چند سوال ترکیبیات

Mostafa_

New Member
لایک ها
445
سلام من چند تا سوال دارم راه حل کتابی که این سوالا توش هست رو خوندم اما هیچی نفهمیدم... لطفا اگه میشه توضیح هم بدید

1. 12 نفر دور یک دایره ایستاده اند. به چند طریق می توان 4 نفر از آن ها را انتخاب کرد به طوری که هیچ دو فرد مجاوری انتخاب نشوند؟

2. 20 نفر در یک ردیف ایستاده اند به چند طریق می توان 6 نفر از آن ها را انتخاب کرد به طوری که هر فرد انتخاب شده با حداقل یک فرد انتخاب شده ی دیگر مجاور باشد؟

3. n نقطه روی یک دایره داده شده است. کلیه وتر های بین این نقاط را رسم کرده ایم. فرض کنید هیچ سه تا از این وتر ها درون دایره همرس نباشند. تعداد پاره خط هایی را بیابید که هر کدام روی یکی از وترهای رسم شده قرار دارند، دو سر آن ها متعلق به نقاط روی دایره یا نقاط تقاطع وتر ها است و در ضمن هیچ نقطه ی تقاطعی روی آن ها قرار ندارد؟

(یه سوال در مورد این قسمتی که Bold کردم: خو این الان یعنی چی؟ :216: منظوری از نقطه ی تقاطع اینه که اون پاره خط رو هیچ وتری قطع نکنه؟ یا اینکه محل تقاطع دو وتر روی اون پاره خط نباشه؟ اگه این فرض دوم درست بشه که نمیشه که چون تو سوال گفته هیچ سه تا وتری درون دایره همرس نیستند)

جواب کتاب:

از هر یک از n نقطه روی دایره n-1 پاره خط و از هر نقطه تقاطع دو وتر 4 پاره خط می گذرد. می دانیم که تعداد نقاط برابر
است. درمجموع:

هر پاره خط دوبار محاسبه می شود، پس تعداد پاره خط ها برابر است با:

اولا چرا هر پاره خط دوبار حساب میشه؟؟؟

دوما خوب ممکنه بعضی از این پاره خط هایی که در بالا شمرده شده اند توسط یه وتر دوباره قطع بشه.... کلا نفهمیدم هیچی :sad

Aref

New Member
لایک ها
1,008
پاسخ : چند سوال ترکیبیات

3-
هر نقطه ی تقاطع، محل برخورد دو وتر است. پس کافیه تعداد جفت وتر های مجزا رو بشماریم که همدیگر را درون دایره قطع می کنند. برای این، اول یک تناظر بین همه ی 4تایی های نقاط روی دایره و تعداد نقاط تقاطع می دهیم.
تناظر:
هر نقطه ی تقاطع، 4نقطه روی دایره مشخص می کند. و هر 4 نقطه دقیقا یک جفت وتر متقاطع به ما می دهد. پس تعداد 4تایی های نقاط روی دایره با تعداد نقاط تقاطع برابر است. پس تعداد نقاط تقاطع برابر
است.
----------------
الان فهمیدیم نقاط تقاطع چی اند و تعدادشون چقدر است. این نقاط رو قرمز می کنیم(نقاط روی دایره رو هم همین طور)، حالا می خوایم تعداد پاره خط های روی وتر ها رو پیدا کنیم که روی اون ها هیچ نقطه ی قرمزی نباشد.
حالا این رو یه گراف کرده، که نقاط قرمز رئوس اون گرافه هست و دو نقطه ی قرمز متوالی روی یک وتر رو با یک یال به هم وصل کردیم. تعداد یال ها رو می خواهیم حساب کنیم. درجه ی هر راس 4 هستش(به جز نقاط روی دایره که درجه ی هرکدوم n-1 است)، پس:

Mostafa_

New Member
لایک ها
445

3-

حالا این رو یه گراف کرده، که نقاط قرمز رئوس اون گرافه هست و دو نقطه ی قرمز متوالی روی یک وتر رو با یک یال به هم وصل کردیم. تعداد یال ها رو می خواهیم حساب کنیم. درجه ی هر راس 4 هستش(به جز نقاط روی دایره که درجه ی هرکدوم n-1 است)، پس:
تا قبل از گراف رو خیلی خوب فهمیدم ..... اما مشکل اینه که من گراف بلد نیستم :188: اگه میشه این سوال رو با ترکیب حل کنید .... چون مربوط به مسایل آخر فصل ترکیب و بسط دو جمله ای هست ...

Aref

New Member
لایک ها
1,008

خب سعی کنید گراف رو یاد بگیرید چون لازمه.

Mostafa_

New Member
لایک ها
445

خب سعی کنید گراف رو یاد بگیرید چون لازمه.
به روی چشم :d

اونم یاد می گیریم ..... یعنی این مسئله فقط و فقط با گراف حل میشه؟ خو نمیشه که یه مسئله فقط یه راه حل داشته باشه

Mostafa_

New Member
لایک ها
445

یکی نیست یه کمکی کنه؟؟؟

Aref

New Member
لایک ها
1,008

اون چیزی که گفته دقیقا گرافه. بعد خب زیاد سخت نیست دیگه. تقریبا اولین قضیه ایه که تو گراف میگن.

Mostafa_

New Member
لایک ها
445

برای 2 سوال دیگه چی؟

math

New Member
لایک ها
1,096

Aref

New Member
لایک ها
1,008

سوال دو نیستش.
ولی کلا سوال دو با حالت بندی در میاد.
سوال 1 رو اگر برای جایگشت خطی محاسبه کنید برای جایگشت دوری با استفاده از اصل متمم در میاد.

Mostafa_

New Member
لایک ها
445

در مورد سوال 1 و 2 فکر کنم توی کتاب اصول و فنون ترکیبیات چند سوال مشابه ( شایدم خودش ) هستش ( البته فکر کنم )

اگر این کتاب رو ندارید میتونید از این جا دانلود کنید دانلود کتاب اصول و فنون ترکیبیات | گروه آموزشی عدد
این سه تا سوال رو از تو کتاب ترکیبیات علیپور نشر الگو دیدم

سوال دو نیستش.
ولی کلا سوال دو با حالت بندی در میاد.
سوال 1 رو اگر برای جایگشت خطی محاسبه کنید برای جایگشت دوری با استفاده از اصل متمم در میاد.
چه جوری میشه توضیح بدید؟

Aref

New Member
لایک ها
1,008

فرض کنید
نفر دور یک دایره ایستاده اند و ما میخواهیم
نفر از آنها را انتخاب کنیم به نحوی که هیچ دو تایی مجاور نباشند. تعداد این انتخاب ها را پیدا کنید.

فرض کنید به ترتیب این
نفر رو با اعداد
شماره گذاری کردیم. همچنین فرض کنید
انتخاب شده باشند.

در این صورت
و اگر قرار دهیم
دیگر شرطی روی
ها جز صعودی بودنشون نداریم.

پس به
حالت این انتخاب رو میتونیم انجام بدیم، منتها باید حالت هایی که
هر دو انتخاب می شوند رو کم کنیم.

برای شمردن تعداد این انتخاب های نامطلوب، باید همین کار بالا رو برای
انجام بدیم.

چرا که
هر دو انتخاب می شوند و
انتخاب نمی شوند و باید از
تای بقیه،
تای نا متوالی رو انتخاب کنیم.

پس طبق اصل متمم تعداد حالت های مطلوب میشه:

این حالت کلی رو من قبلا تو سایت حل کرده بودم.

بالا