Hosein.D

New Member
لایک ها
862
پاسخ : چه رشته ای و چه دانشگاهی ؟

این حرف واسه استاد گران قدر و دانشمند جوان، آقای دکتر مهدی نایبی هست؟! [MENTION=5933]pymn_nzr[/MENTION]

r-shvir

New Member
لایک ها
230

این حرف یکی از اساتید برق هست :

ایشون خودشون برق -> مخابرات خوندن ... چند جمله از حرف های ایشون رو براتون بگم :

« من نمیدونم چرا رتبه های 1 تا 100 باید برن برق ! مگه برق چی داره !

سرنوشت بچه های برق شریف یک سرنوشت از پیش تعیین شده است و گفت :

اول رتبه 1 تا 100 میشه -> بعدش میره برق تا خوب اپلای کنه -> بعد که اپلای کرد میره خارج درس بخونه -> یک کارمند میشه توی اونجا و تمام !

اصلا برای چی باید اپلای کنیم ؟
تکنولوژی و علم تفاوت دارند ...
اما کسی که اپلای میکنه صرفا میره اونجا علم یاد بگیره ...
اما علم همینجا هم هست ... بیخود اونجا دنبالش نگردید
همین کتاب هایی که اینجا میخونیم اونها هم همینو میخونن ...
دانشگاه های ما هم همون چیزی رو یاد میدن که اونها یاد میدن ...

اما چرا کشور های اونها اینقدر پیشرفت میکنه؟
به خاطر اینکه تکنولوژی دارن ... و این ربطی به علم نداره .
اما این تکنولوژی رو به هر کسی که نمیدن ، مخصوصا اینکه از کشور های غیر خودشون باشید.
کسی آمده بود و می گفت در شرکت اپل کار می کنم و در کنار من یک کسی هست که نمیذاره هر جای شرکت برم
نمیذاره هر سوالی بپرسم ... هر سوالی که میبینه به منافعش ضربه میرسه میگه من نمیتونم جواب بدم...
پس اونجا تکنولوژی هم به ما نمیدن

تکنولوژی رو باید خوتون بسازید ...
»»
با یه قسمت هایی از حرفاتون کاملا موافقم
ببینید ما هدفمون از درس خوندن 1- به خاطر عشقمونه که خیلی مهمه
2-زندگی راحتی داشته باشیم.
3 - جایگاه اجتماعی
و.........
متاسفانه توی ایران هیچ اینده ای حتی برای نفر اول کنکور و المپیاد ترسیم نمیشه. واقعا کسی که مدال می گیره یا رتبه ی برتر میشه تنها دقدقش باید درسش باشه نه به فکر پول تو جیبیش.
نه به فکحر ساف کردن قرض پدرشون و نه چیزای دیگه
از یه جایی که دیگه میگذره ادم می بره واقعا. و میگه آقا ما قید همه چیزو زدیم و میره یه جایی که بتونه از علمی که کلی واسش زحمت کشیده استفاده کنه. مثلا نفر اول کنکور واسه ایران کجا کار کنه؟ کجا اصلا بهش کار می دن(واقعا کار نمیدن بهشون ها و این دوستان مجبورن برن دنبال کارای تدریس خصوصی کنکور و....)
آدم باید ایراد هارو بگه هرچند فایده ندارهولی خوب واسه دل خودت

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

با یه قسمت هایی از حرفاتون کاملا موافقم
ببینید ما هدفمون از درس خوندن 1- به خاطر عشقمونه که خیلی مهمه
2-زندگی راحتی داشته باشیم.
3 - جایگاه اجتماعی
و.........
متاسفانه توی ایران هیچ اینده ای حتی برای نفر اول کنکور و المپیاد ترسیم نمیشه. واقعا کسی که مدال می گیره یا رتبه ی برتر میشه تنها دقدقش باید درسش باشه نه به فکر پول تو جیبیش.
نه به فکحر ساف کردن قرض پدرشون و نه چیزای دیگه
از یه جایی که دیگه میگذره ادم می بره واقعا. و میگه آقا ما قید همه چیزو زدیم و میره یه جایی که بتونه از علمی که کلی واسش زحمت کشیده استفاده کنه. مثلا نفر اول کنکور واسه ایران کجا کار کنه؟ کجا اصلا بهش کار می دن(واقعا کار نمیدن بهشون ها و این دوستان مجبورن برن دنبال کارای تدریس خصوصی کنکور و....)
آدم باید ایراد هارو بگه هرچند فایده ندارهولی خوب واسه دل خودت

من اصن نمیفهمم چرا ما فرق ایران و غیر ایران رو در پهن بودن یه چیزی به نام فرش قرمز واسه استخدام تصویر میکنیم؟؟!!

توی یکی دیگه از پستام هم گفته بودم که توی این دوره و زمونه نخبه ی علمی ای که ذهن اقتصادی نداشته باشه تا کارآفرین باشه و به استخدام و یه شغل پشت میز نشینی رضایت بده وای به حال بقیه.

روی این آخرین جمله م خوب فکر کنید.

اون وقت این قدر از رتبه 1 کنکور مایه نمیذارید. نبوغ اقتصادی هیچ ربطی به نبوغ علمی نداره. چون خلاقیت اقتصادی بیشتر اکتسابیه.

iSalar

New Member
لایک ها
112

اوه
خوش ب حالت
من واقعا نمي دونم چ كار كنم!
كل خانواده از دستم ناراحتند
خودم هم نمي دانم كار درستي مي كنم يا نه
خيلي بده !
همين باعث سستي ام شده:(((((
راستیتش Me too

pegahmm

New Member
لایک ها
375

همشهری ما امسال با رتبه ی 67 ریاضی سر کلاس بیوتک دانشگاه تهران نشسته
و همشهری دیگرمون با رتبه ی 15منطقه2 ریاضی هم همینطور!
هر 2 کنکور 92 بودن
ظاهرا امسال مصاحبه هم نداشته!
اینطور که من شنیدم زیاد راضی نیستن:(

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

سحر عزیزم
هدف بلند و قابل ستایشی دارید
ولی به نظرم علاقه شرط اوله
یکی از دوستان بسیار نزدیک ما به زووووور پسرشون رو به رشته ی دندان پزشکی دانشگاه تهران فرستادند و حالا ایشون پس از تمام شدن تحصیلات میکن که از دندون پزشکی متنفرند و از اول هم عشق فیلم و...بودند و حالا هم میخوان کارگردان بشن!
آیا حیف 6سال عمر تلف کردنشان در دانشگاه نیست؟؟؟
پس ابتدا تکلیف خودت رو مشخص کن:)
دندان پزشکی عااالی ست و دارو سازی بازار کار حدود 90% ای داره:)
موفق باشی:)

من خودم خیلی پزشکی دوست دارم
قطع به یقین هم اول به دانشگاه تهران و بعد شهید بهشتی و بعدش ایران فکر میکنم!
فعلا فقط با اعتمااااد به نفس تمام به این 3تا فکر میکنم نه هیچ چیز دیگه ای:)
برام دعا کنید:)

البته اينم بهتون بگم كه الان پزشكى مشهد از شهيد بهشتى و ايران بهتره(طبق جديدترين آمارى كه بين دانشگاه هاى علوم پزشكى گرفته شد!):))
مشهد ماشالا پرچمش همه جا بالاست;)

Ibo_Dec

New Member
لایک ها
1,062

سلام
خوش بحالتون که انقدر راحت میتونید خودتونو توی بهترین دانشگاه های ایران تصور کنید..
من نمیتونم.برای همین هدفم شده گذروندن سال تحصیلی ..
نه انگیزه ای..
نه ی چیز جلوبرنده ای هیچی...
هرچی تلاش میکنم به بنبست میرسم.
هرچی بیشتر تلاش میکنم کمتر موفق میشم.برای همین نمیتونم هیچ کدوم از چیزایی رو که میگید تصور کنم.
حتی تو رویا....
هدف خودتان را پيدا كنيد.
مسير كلي و جزئي ان را در هر برهه بررسي كنيد.
اراده كنيد.
تلاش كنيد.
در مواقع شكست يا عدم موفقيت ايراد كارتان را ربياوريد و ريشه يابي كنيد اين اشتباه را.
در جهت رفع ان تلاش كنيد.
توكل به خدا هم كه يادتون نره.:eek:

mohadaseh

New Member
لایک ها
330

شيمي!پليمر!مواد(به قول يكي از دوتسان گرايش مخدر:4:)!و معماري!
خخخ منظورت منم دیگه بلللللللله اکثر نانویی ها معتادنددیگه همه آخر دس میرن مواد گرایش مخدر دانشگاه زاهدن........:4:

به نظرم این خیلی زیباست که آدم یه هدف مشخص وتعیین شده داشته باشه وبرای رسیدن بهش تلاش کنه ،کاری هم به پول وشغل ودرامدنداشته باشه چراکه هرکسی اگه با دیدباز وهدف مشخص رشته موردعلاقشاانتخاب بکنه می تونه ثروت مندترین ومعروف ترین آدم اون رشته بشه....مهم اینه که دنبال چیزی بره که ازصمیم قلب دوسش داشته واز انجام اون کارلذت میبره...الان توی کلاس ماکه تجربی هستیم داروسازیددونون وپزشکی شده بدترین رشته های دنیا چون خیلیامیدونن بهش نمیرسن ازالان اینارامیگن:دندون پزشکی کثیفه داروسخته همش شیمیه،پزشکی وقت تلف کردنه اه اه..... حالا توبچه های ریاضی هم حرفایی شبیه این........اونایی که هدف مشخص ندارن ونمیدونن چرااومدن این رشته حالشون گرفته میشه ونمیدونن چرا وبه چه علت دارندتلاش میکنند.....شبا کابوس درس وامتحان وکنکور وجیغ بنفش وقبول نشدنشونومیبینند..... اما اگه هدف مشخصی داشته باشی اون موقع سال کنکورواست میشه یکی ازبهترین سال های زندگیت چرا که ایمان داری به اون چیزی که میخای میرسی وداری قدم به قدم به هدفت نزدیک ترمیشی...... لحظه های درس خوندن واست میشه بهترین ساعتای دنیا..............
به قول یکی ازبزرگان:هرآرزویی که خداونددردل تونهاده توانایی رسیدنش رابه توعطاکرده است............

آخرین ویرایش توسط مدیر

ahmadi

New Member
لایک ها
2,532

wow سوم ک بابا خیلی زوده !
یه سوال : شما تو سال سوم راهنمایی آخه چی میخوندید؟!
برای آزمون تیزهوشان میخوندم:4:
خدائیش تو شهر ما اینجوریه که کل کل بچه های مدرسه ی عادی نهایتا سالی 10تا قبولی پزشکی سراسری بدن!!!!!!!یعنی نهایتا ها....بنده خداها خیلی مستعد و در اغلب موارد باهوشن ولی مدرسه فقط بلده بزنه تو سرشون!!!امکانات هم که صفررررر......:(

pymn_nzr

New Member
لایک ها
754

qwertyuiop

New Member
لایک ها
73

و هیچ کس علوم پایه رو که همه چیز بر اساس اونا پیشرفت می کنه ،‌ حتی به عنوان رشته دوم توی این ۹۱ پست انتخاب نکرده! ( -۱ نفر)

آخرین ویرایش توسط مدیر

bgps76

New Member
لایک ها
34

1.شیمی محض
2.مهندسی نفت
3.مهندسی شیمی
اگه طلا بگیرم اولی و یکی از مهندسی ها
اگه طلا نگیرم یکی از این 3 تا

لایک ها
251

نه عزیزم سوء تفاهم نشه جان ثنا!
من میگم علاقه خیلی مهمه
اون case study رو هم مثال زدم...در مثل هم که جای مناقشه نیست!
پس عزیزم حالا که واقعا مصمم هستی(شکر خدا به علت این اراده:) ) حتما در اوقات بیکاری ت بیشتر راجع به این رشته تحقیق کن!از عمل های جراحی مختلف فیلم ببین که ایشالله با چشم باز وارد دانشگاه بشی:)
باتشکر:)
s.ahmadi

4سال تا کنکور زمان زیادی نیست
من از سوم راهنمایی هدفم با تمام جوانب رو میشناختم ولی الان که فکر میکنم میبینم واقعا دیر بوده!باید زود تر میرفتم پی ش
البته نباید فراموش کرد که تنها راه درست تفکر درباره هدف نیست بلکه تلاش مهمتره

celestial

New Member
لایک ها
326

تازه به این نتیجه موقتی رسیدم مکانیک دو رشته ای فیزیک. حالا تازه باید به گرایش هاشون فک کنم. شاید سر گرایش ها دوباره برگردم نقطه اول و همه چیزو از نو شروع کنم. این اتفاق تا حالا خیلی افتاده. اما از همون آخرای تابستون اولین اولویتم این بود که به هیچ وجه به برق فکر نکنم. چرا؟ چون آدمو وسوسه می کنه و توانایی فک کردنو ازش می گیره.واسه همین تونستم خیلی خوب درباره خیلی از رشته ها تحقیق کنم.

اما بازم علاقه حرف اول و آخرو می زنه. شاید دوست دارید به زندگی معمولی داشته باشید و برید واسه فلان شرکت ها مثلا کار کنید و پول در بیارید در این صورت خب خارج از کشور خیلی بهتره. اما اونجا به آدما به دید برده نگاه می کنن. از شما فقط کار میخوان.

اما توی زندگی هدف های شیرین تر و لذت بخش تری از پول وجود داره. مثلا اینکه احساس کنید یه افرادی قبولتون دارن. اینکه مثلا یه افرادی رو تربیت کنید و به جایی برسونید.معلم هاتون رو به یاد بیارید.اگه مثلا ۱۰ سال دیگه اونا رو ببینید چقد بهشون احترام میذارید و دوستشون دارید؟ اون بهترین لذت کار تعلیم و تربیته.ممکنه پول زیادی هم نداشته باشه.

توی کار های معمولی اون جور لذت ها خیلی کم پیدا میشه. پول دارید اما...

اینا رو برای ریاضی ها گفتم که بعضا فکر می کنن همه چیز در پول یا اپلای نهفتس.

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

تازه به این نتیجه موقتی رسیدم مکانیک دو رشته ای فیزیک. حالا تازه باید به گرایش هاشون فک کنم. شاید سر گرایش ها دوباره برگردم نقطه اول و همه چیزو از نو شروع کنم. این اتفاق تا حالا خیلی افتاده. اما از همون آخرای تابستون اولین اولویتم این بود که به هیچ وجه به برق فکر نکنم. چرا؟ چون آدمو وسوسه می کنه و توانایی فک کردنو ازش می گیره.واسه همین تونستم خیلی خوب درباره خیلی از رشته ها تحقیق کنم.

اما بازم علاقه حرف اول و آخرو می زنه. شاید دوست دارید به زندگی معمولی داشته باشید و برید واسه فلان شرکت ها مثلا کار کنید و پول در بیارید در این صورت خب خارج از کشور خیلی بهتره. اما اونجا به آدما به دید برده نگاه می کنن. از شما فقط کار میخوان.

اما توی زندگی هدف های شیرین تر و لذت بخش تری از پول وجود داره. مثلا اینکه احساس کنید یه افرادی قبولتون دارن. اینکه مثلا یه افرادی رو تربیت کنید و به جایی برسونید.معلم هاتون رو به یاد بیارید.اگه مثلا ۱۰ سال دیگه اونا رو ببینید چقد بهشون احترام میذارید و دوستشون دارید؟ اون بهترین لذت کار تعلیم و تربیته.ممکنه پول زیادی هم نداشته باشه.

توی کار های معمولی اون جور لذت ها خیلی کم پیدا میشه. پول دارید اما...

اینا رو برای ریاضی ها گفتم که بعضا فکر می کنن همه چیز در پول یا اپلای نهفتس.

واقعا تحسینت میکنم!!! کم پیدا میشن کسایی که حتی فقط جرئت به زبون آوردن چیزایی رو که گفتی دارند.

به نکته مهمی اشاره کردی!

توی این زمونه پول داره همه چیزو ازمون میگیره.زندگیمونو، لذاتمونو و...

در واقع پول موجب شده حس منیت توی همه مون به شکل غیرقابل توجیهی تقویت بشه.

کاش میفهمیدیم که علم جای خلاهای زندگیمون رو پر نمیکنه...

علم و عمل دو تا چیز جدا از هم هستند تا روزی که علم واقعی رو پیدا کنیم.علم اون چیزایی نیست که توی کتاباست.چون طبق حدیث امام علی ( ثمره العلم، عبودیت) ,و n تا منبع دیگه نباید شاهد یه چیزایی باشیم.

بچسبید به عمل و علم درست رو پیدا کنید.نه اینکه بچسبید به علم و خیال کنید عمل هم پشت سرش میاد!

shabnam 3

New Member
لایک ها
710

چرا اینقدر میگین پول مهم نیست؟؟
به نظر من پول مهم تره،چون اگر پول نداشته باشی نمیتونی درس بخونی
الآن برو دم یه کتاب فروشی بگو من پول ندارم،ولی به دنبال علمم.ببین نگاهتم میکنه!!!!!!
اون موقع ها که دانشمندا همشون فقیر بودن وبا علم به یه جایی رسیدن تموم شد.الآن اگر پول نداشته باشی حتی اگر فکرت به اندازه انیشتینم کار کنه بازم به جایی رسیدن سخته
یکم واقع بین باشین

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

الآن برو دم یه کتاب فروشی بگو من پول ندارم،ولی به دنبال علمم.ببین نگاهتم میکنه!!!!!!
اون موقع ها که دانشمندا همشون فقیر بودن وبا علم به یه جایی رسیدن تموم شد.الآن اگر پول نداشته باشی حتی اگر فکرت به اندازه انیشتینم کار کنه بازم به جایی رسیدن سخته
یکم واقع بین باشین
چرا این قدر زود قضاوت میکنید؟

بحث اصلا سر چیز دیگه ای بود و به این سادگی ای که شما می فرمایید نیست.

پول به اندازه ش خوبه.منظور من و جناب celestial@ این بود که حرص و طمع پول اضافه ست که ما رو داره دنبال علم میکشونه.کاملا بدیهیه که منظورمون اصن درویش گرایی نبود !! منظورمون یه زندگی عادی و بدون حرص و طمع بود که الان مثل باتلاق هر کدوممون به نوعی توش گیر افتادیم.

بهتر بگم.

توی این دوره و زمونه عوض اینکه پول در خدمت علم باشه، علم در خدمت پوله.

من اصلا سر میزان دخل و خرج یه نفر صحبتی نکردم(که شما گریزکی بهش زدید) که اگه بخوام صحبت کنم ساعتها حرف دارم و اینجا نمی گنجه.

من از یه ارزش بالاتر گفتم که دوباره دوست دارم اینجا کپی ش کنم.

خوب دربارش فکر کنید...

------------
بچسبید به عمل، و علم درست رو پیدا کنید.نه اینکه بچسبید به علم مدون و خیال کنید عمل هم پشت سرش میاد!
-----------

celestial

New Member
لایک ها
326

ببخشیداااا. من نگفتم کلا بشینید توی خونه و کتاب بخونید و هیچ کاری برای زندگیتون انجام ندید. قبل از اینکه شما بخواید کتاب بخرید لازمه غذا بخورید و جای زندگی داشته باشید.:4:

میگم اگه میخواید به پول های گنده ای که بعضی ها ازش حرف میزنن برسید راهتون بازه. مخصوصا برای خارج از کشور. بهترین زندگی ها. بهترین شرایط حتی برای ادامه تحصیل توی مقاطع بالاتر. اما باید محدودیت های کاری رو هم قبول کنید.مثلا باید هر روز ۸ صبح سر کار باشید.ساعت بزنید. تا فلان ساعت کار کنید. فلان کار مشخص شده رو انجام بدید. این تعریف ماشینه نه انسان. ساعت ۸ صبح روشن بشه.فلان ساعت بنزین بزنه.فلان ساعت هم خاموش بشه.:225:

من به شخصه از این نوع زندگی کردن که توش آزادی نداشته باشم متنفرم. این شرایط برای رشته های مهندسی در همه جاها تقریبا هست.(به جز معدود کار های خفن) توی ایران هم همینه.اما می دونید که وضعیت ایران چطوریه. آزادی عمل یه خورده بیشتره (البته این خوب نیستااا :) )

خیلی راحت میشه از بعضی طمع ها دست برداشت. چنتا پروژه تحقیقاتی در کنار تحصیل انجام داد و به کیف اعلا رسید :4:

توی پرانتز:
من خودم اگه می تونستم از یه سری چیز ها بگذرم می رفتم معلم می شدم. یه لحظه فکر کنید. به نظر آزاد ترین افراد معلم ها هستن.چهار پنج ماه در سال که تعطیلن . هر روز هم حال نداشتن نمیان خب!! وجهه اجتماعی خیلی خوبی هم دارن.ازین بالاتر اساتید محترم دانشگاه هستن (البته اگه بشه استاد شد!!!)

mobina*

New Member
لایک ها
6

من الان دومم ولی خییلی دوست دارم رشته ای که دوست دارم توی دانشگاه تهران قبول بشم شماها که الان دارید تلاش میکنین و وقت هم خییلی براتون مهمه میشه بگید چه درسایی رو باید بیشتر خوند؟؟

mohadaseh

New Member
لایک ها
330

یکم واقع بین باشین
[FONT=&quot]کتاب استاد عشق دکترحسابی راخوندید؟ ایشون میگن توی نوجوانی گاهی[/FONT][FONT=&quot] نصفه شباتوی کوچه های بیروت توی زباله های مردم دنبال نون خشکه میگشتیم تاسیربشیم!!!امکانات وپول خیلی خوبه اما کافی نیس!یادتون باشه که اولین شرط اختراع یا حتی درس خوندن نیازه!!!پول مثل کاتالیزگره سرعت واکنش رابالامیبره اماتلاش وپشتکارمثل انرژی فعال سازیه تانباشه واکنشی به وجودنمیاد!!![/FONT]

بالا