن تونستیم kتا رو اینتوری مرتب کنیم

مهره ی k+1ام یا مجزاست که حله یا نیست. در این صورت هر دفعه که اون رو از i به i+1,2i تبدیل میکنیم حداقل یکی از مهره ها که باهاش توی شماره مشترک بوده رو پشت سر میذاریم
طبق نزول نامتناهی وی اینکه بزرگترین عدد در مرتب کردن k عدد یک عدد مشخصه و روند حرکت ما فقط صعودی ست بالاخره مهره ها مرتب میشند

امیدوارم بیانم درست باشه یا سوتی نداده باشم اما اینطوری فک کنم درسته

abdi

New Member
لایک ها
171
با عرض پوزش فكر نكنم درست باشه. چون در هر حركت يك مهره به مهره‌ها اضافه مي‌شود. يعني معلوم نيست مهره k+1 چند مهره به مهره‌ها اضافه مي‌كند، پس نمي‌توانيم براي بزرگترين عدد k+1 يك عدد مشخص در نظر بگيريم. ضمن اينكه اگر مهره K+1 در ابتدا مجزا باشد نمي‌توانيم بگوييم مسئله حل شده، چون ممكن است در حين مرتب كردن Kتاي ديگر يا پس از آن، چند مهره به خانه‌اش اضافه شود.

abdi

New Member
لایک ها
171
اين سوالو حل نمي‌كنيد؟ قشنگه‌ها!

alneon

New Member
لایک ها
0
حق باآقای abdi هست راه electron اشتباه!!!!!!!

بالا