سوالاي ابتكاري و جالب براي دوره!(كارگاه پخت ايده قديم!!!)

دوست دارين سوالات بيشتر در چه زمينه اي مطرح بشه ؟

• مجموع رای دهندگان
    117

mobtaker

New Member
لایک ها
36
kiarash5000 گفت
از تركيب اكسيژن با عنصر A دو يا تعداد بيشتري تركيب حاصل ميشود . هر دو تركيب را آناليز ميكنيم و ميفهميم كه تعداد اتم هاي A در هر دوتركيب برابر است و درصد جرمي O در تركيب اول 1.865 برابر درصد O در تركيب دوم است ودرصد O در هر دو تركيب كمتر از 15% است و جرم مولي هر دو تركيب كمتر از 300u ميباشد ( ايجاش خيلي باحاله ... همش نا مساويه
) جرم مولي تركيب اول چقدر است ؟؟؟ به همين سادگي!!!

این سوال قشنگیه
سعی کنیم جوابشو بیاریم!!!!!!!!!
شروع کنیم

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
mobtaker گفت
kiarash5000 گفت
از تركيب اكسيژن با عنصر A دو يا تعداد بيشتري تركيب حاصل ميشود . هر دو تركيب را آناليز ميكنيم و ميفهميم كه تعداد اتم هاي A در هر دوتركيب برابر است و درصد جرمي O در تركيب اول 1.865 برابر درصد O در تركيب دوم است ودرصد O در هر دو تركيب كمتر از 15% است و جرم مولي هر دو تركيب كمتر از 300u ميباشد ( ايجاش خيلي باحاله ... همش نا مساويه

این سوال قشنگیه
سعی کنیم جوابشو بیاریم!!!!!!!!!
شروع کنیم
بابا من که جواب رو نیم ساعت بعد از گذاشتنه سوال گفتم! می خواین راه حل هم بگم یا بذاریم بقیه هم فک کنن؟

mobtaker

New Member
لایک ها
36
ببخشید
ندیده بودم
اگه میشه فقط جواب اخرتون رو بذارید

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
اون رو هم گفتم!

جرمه مولی ترکیبا 221.04u و 237.04u هستش! درسته؟

mobtaker

New Member
لایک ها
36
یه چیز هایی یادم میاد
مثگه درستن
حالا می پرسم میگم

انشاالله که درستند
آفرین بر شما

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
کار سختی نبود...
دسته آقا پوریا درد نکنه + طراحایه دلاور سوالا...

ایده ی این سوال رو تا حالا جایی ندیده بودم، واسه همین خیلیییییییییییی از سوالش خوشم اومد!

mobtaker

New Member
لایک ها
36
همین طور که آقا پوریا گفتن اینا رو مدال نقره ی جهانی طرح کرده(آقای تقدیری)+آقای خوشامن
وقتی توی مسابقات جهانی بودن

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
بله...

واقعن دستشون درد نکنه!
راستی هر وقت مطمئن شدید، ممنون می شم بهم بگید، تا اگه اشتباه بود حتمن روش فک کنم و اشکاله کارم رو در بیارم!
....................................................................
بچه ها بسم الله(منبع: ALI007) !!! رو این سوال حتمن فک کنید و جواب بدید... سواله قشنگیه ها!

mobtaker

New Member
لایک ها
36
mehrafshan گفت
بله...

واقعن دستشون درد نکنه!
راستی هر وقت مطمئن شدید، ممنون می شم بهم بگید، تا اگه اشتباه بود حتمن روش فک کنم و اشکاله کارم رو در بیارم!
بچه ها بسم الله(منبع: ALI007) !!! رو این سوال حتمن فک کنید و جواب بدید... سواله قشنگیه ها!

احسنت هم به شما هم به خودم
بالاخره حلش کردم
منم همین جوابای 221 و 237 رو آوردم

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
mobtaker گفت
mehrafshan گفت
بله...

واقعن دستشون درد نکنه!

احسنت هم به شما هم به خودم
بالاخره حلش کردم
منم همین جوابای 221 و 237 رو آوردم
مگه شما اون روزی که آقا پوریا گفت تو کلاس نبودید!؟ من فک می کردم جواب رو می دونید!

mobtaker

New Member
لایک ها
36
نه بودم
اینو کسی توی کلاس نتونست حل کنه
پوریا هم اولش گفته بود بعضی سوالایی رو که می خواد بذاره خودش هم نتونسته حل کنه این سوال یکی از سخت ترین سوالاش بود
(به پوریا: پوریا جان قصد توهین ندارم)

toobi

New Member
لایک ها
3
kiarash5000 گفت
ممنون از اين كه به فكر ما هستين ... راسش من از معدني زياد سر در نميارم چون هنوز چيزي ازش نخوندم ... ولي فكر ميكنم چون تو حالت نقص بلوري كه از بالا بردن دما حا3ل ميشه موقعيت ذرات كاتيوني و آنيوني نسبت به هم تغيير كرده ساختار بلوري عوض شده و حالا ديگه جاذبه ي متقابلي كه بين اين ذرات هست تغيير كرده و اين يني اينكه وا3 جداكردنشون از هم كه بخوان تو واكنش ها و فرآيند هاي مختلف شركت كنن انرژي متفاوتي نيازه ... و اين به نظرم يني كاهش يا افزايش فعاليت ... مثلا ممكنه همون NaCl ي كه گفتين با انجام اين تغييرات حالا ديگه كمتر يا بيشتر از حالت قبليه خودش تو آب حل بشه
... تازه شنيده بودم كه گويا ابر رسانا ها (اونايي كه خفن رسانان
) رو هم باهمين تغييرات به وجود ميارن ... اگه دوستان ديگه اطلاعات بيشتري داشتن و دوست داشتن ميتونن به ايشون جواب بدن ...

و اما اولين سوال تيمممم ملي (به ميمنت تعطيلي امروز) (آقا جون خودتون خواستينا بعدا نياين بگين اينا فرا دورويه (يه كلمه مندرآوردي))

لازم به ذكره كه اين سوال رو تو جمع كلاساي شهر ما جز يه نفر ك30 نتونس حل كنه !!! كه اونم با كليد طراحي شده مطابقت نداشت
واما مجموعه ي ابر چوالش اول :::

(يه نكته هم بگم بخنديم : بچه ها موقع حل سوالات ميگفتن كه م3 اينكه اين دو موجود عزيز در قرنتينه ي اردوي جهاني بيكار شده و اين سوالات رو طرح كردن ... بيمزههههه )

حالا هر كي حل كرد بگه زينگگگگگگ ..... (راستي جناب امير شيمي شما اگه سر كار نبودين كه به سوالات قبلي كه مطرح شدن جواب ميدادين ((ايهام تناسب))
)
به غیر از جواب مهرافشان,منم یه جواب دیگه پیدا کردم.
من pbo2(سرب IV اکسید) و pbo(سرب II اکسید) رو دراوردم.
تو اولی درصد جرمی اکسیژن 13/377 و تو دومی 7/16 ه!, و تقسیم اولی به دومی 1/865میشه حدودا.
جرم مولی اولی 223/2 ه و دومی 239/2.
این درسته؟اگه درسته چرا دوتا جواب درمیاد؟؟!

kiarash5000

New Member
لایک ها
22
بابا ايول همتون شاخين ... به اندازه ي شاخيت اين سوال ( مهرافشان سرعتت كشته به خدا ...
) و آفرين به جناب حسين خان مبتكر و صدآفرين به جناب توبي (جن30يت نامشخص )

و اما جواب ... گزينه ي درست كه مد نظر طراحان بود گزينه ي چهارم 239 بود كه توبي بش اشاره كرد ( در صورتي كه گزينه ي دوم هم بود 237 ) راستش هنوزم خودم اندر كفم كه چطوري اين سوال ميتونه اينطوري دوتا جواب داشته باشه ... (ولي حالا كه گفتين اشكل نداره تف به ريا (منبع جناب پوريا خان قجري ) اوني كه اونروز سوالو حل كرد و 237 در آورد من بودم ... با كلي شوقو ذوقو ... ولي دريغ كه به ظاهر اشتباه بود ... )

دوستان لطف كنن راه حلاشونو بذارن ( مخصوصا جناب توبي ) تا ببينيم مشكل راه حل كجاست ... اين است پختو پز ايده
اما اگه اشكالم داشت اشكال نداره مهم ايده ي قشنگ حل مسئله با نامساوي بود كه دوستان حتما م3 من از اين راه حل لذت بردن ... راستي دوستان بياين سعي كنيم زياد نريم تو حاشيه و فقط بحث علمي باشه و ايده ارائه بديم ... خداييش امروز كه اومدم سرم خيلي شلوغ بود ... ايشالا تو روزاي بعدي ابر چوالش ديگه
رو ميذارم تا حسابي روش بپزيمو بخوريم ...

محسن جان راستي خوش حال ميشيم تو بحثا شركت كنين ... همچنين زينب و هانيه خانوم ... اينجا كه بحث مردونه زنونه نداره ... ( ببينين مهرافشانو م3 يه شير زن اومده جلو
)

منتظرتون هستم به اميد حق ....

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
سلام ، بچه ها ، خيلي ممنون از آقا كيارش ( ببخشيد پوريا ، يه چند سال طول ميكشه حالا يادم بمونه ! ) ، راستش من فقط يكم درگيرم ، الانم اونقدر ادبيات خوندم احساس ميكنم ميخوام شعر بگم
، اين ديگه آخريشه ، بذارين من اينو بدم ، بعدش چشم مام ميايم تو بحثتون. منم اينو حل كردم ولي يادم نمياد 239 آوردم يا 237 ! حالا يه بارم حلش ميكنم.

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
راهه توبی رو می دونم چیه ولی بذارید می گم خودش بیاد بذاره!

ولی یه مشکل، آخه از راهه حله معکوس هم که بریم، جوابه 237 , 221 درسته ها!!! یعنی همه ی شرایطه لازم مساله رو داره که!!!!!!!!! (واجد الشرایطه!!!
) مشکل چیه آخه؟ فقط یه مشکل داره، من و بچه ها هر چی تو جدول زیر و رو کردیم که A در شرایطه مختلف با جوابه 221 و 237 چی می تونه باشه، دقیقن جرمه مولی A با یه عنصر تو جدول هم خونی نداره! بعد هی توبی(بابا اسمش طوبی ست! گره خوردم!
) به من می گفت که هه، بیا،دیدی، یافت می نشود گشته ایم ما!!! بعد هی من می گفتم بابا اینا ها دیگه!!! یه عنصره فرضیه بینه فلانی و بهمانی!!!
بقیه بچه هام هی ما رو می دیدن، می خندیدن بهمون!!!
من یه استدلاله کوچک انجام دادم، نامساوی رو مساوی کردم و حل کردم! بعد یه دور هم با همون نامساوی حل کردم(بدونه تبدیل جهته اطمینان) و در هر دو مورد به همین جواب رسیدم ولی وقتی امروز توبی گفت من این جواب رو در آوردم، هیچ اشکالی از جوابش نتونستم بگیرم! کلن با بچه ها، فتوا صادر کردیم که سوال جوابه یکتا نداره!!!

mobtaker

New Member
لایک ها
36
mehrafshan گفت
راهه توبی رو می دونم چیه ولی بذارید می گم خودش بیاد بذاره!

ولی یه مشکل، آخه از راهه حله معکوس هم که بریم، جوابه 237 , 221 درسته ها!!! یعنی همه ی شرایطه لازم مساله رو داره که!!!!!!!!! (واجد الشرایطه!!!
) مشکل چیه آخه؟ فقط یه مشکل داره، من و بچه ها هر چی تو جدول زیر و رو کردیم که A در شرایطه مختلف با جوابه 221 و 237 چی می تونه باشه، دقیقن جرمه مولی A با یه عنصر تو جدول هم خونی نداره! بعد هی توبی(بابا اسمش طوبی ست! گره خوردم!
) به من می گفت که هه، بیا،دیدی، یافت می نشود گشته ایم ما!!! بعد هی من می گفتم بابا اینا ها دیگه!!! یه عنصره فرضیه بینه فلانی و بهمانی!!!
بقیه بچه هام هی ما رو می دیدن، می خندیدن بهمون!!!
من یه استدلاله کوچک انجام دادم، نامساوی رو مساوی کردم و حل کردم! بعد یه دور هم با همون نامساوی حل کردم(بدونه تبدیل جهته اطمینان) و در هر دو مورد به همین جواب رسیدم ولی وقتی امروز توبی گفت من این جواب رو در آوردم، هیچ اشکالی از جوابش نتونستم بگیرم! کلن با بچه ها، فتوا صادر کردیم که سوال جوابه یکتا نداره!!!

خانم مهر افشان ، این جرمی رو که به دست آوردیم جرم مولی ترکیب یعننی همون اکسیدس نه جرم مولی ماده ی A که بخواین توی جدول پیداش کنید

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
بله! فک کنم منظوره من رو متوجه نشدید! ما اقدام به عملیاته خرکاری کردیم!!!
بر اساسه جرمه مولی می شه گفت که اگه بخواد A فلان عنصر باشه، این ترکیبارو می تونه بده و جرمه مولکولیش رو ببینیم هم خونی داره یا نه و چون هم خونی نداشت، ...!!!

haniye

New Member
لایک ها
234
kiarash5000 گفت
بابا ايول همتون شاخين ... به اندازه ي شاخيت اين سوال ( مهرافشان سرعتت كشته به خدا ...
) و آفرين به جناب حسين خان مبتكر و صدآفرين به جناب توبي (جن30يت نامشخص )

و اما جواب ... گزينه ي درست كه مد نظر طراحان بود گزينه ي چهارم 239 بود كه توبي بش اشاره كرد ( در صورتي كه گزينه ي دوم هم بود 237 ) راستش هنوزم خودم اندر كفم كه چطوري اين سوال ميتونه اينطوري دوتا جواب داشته باشه ... (ولي حالا كه گفتين اشكل نداره تف به ريا (منبع جناب پوريا خان قجري ) اوني كه اونروز سوالو حل كرد و 237 در آورد من بودم ... با كلي شوقو ذوقو ... ولي دريغ كه به ظاهر اشتباه بود ... )

دوستان لطف كنن راه حلاشونو بذارن ( مخصوصا جناب توبي ) تا ببينيم مشكل راه حل كجاست ... اين است پختو پز ايده
اما اگه اشكالم داشت اشكال نداره مهم ايده ي قشنگ حل مسئله با نامساوي بود كه دوستان حتما م3 من از اين راه حل لذت بردن ... راستي دوستان بياين سعي كنيم زياد نريم تو حاشيه و فقط بحث علمي باشه و ايده ارائه بديم ... خداييش امروز كه اومدم سرم خيلي شلوغ بود ... ايشالا تو روزاي بعدي ابر چوالش ديگه
رو ميذارم تا حسابي روش بپزيمو بخوريم ...

محسن جان راستي خوش حال ميشيم تو بحثا شركت كنين ... همچنين زينب و هانيه خانوم ... اينجا كه بحث مردونه زنونه نداره ... ( ببينين مهرافشانو م3 يه شير زن اومده جلو
)

منتظرتون هستم به اميد حق ....
سلام آقا پوریا چشم از این به بعد حتما شرکت می کنم راستش همونطور که گفتم تا 2 بهمن امتحانات ترمم هست اما قول میدم امروز که این امتحانم رو دادم حتما بیام و روی این سوال فکر کنم از شما و همه دوستان هم متشکرم که این تاپیک رو سر پا نگه داشتید
اگر میشه تا آخر امروز کسی راه حلشو نذاره تا ما هم بتونیم روش فکر کنیم
ممنون ان شا ا.... همه موفق باشیم

لایک ها
14
خووب خووب خووب با این که سوال با تاخییر به دسم رسید و وقت نداشتم هلش کنم بالا خره زنگ شیمی رو به این کار اختساس دادم و هل شد و الان از شدت شادی هس مرگ دارم (من دوس مهر افشان و توبی هسم و با هم تو یه مدرسه ایم)
خب توبی(طوبا)الان داره این پشت رو کامپیوتر عقبی راه هلشو مینویسه که بنده پیشاپیش تایید می کنم چن من هم با همین بازه ها و نا مساوی ها راه هل دقیقن مشابه توبی رو رفتم و همون جواب (جواب ها)رو در آوردم(همین الان راه ها رو و جواب رو با هم چک کردیم)( برای من هلش هدودن 1 ساعت یه زره کم تر تول کشید)

zeynab2010

New Member
لایک ها
3
منم 237 ميارم ، 239 نميارم.

بالا