اصل خوشترتیبی و قضیه ی خوشترتیبی

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253
به نام خداوند دانا و توانا
سلام بر همگی

دوستان من امروز داخل یک کتابی واژه ای به اسم اصل خوشترتیبی برخوردم(( البته اون کتاب فقط برای معرفی مثالی برای چند اصل این را گفته بود)) و کنجکاو شدم بدونم

که اصل خوشترتیبی دقیقا چی هست؟ کسی می تونه توضیح بده(( ویکیپدیا رو هم چک کردم ، ولی یک توضیح بهتر می خواهم))

همچنین قضیه ی خوشترتیبی

با تشکر

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253
پاسخ : اصل خوشترتیبی و قضیه ی خوشترتیبی

به نام خداوند دانا و توانا

در واقع سوالم این هست

آیا منظور از اصل خوشترتیبی این هست که در زیر مجموعه ی اعداد طبیعی و همچنین زیر مجموعه های اعداد صحیح و ناتهی(( چه متناهی و چه نامتناهی))

مثل{
7،4،3} همیشه عددی با کمترین مقدار مثل عدد 3 در مثال یاد شده هست ؟

با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر

Kavoshgar

New Member
لایک ها
479

اصل خوش ترتیبی بیان میکنه که هر زیر مجموعه ناتهی از مجموعه اعداد طبیعی ، دارای کوچکترین عضوه .

iMosi

Well-Known Member
لایک ها
584

فکر کنم این بود که هر مجموعه شمارا داری کوچکترین عضو هست....

منظور از مجموعه شمارا هم مجموعه ای هست که بین اعضای اون و مجموعه اعداد طبیعی تناظر یک به یک برقرار باشه....

حالا نمی دونم درست گفتم یا نه؟:202:

shoki

New Member
لایک ها
128

imooo

New Member
لایک ها
59

در واقع اصل خوشترتیبی میگه که اگه یه مجموعه نانهی از اعداد صحیح نامنفی رو در نظر یگیرید وانو مثلا S نام گذاری کنید دارای عضو ابتدا(کوچکترین عضو) است که اگه این عضو ابتدا را a بنامیم به ازای هرعضوی مانند b که متعلق یه a≤b ، S مثلا مجموه اعدادی به فرم 2k درنظر بگیر که k بزرگتر از0 حالا این مجموعه دارای عضو ابتدای 2 که ازتمام اعضای این مجموعه کوچیکتره یا مساوی با خودشه.در ضمن این اصل اصل مهمی و برای مثال میتونید اصل استقرای متناهی باهاش ثابت کنید

بالا