maral-riazi

New Member
لایک ها
112
پاسخ : دندانپزشکی ,پزشکی یاداروسازی؟؟؟؟

گر چه من رشتم ریاضی بود ولی نظرم رو میگم .

خُب اگه رشتم تجربی بود دارو رو انتخاب میکردم !

داروسازی هم موقعیت اجتماعی خوبی داره و هم اینکه بعد 6سال همه میگن دکترای داروسازی داره !

در صورتی که رشته ای مثل پزشکی باید 7 سال بخونی واسه عمومیش که الان دکتر عمومی تو جامعه ی ما ارزش آنچنانی

نداره اکثرا تا تخصص پیش میرن ! که مسلما چند سال هم طول میکشه که تخصصت رو بگیری !

یه مورد دیگه هم هست که پزشکی رشته ایه که با روحیات هر کسی سازگار نیست ! رشته ی تمیزی هم نیست !

دندانپزشکی هم از پزشکی بهتره به نظرم و رتبه ی بهتری هم میخواد و همونطور که مژگان گفت :

دندان عمومی درآمدی ۱۰ برابر پزشک عمومی!!(حدودا) و تقریبا برابر با تخصص پزشکی داره !

این دیگه برمیگرده به خود شخص که بخواد زود مدرک رو بگیره و در آمد خوبی هم داشته باشه یا نه اینکه حاضر ِ واسه تخصص

بخونه و . . .

اگه اینجوری باشه که پزشکی بهتره چون بعضی از تخصص های پزشکی درآمد فوق العاده خوبی دارن .مثله همین رادیولوژی

که بچه ها گفتن !

آخرین ویرایش توسط مدیر

J-J

New Member
لایک ها
113

از چه نظر می گین رقیباش کمه؟؟؟
از 2جهت:

تعداد پذیرشش نسبت به پزشکی کمتره
تعداد افراد تحصیل کرده ولی بیکار که منتظر گرفتن مطب هستن(مثله پزشکی نیست!!) قابل مقایسه با پزشکی نیست

الان شما اگه از پزشکی فارغ التحصیل بشی،علاوه بر همدوره ای های خودت کلی از فارغ التحصیلای سالای قبلم هستن که دنبال کار می گردن،ولی برای دندون اینطوری نیست.

در ضمن تعداد متخصصین دندون پزشکی خیلی کمتره،خصوصا توی شهرستانها.

MJ73

New Member
لایک ها
29

عزیزم شما مثه اینکه دندون پزشک بودنو در دندون کشیدن می بینی؟!!!الان انقد علم دندون پزشکی پیشرفت کرده که توی بعضی از کشورای اروپایی دندون کشیدن خلاف قانونه!بعد تو می یای میگی اگه زنی زورش نرسه دندون بکشه نباید دندون پزشک شه!!!!الان بیشتر دندون پزشکای مرد مطرحه کشورم معمولا وقتی واسه دندون کشیدن ندارن چه برسه به خانوما!!!!عزیزم دندون پزشکا با دندون کشیدن پولدار نشدن با کارای دیگه است که پولدار میشن عزیزم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

نه من اینو نمیگم
ببین جانم اینجا ایرانه بعضی کشورای اروپایی که شما میگی و من نمیدونم کجاست نیس
همهجای ایران هم کلان شهر نیست که این امکانات درش باشه
اگرم باشه همه بضاعت این کارو ندارن که مثلا بره و 1تومن خرج دندونش کنه تا داشته باشدش.
گفتم کمترین کاریه که یه دندون پزشک میتونه برای بیمارش انجام بده.وظیفه شه که انجام بده.
طرف برا دندون کشیدن نمیره دکتر.درد داره میره .دکتر مذکور کشیدنشو تجویز میکنه .ولی از انجامش عاجزه.
حرفم پول دراوردن نیست.حرفم قبول مسئولیته.توانایی انجام مسئولیت.حتی اگه دندون کشیدن باشه.

MUTE

New Member
لایک ها
264

فک کنم این کارا بیشت مال دندانپزشک عمومی باشه ! نه ؟!

m-s

New Member
لایک ها
129

سلام
راستش من همه نظرارو خوندم و با بیشترشون هم عقیدم..مثلا داوینچی عزیز و مژگان جان!!!
فک میکنم تکرارش خسته کننده باشه..
نتیجه کلی واسه شما که پسری دندون رشته مناسب تریه!!!چون هم زود به درامد میرسی(جدیدا 6.5 ساله شده!!) هم کارش مناسبه..هم کشیک نداره...هم کلاسش خوبه!!!
دارو هم رشته کم دردسریه مخصوصا واسه خانوما...اما دو تا عیب داره که هم نمیتونی ادامش بدی..میشه ولی به درد نمیخوره..هم اینکه تا مجوزت ندن نمیتونی داروخونه بزنی باید بری پیش بقیه کار کنی!!!اینو واسه این میگم که اطرافم داروساز دارم!!!
ولی واسه خانوما خیلی بی دغدغه و خوبه..کشیکم که نداره!!!
پزشکیم که فقط اراده اهنین میخواد و پوستی کلفت و علاقه ای واااااااااااااااافر !!!!اگه نداشتی کلاهت پس معرکست!!درساش خیلییی سخته..کمر شکنه!!!دورش طولانیه...کشیک داره..حتما نیاز به گرفتن تخصص و به نظر من حتی فوق تخصص داره!!!!
ولی هم جذاب تره..هم خدمتش بیشتره..هم مسئولیتش فوق العاده بالاس!!!درامدشم خوبه!!هرکی بهت گفت پزشک کم درامد داریم جدی نگیر....کلا تو این 3 رشته باشی درامدت مناسبه!!خیالت راحت!!
حالا یکی با سختی بیشتر یکی کمتر!!!!اینجا دیگه علاقت مهمه و صبرو حوصلت!!!
موفق باشی

shakiba1

New Member
لایک ها
1

سلام دوست عزیز.
اگه شما آخر کار دنبال درآمد زیادی دندون پزشکی حرف اول رو میزنه تازه دندون پزشکی زود تر از پزشکی تموم میشه.ولی رتبه ای که دندون پزشکی می خواد باید خیلی بهتر از رتبه ای باشه که پزشکی یا داروسازی می خواد.
من خودم از دندون پزشکی زیاد خوشم نمیاد ولی چون شیمی رو خیلی دوست دارم اگه جای شما بودم می رفتم داروسازی!!!!!!!!:3:

mehran_kr

New Member
لایک ها
74

به نظر من باید نگاه کنید که از زندگیتون چی می خواین
اگه می خواین فقط پولدار بشین و به خونواده بچسبین صفا کنین، دندون مناسبه
اگه به پزشک بودن علاقه دارین و براتون مهم نیست که اکثر ساعت های زندگیتون توی بیمارستان و دور از خونوادتون باشه، خوب پزشکی
اگه می خواین کار تحقیقاتی بکنین بیوتک و اگه رتبتون نرسید داروسازی یا زیست شناسی

mersad.94

Active Member
لایک ها
55

به نظر من فقط پزشکی.چون من ادمی ام که میخوام پیشرفت کنم!آدم با دندون و داروسازی که نمیتونه یک هزارم یه پزشک فوق تخصص پیشرفت کنه!

mehdisoft

New Member
لایک ها
223

مطالب زیر رو هم تو سایت گزینه2 در معرفی دندان پزشکی دیدم گفتم شاید مفید باشه خلاصه شو اینجا گذاشتم:

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
امكان ادامه تحصیل فوق دكترا در رشته*های مختلف دندان*پزشكی در ایران وجود دارد.
رشته*های مشابه و نزدیك به این رشته
وجوه مشترك علمی وسیعی كه این رشته با رشته پزشكی دارد، به دندان پزشك این مهارت را می*دهد تا با شناخت همه جانبه ساختمان بدن و فیزیوپاتولوژی آن خدمات و درمان*های لازم را در راستای تخصصی خود ارائه دهد.
آینده شغلی و بازار کار
سوال اینجاست كه آیا برای این تعداد فارغ*التحصیل رشته دندان پزشكی فرصت*های كاری وجود دارد؟
امروزه در كشور ما فرصت*های شغلی برای دندان پزشكان جوان به دو دلیل عمده محدودتر شده است كه یكی از این دلایل پیشرفت بهداشت در كشور ماست. یعنی خوشبختانه كشور ما نیز مانند سایر كشورهای جهان در جهت پیشگیری و اهداف بهداشتی حركت كرده و بسیاری از بیماری*ها را مهار و كنترل كرده است.
در نتیجه مردم كمتر به پزشكان و دندان پزشكان مراجعه می*كنند. از سوی دیگر در چند سال اخیر رشد پزشكان و دندان پزشكان نسبت به نرخ رشد جمعیت افزایش یافته است. برای مثال اگر تا 20 سال قبل به ازای هر 25 هزار نفر یك دندان پزشك وجود داشت حال به ازای هر 5 یا 6 هزار نفر یك دندان پزشك وجود دارد. البته ذكر عوامل فوق به معنای آن نیست كه هیچ فرصت شغلی برای دندان پزشكان جوان وجود ندارد بلكه در بسیاری از شهرستانهای كشور، ما هنوز شاهد كمبود دندان پزشك هستیم. یعنی در حالی كه در بعضی از نقاط كشور به ازای هر 2 هزار نفر یك دندان پزشك داریم، در نقاط محروم كشورمان به ازای هر 100 هزار نفر یك دندان پزشك وجود دارد.
مطمئناً با پیشرفت بهداشت دهان و دندان، فرصت*های شغلی یك دندان پزشك عمومی كاهش پیدا كرده است و البته افزایش تعداد دندان پزشكان جوان بیكار تنها مشكل ایران نیست چون طبق بررسی*ها و پیش*بینی*های جوامع علمی خارج از كشور، در سال 2030 میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه*ای خوب خواهد بود كه دندان پزشكی عمومی به بخشی از پزشكی عمومی برخواهد گشت و رشته دندان پزشكی تنها جنبه تخصصی پیدا می*كند.
وضعیت نیاز كشور به این رشته در حال حاضر
اگرچه اهمیت رشته دندان*پزشكی در شهرهای بزرگ و متوسط تا حدود زیادی روشن است، اما متاسفانه هنوز این رشته نتوانسته است ارزش والای خود را در شهرهای كوچك و روستاها، آن*چنان كه باید نشان دهد. گرایش روزافزون داوطلبان به این رشته و مراجعه رو به افزایش شهروندان به شاغلان این حرفه ، می*تواند اهمیت قابل ملاحظه و نیاز به متخصصان را در این رشته ، حتی در مقایسه با سایر رشته*های پزشكی به وضوح نشان دهد.
نكات تكمیلی
اما تحصیل در این رشته خالی از مشكل نیست . دندان پزشكی حرفه*ای است كه با كارهای عملی بر روی بیمار همراه است، بنابراین امكان انتقال بیماری*های عفونی مثل هپاتیت یا ایدز از بیمار به پزشك بسیار زیاد است و دندان پزشكان باید همواره به اصول كنترل عفونت توجه داشته باشند چون یك كوتاهی یا اشتباه می*تواند برای آنها عواقب ناخوشایندی داشته باشد. همچنین یك دندان پزشك باید بطور مرتب نرمش و ورزش كند تا دچار كمردرد و پادرد مزمن نگردد.
توانایی*های مورد نیاز و قابل توصیه همان طور كه در قسمت*های قبل اشاره شد، عدم تسلط بر علوم پایه و زبان انگلیسی، دانشجو را از مقولات علمی دور می*كند و صرفا به او توانایی انجام كارهای عملی این رشته را می*دهد.
هرآنچه كه یك دانش*آموز در درس زیست*شناسی دوره دبیرستان خود فرا می*گیرد به نحوی به رشته دندان پزشكی ارتباط دارد بخصوص دو بخش فیزیولوژی و آسیب*شناسی كه دانشجویان دندان پزشكی در دو سال اول تحصیل خود با وسعت و عمق بیشتری نسبت به دوره دبیرستان مطالعه می*كنند.
همچنین دانشجوی این رشته باید از دست هایی ماهر و توانمند برخوردار باشد ،چون بسیاری از كارهای دندان پزشكی از تراش دندان گرفته تا بازسازی دندان نیاز به دست هایی هنرمند و توانا دارد تا بتوان به نحو احسن كارهای ظریف دندان پزشكی را انجام داد.
برخورداری از سلامت كامل جسمی و روانی و قابلیت انجام كارهای بسیار دقیق علمی، عملی، كلینیكی برای داوطلبان این رشته بسیار ضروری است.
خلاقیت و مهارت در كار دست و همچنین برخورداری از خلاقیت و دید هنری، دانشجو را در انجام كارهای عملی این رشته و انجام مهارت*های لازم در پیاده كردن آموخته*های آن، كمك بسیار می*كند.

Fiboonatchi

New Member
لایک ها
55

به نام او..
سلام
اولا:
ببین دوست عزیز شما که به رشته های تجربی علاقه نداشتی غلط کردی اومدی تجربی!:4::4:(شوخیدم)
دوما:
به طور کلی واسه تصمیم گیری باید به اهدافت اولویت بدی ...
باید ببینی به چی میخوای برسی..
چی واست مهمتره؟؟درامد..مدت تحصیل..زودتر رسیدن به پول..پرستیژ اجتماعی..ارامش..محیط کاری و..
نیگا مثلا بشین یه کاغذ بردار از 100 به اهدافت نمره بده یا اولویت..بعدش ببین تو هر رشته ای کدوم بیشتره کدوم کمتره وبا توجه به برایند کلی مزایا و معایب رشته ها و علایقت انتخاب کن..
سوما:
1 توصیه جدی:هیچ وقت شهر و دانشگاه رو فدای رشته نکن..یادت باشه یونی 4 ساله اما رشته تا اخر عمر باهاته..
چهارما:4::
1 نگاه اجمالی به صفحه اول انداختم ..دوستات خوب تحلیل کردن رشته ها رو و فک کنم همه چیو گفتن..
و تا حالا باید فهمیده باشی که پزشکی نزنی..میمونه دندونو دارو..
پنجما:
نظر شخصی من:من اگه همچین غلطیو می کردم و به حرفه مامانم میگوشیدم و میرفتم تجربی :
میرفتم دارو..(چون من همیشه از دندون پزشک و دندون پزشکی می ترسیدم..و از اینم بدم مییاد هر روز برم تو دهنه مردمو...)دارو و با درامد کمترش ترجیح میدادم چون ارامش واسم مهمتر از پوله..
بعدشم واسه اینکه یه عمر حسرت نخورم چرا رفتم رشته ای که دوس ندارم چرا درسیو میخونم که دوس ندارم
چرا کاریو میکنم که بش علاقه ندارم..به هر حال ما 1 بار فرصت زندگی داریم پش بذار به چیزی که دوس داریم برسیم..
در کنار داروسازی و بعد از اتمام دوره تحصیل(خوبیه دارو اینه که فری تایمت توش بیشتره) یه رشته فنی ای رو که بش علاقه دارم حالا یا به طور اکادمیک یا غیر اکادمیک می خوندم توش شاخ میشدم..
خیلی وقت بود پست نداده بودما:198:
همیشه بهترین باشید:1:

آخرین ویرایش توسط مدیر

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

همون طور که همیشه می گم اگه پزشکی می خواید برید پزشکی ببینید اگه خیلی خیلی خیلی خیلی علاقه دارید برید چون خیلی ... سخته و باید تا تخصص برید(اجباریه)وگرنه پزشک عمومی آینده خوبی نیست.اگه نه برید دندون پزشکی.دندون پزشکی عالیه،هم سال دانشگاه کمتره،هم کارش آسون تره،تمیزه،رشته تخصصیش هم راحت تره،درآمد زاییش واقعا بیشتره و کشیک شب هم نداره.

برید یه تخصص دندون پزشکی بگیرید تموم... .ایران تا هزار سال دیگه دندون پزشکی توش یعنی راحتی

به قبول مسئولیت،رفاه مردم نمی دونم پیشرفت کشور و ... اصلا فکر نکنید.فقط برید دندون پزشکی تموم

پزشکی خیلی سخته:7.5 سال دانشگاه-2 سال طرح-2 سال سربازی-4 سال تخصص:33،34 اگه پشت سر هم بری .....آخرش که چی،زندگیت چی میشه؟؟؟؟مطمئنید تا این جا می رسید؟؟؟؟

آخرین ویرایش توسط مدیر
لایک ها
75

از راهنمایی همگی ممنونم
میگم حالا که اکثرا از سختی پزشکی می گن و می گن که وقت خیلی می گیره و سخته و نرین پزشکی پس آینده سازی چی میشه؟؟؟؟
نمی خوام شعار بدم راستش نمی دونم چجوری منظورمو بگم
اگر قرار باشه افراد کمی برن پزشکی پس پیشرفتهایی که قراره توی زمینه ی پزشکی داشته باشیم چی میشه؟؟؟
باید یه عده ای خودشونو فدا کنن،که اونوقت با این مشکلاتی که پزشکی داره و باهم به نتیجه رسیدیم،اونارو باید اسطوره در نظر گرفت و بهشون بگیم قهرمان...:d
رتبه ی دندون هم که باید از پزشکی بهتر باشه پس در نتیجه تعدادی از عشق دندون ها نمی تونن قبول بشن اونوقت می مونن با یه انتخاب دیگه که خیلی هاشون هم به خاطر سختیش می ترسن نزدیکش بشن...
آقا !!!! جون من یه ذره از فواید پزشکی هم بگین که خیلی هم دلسرد نشیم... :21:

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

از راهنمایی همگی ممنونم
میگم حالا که اکثرا از سختی پزشکی می گن و می گن که وقت خیلی می گیره و سخته و نرین پزشکی پس آینده سازی چی میشه؟؟؟؟
اگر قرار باشه افراد کمی برن پزشکی پس پیشرفتهایی که قراره توی زمینه ی پزشکی داشته باشیم چی میشه؟؟؟
باید یه عده ای خودشونو فدا کنن،که اونوقت با این مشکلاتی که پزشکی داره و باهم به نتیجه رسیدیم،اونارو باید اسطوره در نظر گرفت و بهشون بگیم قهرمان...:d
رتبه ی دندون هم که باید از پزشکی بهتر باشه پس در نتیجه تعدادی از عشق دندون ها نمی تونن قبول بشن اونوقت می مونن با یه انتخاب دیگه که خیلی هاشون هم به خاطر سختیش می ترسن نزدیکش بشن...
بازم میگم.اصلا فکر پیشرفت کشور،آینده سازی و ... نباشید.هیچ کس نباید خودشو فدا کنه.اصلا وقتی آینده پزشکی راحت و خوب باشه،چرا کسی باید خودشو فدا کنه.هرکی یه ذره علاقه داشته باشه میره پزشکی.ولی الان تخصص دندان پزشکی آینده راحت تری از تخصص پزشکی داره.

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

salam
negarane entekhab reshte nabashid
chon ta 2 sal waght darid reshtatono avaz konid
!!!

Zemnan 2 sale aval dars haye pezeshki va dandoon moshtarake .. Taghriban

moteassefane daru to iran vejheye khobi nadare
va in k migid ja baraye kare tahghighati hast charande
bayad berid kharej
یعنی شما حاضرید دو سال از عمرتون رو هدر بدید؟؟؟

m-s

New Member
لایک ها
129

از راهنمایی همگی ممنونم
دلسرد نشو...یه سری مزایا هم داره که جلو جمع نمیشه گفت!!!!!بیا پیش خودم :دیییییییی
کلا درسش سخته...باید ادم سختی باشی!!!!!!!
کار هر بز نیست خرمن کوفتن...:دیییییی
دیگه الان کاملا انگیزه گرفتی؟؟؟؟:))))

لایک ها
75

بازم میگم.اصلا فکر پیشرفت کشور،آینده سازی و ... نباشید.هیچ کس نباید خودشو فدا کنه.اصلا وقتی آینده پزشکی راحت و خوب باشه،چرا کسی باید خودشو فدا کنه.هرکی یه ذره علاقه داشته باشه میره پزشکی.ولی الان تخصص دندان پزشکی آینده راحت تری از تخصص پزشکی داره.
البته من اصلا کاری با کشور ندارم...
منظورم آینده ی پزشکی بود
ولی خب اگه هر کسی هم فقط به فکر خودش باشه و هیچ کس نخواد خودشو فدا کنه اون وقت چی میشه؟؟؟؟؟

Nima138

Well-Known Member
لایک ها
527

البته من اصلا کاری با کشور ندارم...
منظورم آینده ی پزشکی بود
ولی خب اگه هر کسی هم فقط به فکر خودش باشه و هیچ کس نخواد خودشو فدا کنه اون وقت چی میشه؟؟؟؟؟

فداکردن یعنی چی؟؟؟رفتن به پزشکی یعنی فداکردن؟؟!!

منظور من این نیست.پزشکی رشته ای هست که حتی از دندان پزشکی هم خیلی درآمدزا تره،اما خوب خیلی سخت تره.منظور من اینه که برید دندون پزشکی و راحتی رو تجربه کنید و زندگیتونو بکنید.

لایک ها
75

فداکردن یعنی چی؟؟؟رفتن به پزشکی یعنی فداکردن؟؟!!

منظور من این نیست.پزشکی رشته ای هست که حتی از دندان پزشکی هم خیلی درآمدزا تره،اما خوب خیلی سخت تره.منظور من اینه که برید دندون پزشکی و راحتی رو تجربه کنید و زندگیتونو بکنید.
خب همین دیگه...
من می گم چرا همه دنبال راحتی باشیم،یه عده باید باشن که بیان دنبال ناراحتی باشن ،مگه نه؟؟؟
منظورم همینه...خب یه عده باید برن پزشکی و سختیشو به جون بخرن دیگه...

لایک ها
75

میگم بچه ها اگر میشه از هزینه های تحصیلشون هم بگین ،البته یه تحصیل فوق العاده ها...
خییییییییییلی ممنون

بالا