یه سوال هندسه

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654
من این سوال رو دیدم . حلش کردم . انصافا خیلی حال کردم . سوالشو میذارم تا ان شاءالله شما هم حال کنید !!!
نقطه d روی کمان bc از دایره محیطی مثلث متساوی الساقین abc به راس a است که شامل a نیست قرار دارد . از a بر cd عمودی می زنیم و پای آنرا h می نامیم . ثابت کنید که 2dh = bd + cd

aras2213

New Member
لایک ها
228
پاسخ : یه سوال هندسه

راه حل شما چجوریه؟
آخه من دو راه حل براش پیدا کردم.ولی کلا دو تاشون از این استفاده میکنن که a روی نیمساز d هه.گفتم شاید حل های بیشتر و قشنگ تری هم داشته باشه:87:
حل:از a به bd عمود کنید , پای عمود رو 'h بنامید.چون a روی نیمساز d هه داریم
.که حکم مساله رو نتجه میده

آخرین ویرایش توسط مدیر

golsefatan

New Member
لایک ها
264

راه حل شما چجوریه؟
آخه من دو راه حل براش پیدا کردم.ولی کلا دو تاشون از این استفاده میکنن که a روی نیمساز d هه.گفتم شاید حل های بیشتر و قشنگ تری هم داشته باشه:87:
حل:از a به bd عمود کنید , پای عمود رو 'h بنامید.چون a روی نیمساز d هه داریم
.که حکم مساله رو نتجه میده
حل ساده و قشنگي بود. فكر كنم محاسباتي هم بسيار ساده حل بشه. به نظر مياد راه حل هاي ديگه اي هم داشته باشه. البته بايد بگم كه علامت هم نهشتي
است.

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

من یه بطلمیوس توی abdc زدم بعد چون ab = ac پس (ab(db+dc برابر با ad . Bc میشه بعد نسبت ab به bc رو با نسبت سینوسی مینوسیم پس آخرش باید اثبات کنیم که dh به ad میشه کسینوس b که بدیهیه

golsefatan

New Member
لایک ها
264

روش دیگر: bd را امتداد می دهیم (از طرف b) و در امتداد آن به اندازه dc جدا می کنیم تا به e برسیم. از a هم عمود می کنیم به db در f . واضح است که fd= dh و fe=dh و حکم ثابت شد ...

آخرین ویرایش توسط مدیر

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

حالا یه سوال دیگه : تو چهارضلعی abcd میدونیم که abd =2 acd , cbd = 2cad حالا اثبات کنید که ab = bc

golsefatan

New Member
لایک ها
264

من این سوال رو دیدم . حلش کردم . انصافا خیلی حال کردم . سوالشو میذارم تا ان شاءالله شما هم حال کنید !!!
نقطه d روی کمان bc از دایره محیطی مثلث متساوی الساقین abc به راس a است که شامل a نیست قرار دارد . از a بر cd عمودی می زنیم و پای آنرا h می نامیم . ثابت کنید که 2dh = bd + cd
روش ديگر روي امتداد dc از طرف c نقطه e را انتخاب مي كنيم به طوري كه ae=ab=ac در نتيجه به راحتي اثبات مي شود كه

در نتيجه حكم مساله به راحتي به دست مي آيد ...

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

اون سوال دومی رو هم که گذاشتم فکر کنید سوال قشنگیه !!

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

بله ، حقیقتا خیلی راه قشنگی شد .
راه حل من هم اینه که نقطه k رو جوری روی bd بدست بیاریم که abck محاطی بشه بعدش d میشه مرکز دایره محاطی داخی ack

بالا