mmahdit

New Member
لایک ها
174
لیگ جبر

ماراتن های جبر و همینطور بقیه درس ها غالبا این اشکال را دارند که راه حل ها ناقص یا کاملا غلط است و از این جهت بسیار بدآموزی دارند. ضمن اینکه جنبه مثبت آنها این است که تلاشی برای حل کنندگان برای حل مسائل وجود دارد که متوقف نمی شود مگر همه دست از کار بکشند.

پیشنهادی دارم:

برای رونق گرفتن فضا، لیگ مسائل جبر را راه اندازی کنیم به این صورت که در هر هفته تعدادی مساله داده می شود و امتیاز هر مساله مثلا 10 است.(شاید بر حسب دشواری امتیاز بیشتری بگیرد) دانش آموزان یک هفته فرصت دارند که مسائل را حل کنند. و اولین کسی که مساله را کامل

حل کرد امتیاز کامل آن مساله را می گیرد و تنها در حالتی که کسی بتواند راه حل کاملا جدیدی ارائه دهد می تواند به عنوان نفر دوم به اندازه بخشی از امتیاز نفر اول را برای آن مساله بگیرد. بعد از آن نیز هرکس راه حل کاملا جدیدی ارائه دهد بخشی از نمره نفر دوم را می گیرد.

مثلا مساله ای را آقا یا خانم a حل می کند و امتیاز 10 را می گیرد. بعد از او آقا یا خانم b با راه حلی جدید امتیاز 8 می گیرد. بعد از a و b ، آقا یا خانم دیگری به نام c با راه حلی جدید امتیاز 6 می گیرد بعد از c هرکس دیگری که مساله را با راه حلی متفاوت از سه نفر قبل حل کرد همان امتیاز 6 را می گیرد. یعنی نفر اول 100% نفر دوم 80% و نفرات بعدی 60% نمره را می گیرند.

به راه حل هر فرد بعد از بررسی دقیق، نمره تعلق می گیرد. در صورتی که راه حلی درست باشد ولی حفره یا اصطلاحا باگ داشته باشد(یعنی مسیر حل به درستی پیموده شده باشد) به اندازه اهمیت حفره مورد نظر از نمره وی کم می شود مثلا 10%

در پایان هر هفته امتیاز حل کنندگان محاسبه می شود و روی جدول می رود. به این شکل رقابت در قالب یک لیگ ادامه پیدا می کند و براساس نام (یا نام کاربری) افراد لیست و رتبه بندی به وجود خواهد آمد.

حل تمام مسائل لیگ نیز در پایان هفته روی سایت قرار می گیرد. مسائل ژانگولری و بالاتر از سطح المپیاد به هیچ عنوان قرار نخواهند گرفت. یعنی مسائل اصطلاحا کالیبر المپیادی دارند.

سعی می شود مسائل تابلودار (مثلا تمرین های حل شده یا مثال های کتاب های مشهور) به هیچ عنوان مطرح نشود.

اگر این لیگ رونق گرفت جوایزی هم برای نفرات برتر منظور خواهد شد. ضمنا سعی کنید دنبال منبع مسائل نگردید چون اثر مثبت این کار را از بین خواهید برد.

در صورتی که استقبال بشود این حقیر برای شروع از مسائلی که طی سال ها و از دوران نوجوانی به این طرف جمع اوری کرده ام، آغاز خواهم کرد. البته بسیار بهتر است که اگر قرار است کاری صورت بگیرد توسط راهبر ها راهبری شود!

شاید اگر در درس های دیگر خصوصا ترکیبیات نیز این کار صورت بگیرد خوب باشد.

کسانی که موافق برگزاری این لیگ هستند. زیر این پست اعلام کنند.

آخرین ویرایش توسط مدیر

sepidfekr

New Member
لایک ها
637
پاسخ : لیگ جبر

این لیگ ایده خوبیه ولی فیتیلستان داره همین کارو انجام میده:65:

mmahdit

New Member
لایک ها
174

این لیگ ایده خوبیه ولی فیتیلستان داره همین کارو انجام میده:65:
درسته ولی تفاوتش در حجم سوالات مورد نظر (بنده هفته ای 10 مساله در نظر داشتم) و سرعت و ریتم مسابقه هستش.
این تفاوت در حجم و ریتم به تفاوت در ماهیت برخورد دانش آموزان با این نوع از مسابقه منجر می شود.
ضمنا گمان نمی کردم که دانش آموز المپیادی از حل مساله اکراه داشته باشد.

آخرین ویرایش توسط مدیر

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127

كي سوالا رو ميذارين؟

darya.f

New Member
لایک ها
114

درسته ولی تفاوتش در حجم سوالات مورد نظر (بنده هفته ای 10 مساله در نظر داشتم) و سرعت و ریتم مسابقه هستش.
این تفاوت در حجم و ریتم به تفاوت در ماهیت برخورد دانش آموزان با این نوع از مسابقه منجر می شود.
ببخشىد..مىشه زودتر شروع کنىم؟..واسه ترکىبىاتم مىشه اىنکارو کنىن؟

mmahdit

New Member
لایک ها
174

كي سوالا رو ميذارين؟
همین الان هم می تونم بذارم ولی می خوام ببینم اصلا چند نفر طالب هستند.

همینطور باید دید چند نفر از راهبر ها می تونند بنده رو در تصحیح سوالات کمک کنند تا احیانا اگر به ایام پایان ترم برخورد کردم رشته مسابقه متوقف نشود.

اگر کسی کمک نکرد مجبور میشم هفته ای 5 تا مساله بنویسم تا رشته اش قطع نشه.:2:

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ببخشىد..مىشه زودتر شروع کنىم؟..واسه ترکىبىاتم مىشه اىنکارو کنىن؟
واسه ترکیبیات هم میشه منتها من مشغول ترجمه کتاب هستم و به یکی از این کارها بیشتر نمی رسم:2:

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127

همین الان هم می تونم بذارم ولی می خوام ببینم اصلا چند نفر طالب هستند.

همینطور باید دید چند نفر از راهبر ها می تونند بنده رو در تصحیح سوالات کمک کنند تا احیانا اگر به ایام پایان ترم برخورد کردم رشته مسابقه متوقف نشود.

اگر کسی کمک نکرد مجبور میشم هفته ای 5 تا مساله بنویسم تا رشته اش قطع نشه.:2:
راهبر ها كه فكر نكنم كمكي بهتون بكنن چون از راهبر ها فقط آقاي شريفي سر مي زنن و مثل اينكه سرشون خيلي شلوغه. شما سوالا رو بذارين ما كمكتون مي كنيم.

mmahdit

New Member
لایک ها
174

راهبر ها كه فكر نكنم كمكي بهتون بكنن چون از راهبر ها فقط آقاي شريفي سر مي زنن و مثل اينكه سرشون خيلي شلوغه. شما سوالا رو بذارين ما كمكتون مي كنيم.
چند روز صبر می کنم ببینم غیر از شما دوستان چند نفر طالب خواهند بود.

darya.f

New Member
لایک ها
114

چند روز صبر می کنم ببینم غیر از شما دوستان چند نفر طالب خواهند بود.
به نظر منم 5 تا بهتره..چون تمرىنهاى دىگه اىم هست که باىد فکر کنم..اىنجورى بىشتر مىرسم رو اىنام فکر کنم..البته اىن نطر شخصى من هستش..بازم هرچى صلاح مىدونىد

mmahdit

New Member
لایک ها
174

به نظر منم 5 تا بهتره..چون تمرىنهاى دىگه اىم هست که باىد فکر کنم..اىنجورى بىشتر مىرسم رو اىنام فکر کنم..البته اىن نطر شخصى من هستش..بازم هرچى صلاح مىدونىد
هرچند درس های هندسه و ترکیبیات معمولا از لحاظ حجم سوالات در مرحله 2 مهم تر هستند اما گستردگی سوالات و تکنیک های جورواجور جبر کمتر از اونا نیست

_Mobin_

New Member
لایک ها
257

از قدیم گفتند: کاچی بعض هیچی!! :d شما لطف کنید بذارید ولی لطفا سطحش خیلی بالا نباشه! با darya.f موافقم.

sepidfekr

New Member
لایک ها
637

حرف شما درسته ولی اولا کسی اینجا از سوال حل کردن اکراه نداره چون همه واسه همین اینجا هستن دوما انجمن های اینجا اینقدر هم فعال نیست که بخوایم لیگ برگزار کنیم اگر فیتیلستان کمه میتونن برن ysc اونجا که دیگه سوال کم نیست منم خودمم دوست دارم سوال بذارید میتونید دو هفته امتحان کنید فکر نکنم اینجا کِشش داشته باشه!!!
فقط اگه خواستید راه بندازید سوالات ترکیبیات رو زیاد تر بذارید چون هم گسترده س همم یکم فضا از نظریه و جبر خارج شه!!!

m-saghaei

New Member
لایک ها
258

من هم موافقم!
لطفا شروع کنید.

S.H1997

New Member
لایک ها
241

منم هستم

اللبته پیشنهادی که دارم اینه هرکس میخواد ثبت نام کنه و در اخر جا نزنن به اصطلاح

زودتر شروع کنید

منتظریم

به نظرم جوابا ایمیل بشه و شما برگزیده هاشونو اینجا بذارید و چون امکان داره یه سوال رو فردی بتونه حل کنه اما اون روز بنابر دلایلی نتونه روی سوال فکر کنه حقش از بین نره

mmahdit

New Member
لایک ها
174

منم هستم

اللبته پیشنهادی که دارم اینه هرکس میخواد ثبت نام کنه و در اخر جا نزنن به اصطلاح

زودتر شروع کنید

منتظریم

به نظرم جوابا ایمیل بشه و شما برگزیده هاشونو اینجا بذارید و چون امکان داره یه سوال رو فردی بتونه حل کنه اما اون روز بنابر دلایلی نتونه روی سوال فکر کنه حقش از بین نره
از ثبت نام به دلایلی معذورم
و شیوه ای که گفتم فکر شده هستش و موجب ایجاد پویایی میشه و فعلا تا به مشکلی جدی برنخوریم عوضش نخواهم کرد

یک تا دو هفته با عنوان هفته ی صفر الف و هفته ی صفر ب به صورت آزمایشی سوال می گذارم (دقیقا مطابق با قوانینی که گفتم و به همون شکل مورد نظر خودم) تا ببینم چقدر استقبال میشه و احیانا اگر استقبال خوب بود و قرار شد ادامه داشته باشه نظرات و اصطلاحا فیدبک ها رو بگیرم واسه ادامه لیگ و به همون شکل ادامه میدم. (مسلما ادامه لیگ بستگی کامل به استقبال شما دوستان داره)

موافقید؟

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127

از ثبت نام به دلایلی معذورم
و شیوه ای که گفتم فکر شده هستش و موجب ایجاد پویایی میشه و فعلا تا به مشکلی جدی برنخوریم عوضش نخواهم کرد

یک تا دو هفته با عنوان هفته ی صفر الف و هفته ی صفر ب به صورت آزمایشی سوال می گذارم (دقیقا مطابق با قوانینی که گفتم و به همون شکل مورد نظر خودم) تا ببینم چقدر استقبال میشه و احیانا اگر استقبال خوب بود و قرار شد ادامه داشته باشه نظرات و اصطلاحا فیدبک ها رو بگیرم واسه ادامه لیگ و به همون شکل ادامه میدم. (مسلما ادامه لیگ بستگی کامل به استقبال شما دوستان داره)

موافقید؟
بله من موافقم. فقط لطفا از همين امشب شروع كنيم ديدين كه دوستان استقبال كردن.

mmahdit

New Member
لایک ها
174

بله من موافقم. فقط لطفا از همين امشب شروع كنيم ديدين كه دوستان استقبال كردن.
ان شاء الله سوالات هفته صفر الف رو همین امشب می گذارم.

سوالات لیگ جبر هفته صفر الف را ارسال کردم. (پست زیرین)

لطفا فقط در همین تاپیک جواب ها را ارسال کنید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

mmahdit

New Member
لایک ها
174
بسم الله الرحمن الرحیم

1. قبل از شروع اینجا (پست اول تاپیک نظرخواهی) رابخوانید.
  2. لطفا تا قبل از اتمام مهلت مشخص شده در بند 5 فقط دانش آموزان به سوالات پاسخ دهند.
  3. لطفا در صورت مشاهده اشکال یا عیبی در سوالات در همین تاپیک اعلام کنید تا فورا اصلاح شود.
  4. تمامی پاسخ ها را تنها در همین تاپیک ارسال کنید.
  5. به پاسخ هایی که پس از 168 ساعت بعد از زمان درج سوالات، ارسال شوند ،در امتیازدهی ترتیب اثر داده نخواهد شد.
  6. بارم هر مساله برابر 10 است.
  7. مبنای امتیازدهی غیر از صحت راه حل ،زمان درج شدن پاسخ در بالای هر پست است.
  8. پاسخ سوالات بعد از اتمام مهلت درج پاسخگویی شما دوستان عزیز در همین تاپیک درج می شود.
  9. در صورتی که شرایط برای ادامه لیگ هموار شد ،امتیازات هفته های آزمایشی در ادامه لیگ باقی خواهد بود و از بین نخواهد رفت.

سوالات هفته صفر الف

1- برای عدد طبیعی
،
را به این صورت تعریف می کنیم:

مقدار
را محاسبه کنید.

[HR][/HR]
2-همه سه تایی های
از اعداد مختلط و متمایز را بیابید که در دستگاه معادلات زیر صدق کند.

[HR][/HR]
3- همه توابع
رابیابید که برای هر

[HR][/HR]

4- فرض کنید
اعدادی حقیقی و نامنفی باشند به طوری که
ثابت کنید:

[HR][/HR]
5- فرض کنید
اعدادی حقیقی و نامنفی باشند. ثابت کنید:

[HR][/HR]
6- همه ریشه های چند جمله ای
در بازه
قرار دارند (
). ثابت کنید:

و من الله التوفیق

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127
پاسخ : لیگ جبر - هفته صفر الف (آزمایشی)

٤- قرار مي دهيم
پس نامساوي به صورت زير در مي آيد:
پس با استفاده از
كافي است نامساوي رو به ازاي
ثابت كنيم:
پس نامساوي ثابت مي شود.

٢- ابتدا حالتي كه يكي از
صفر باشند را بررسي مي كنيم. پس فرض مي كنيم
باشد در اين حالت داريم:

پس اولين گروه از جواب ها بدست مي آيد. حال اگر
نا صفر باشند داريم:
با نوشتن روابط مشابه براي بقيه ي متغير ها بدست مي آيد:
با جايگذاري اين رابطه در صورت سوال داريم:
پس
مي باشد كه در ابتداي راه حل بررسي شد. پس جواب هاي سوال عبارتند از
همراه با جايگشت هايشان.

mmahdit

New Member
لایک ها
174
پاسخ : لیگ جبر - هفته صفر الف (آزمایشی)

٤- قرار مي دهيم
پس نامساوي به صورت زير در مي آيد:
پس با استفاده از
كافي است نامساوي رو به ازاي
ثابت كنيم:
پس نامساوي ثابت مي شود.

٢- ابتدا حالتي كه يكي از
صفر باشند را بررسي مي كنيم. پس فرض مي كنيم
باشد در اين حالت داريم:

پس اولين گروه از جواب ها بدست مي آيد. حال اگر
نا صفر باشند داريم:
با نوشتن روابط مشابه براي بقيه ي متغير ها بدست مي آيد:
با جايگذاري اين رابطه در صورت سوال داريم:
پس
مي باشد كه در ابتداي راه حل بررسي شد. پس جواب هاي سوال عبارتند از
همراه با جايگشت هايشان.

تا آخر هفته راجع به راه حل ها اظهار نظری نمی کنم ولی لطفا راه حل ها را مرتب و با استدلال دقیق بنویس.

من راه حلت رو فهمیدم ولی این مدل نوشتن توی مرحله دوم باعث میشه ازت نمره کم کنن یعنی اگه دو تا گام رو یه گام بنویسی نمره اون گامی که بدیهی فرض کردی رو ازت کم می کنن

مثلا یه راه حل کامل رو با این مدل نوشتن از 7 نمره میدن 4 یا 5

اینو واسه همه گفتم نه فقط شما دوست عزیز

بالا