سوالاي ابتكاري و جالب براي دوره!(كارگاه پخت ايده قديم!!!)

دوست دارين سوالات بيشتر در چه زمينه اي مطرح بشه ؟

• مجموع رای دهندگان
    117

toobi

New Member
لایک ها
3
منم این 237 و 221 رو دراوردم ولی همونطور که مهرافشان گفت واقعی نیستن!
راهش هم اینه:
میدونیم که اکسیژن یا میتونه یکی باشه یا 2تا,چون اگه سه تا باشه,جرم مولی ترکیبمون از 300 بیشتر میشه.پس نسبت جرمی اکسیژن تو اولی میشه 32/(جرم مولی ترکیب اول) و تو دومی 16/(جرم مولی ترکیب دوم).از طرفی هم جرم مولی ترکیب اول 16 تا بیشتر از دومیه.پس اگه نسبت اولیو به دومی تقسیم کنیم و بخوایم که 1/865 بشه,یه معادله درمیاد که جوابش میشه237 و وقتی منهای 16 بکنیمش میشه 221!
نزدیک ترین ترکیب واقعی به این عدد همون PbO2 و PbO ه!
آخه من اولش یه بازه تعین کردم واسه جرم مولی اتم A و اتم هایی که تو این بازه بودن و با اکسیژن ترکیبی که ما میخواستیمو میدادنو بررسی کردم.اتم سرب عدداش درست در میومد.
عدد های 237 و 221 جواب های دقیق این مساله ان ولی واقعی نیستن و چون من از اتم ها استفاده کرده بودم 239 و 223 دراومد(که فقط 2تا با اونا فاصله داره) که یه سری اعشار اضافه هم دنبال 1/865 داشت.
البته مهرافشان هم کلی زحمت کشید(قره قروت خوشمزه ای بود
!)

Ali007

New Member
لایک ها
70
به پوریا جان:هانیه خانم درست می فرمایند واقعا" ما ها امتحان داریم و هنوز تموم نشده این وصله ناجور !(خیالمون آسوده نیست!)والا منکه هر گریزی پیدا کنم سعی می کنم بیام.
بازم چشم

در مورد جواب سوال با toobi موافقم منم از این راه رفتم.نمیدونم فک کنم درست باشه این راحت ترین راهیه که میشه حلش کرد
سواله قشنگی بود
دمت گرم.... چی همون بازدمت گرم!
میم مثه محسن

haniye

New Member
لایک ها
234
سلام به همگی بالاخره منم وقت کردم و حلش کردم راهم هم مثل خانم طوبی(اگر درست گفته باشم) و آقا محسن هست
راه دیگه ای به نظرم نرسید اما دوباره فکر می کنم شاید بار دوم به نکته بهتری برخوردم

اما واقعا از سوالش خوشم اومد باعث شد 1ساعتی بشینم روش فکر کنم
راستی یه جورایی هم میشد از یک راه های دیگه بریم مثلا الان دیگه همه متوجه شدیم که درصد اکسیژن توی ترکیب دومی 37/6 و در ترکیب اول 82/ 11بوده مثلا اگه اعداد رو امتحان می کردیم اعداد 9 و 10 خوب مسلما نمی تونستند برای درصد کمتری درست باشند و فقط اعداد 1 تا 8 می تونستند برای درصد کمتری قرار بگیرند البته این راهو خیلی مطمین نیستم چون الان کشفش کردم ولی تا حدودی میتونیم برای حل ازش کمک بگیریم مهم نیست سعی می کنم تا چند ساعت دیگه منم یک سوال بزارم

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
toobi گفت
البته مهرافشان هم کلی زحمت کشید(قره قروت خوشمزه ای بود
!)
ما غذا رسانه تیمه حلّاله سوالیم دیگه!!!
(حلّال منظور حل کننده یه سواله!!!
)
عجب... روزگاریست... این نیز بگذرد!!!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
سارا بذار لا اقل ما تو این سایت یک اسمه واحد داشته باشیم!!!
یه ارسال گذاشتی، سه تا کلمش ...!!! به جای این حرفا چهار تا سوال بذار پشتی!(منظور از پشتی، آدمیست که پشته دیگریست! خودت گفتی پشتمو داری!!!ما نیز پشتیه تو!
)
حالا بی شوخی، بچه ها یه کم تاپیک داره به سمته فساد و تباهی می ره! فک کنم یکی یه سوال مطرح کنه، مشکل حل شه! آقا پوریا، ما منتظره چالشه بعدیه شما ایم!
پخت و پز هر از چند گاهی کار و کاسبیش کساد می شه ها!!!

یه ایده، تا سوال مطرح شه، همین سوال رو برسی کنیم، بعد بریم سراغه چالشه بعدی!!!فک کنم جوابی که طوبی و دیگر دوستان گذاشتن رو بررسی کنیم و بریم سواله بعدی ثواب داره!

gonzales

New Member
لایک ها
0
یه سوال!!مهرافشان تو اون روز تو آزمایشگاه گفتی تو هر دو ترکیب مقدار ماده ی Aبه یه اندازه است؟؟!!اصن سوال اینو گفته یا من دارم بد می خونم یکی منو توجیه کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

لایک ها
1
من فکر کنم ممکنه جواب ها فرق کنه ولی همه درسته چون فرضیات کمه و ما میتونیم فرض های خودمون رو بکنیم....
کسی میشه به من بگه آیا من درست میگم یا نه؟

ghshf

New Member
لایک ها
0
پارا-چون قطبی تره البته متا از پاراهم قطبی تره.اما مطمعن نیستم

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
ghshf گفت
پارا-چون قطبی تره البته متا از پاراهم قطبی تره.اما مطمعن نیستم
ببخشيد اين يعني چي؟ به كدوم سوال جواب دادين من چيزي نميبينم اون بالا

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
آقا من عرز ميخوام از همگي ( به قول يكي از مسئولين عزيز مدر3مون ) ... آخيش راحت شديم از شره امتحانات ... ديگه از اين به بعد مي تركونيم اين تاپيك رو به كمك شما تا كور شود هر آنكه نتواند پيشرفت بچه هاي شيمي را ديد ...
مهر افشان من يه دوروز نيام سايت ميشه خاله خاله بازي ها ... ( ناراحت نشي محض مزاح گفتم ... حالا بر ميداري دوستاتو ميآري تو سايت ... باشه ديگه مام دوست داريماا
)
خوشوم ميا تا دين اين سوالاره در نيارين ولشان نيميكنين ( اين هم به زبان شيرين همداني ... يني ايول شما هم تا پدر سوالارو در نيارين ولش نميكنين ) ولي خوب واقعا خوب بود من كه خودم با دوتا ايده ي جديد وا3 اين سوال آشنا شدم شما هم مطمئنم كه خوشتون اومده شده باشه به اميد خدا ( از الطافاط امتهان زبان فار30يه اين
)

خدا نكنه من يوقتي شارژ باشم ... خدا به دادتون بر3 با اين دوتا ابر چالش ...

اوليش ( اينو خودمم هنوز نايل به حل نيومدم ) ---- 100g محلول 10% جرمي NaCl و 100g محلول 50% جرمي NaOH را در ظرف يكسان وارد ميكنيم . سپس هر دوي آنها را با جريان 1A الكتروليز ميكنيم ... چه مدت زمان لازم است تا درصد جرمي NaOH در آنها برابر شود ؟؟؟ ( چه ميكنه اين سوال )

ديميش وا3 اونايي كه از الكتروشيمي خوششششون نيميا ---- يك نمونه از اسيد HA با جرم مولي 90 را در آب حل كرده و حجم محلول را به 50 مي رسنيم . 25ml از اين محلول را با NaOH .1Mتيتر ميكنيم ... بعد از افزايش 10ml سود Ph برابر با 4.56 ميشود و در نقطه همارزي Ph=8.5 ميشود ... درصد جرمي HA را در نمونه حساب كنيد ::: (اينم خفنهههه)

ايشالا بعد هل (اينم وا3 خاطر سارا وروجك
) اين دوتا سوال ميخوايم ايده ها و روش هايي رو كه وا3 هله(!!)سوالا ياد گرفتيم رو با هم مرور كنيم ...

بگيد يا علي بياين جلو ...

بهراد

New Member
لایک ها
214
دومیشو من با یه تقریبی که مطمئن نیستم درست باشه، حل کردم... بدون این تقریب هم حل نمی شه!! مطمئنم!!! (نه بابا، از کجا اینقد مطمئننی؟؟!)

خب گفتم که بعد از 10ml NaOH که میشه 1mmol، داریم:

که اینجا، C غلظت اولیه HA هستش... و 25C میشه میلی مول اسیدمون قبل از اضافه کردن سود... معادله بعدی اینه:​

اینجا تقریبی که زدم اینه که از تغییر حجمی که بعد از اون 10میلیلیتر سود تو محلول بوجود میاد، صرفنظر کردم و مخرج رو گذاشتم 35... 25C هم میلیمول بازمونه... آخه همه اسید (که همون 25C هست) به باز تبدیل شده...​

معادله 1 رو از 2 کم می کنیم، pK حذف میشه... حالا یه معادله لگاریتمی داریم بر حسب C... معادله رو به توان می رسونیم و حل می کنیم، C بدست میآد 0.064M... برای تبدیل این مقدار به درصد جرمی، باید اینکارو بکنیم:​

این نسبت رو تو 100 می ضربیم، میشه 0.57% جرمی!​
درسته؟؟؟؟؟؟؟؟​

mobtaker

New Member
لایک ها
36
سلام
کسی می دونه چرا نیروهای بین مولکولی با افزایش جرم بیشتر میشن؟

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
فك ميكنم با افزايش جرم ، چون تعداد پروتونها زياد ميشه ، اثر جاذبه اي اونها روي ابر الكتروني مولكولهاي ديگه زياد ميشه ، و ابر الكتروني اونهارو بيشتر القا ميكنه وباعث افزايش نيروي بين مولكولي ميشه

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
kiarash5000 گفت
آقا من عرز ميخوام از همگي ( به قول يكي از مسئولين عزيز مدر3مون ) ... آخيش راحت شديم از شره امتحانات ... ديگه از اين به بعد مي تركونيم اين تاپيك رو به كمك شما تا كور شود هر آنكه نتواند پيشرفت بچه هاي شيمي را ديد ...
مهر افشان من يه دوروز نيام سايت ميشه خاله خاله بازي ها ... ( ناراحت نشي محض مزاح گفتم ... حالا بر ميداري دوستاتو ميآري تو سايت ... باشه ديگه مام دوست داريماا
)
خوشوم ميا تا دين اين سوالاره در نيارين ولشان نيميكنين ( اين هم به زبان شيرين همداني ... يني ايول شما هم تا پدر سوالارو در نيارين ولش نميكنين ) ولي خوب واقعا خوب بود من كه خودم با دوتا ايده ي جديد وا3 اين سوال آشنا شدم شما هم مطمئنم كه خوشتون اومده شده باشه به اميد خدا ( از الطافاط امتهان زبان فار30يه اين
)

خدا نكنه من يوقتي شارژ باشم ... خدا به دادتون بر3 با اين دوتا ابر چالش ...

اوليش ( اينو خودمم هنوز نايل به حل نيومدم ) ---- 100g محلول 10% جرمي NaCl و 100g محلول 50% جرمي NaOH را در ظرف يكسان وارد ميكنيم . سپس هر دوي آنها را با جريان 1A الكتروليز ميكنيم ... چه مدت زمان لازم است تا درصد جرمي NaOH در آنها برابر شود ؟؟؟ ( چه ميكنه اين سوال )

ديميش وا3 اونايي كه از الكتروشيمي خوششششون نيميا ---- يك نمونه از اسيد HA با جرم مولي 90 را در آب حل كرده و حجم محلول را به 50 مي رسنيم . 25ml از اين محلول را با NaOH .1Mتيتر ميكنيم ... بعد از افزايش 10ml سود Ph برابر با 4.56 ميشود و در نقطه همارزي Ph=8.5 ميشود ... درصد جرمي HA را در نمونه حساب كنيد ::: (اينم خفنهههه)

ايشالا بعد هل (اينم وا3 خاطر سارا وروجك
) اين دوتا سوال ميخوايم ايده ها و روش هايي رو كه وا3 هله(!!)سوالا ياد گرفتيم رو با هم مرور كنيم ...

بگيد يا علي بياين جلو ...
ما از یه سوال خوشمون بیاد، در مراممون نیست که به دوستان نگیم!!!
دوستان هم که ماشاالله لطفه زیادی به تاپیک داشتند!!!
من هم که علمه غیب نداشتم شما قراره غایب باشی!!! عذر می طلبیم!

خوب تو سواله اول،واکنشه نمک اینه:

ولی فک کنم سود واسش اتفاقی نیوفته! آخه بیاید فرض کنیم اتفاقی بیوفته، بعد کاتیونه سدیم، هی بشه اتمه سدیم!

بعد خوب وقتی اتم سدیم،تو آبه،دوباره می شه سود و خیلی مسخرست! پس سود فک نکنم اتفاقی واسش بیوفته!

خوب حالا میایم حساب می کنیم که سود تو ظرفه دوم چقدره که باید تو ظرفه اول هم انقد درست شه!

حالا با توجه به واکنشه سدیم کلرید که چند خط بالاتر گفتم، 1.25 مول سدیم کلرید باید الکترولیز بشه و ....!!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
mobtaker گفت
سلام
کسی می دونه چرا نیروهای بین مولکولی با افزایش جرم بیشتر میشن؟
به نظرم به قدرته القاکنندگی و القا پذیریشون بر می گرده! حالا اگه یه موجودی حجمش زیاد باشه، این حجمه زیاد باعث می شه که راحت تر بار بهش القا شه و گلابی شکل شه، تراکمه باره جاهای مختلفش!!!
و با افزایشه جرم هم که چون عدد اتمی و تعداد الکترونا و پروتونا زیاد می شه، بهتر القا می کنه بقلیشو!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
zeynab2010 گفت
فك ميكنم با افزايش جرم ، چون تعداد پروتونها زياد ميشه ، اثر جاذبه اي اونها روي ابر الكتروني مولكولهاي ديگه زياد ميشه ، و ابر الكتروني اونهارو بيشتر القا ميكنه وباعث افزايش نيروي بين مولكولي ميشه
ببخشید، ندیده بودم که جواب دادید!

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
سلام ... سوال اول رو جناب مهر افشان 2رس حل كردن ... ايول من مشكلم همين الكتروليز تو محلول NaOH بود كه رفع شد فقط اگه ميشه جواب آخر رو هم لطف كنين كه سوال كامل شه ...

استاد بهراد سوال دومش خيلي خفنه ... جواب شما 2رست نبود درصد جرمي از 1 بيشتره ... هر كي سوال دوميو حل كنه خيلي شاخه ...

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
واسه سواله 1، واقعن حسش نیست!!!اذیت نکنید!!! معلومه دیگه!
..............................................
درصد جرمی واسه سواله 2، 3.475 می شه؟

بهراد

New Member
لایک ها
214
مهرافشان، کجای راهت با مال من می فرقه؟؟

بالا