یه سوال ترکیبیات

smsa1375

New Member
لایک ها
21
ببخشید اگه میشه به این سوال جواب بدید:
kوnدو عدد طبیعی هستند و nبزرگتر مساویkاست.یک کامپیوتر به طور اتفاقی و پشت سر هم عدد هایی بین یک تا n را تولید میکند و آنها را با هم جمع میکند. احتمال اینکه در حین انجام کار به مجموع k برسیم چقدر است؟

POURIYA- F

New Member
لایک ها
53
پاسخ : یه سوال ترکیبیات

فکر کنم با معادله خطی با ضرایب واحد و حالت بندی روی
حل شه!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

ghobadi

New Member
لایک ها
29

سلام
این سوال تو کتاب ترکیبیات علی پور هست. به چند طریق از 10 نفر می توان 5 دسته 2 تایی تشکیل داد؟ ( لطفا با توضیح )

ممنون

combinatorics

New Member
لایک ها
268

یکی از افراد را در نظر می گیریم. این فرد، هم تیمی خود را به 9 طریق می تواند انتخاب کند. حال از 8 نفر باقی مانده دوباره یک نفر را در نظر می گیریم. این فرد نیز هم تیمی خود را به 7 طریق می تواند انتخاب کند و ...
پس پاسخ برابر است با
1*3*5*7*9

hossein53

New Member
لایک ها
1

سلام
این سوال تو کتاب ترکیبیات علی پور هست. به چند طریق از 10 نفر می توان 5 دسته 2 تایی تشکیل داد؟ ( لطفا با توضیح )

ممنون
[h=3]به !10 می توانیم افراد را در یک صف قرار دهیم و نفر 1و2 گروه اول می شوند و نفر 3و4 گروه دوم و ... ونفر9و10 گروه پنجم و گروه ها به !5 طریق قرار می گیرند و هر دو نفر در یک گروه به !2 طریق قرار می گیرند پس چون ترتیب دو نفر در هر گروه وترتیب گروه ها مهم نیست پس جواب برابر است با: 9×7×5×3×1= ( (5×!2)×!5 10!÷ ([/h]

ghobadi

New Member
لایک ها
29

یکی از افراد را در نظر می گیریم. این فرد، هم تیمی خود را به 9 طریق می تواند انتخاب کند. حال از 8 نفر باقی مانده دوباره یک نفر را در نظر می گیریم. این فرد نیز هم تیمی خود را به 7 طریق می تواند انتخاب کند و ...
پس پاسخ برابر است با
1*3*5*7*9
از راه حلتون ممنونم ، منم این سوال به این شکل حل کردم که تیم ها رو مثل جعبه ای فرض کردم و اون 10 نفر مثل 10 توپ متمایز. بعد باید تعداد حالات هایی فقط 2 توپ داخل جعبه قرار گیرند رو حساب کنیم که میشه10*9*8*7*6ولی چون ترتیب برایمان مهم نیست پس بایدتقسیم به5^2بشه که همون جواب بدست میاد . بنظر تون استدلالم درسته؟

ghobadi

New Member
لایک ها
29

سوال 2.3.22 کتاب ترکیبیات علی پور رو نفهمیدم اگه میشه اونو یه نفر اون سوال رو به زبون ساده تر بگه.

ممنون

goodarz

Well-Known Member
لایک ها
1,120

میشه صورت سوال رو بذارین؟

goodarz

Well-Known Member
لایک ها
1,120

صورت سوال میگه ثابت کنید یه همچین
ها و
هایی وجود دارن که هیچکدوم از
ها با هیچ کدوم از
ها برابر نباشن. مشکلش چیه؟

ghobadi

New Member
لایک ها
29

صورت سوال میگه ثابت کنید یه همچین
ها و
هایی وجود دارن که هیچکدوم از
ها با هیچ کدوم از
ها برابر نباشن. مشکلش چیه؟
مرسی، فهمیدم کجا رو اشتباه کردم:99:

ghobadi

New Member
لایک ها
29

سلام
یه سوال دیگه از علی پور دارم که سوالش اینه:
می خواهیم هریک از نقاط مجموعه ی

از صفحه ی مختصات را با یکی از 2 رنگ ابی و قر مز طوری رنگ کنیم که اگر نقطه ی
به رنگ ابی باشد ، انگاه همه ی نقاط مانند
از Aکه
نیز به رنگ ابی باشند به چند طریق می توانیم این کار را انجام دهیم؟
تو جواب گفته
که بنظر من به 2 دلیل مشکوکه :1) از جواب بنظر میرسه که تعداد رنگ ها مهم نیست .2) من این طور که فکر کردم به این نتیجه رسیدم که به 2 طریق میشه رنگ امیزی کرد ( دلیلم اینه که اگه نقاط (1,1)و(1,2)و...(mو1)و (2,1),(3,1).....(n,1) رنگشون معلوم باشه، دیگه رنگه همه نقطه های Aبطور منحصر به فردی تعیین میشه ولی مثلا اگه نقطه ی (1,1)ابی باشه پس باید (2,1)...(n,1) و(1,2)....(mو1) همه ابی بشن پس فقط به 2طریق میشه اونا رو رنگ کرد.)
راه حلم درسته؟

ممنون

alich100

New Member
لایک ها
90

راه حل شما که به وضوح اشتباهه
یبار دیگه سوالو بخونید می فهمید سوال گفته اگه یه نقطه به رنگ آبی باشه آنگه نقاط مستطیلی تا (1و1) باید آبی باشه نه برعکس شما برعکس فکر کردید
باید یه تناظر بین راه های این کار و راه های رسیدن از (1و1) به (n,m) برقرار کنید
البته خودمم تناظرشو نفهمیدم!!
اگه میشه یکی کمک کنه تناظرشو بگه!!!

ghobadi

New Member
لایک ها
29

راه حل شما که به وضوح اشتباهه
یبار دیگه سوالو بخونید می فهمید سوال گفته اگه یه نقطه به رنگ آبی باشه آنگه نقاط مستطیلی تا (1و1) باید آبی باشه نه برعکس شما برعکس فکر کردید
باید یه تناظر بین راه های این کار و راه های رسیدن از (1و1) به (n,m) برقرار کنید
البته خودمم تناظرشو نفهمیدم!!
اگه میشه یکی کمک کنه تناظرشو بگه!!!
ولی این حرفمو با برهان خلف می تونم ثابت کنم : اگه نقطه ی (n,1)ابی باشه پس باید نقطه ی (n-1,1) باید ابی بشه چون
پس تا نقطه ی (1,1) باید ابی بشه حالا فرض می کنیم که نقطه (mو1) قرمز باشه پس باید نقطه ی (m-1و1) هم قرمز باشه تا نقطه ی (1,1) که باید قرمز باشه که این یه تناقض پس باید نقطه ی (mو1) ابی بشه که باز با همین روش به این نتیجه می رسید که با ید همه ی نقاط یا باید ابی یا قرمز باشند.

alich100

New Member
لایک ها
90

قرمز ها که این شرایط رو ندارن فقط آبی ها دارن یعنی اصلن فرض کن قرمز یعنی نقطه رنگ نشده!

frassouli

New Member
لایک ها
0

سؤال 13.2.2 قسمت ج را از ترکیبیات علیپور نفهمیدم . اگر می شود یکی با راه حل به آن جواب دهد
متن سؤال: فرض کنید S مجموعه همه کلمات 10 حرفی باشد که از حروف a,b,c,d تشکیل شده اند . در چند کلمه از S نه aوb مجاورند و نه cوd ؟

tanaz19

New Member
لایک ها
358

سؤال 13.2.2 قسمت ج را از ترکیبیات علیپور نفهمیدم . اگر می شود یکی با راه حل به آن جواب دهد
متن سؤال: فرض کنید S مجموعه همه کلمات 10 حرفی باشد که از حروف a,b,c,d تشکیل شده اند . در چند کلمه از S نه aوb مجاورند و نه cوd ؟
کلمه اول ب 4حالت انتخاب میشه.. کلمه بعدی ب 3 حالت ( چون فقط یکی از حروفه ک نباید مجاور حرف اولی باشه ) ب همین ترتیب تا آخر ==> 9^3* 4

Farid-R

New Member
لایک ها
4

اگه می شه یکی سؤال 31.2.2 ترکیبیات علیپور را با حل آسان تر بنویسه
با تشکر

متن سؤال: فرض کنید S={1,2,…,n} . تصاعد حسابی a,a+d,…,a+kd k,d≥1 از اعضای S را ماکسیمال می نامیم هرگاه هیچ تصاعد حسابی با قدر نسبت d از اعضای S شامل این تصاعد نباشد. تعداد تصاعد های حسابی ماکسیمال از اعضای S را بیابید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

ghobadi

New Member
لایک ها
29

سلام
اگه میشه این سوال ( سوال 17.2.5.علی پور که متن سوال رو نوشتم ) و سوال farid-r رو با توضیح جواب بدید:
در هر خانه از جدول N*N یکی از اعداد مجموعه ی
نوشته شده است. همچنین هریک از اعداد این مجموعه حداقل در یکی از خانه های جدول نوشته شده است .ثابت کنید n خانه از این جدول وجود دارد که هیچ دوتایی در یک سطر یا ستون قرار ندارند و در ضمن اعداد نوشته شده در این خانه ها متمایز اند

ممنون

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا