abolfazlgh

New Member
لایک ها
81
پاسخ : بررسی المپیاد آزمایشی شیمی 29 اردیبهشت 1390

تو سوال 21 چون گفته ظرف در بسته است رفته رفته وقتی سیستم داره به تعادل نزدیک میشه سرعت تبخیر و میعان هم به یه مقدار ثابت نزدیک میشن و تا این که وقتی به تعادل رسید سرعت تبخیر و میعان برابر میشه واسه همین فکر می کنم که نمودار b با توجه به در بسته بودن ظرف مربوط به هیچ کدوم از این فرآیندها نباشه

تو سوال 2 تشریحی درصدهای مولی رو باید حساب کنیم یا جرمی؟
حجمی یا همون مولی. :98::98:

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

خانوم مهر افشان ما كه با هم دعوا نداريم ... من گفتم تا نظراتمو يدفه بذارم تا اولا كمتر آن (آنلاين!!) شم ... ثانيا اگه رو يه سوال مشكل دارم ( كه خدا كنه اين جوري باشه ) با نظر دوستان عزيز رفع بشه و اگه يه نفر مشكل داشت به كمك خدا بتونم اونو رفع كنم ...
اين با هدفايي كه شما ذكر كردين ((( نزديك مرحله دواو اين حرفا ... ))) منافاتي داره ؟؟؟
من که چیزی نگفتم! دعوام کجا بود!!!
به نظرم بهتره جواباتون رو بذارین!! بحث کنیم، هر وقت جوابای سایت هم آماده شد، از اون استفاده می بریم! من که گفتم این نظره منه، واسم هم فرقه زیادی نداره!!!!!!!!!!!!

خوشحال می شم هر چه سریع تر بحث رو شروع کنیم! اومدیم و اصلن جوابای سایت آماده نشد تا مرحله دو!!!

haniye

New Member
لایک ها
234

تو سوال 21 چون گفته ظرف در بسته است رفته رفته وقتی سیستم داره به تعادل نزدیک میشه سرعت تبخیر و میعان هم به یه مقدار ثابت نزدیک میشن و تا این که وقتی به تعادل رسید سرعت تبخیر و میعان برابر میشه واسه همین فکر می کنم که نمودار b با توجه به در بسته بودن ظرف مربوط به هیچ کدوم از این فرآیندها نباشه

تو سوال 2 تشریحی درصدهای مولی رو باید حساب کنیم یا جرمی؟
غزاله جان ممنون که این سوال رو مطرح کردی منم همین فکر رو می کنم
نمودار c و a با توجه به توضیحاتی که لطف کردی و دادی به ترتیب مربوط به سرعت تبخیر و سرعت میعان میشند و تنها گزینه ای هم که در مورد نمودار c این مطلب رو عنوان کرده گزینه د هست اما برای b گفته اون هم سرعت تبخیر هست من این فکر رو کردم که اشتباه شده و باید هیچ کدام باشه ( دقیقا با توجه به همون توضیحت) اما الان جز موارد اصلاح شده نبود نمی دونم من دارم اشتباه می کنم یا نه؟
دوستان عزیزم هرکس جوابی که به نظرش درسته و دلیلش هم منطقی بسم ا...
مهرافشان آقا پوریا آقا بهراد و ..... لطفا شروع کنید:1:

abolfazlgh

New Member
لایک ها
81

به نظر من این سوال یه کم غیر استاندارد باشه برای مرحله دو!
چون آخه نمودار سرعت-زمان چه معنی داره؟:68:

kiarash5000

New Member
لایک ها
22

:160: سلام ... اين شكلك يني ميخوايم همه با هم شرو كنيم تا ايشالا خيلي سريع درصد زيادي از سوالارو برر30 كرده باشيم ////

خوب به نظرم با 10 تا سوال اول شرو كنيم خوب باشه ... يا علي

1: اين سوالو راستش من تو بسيج هم ديده بودم ولي دقيقا استدلال 2رستشو بلد نيستم(خيلي سادقانه) ولي امروز كه راجع بش فك ميكردم به نظرم اومد كه SO2 جواب باشه ... استدلالمم اينه كه خوب ما اولا ميخايم كه واكنش دهنده نسبتا پايدار باشه و دوما محصول نسبتا ناپايدار و حال اينكه اولا الكترونگاتيوي نسبتا كم S كه باعث ميشه نتونه بار منفي رو رو خودش پايدار كنه و دوما ساختار رزونان30 خود SO2 اين رو به من القا كرد كه ممكنه اين 2رس باشه ... اميدوارم غلط آموزي نكرده باشم ...

2: نكته سوال در اين است كه تو PF5 يه زاويه 180 درجه هم هست كه از زاويه IF3 تيشكل بيشتره ...

3: خوب خيلي ساده نيگا ميكنيم ببنيم تو كدوم گزينه ها فلز داريم ... پس 3 و 4 پوچ ... ساختار Al2Cl6 رو هم كه ميدونيم دوتا آلميوم به هم ولص نيستن پس ميشه گزينه 2

4:حالا كه سوال اصلاح شد جواب ميشه گزينه د ... خيلي خلا3 اين كه چون تو همه نمودارا دلتا PV ثابته دما هم ثابت و مجموع q+w وا3 همه صفره ... حالا در مقاي3 Wb و Wc چون اولي منفي تره پس qb هم مثبت تر و بزرگ تره ...

5: اين به نظرم ميشه ب

6 اينم كه خيلي سادس ميشه د

7:اينم به نظرم جالب بود ... خودم طي يك عمليات انطهاري ساختار راستيرو گشتم كنار زدم الف

8 : اين سوال خيلي قشنگه ترجيح ميدم روش خوب فكر كنين (( راستش تنبليم مياد كامل جوابش رو بميسم:66: )) ولي شمردن تعداد پيوندا تو هر ساختار با توجه به تعداد اتم هاي شركت كننده مبحث جالبيه ... جواب 2رس گزينه د ...

9: اينم قشنگه ..... بايد همه واكنشارو بنوي30ن بيوينين كدامشان دلتا انه مساوي يك داره ميشه گوزينه ي الف (( اينا الان آثاره خستگيه كه ميبي......... ))

10: من كه ميگم گزينه دال درسته آقا ؟؟!!!! ( به قول آقاي احمد زاده :122:) خوب اگر چه پيوند CD محكم تره ولي خوب OD هم تو محصول پيونده قوي تري تشكيل ميده يه هرچي خرجش كردي بت بر ميگردونه حالا خدا عليمه كه تو اين معامله سود ميكنه يا ضرر ... نيست ؟؟؟ (( راستي ميدونين چرا ايزوتوپ D پيونداي قوي تري تشكيل ميده ؟؟؟؟ ))

خوب اينم از اين .... بوخشينان به خاطر چرت و پرتاي كه تحويل دادم ... حالا نوبه ي شماست ... مهرافشان ... بهراد ... حسين ... حانيه خانوم ... ابولفضل و دوستان ديگر يا علي

بهراد

New Member
لایک ها
214

سلام استاد پوریا، (2 تا تیکه کلام افراد مختلف تو این جمله بودا!!)

سئوال 5 "د" زدم منا... آخه نصف ظرف از آب پر میشه، گازه متراکم میشه... شیرم که یه طرفس... پس فشارش دو برابر میشه... نه؟؟

سئوال 10 منم زدم "د" راستی، چرا d پیونداش از h قویتره؟! این سئوال برای منم پیش اومد و بمدت یه 10 دقیقه ای تو کف مونده بودم!! تو شیمی توصیفی دکتر عابدینی خوندم اونموقه!! جداً چرا...؟؟!! یه چیزی میگم نخندینا... ولی بخاطر نیروی گرانش که نیست، هست؟؟ (همون جاذبه عمومی نیوتون؟!) رو حساب اینکه جرم هسته دوبرابر شده و هیچی دیگه تغییر نکرده گفتم... البته تا جاییکه شنیدم از این نیرو تو اتم در مقابل جاذبه الکترواستاتیکی بدجوری صرفنظر میشه!!

لایک ها
160

سلام
روی سوالای مختلف و گزینه های مورد نظرتون بحث کنید ان شا الله تا شنبه کلید آزمون تستی روی سایت قرار خواهد گرفت که آخر هفته وقت مباحثه داشته باشید.

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

سواله یک رو من یه مشکلی با توضیحاته شما دارم!!! مگه وقتی می گه الکترون خواهیه کدوم بیشتره، نباید ساختاری رو انتخاب کنید که بیشتر تمایل به گرفتنه الکترون داره؟؟؟؟؟ خوب تو اینا که به نظرم SO2 کمتر از ساختارای دیگه خواهانه الکترونه!

سواله 9 به نظرم دلتا n باید بشه منفیه یک نه یک!!! گفته تغییر انرژی به اندازه ی RT از تغییراته آنتالپی بیشتره! پس طبقه

دلتا n باید -1 باشه تا انرژی درونی RT تا بیشتر از آنتالپی مولی باشه!

بهراد

New Member
لایک ها
214
من از 11 شروع می کنم، تا هرجا که دیگه حوصلم شد!!

11- بجز Al2Cl6 و BH3CO، بقیه میتونن مسطح باشن... مگه نه؟؟ میشه 5تا

12- چون هردو گروه عاملی انتهایی هستن، پس از فرمولش یه COOH و یه COH کم می کنیم، میمونه C3H6... "چهار تا حالت" بیشتر نداره... یکی اینکه 3 تا متیلن پشت هم باشن... یکی اینکه دوتا پشت هم باشه و یه شاخه متیل طرف اسید باشه... یکی دوتا کربن پشت هم باشه و متیل طرف آلدئید باشه... آخریشم اینه که یه کربن وسط باشه، دوتا متیل بیاد روش...

13- معادله واسه عدد اکسایشاشون میذاری حل میکنی، میشه 1 معادله 2 مجهول... حالا میشه دوکار کرد... نسبت x/y رو از رو گزینه ها انتخاب کنیم، ببینیم حاصل x+y تو کدوم گزینه با نسبت قبلیش میخونه... یا اینکه برعکس، جمعشونو بذاریم معادله دوممون، ببینیم نسبتش با کدوم جمعش میخونه... البته راه اولی آسونتره... خلاصه... من آوردم "ج"!

14-تمامی گزینه ها در نگاه اول درست بودن (نگاه اول خودم!) ولی در نگاه دوم (بازم خودم!!)،:39: دیدم که بار قراردادی کلر تو Al2Cl6 ممکنه عوض شه، ولی عدد اکسایشش ثابته! واسه همین زدم "د"!

15-اینو زدم "ب"

16-این سئوال به نظر من یه مشکل کوشولو :223:داره! اگه یه 4 ضربدر همه 227ها بکنیم، جواب درست میشه "ج"!

17- این میشه "ب" چون به ازای یه مول سدیم اکسید، 4 مول یون تولید میشه و تو محلول 2 مولال (2برابر مولالیته HCl) به حجم نیم لیتر، باید یه مول سدیم هیدروکسید باشه، (2 مول یون، که میشه 4 مولال) پس باید نیم مول Na2O بریزیم... یعنی 31 گرم دیگه...!

18- من که معادله نوشتم برای موازنش...:26: اگه خواستین، معادله هایی که نوشتمو میذارم براتون... ولی الآن جداً حسش نیست! جواب میشه 20... ضرایب به ترتیب میشن: 40و20و3و60و40و10

19- یادمه یکی از رقیبام(!) که همشهریمم هست، بهم گفت که شیشه تو آب حل نمی شه، ولی پیوند هیدروژنی قوی ای باهاش برقرار می کنه! اینجام دقیقاً همینه... هرچی این پیونده قویتر باشه و سهل التشکیلتر(!!!!) باشه،:35: قطره بیشتر می چسبه و آرومتر میاد پایین... پس میشه گزینه "ب"

20- میایم جرم یه واحد تکرارشونده رو حساب می کنیم... یعنی C10H8O4 جرمشم میشه 192... حالا 32 تقسیم بر این عدده، ضربدر عدد آووگادرو! میشه "ج"

21- برای این سئوال، بهتره دست بکار شیم!! :221: یه آینه کوچیک بیارین... بذارین موازی محور سرعت نمودار سمت چپی... حالا کاغذ رو 90 درجه بچرخونید و هرچی تو آینه میبینید، شکلشو رو یه کاغذ دیگه بکشید! البته راه آسونتری هم هست! مثلاً کاغذ رو از پشت به طرف نور بگیرید و بچرخونید...
مسخره بازی بسه دیگه...! نموداری رو که از بالا بدست میاد رو بذارین جلوتون... نمودار A میشه میعان... چون با گذشت زمان سرعتش زیاد میشه...(اولش که هیچی بخار تو ظرف نیست... پس سرعتش از صفر شروع میشه، ولی شیبش زیاده... ولی بعدش شیبش کم میشه... ) آخرشم میرسه به محل طلاقی (یا تلاقی؟؟) نمودار با B که نقطه تعادله و سرعت رفت و برگشت (تبخیر و میعان) برابره! نمودار B هم تبخیره... آخه سرعتش فک نکنم بجز دما به چیز دیگه ای بستگی داشته باشه... :217:اینجام که دما نداریم...! پس اینقدر با سرعت ثابت تبخیر میشه تا به تعادل برسه!
اما نمودار C... به نظرتون چرا C نمیتونه مربوط به تبخیر باشه؟؟ نظر من اینه... اگه یه ظرف در بسته که تقریباً پر از مایع باشه رو همینجور گرم کنیم، هیچوقت میشه که تبخیر سرعتش ثابت بشه؟؟ نه... چرا؟؟ چون هر دمایی یه فشار بخار داره... اول فشار بخار میرسه به فشار در دمای T1، بعدش مایع یکم گرمتر میشه... فشار بخارش تو اون دما از فشار بخار روی سرش بیشتره... پس بازم تبخیر میشه... پس همواره با بالارفتن دما، تبخیر به میعان ارجحیت داره... یعنی هیچوقت به تعادل نمی رسه، مگه اینکه مایع تو ظرف تموم شه! وگرنه همینطور پشت سر هم بخار میشه...
C برای میعان هم که...!

البته همه اینا (مخصوصاً سئوال 21) تخیلات شخصی خودم بود! لطفاً فقط بخونید و لذت ببرید، اصلاً عصبانی:81: نشید! گفتم دور همیم مجلس گرم شه!!!:94:

سواله یک رو من یه مشکلی با توضیحاته شما دارم!!! مگه وقتی می گه الکترون خواهیه کدوم بیشتره، نباید ساختاری رو انتخاب کنید که بیشتر تمایل به گرفتنه الکترون داره؟؟؟؟؟ خوب تو اینا که به نظرم so2 کمتر از ساختارای دیگه خواهانه الکترونه!

سواله 9 به نظرم دلتا n باید بشه منفیه یک نه یک!!! گفته تغییر انرژی به اندازه ی rt از تغییراته آنتالپی بیشتره! پس طبقه

دلتا n باید -1 باشه تا انرژی درونی rt تا بیشتر از آنتالپی مولی باشه!
مهرافشان، سئوال یک، منم زده بودم "الف"، ولی توضیح آقا پوریا رو دیدم و به صورت سئوال بیشتر دقت کردم، کردمش "ب" ولی هنوزم شک دارم... حالا که بیشتر فک می منک، می بینم همون اول درست زده بودم...
«گونه ای الکترونخواهیش بیشتره که بیشتر خواهان الکترون باشه»

ولی یه نکته خوب هم به ذهنم رسید، حیفم اومد نگم! اگه بگن آنتالپی الکترونخواهی کدومش بیشتره چی؟؟! هان؟! اونموقع میشه حرف آقا پوریا!! حواسمون باید به این جور موارد باشه...!

سئوال 9 رو من هم زدم "ج"! فک کنم هم درست باشه دیگه!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

farhad2009

New Member
لایک ها
125

من از 11 شروع می کنم، تا هرجا که دیگه حوصلم شد!!
11- بجز Al2Cl6 و BH3CO، بقیه میتونن مسطح باشن... مگه نه؟؟ میشه 5تا

سلام
یه چندتا بحث رو من را میندازم!
۱: دوست عزیز شما مولکولی به نامسطحی
رو مسطح در نظر گرفتی ولی هر جور نگاه میکنم فقط میشه دو حالت براش گرفت یکی مپل هیدروٰژن پراکسید و دگری مثل امونیاک که هر دوتا نا مسطحند !
یعدش شما اومدی بورین کربونیل
مسطح فرض کردی که به نظر من کاملا اشتباهه!
در ضمن من راجع به
هم شک دارم یادمه تو ازمونی که پارسال موقع ۶ اریبهشت برگزار شد یه سوال بود که ایا در این مولکول همه اتمها مسطحند که جواب میشد نه!!!!!
البته این فقط نظر منه !

13
- معادله واسه عدد اکسایشاشون میذاری حل میکنی، میشه 1 معادله 2 مجهول... حالا میشه دوکار کرد... نسبت x/y رو از رو گزینه ها انتخاب کنیم، ببینیم حاصل x+y تو کدوم گزینه با نسبت قبلیش میخونه... یا اینکه برعکس، جمعشونو بذاریم معادله دوممون، ببینیم نسبتش با کدوم جمعش میخونه... البته راه اولی آسونتره... خلاصه... من آوردم "ج
"
صد درصد میگم حرف شما اشتباه ! من خودم اول از این راه رفتم!

تازه اگه حرف منو قبول ندارید شما یه صفحه ۲۵۱ جلد ۲ کتاب فسیل بروس ماهان دقت کنید:
گفته تنها در صورتی که نسبت
باشه باید یک فلز ۲ بار مثبت برای جبرا ن بار مثبت باشه!

در مورد سوال ۱۶ باید بگم به نظر من جاب درستی موجود نیست !
جواب اخر من:
خوب چی میگید :
دوست هزیز راجع به سوال۱۶ به نظر من میشه ج چون یه نکته ای هست و اون اینکه ممانعت فضایی پیوند هیدروژنی رو تضعیف میکنه ٬!

آخرین ویرایش توسط مدیر

farhad2009

New Member
لایک ها
125

ببهشید هر کاری کردم نشد ۱۶ رو بنویسم:

لایک ها
14

اهسنت بر این امتهان اهسنت بر این سوالات و اهسنت بر این تراهان سوال :6::4::4::4:ممنونم از استاد عزیزم و هم چنین آقای توکلی
بچه ها به سوال آخر دقت کردید؟؟؟؟می دونید که جواب گزینه 2 نمی شه دیگه؟
سوال 15 چی؟ اونم می دونید؟؟؟؟

لایک ها
14

سواله یک رو من یه مشکلی با توضیحاته شما دارم!!! مگه وقتی می گه الکترون خواهیه کدوم بیشتره، نباید ساختاری رو انتخاب کنید که بیشتر تمایل به گرفتنه الکترون داره؟؟؟؟؟ خوب تو اینا که به نظرم so2 کمتر از ساختارای دیگه خواهانه الکترونه!

سواله 9 به نظرم دلتا n باید بشه منفیه یک نه یک!!! گفته تغییر انرژی به اندازه ی rt از تغییراته آنتالپی بیشتره! پس طبقه

دلتا n باید -1 باشه تا انرژی درونی rt تا بیشتر از آنتالپی مولی باشه!
مهر افشان
گلم؟سنبلم
بلبلم
چیزی گفتی راجع به این سوال؟ می خوای یه سهبتی بکنم؟:98:

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

در مورده سواله 11، به جز Al2Cl6 و BH3Co که گفتید، شکله وسط از ردیفه بالا هم مسطح نیست!!!
farhad2009 خود سوال گفته که حداقل یک حالته9 خاص و توضیح داده که مثله شکله اولهخ سوال، S2F2 می تونه گاهی در حالته پوشیده و ناپایدار قرار بگیره!!!

سواله 12 هم من 5 ایزومر کشیدم!

من 13 رو هم زدم الف!!! نگاه کنید وقتی یه Al جانشینه سیلسیوم می شه، گفته کمبود الکترون ها رو با تغییر بار گونه درست می کنه، پس چون 8 تا اکسیژن داره اون گونه، مجموعه آلومینیوم و سیلسیوم می شه 4! و هر دو آلومینیوم روی هم 2بار منفی یا به عبارتی یک منیزیم می طلبند! پس آلومینیوم 2 تا و سیلسیوم نیز، 2تاست!!!

در سواله 14 اصلن AlCl3 در حالته گازی Al2Cl6 نیست که!

در سواله 15 گفته غلبه بر پیوندها ی کربن -اکسیژن (همشون)، پس می شه گزینه ی الف!!!

در سواله 17 دقت کنید که یکم آب در تبدیله سدیم اکسید به دو مول سود مصرف شده، پس می شه گزینه ی یک!!! (حسه استوکیومتری نوشتن نیس الآن! شرمنده!)

سواله 19 من زدم ج!!!

سواله 21 رو من زدم الف!!! سرعته میعان تو یه ظرفه در بسته همیشه ثابته و سرعته تبخیر هم در جهته رسیدن به تعادل ( همگام با سپری شدنه زمان) می ره که با سرعته میعان یکی شه!!! با افزایشه دما هم طبقه سینتیک و اینا، سرعته همه ی واکنش ها افزایش پیدا می کنه!!!

آخرین ویرایش توسط مدیر

farhad2009

New Member
لایک ها
125

سوال ۵۰ رو نگاه کنید:
یه نکته ای تویکی از سوالا مرحله دوم سال هایه قبل اومده!
در بعضی واکنشا میشه گرمای واکنش رو از رابطه زیر حساب کرد! مثل واکنش هیدروژناسیون یا واکنش مثل تولید گاز اب!
فراورده ها
واکنش دهنده ها

خوب گرمای واکنش رو حساب میکنیم :

و هم چنین داریم:

حالا

جواب گزینه ۳!

haniye

New Member
لایک ها
234

در مورده سواله 11، به جز Al2Cl6 و BH3Co که گفتید، شکله وسط از ردیفه بالا هم مسطح نیست!!!
farhad2009 خود سوال گفته که حداقل یک حالته9 خاص و توضیح داده که مثله شکله اولهخ سوال، S2F2 می تونه گاهی در حالته پوشیده و ناپایدار قرار بگیره!!!

سواله 12 هم من 5 ایزومر کشیدم!

من 13 رو هم زدم الف!!! نگاه کنید وقتی یه Al جانشینه سیلسیوم می شه، گفته کمبود الکترون ها رو با تغییر بار گونه درست می کنه، پس چون 8 تا اکسیژن داره اون گونه، مجموعه آلومینیوم و سیلسیوم می شه 4! و هر دو آلومینیوم روی هم 2بار منفی یا به عبارتی یک منیزیم می طلبند! پس آلومینیوم 2 تا و سیلسیوم نیز، 2تاست!!!

در سواله 14 اصلن AlCl3 در حالته گازی Al2Cl6 نیست که!

در سواله 15 گفته غلبه بر پیوندها ی کربن -اکسیژن (همشون)، پس می شه گزینه ی الف!!!

در سواله 17 دقت کنید که یکم آب در تبدیله سدیم اکسید به دو مول سود مصرف شده، پس می شه گزینه ی یک!!! (حسه استوکیومتری نوشتن نیس الآن! شرمنده!)

سواله 19 من زدم ج!!!

سواله 21 رو من زدم الف!!! سرعته میعان تو یه ظرفه در بسته همیشه ثابته و سرعته تبخیر هم در جهته رسیدن به تعادل ( همگام با سپری شدنه زمان) می ره که با سرعته میعان یکی شه!!! با افزایشه دما هم طبقه سینتیک و اینا، سرعته همه ی واکنش ها افزایش پیدا می کنه!!!
مهرافشان جان من توی یک تاپیک دیگه هم نوشتم AlCl3 در حالت جامد یک شبکه یونی هست و در حالت گاز و مایع هست که به صورت کووالانسی یعنی همین Al2Cl6 در میاد
منبعش هم کتاب OTN آزمون 6 سوال 4 هست توضیح تشریحی پاسخنامه رو هم بخونی توش نوشته
اما جواب صحیح این سوال همون گزینه د هست چونکه توی این حالت عدد اکسایش تنها همون +3 هست
راستی اسم من اینجوری نوشته میشه : هانیه

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521

تا الان که رو هر چی بحث کردید جواب درست مشخص شده پس همینطور ادامه بدید...اما اگه علمی تر بشه تا دوستان مخالف هم قانع بشن بهتره

آخرین ویرایش توسط مدیر

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568

مهرافشان جان من توی یک تاپیک دیگه هم نوشتم alcl3 در حالت جامد یک شبکه یونی هست و در حالت گاز و مایع هست که به صورت کووالانسی یعنی همین al2cl6 در میاد
منبعش هم کتاب otn آزمون 6 سوال 4 هست توضیح تشریحی پاسخنامه رو هم بخونی توش نوشته
اما جواب صحیح این سوال همون گزینه د هست چونکه توی این حالت عدد اکسایش تنها همون +3 هست
راستی اسم من اینجوری نوشته میشه : هانیه
هانیه جان، تو سواله 14 خود سوال گفته در فاز بخار!!!!

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521

در مورد سوال 9 به دنبال راهی بهتر از بررسی گزینه ها باشید
سوال21 هم بیشتر باید بحث کنید ندیدم کسی درست گفته باشه تا حالا...

آخرین ویرایش توسط مدیر
بالا