Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166
سلام دوستان من سال دومم و المپیاد فیزیک میخونم ولی بدم نمیاد تفریحی ریاضی هم در حد مرحله 1 سال بعد بدمو قبول شم
( در حد روزی 1-2 ساعت خوندن )
کلاً میخوام شروع کنم
کدوم کتابا رو بخونم ؟ نظریه اعداد و جبر و هنسه و ترکیبیات کتاب معرفی کنید
هندسه ی آقای احمد پور رو دارم ، ترکیبیات خوشخوان آقای ثروتی رو دارم اینا کتابای خوبین دیگه ؟! کافین واسه مرحله 1 ؟
بعد اگه زیادن کدوم مباحثش رو بخونم ؟
جبر هم پیشنهاد بدین
جبر آقای مهدی صفا رو دارم ، استارتژی جبر دانش پژوهان رو هم دارم الفباشو هم بگیرم و بعد بخونم خوبه ؟
نظریه چی ؟
بعد به نظرتون اول مثلاً جبر سال سوم رو کامل بخونم بعد برم سراغ این جبر ، یا مستقیم سر این برم ؟!
همینطور هندسه و ترکیبیات ( ته کتاب ریاضی سال دوم )
لطفاً راهنمایی کنین.

لایک ها
378
پاسخ : کتاب برای شروع المپیاد !

من خودمو در حدی نمیبینم که نظر بدم.فقط نظرایی که از اساتید طلایی اینجا و سایر اساتید شنیدم رو به شما منتقل میکنم:
اول از همه بگم که جبر سال سوم تقریبا هیچ ربطی به جبر المپیاد نداره.از نظر من همین کتابایی که میگم رو بخونی بهتر باشه.
فک نکنم در سطح مرحله اول اونقددد کتاب خوندن لازم باشه.از نظرم جلد اول کتاب آقای ثروتی واسه ترکیبیات و 3 فصل اول مسطحه آقای احمدپور کافی باشه.

اما در سطح مرحله ۲ :3: :

برای ترکیبیات: ترکیبیات دکتر علیپور فاطمی زرد رنگ(6 فصل اول+فصل 9) + ترکیبیات آقای ثروتی دو جلدی خوشخوان
*اگه فصل 11 ام کتاب دکتر علیپور رو هم بخونی خوبه :3:
برای هندسه: هندسه آقای احمدپور خوشخوان (4 فصل اول)
برای نظریه اعداد: نظریه اعداد پروفسور میرزاخانی انتشارات فاطمی (6فصل اول+مسایل تکمیلی 6 فصل اول+فصل 8و9)
برای جبر: جبر آقای صفا انتشارات خوشخوان (فصول 2 تا 5+بخش معادلات تابعی و چند جمله ای ها) و واسه حل مساله کتاب استرتژی جبر خیلی مفیده واسه نامساوی ها.

برای حل مساله،هم این سایت منبع خیلی غنی ای هست و هم سایت AoPS Forums • Art of Problem Solving فوق العاده عالیه.

موفق باشی :3:

آخرین ویرایش توسط مدیر

hoco.hc

New Member
لایک ها
267

سلام دوستان من سال دومم و المپیاد فیزیک میخونم ولی بدم نمیاد تفریحی ریاضی هم در حد مرحله 1 سال بعد بدمو قبول شم
( در حد روزی 1-2 ساعت خوندن )
کلاً میخوام شروع کنم
کدوم کتابا رو بخونم ؟ نظریه اعداد و جبر و هنسه و ترکیبیات کتاب معرفی کنید
هندسه ی آقای احمد پور رو دارم ، ترکیبیات خوشخوان آقای ثروتی رو دارم اینا کتابای خوبین دیگه ؟! کافین واسه مرحله 1 ؟
بعد اگه زیادن کدوم مباحثش رو بخونم ؟
جبر هم پیشنهاد بدین
جبر آقای مهدی صفا رو دارم ، استارتژی جبر دانش پژوهان رو هم دارم الفباشو هم بگیرم و بعد بخونم خوبه ؟
نظریه چی ؟
بعد به نظرتون اول مثلاً جبر سال سوم رو کامل بخونم بعد برم سراغ این جبر ، یا مستقیم سر این برم ؟!
همینطور هندسه و ترکیبیات ( ته کتاب ریاضی سال دوم )
لطفاً راهنمایی کنین.
به نظر من اگه فقط مرحله یک مورد نظرتونه ، بشینید ترکیبیات و هندسه بخونید. اونم نه خیلی سخت.

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

ممنون از شما دوستان عزیز
با توجه به چیزی که شما گفتین ، روزی 1-2 ساعت به مدت یه سال به نظرتون کافی هست دیگه چون کلاً دو تا کتاب رو واسه مرحله اول گفتین اونم نه کامل !
چون من فیزیک هم میخونم و هدف اصلیم اونه
ولی جداً واسه ریاضی همین تعداد کتاب کافیه ؟
اگه دوستان دیگه هم هستن و نظری دارن بدن که یه جمع بندی کلی کنم و شروع به خوندن

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152
بنظرم نظریه اعداد مریم میرزاخانی رو هم بخونید من خیلی از سوالاش خوشم میاد

در ضمن پارسال معلممون گفته بود 8 فصل هندسه احمدپور رو بخونیم

آخرین ویرایش توسط مدیر

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

مال چه انتشاراتی ؟

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

hoco.hc

New Member
لایک ها
267

نگاه کنید. ایشون انگار فقط مرحله یک می خواند قبول بشند. نظریه میرزا خوانی واقعا به نظرتون به اندازه مرحله یک هست؟
شما اگه هر دو روز یه بار دو ساعت بشینید فقط هندسه و ترکیبیات و گهگاه جبر بخونید، به نظر من موفق می شید تو مرحله یک.

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

منم رشته ی المپیادم شیمیه ولی پارسال که سر کلاسهای ریاضی بودم معلممامون گفته بودن که 8 فصل احمد پور+ ترکیبیات+جبر صفا+نظریه میرزاخانی

شما نظرتون متفاوته؟؟ شاید حق با شما باشه چون اون معلممون یه کم وسواسی بود فکر کنم خودش همه ی کتابهای ریاضی رو خونده بود.:179:

popular

New Member
لایک ها
20

برای مرحله ی اول هندسه ی مسطحه ی خوشخوان 3فصل اول الفبای جبر انتشارات دانش پژوهان ترکیبیات علیپور نشر الگو (سطح متوسط)و ریاضیات انتخاب نشر دانشگاهی(سطح ساده) کتاب نظریه اعداد آقای جمالی 4فصل اول انتشارات فاطمی و کتاب های 250 مساله انتشارات فاطمی برای 4 مبحث با اینا راحت مرحله ی اول قبولی

popular

New Member
لایک ها
20

بچه ها برای رشته های دیگر هم بزارید

popular

New Member
لایک ها
20

به نظر من کتاب های زیر برای مرحله دوم المپیاد کامپیوتر الفبای ریاضی انتشارات دانش پژوهان (عالیه من دو تا از سوالات تشریحی سال قبلو با مطالب این کتاب حل کردم تازه شازززم تاییدش کرده) استراتژی های حل مساله بخش های استقرا و لانه ی کبوتری و ناوردایی و اکسترمال و رنگ آمیزی و فصل هایی که به نظرتون به درد می خوره مسئله های الگوریتمی دکتر قدسی معماهای الگوریتمی سولات مرحله ی دوم سال قبل

M-Mohammadi

New Member
لایک ها
3,152

شما بگید کدوم رشته رو میخواین اگه اطلاعات دارم بگم.

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

به نظر من کتاب های زیر برای مرحله دوم المپیاد کامپیوتر الفبای ریاضی انتشارات دانش پژوهان (عالیه من دو تا از سوالات تشریحی سال قبلو با مطالب این کتاب حل کردم تازه شازززم تاییدش کرده) استراتژی های حل مساله بخش های استقرا و لانه ی کبوتری و ناوردایی و اکسترمال و رنگ آمیزی و فصل هایی که به نظرتون به درد می خوره مسئله های الگوریتمی دکتر قدسی معماهای الگوریتمی سولات مرحله ی دوم سال قبل
ممنون از شما ولی من گفتم مرحله 1 ! اونم ریاضی ، نه کامپیوتر
اونو برید تو بخش همون رشته !
این طوری باعث میشه تاپیک بسته بشه
-----------------------------------
تا جایی که من فهمیدم ، نظریه اعداد و جبر توی مرحله اول زیاد نمیاد و تسلط توی هندسه و ترکیبیات حرف اولو میزنه
خوب به نظرتون کتاب نظریه که خیلی سخت نباشه ، ولی در سطح مرحله 1 باشه چیه ؟
راستی یکی به من توضیح بده نظریه بیشتر در مورد چیه !

nima tn

New Member
لایک ها
25

به نظر من رياضيات انتخاب + فصل ٢ جبر صفا. براى. تركيبيات و جبر كافيه

darrande

Well-Known Member
لایک ها
811

ووووووووووو
my theorem
این همه کتاب چیه !!!!!!
برای اینکه بخوای مرحله یک قبول شی بگیر سوالای سال قبل رو از همین الان روزی یک ساعت حل کن(کتاب المپیاد های ریاضی مرحله یک امیر آجر لو)
خب اگه جواب سوالاتی رو متوجه نشدی مهم نیست مهم اینه که از سی تا سوال به سادگی 25 تاش رو میتونی جوابش رو کامل متوجه شید و یا خودتون ایده جدید بزنید
بچه ها این قدر سخت نگیرید ایشون فقط میخواد مرحله یک قبول شه شما منابع مرحله دو رو میگید برخی هم دوره!!!!
تعمیم نظریه من
به نظر من اگه تو هر رشته ای بخوای م یک قبول شید برید سوالای سال های قبل م یکش رو حل کنید جز نجوم !!!

لایک ها
378

ووووووووووو
my theorem
این همه کتاب چیه !!!!!!
برای اینکه بخوای مرحله یک قبول شی بگیر سوالای سال قبل رو از همین الان روزی یک ساعت حل کن(کتاب المپیاد های ریاضی مرحله یک امیر آجر لو)
خب اگه جواب سوالاتی رو متوجه نشدی مهم نیست مهم اینه که از سی تا سوال به سادگی 25 تاش رو میتونی جوابش رو کامل متوجه شید و یا خودتون ایده جدید بزنید
بچه ها این قدر سخت نگیرید ایشون فقط میخواد مرحله یک قبول شه شما منابع مرحله دو رو میگید برخی هم دوره!!!!
تعمیم نظریه من
به نظر من اگه تو هر رشته ای بخوای م یک قبول شید برید سوالای سال های قبل م یکش رو حل کنید جز نجوم !!!
آخه در حد مرحله ۱ که زیاد خوندن نمیخواد،از نظر من هم آدم زیاد با درون مایه قشنگ ریاضی آشنا نمیشه به اندازه کافی.ایشون هم علاقمند به ریاضی ان.واسه همین من مرحله ۲ رو هم نوشتم.که هم حال کنن و هم اگه بخوان مرحله ۲ قبول شن :4::4::4:

Mohammadsh

New Member
لایک ها
90

سلام!
از نظر من اگر فقط برای مرحله یک میخوای بخونی سعی کن کتابهای درسی هندسه 1 و 2 رو به صورت حرفه ای بخونی!هم برای سالهای بعد هندست قویه!(برای کنکور و ....)و هم به درد هندسه المپیادت میخوره!
برای جبر هم اگر تونستی حسابان رو به صورت حرفه ای کار کن(هر چند برخی مباحث مثل نامساوی و معادلات تابعی و... رو نداره!)(چون المپیاد فیزیک هستی میگم و برای اینکه باید ریاضیت خوب باشه!!)
برای ترکیبیات ترکیبیات جلد 1 خوشخوان کافیه!البته اگر سعی کنی خودت مسئله هاش رو حل کنی!
برای نظریه اعداد هیچ نظری ندارم چون خودم بلد نیستم درست و حسابی!ولی 4 فصل اول تئوری اعداد خوشخوان(مهدی صفا)رو بخونی بهت واسه مرحله 1 کمک میکنه!
حل سوالات مرحله اول سالهای قبل هم خیلی کمک میکنه!
این نظر من بود.ولی بچه ها توی پستای قبلی چیزای خوبی نوشته بودند میتونی از اونها هم استفاده کنی!
ایشالا موفق میشی!

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

هندسه 1م که خوبه ، هندسه 2 رو نمیدونم اما چشم اونارو هم میخونم
حسابان سال سوم رو تموم کردم و الآن در سطح دانشگاه حساب دیفرانسیل و انتگرال دارم میخونم
ممنون از همه
باز هم پذیرای نظراتتون هستم !

popular

New Member
لایک ها
20

برای مرحله ی اول هندسه ی مسطحه ی خوشخوان 3فصل اول الفبای جبر انتشارات دانش پژوهان ترکیبیات علیپور نشر الگو (سطح متوسط)و ریاضیات انتخاب نشر دانشگاهی(سطح ساده) کتاب نظریه اعداد آقای جمالی 4فصل اول انتشارات فاطمی و کتاب های 250 مساله انتشارات فاطمی برای 4 مبحث با اینا راحت مرحله ی اول قبولی
من با آقای علیپور و جمالی و آقای نصیر کریمی و ارشک حمیدی کلاس داشتم
خودشون گفتن اینا را بخونید منم با اینکه یه کمشو خوندن ولی ریاضی خوب دادم

بالا