Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166
پاسخ : ریشه سوم دو

دوستان یه راه خیلی راحت اینه که از توابع نمایی استفاده کنید
اول تابع
رو رسم کنید
بعد هر ریشه از دو رو خواستین ، مقدارش رو روی x پیدا کنید و عمود کنید ! جواب به دست میاد.
مثلاً
در نتیجه وقتی
رو رسم کردید ، روی محور x ها
رو پیدا کنید و به نمودار عمود کنید.
شما تو اون نقطه برابر ریشه سوم 2 هست
اعداد دیگه رو هم میتونید به همین ترتیب رسم کنید

لایک ها
378

دوستان یه راه خیلی راحت اینه که از توابع نمایی استفاده کنید
اول تابع
رو رسم کنید
بعد هر ریشه از دو رو خواستین ، مقدارش رو روی x پیدا کنید و عمود کنید ! جواب به دست میاد.
مثلاً
در نتیجه وقتی
رو رسم کردید ، روی محور x ها
رو پیدا کنید و به نمودار عمود کنید.
شما تو اون نقطه برابر ریشه سوم 2 هست
اعداد دیگه رو هم میتونید به همین ترتیب رسم کنید
آفرین راه حلتون خلاقانه بود :3:
ولی یه مشکل کوچیک هست...... کشیدن تابع نمایی حتی تقریبا به صورت دقیق غیر ممکنه.... :3:

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

آفرین راه حلتون خلاقانه بود :3:
ولی یه مشکل کوچیک هست...... کشیدن تابع نمایی حتی تقریبا به صورت دقیق غیر ممکنه.... :3:
حرفتون رو کاملاً قبول دارم
اما رسم هایی که ما میکنیم کلاً دقیق نیستن همون رادیکال دو رو به سختی میشه روی محور پیدا کرد
( من به شخصه هیچ وقت درست در نیاوردم :)) ) حتی y=x^2 رو هم هیچ وقت نمیتونیم به دست بیاریم یا y = 1/x
به نظرم یا باید با ابزار رسامی و کامپیوتری سعی کرد یا اگه با دست داریم میکشیم ، کاغذ میلیمتری ، خط کش دقیق و حوصله زیاد رو از یاد نبریم :دی

لایک ها
378

حرفتون رو کاملاً قبول دارم
اما رسم هایی که ما میکنیم کلاً دقیق نیستن همون رادیکال دو رو به سختی میشه روی محور پیدا کرد
( من به شخصه هیچ وقت درست در نیاوردم :)) ) حتی y=x^2 رو هم هیچ وقت نمیتونیم به دست بیاریم یا y = 1/x
به نظرم یا باید با ابزار رسامی و کامپیوتری سعی کرد یا اگه با دست داریم میکشیم ، کاغذ میلیمتری ، خط کش دقیق و حوصله زیاد رو از یاد نبریم :دی
درسته میگین...ولی یه مورد باهاتون اختلاف نظر دارم. رادیکال ۲ رو میشه دقیق کشید :3: و این سوال چون توی بخش ریاضی اول دبیرستان(!) هست باید رادیکال ۲ فرجه ۳ هم یه چیز تو مایه های همون رادیکال ۲ حل بشه که نمیشه :3:
x^2 و y=1/x رو نمیشه دقیق رسم کرد با دست... و فقط توابع خطی رو میشه دقیق رسم کرد.چونکه از هر دو نقطه فقط و فقط یک خط میگذره :95::3:

Kavoshgar

New Member
لایک ها
479

درسته میگین...ولی یه مورد باهاتون اختلاف نظر دارم. رادیکال ۲ رو میشه دقیق کشید :3: و این سوال چون توی بخش ریاضی اول دبیرستان(!) هست باید رادیکال ۲ فرجه ۳ هم یه چیز تو مایه های همون رادیکال ۲ حل بشه که نمیشه :3:
x^2 و y=1/x رو نمیشه دقیق رسم کرد با دست... و فقط توابع خطی رو میشه دقیق رسم کرد.چونکه از هر دو نقطه فقط و فقط یک خط میگذره :95::3:
من فک میکردم سوال راه ساده تری داشته باشه . :63:

asal8

New Member
لایک ها
1

من با روش حلزونی رفتم معلممون قبول نکرد:29:

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

من با روش حلزونی رفتم معلممون قبول نکرد:29:
میشه بگید با روش حلزونی چطوری به ریشه سوم دو رسیدین؟

asal8

New Member
لایک ها
1

عزیزم اگه شما بلدی بگو ماهم یاد بگیریم:)

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

اول جوابش رو بدست اوردم شد 1.259بعدش رو محور نشون دادم معلممون گفت غلط نیست ولی این دقیق نیست

ash1374

New Member
لایک ها
422

سلام

یک مقداری سوال روشن نیست. نشون بدیم منظور چیه؟ هر عدد حقیقی با یک نقطه متناظر میشه.

ولی اگر احتمالا منظور با خط کش و پرگاره، همونطور که بچه ها گفتن نمیشه ریشه سوم دو رو رسم کرد. و مثلا از ریشه های عدد 2 فقط اون هایی رسم پذیر هستند که فرجشون توانی از 2 باشه. و نه تنها ریشه سوم 2، بلکه هیچ عدد جبری دیگری از مرتبه ی 3 هم نمیشه رسمش کرد. با همین نکته مثلا میشه ثابت کرد تثلیث زاویه با خط کش و پرگار امکان پذیر نیست. چون مثلا بسادگی ثابت میشه cos20 یک عدد جبری مرتبه 3 هستش.

واسه این که نسبت به این که چرا فقط فرجه های به فرم 2[SUP]n[/SUP] رو میشه رسم کرد، شهود پیدا کنیم، میشه این رو گفت. ما با خط کش و پرگار میتونیم دو خط رو تقاطع بدیم، یا دو دایره رو و یا نهایتا یک خط و یک دایره و هیچ نقطه ای جز همین راه ها نمی تونیم بدست بیاریم. همه ی این تقاطع ها واضحه که به حل معادلاتی از درجه ی دو می انجامند که ضرایبشون اعدادی جبری هستند که تا حالا تونستیم بهشون برسیم. حالا به ریشه های همچین معادلاتی هم رسیدیم. و این ریشه ها اعداد جبری هستند که مرتبشون مساوی و یا دو برابر اعداد جبری قبلیه. ایده ی اثبات دقیقش هم تقریبا همینه و هر چند کمی به میدان مرتبط میشه ولی خیلی پیچیده نیست. میتونید به کتاب "ریاضیات چیست؟" مراجعه کنید.

موفق باشید.

Bbbbb

New Member
لایک ها
43

ریشهه‌ی2 با فرجه‌ی فرد رو نمیدونم ولی در ریشه‌های 2با فرجه‌ی زوج میشه از روش هندسی استفاده کرد(البته و هر عدد دیگه‌ای جز2:161:)

sinan

New Member
لایک ها
1

چگونه می توان
را روی محور اعداد حقیقی نشان داد ؟ فرجه ی 4 دو را چی ؟ و .... .[/QUOTE]

moghini

New Member
لایک ها
258

در مورد فرجه ی چهار پاره خطی به طول ریشه دوم a رسم کنید.مشابه رسم پاره خط ریشه دوم دو هست و روی همون رسم میشه.اما رسم پاره خط ریشه ی دوم 2.
پاره خطی به طول 3 رسم کرده و دو قطعه ی 2 و 1 روی اون جدا کنید.از نقطه ی تقسیم خطی عمود رسم کنید تا نیم دایره ای که به قطر همون پاره خط هست رو در یک نقطه.فاصله ی این نقطه و نقطه جدایی بنا بر واسطه هندسی برابر رادیکال دو هست.با استفاده از این پاره خط پاره خط ریشه چهارم دو هم رسم میشود.

Miss Good

New Member
لایک ها
30

این سوال منم حسساااا!!! قسمتاییش حل شد...بقیش اوستادان؟!؟!؟!:173:

sahands

New Member
لایک ها
1

یه پست گذاشتم یه راهنمایی کردم واسه فرجه 4 دو .
برین اونجا اگه باز هم راهنمایی خواستین اونجا بگین.

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

راستی یه کمک دیگه. اگه خیلی جلو رفتین از زاویه محاطی استفاده کنین.:228::228: بازم بگم یا نه؟ تو پست من نظر بزارین

ahbateni

New Member
لایک ها
0

نوشته اصلی توسط IMO_IMC

راه من اینه :
برای نشان دادن ریشه ی سوم دو روی محور ابتدا تابع y=x^3رارسم کنیدسپس ازمقدارy=2استفاده کنیدواز آن نقطه بر محور xهاعمود کنید
درسته ؟

نه.یه مشکلی هست.ما نمی دونیم به ازای چه ایکسی مقدار تابع 2 شده.مشکل اصلی ما هم همینه.روش های تخمینی خوبی برای حل معادلات f(x)=0 وجود دارن که بهترین اونها در حد نه زیاد پیشرفته بسط تیلور و تکرار نیوتونه.

این هم یه مقاله فوق العاده خوب.پارسال کار و زندگیم شده بود رفتن دنبال انواع و اقسام این روش ها.الان از هر کدومشون یه چیزایی بلدم.یادگرفتن اینها برای سال اول و دومیا مستحبه.اما سال سومیا مخصوصا المپیادفیزیکیا و نجومیا باید حتما بلد باشن.تقریبا همه شون رو تا ترم 3 دانشگاه یادمیگیریم.زیاد هم سخت نیستند.فقط باید به مفاهیم تابع و مشتق مسلط باشید.
لینکتون خرابه

بالا