sepehr43

New Member
لایک ها
59
درود بر همه دوستان.
از اونجایی که در مبحث چند جمله ای ها (بی تعارف!)رو هواییم،گفتم برای کسانی که(از جمله من)به  کلاس های اساتید خبره در این مبحث (مثل استاد شریفی و استاد جعفری و...) دسترسی ندارن،بیایم یه ماراتن راه بندازیم که داخلش از هر بخش از مبحث چند جمله ای ها، شروع کنیم  مطالب آموزشی رو بگیم و بعدش سوالاتمون رو بپرسیم و اساتید هم در صورت تمایل لطف کنن و از گنجینه سوالاتشون،چندتایی رو هم قسمت ما کنن و تا همه استفاده کنیم.
قوانین(آقا جون عزیزت رعایت کن دیگه!):
1- شروع می کنیم از بخش هایی که بیش تر نیازشون داریم(در واقع پیش نیازن؛مثل مشتق و اعداد مختلط و چیزایی مقدماتی دیگه که یادم نیست)  در مبحث چند جمله ای ها آموزش یا لینک آموزششو می دیم(برا آموزشش حتی شده مثلا بگین برین فلان فصل رو از فلان کتاب بخونین،بازم ما راضی هستیم ولی اگه بیشتر بگین یا حتی الامکان خودتون بعضی جاهارو آموزش بدین،مممممممممنون!)بعدش سوالاتمون رو در اون زمینه می پرسیم و اساتید هم آخرش اگه قابل دونستن بیان و چند تا سوال پیشرفته بگن.تا اخرش به جایی میرسیم که تمام مطالب مورد نیاز چند جمله ای ها رو برا مرحله دو گفتیم!یعنی واقعا میشه ای خدا؟
2-آقا همه همه نکین!به همه میرسه! بذارین ماراتن طبق روالش پیش بره.الان حتما می خاین بگین که مشتق و مخصوصا اعداد مختلط که زیاد پیش نیاز نیستن.بابا منم مثل شما ها مبتدیم! و این چیزا به گوشم خرده،گفتم بگم کلاس داره!!چشم؛ ترتیب بخش ها رو با اساتید بزرگ مشورت می کنم بعد فهرستشو میذارم تا طبق اون پیش بریم.خوبه؟(به قول حشمت فردوس!)افتاد؟:183:
3-می خایم یه جوری پیش بریم که اصن آخرش بیان این ماراتن رو به عنوان جلد سوم استراتژی های جبر چاپ کنن!یعنی منظورم سطح کار رو داره نشون میده.پس لطف کنید و همکاری کنین.تو هر جا هم که تونستین اشتراک بذارین تا همه بیانو استقبال کنن.
4-آقا جون عزیزت بیا همکاری کن بذار ما بدبخت بیچاره ها هم یه مطلبی آموزش ببینیم:177:.ما که معلم نداریم:224:،ما که کلاس نداریم:33:،ما که مدیرمون با المپیاد مخالفه:81: ، ما که بودجه مدرسمون نمیرسه:219: ،ما که ذوقشو داریم ولی برنامه ها و سیاست های غلط مدرسه جلوی مطالعمون رو گرفت و تا الان که سال سومیم(یعنی میخایم بریم!)ول معطلیم و هیچی نخوندیم:44:، آقا از چی بگم؟:177::177:
هم اکنون نیاز مند کمک های شما ایم:4:

به امید اینکه این ماراتن در اوایل کارش مثل بقیه ماراتن های این مدلی(که من مطمئنم اگه از این چنین ماراتن هایی استقبال بشه، همه سود می برن.موافقین؟) پنچر نشه و همونطور که گفتم دست به دست هم بدیم و تا زمانی که کتاب درست و حسابی در این مبحث نیومده،حداقل تا یه جاهایی خودمون مشکلمون رو حل کنیم.(ما که بخیل نیستیم شما هم که نیستید(!).پس......)
به امید روزی که ببینیم این ماراتن رو بچه ها و حتی نوه هامون دارن میچرخونن!(البته احتمالا تا اون موقع یه کتابی اومده دیگه!نه؟!)
ممنون.

math

New Member
لایک ها
1,096
پاسخ : ماراتن آموزش چند جمله ای ها- از مقدمات تا المپیاد!

سلام

ببخشید من منظورتون رو متوجه نشدم اینجا مارتن هستش یا جایی برای رفع اشکال چند جمله ای ؟

sepehr43

New Member
لایک ها
59

سلام

ببخشید من منظورتون رو متوجه نشدم اینجا مارتن هستش یا جایی برای رفع اشکال چند جمله ای ؟
درود بر استاد math گل.
استاد اینجا ما همه اینکار ها رو انجام میدیم، منتهی به ترتیب.یعنی روال اینجوریه:
بعد ازاینکه فهرست مطالب مشخص شد(البته با مشورت و همفکری با اساتیدی مثل شما)،میایم از اولین بخش اون فهرست شروع می کنیم به آموزشش،لازم نیست که به معنای واقعی آموزش بدیم فقط مثل ماراتن طلایی ها که برا شروع هر بخششون میومدن یه سری منابع رو برای مطالعه می گفتن،ما هم میگیم منتهی دقیق تر. و هر جایی هم که لازم بود یه سری نکات و ایده ها رو شما بزرگان یه توضیح کوچیک(گاهی هم بزرگ!) یا لینک بدین.
بعد سوالات رو شروع می کنیم؛از اینجا به بعدش نظر من اینه که یه سری  سوالات مهم رو بگیم بعدش اگه لازم بود از اون سوالات یا سوالاتی مرتبط با اون هارو که بچه ها دارن رفع اشکال می کنیم.  اون یه سری سوالات رو هم مسلما با تجربه هایی مثل شما میان میگن،ولی متناسب با اون بخش.
امیدوارم متوجه حرفم شده باشین. 
باتشکر از نظرتون.

math

New Member
لایک ها
1,096

سلام

من استاد نیستم

بله متوجه شدم روندش چه جوری هستش فقط من یه پیشنهادی داشتم برای این جا به نظرم قبل از شروع این تاپیک خودتون ( هرکسی که در این جا شرکت میکنه ) یه پیش فرضی از چند جمله ای ها داشته باشید ( مثلا 3 فصل اول کتاب اقای صفا بخش چند جمله ای رو خونده باشین ) خیلی بهتره از نظر من البته .

موفق باشید

sepehr43

New Member
لایک ها
59

سلام

من استاد نیستم

بله متوجه شدم روندش چه جوری هستش فقط من یه پیشنهادی داشتم برای این جا به نظرم قبل از شروع این تاپیک خودتون ( هرکسی که در این جا شرکت میکنه ) یه پیش فرضی از چند جمله ای ها داشته باشید ( مثلا 3 فصل اول کتاب اقای صفا بخش چند جمله ای رو خونده باشین ) خیلی بهتره از نظر من البته .

موفق باشید
بله به نظر منم خوبه.پس لطفا اساتید جمع بشن تا برای این ماراتن یه فهرست از مباحثی که باهاشون میخایم پیش بریم درست کنیم و یه گنجینه از سوال های مهم و ایده دار و قشنگ(به قول بچه ها!) و یه سری مطالب آموزشی ای که در کتابا نیست از مطالبی که میخایم بگذاریم ،درست کنیم؛تا به امید خدا تا شنبه  هفته ی دیگه ماراتن کامل راه بیفته.
به امید روزی که دیگه هیشکی از سوال(های) جبر  مرحله دو نناله.
اصن اگه دیدیم این  کاملا ماراتن گرفت و مفید واقع شد(مثلن تا صفحه ی 40-50ادامه پیدا کرد!دوستان لطف کنن با تشکر هاشون میزان رضایتمندی و استقبالشون رو از این ماراتن رو نشون بدن!)،میریم سراغ ماراتن دنباله ها!چطوره؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

moghini

New Member
لایک ها
258

یک نکته ی ادبی:استاد واژه ای فارسی است و جمع بستن اون به شیوه ی عربی(اساتید)به هیچ وجه شایسته نیست.بهتر هست از استادان استفاده کنید.
یک سؤال:کسی این کتاب رو خونده ؟ کتاب مباحثی در ریاضیات دبیرستانی و المپیادهای ریاضی

math

New Member
لایک ها
1,096

یک نکته ی ادبی:استاد واژه ای فارسی است و جمع بستن اون به شیوه ی عربی(اساتید)به هیچ وجه شایسته نیست.بهتر هست از استادان استفاده کنید.
یک سؤال:کسی این کتاب رو خونده ؟ کتاب مباحثی در ریاضیات دبیرستانی و المپیادهای ریاضی
به نظر من زیاد کتاب جالب و بدرد بخوری نیست !!!

کتاب اقای صفا خیلی بهتر و کامل تر هستش

sepehr43

New Member
لایک ها
59

رو چشمم.دفعه ی بعد میگم استادان.اصن خوبه ماراتن رو جمع کنیم بشینیم دور هم لفظ قلم حرف بزنیم؟:d
نه کتابش زیاد جالب نیست.بعدش هم کتاب آقای صفا  خیلی سر تر از اونه.
حالا من از استادان خواهش می کنم که بیان و لطف بنمایند در راه اندازی ماراتن یاری برسونن.
راستی برای پیش مطالعه اینارو بخونید بدک نیست:
1-الفبای جبر:فصل2یا3(یادم نیست دقیقا!)ولی همون فصلی که مرتبط با چند جمله ای هاست.( این برا اونایی هست که مبتدین!)
2-با مشتق گیری و این چیزا هم یه آشنایی داشته باشید.چون بعضی جا ها خیلی لازمه.حتی تو جبر آقای صفا هم لازمه.برای این مبحث کتاب فراوانه ولی یه کتابی رو که کارتون رو راه بندازه،من سراغ ندارم؛میپرسم و بعد میگم.
3- مسائل و مباحث جبر در المپیاد ریاضی
:بخش 3،سه فصل اولش(فکر کنم میشد فصل های 17و 18و19.البته اگه بازم اشتباه نکرده باشم!)
با تشکر

sepehr43

New Member
لایک ها
59

آقا تا شنبه که ماراتن رسما شروع به کار کنه،شما عزیزانی که میخاین نهایت استفاده رو ببرین لطف بنمایید کتاب آقای صفا بخش چند جمله ای هاش رو کامل بخورید(خوب بجوید!) و بعد کامل هضمش کنید.
برای مقاله ها هم با چند نفر از اساتید(ببخشید استادان!)صحبت نماییدم و قرار شد با هم همکاری بنماییم.
اینم پیشنهاد استاد ash1374 در مورد فهرست مطالب ماراتنه(البته به قول ایشون همه باید نظر بدن؛ولی خوب اینم پیشنهاده دیگه)

1. مقدمات اعداد مختلط
2. مقدمات چند جمله ای( تعریف و بدیهیات، ریشه،قضیه اساسی حساب)
3. اتحاد ویت و قضیه ی لاگرانژ
4. چند جمله ای های با ضرایب صحیح و گویا
5. معادلات چندجمله ای
6. چند جمله ای و مشتق
7. تحویل ناپذیری و چند جمله ای مینیمال
8. چندجمله ای های چند متغیره
9. قضیه های متفرقه
البته ما اگه  خیلی بترکونیم تا عنوان 5 یا نهایتا 6 پیش بریم،ولی اگه دیدیم واقعا اونجوری که می خاستیم در اومد(نقش شما ها هم خیلی مهمه ها) وهمه تو ماراتن شرکت کردنو فعالیت بچه ها به بی نهایت میل کرد! اصن عنوان 7و8و9 که سهله تا 100 میریم! و خلاصه میترکونیم.
یاعلی

darrande

Well-Known Member
لایک ها
811

سلام
بحث یک تا حدودی اینجا هست( سوالای اعداد مختلط هم بگیرین از اونجت) + آموزش ابتدایی چند جمله ای ها...
http://www.irysc.com/forum/t9024/

ash1374

New Member
لایک ها
422

سلام

خوب امیدوارم این تاپیک مثل مشابهات فراوانش زود نخوابه.

من سعی می کنم اگر بتونم کمک کنم. آقای حسینی عزیز(darrande) هم قول داده کمک میکنه اینجا راه بیفته.

پس برای شروع اعداد مختلط کتاب آقای صفا + جزوه ی مختلط آقای حسینی رو مطالعه کنید. بعدش هم سوالاشون رو حل کنید. 4 روز بعد، من هم یک سری سوال میگذارم که احساس می کنم ممکنه ایده هاش توی سوالای صفا و یا سوالای آقای حسینی نباشه. (اگر همچین سوالی وجود داشت!)

حالا ببینیم چقدر استقبال میکنید تا ببینیم ادامه بدیم یا نه.

موفق باشید

التماس دعا

sepehr43

New Member
لایک ها
59

سلام

خوب امیدوارم این تاپیک مثل مشابهات فراوانش زود نخوابه.

من سعی می کنم اگر بتونم کمک کنم. آقای حسینی عزیز(darrande) هم قول داده کمک میکنه اینجا راه بیفته.

پس برای شروع اعداد مختلط کتاب آقای صفا + جزوه ی مختلط آقای حسینی رو مطالعه کنید. بعدش هم سوالاشون رو حل کنید. 4 روز بعد، من هم یک سری سوال میگذارم که احساس می کنم ممکنه ایده هاش توی سوالای صفا و یا سوالای آقای حسینی نباشه. (اگر همچین سوالی وجود داشت!)

حالا ببینیم چقدر استقبال میکنید تا ببینیم ادامه بدیم یا نه.

موفق باشید

التماس دعا
درود.
با تشکر از آقای ash1374  و استاد حسینی عزیز بابت همکاری برای راه افتادن این ماراتن.
دوستان واقعا همونطور که میبینید همه داریم دست به دست هم میدیم تا این ماراتن مثل ماراتن طلایی ها و بقیه ماراتن ها که انصافا به درد بخور بودن و همه استفاده کردن بشه.
یه پیشنهاد(شایدم دستور!):
فقط میمونه شما دوستانی که از این ماراتن بازدید کردین(آمارتون هم در پاییم صفحه هست و ماشالله کم نیست)تا 4 روز دیگه مطالعاتتون رو  کامل کنید و به امید خدا قوی ظاهر بشین.(میتونید از کتاب آقای صفا و مقاله های استاد حسینی استفاده کنید)
درد و دل:
این چند وقته حضور افراد قوی (ببخشید این حرف رو میزنم؛ولی حقیقته) یه خرده دچار تغییرات شده و اونایی هم که قدیم بودن،حالا بنا به مشکلات و درگیری های دانشگاهی شون یا نیستن یا اگه میان هم مثل قبل نیستن و همین باعث میشه ماراتن ها زود بخوابه،تاپیک ها بعد چند تا ارسال بسته شه،سوالات سخت و مهم و ایده داری بی جواب بمونه(که ماشالله  از این تاپیک ها پره)  و آخرش به ضرر ماهایی که مبتدی هستیم و تازه داشتیم با این ماراتن ها و تاپیک های مفید ،راه میفتادیم و جون میگرفتیم تموم میشه.

خواهش:
من واقعا از صمیم دل و از طرف همه بچه هایی که مثل من مبتدین و تازه شروع کردن ،خواهش میکنم از اون دسته از عزیزانی که  قوین و هنوز به دوره نرسیدن و دارن خودشون رو آماده می کنن و یا عزیزانی که الان دارن آزمون های دوره  امسال رو میدن و تو این سایت هستن (ولی کسی نمی شناستشون)و همه دوستانی که بازنشسته شدن(!)اینجا بیان و کمک کنن به ادامه کار این ماراتن و سوالاتش رو حل کنن تا شاید ما هایی که به کلاس دسترسی نداریم،یه خرده کارمون راه بیفته.

با تشکر

آخرین ویرایش توسط مدیر

ash1374

New Member
لایک ها
422

سلام
خوب مهلت مطالعه ی اعداد مختلط تمام شد. توی این فایل 6 تا سوال هست+ یک سوال جایزه دار. حداکثر یک هفته فرصت دارین رو سوالات فکر کنین. امروز و فردا لطفا راه حل هیچ سوالی رو نگذارید. هر سوالی هم حل کردین از پس فردا راه حلتون رو بگذارید تا بچه های دیگه ببینن و اگر احیاناً اشکالی داشت بگن.بعد از یک هفته اگر هنوز سوالی حل نشده بود، حلش رو میگم یا شایدم راهنمایی کردم. حالا ببینیم چی میشه.
سعی کردم سوالات به ترتیب از آسون به سخت باشن. تاکید می کنم فقط سعی کردم. کسی که 4 تا سوال حل کنه به نظرم خوبه. بیشتر از 4 تا هم خیلی خوبه. کسی هم که کمتر از دو تا حل کنه خوب نیست. اگرم هیچی حل نکردین که معلومه اعداد مختلط رو نفهمیدین.

تذکر: این مبحث شاید به صورت خیلی مستقیمی تو مرحله 2 کاربرد نداشته باشه، ولی در ادامه بهش نیاز داریم. به همین دلیل اگر خیلی نتونستید سوالات رو حل کنید، اونقدر ها هم مهم نیست. یعنی فصل های بعدی مهم تر هستند و تو این فصل بیشتر هدف این بود که صرفا اعداد مختلط رو بشناسید.

تذکر: جایزه ی سوال آخر یک سوال خیلی زیبا هست که بی ارتباط به اعداد مختلط نیست، و به اولین کسی که حلی درست و کامل از سوال آخر بده داده میشه.

نمونه_سوالات_اعداد_مختلط.pdf

موفق باشید.

Bbbbb

New Member
لایک ها
43

ببخشید منظور از نرم‌های برابری دارند تو سوال6 چیه؟

Al!R3ZA

Well-Known Member
لایک ها
3,166

ببخشید منظور از نرم‌های برابری دارند تو سوال6 چیه؟
هر عدد مختلط رو به صورت
نشون میدیم.
به
نرم اون عدد مختلط میگن !

Mostafa_

New Member
لایک ها
445

آقا این آقای حسینی که میگید کی هست؟

جزوشو لینکشو میدید؟

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

آقا این آقای حسینی که میگید کی هست؟

جزوشو لینکشو میدید؟

آقای حسینی که میگید ایشونند؟

http://www.irysc.com/forum/members/darrande/

اون جزوه ای هم که گفتید اینه؟

http://www.irysc.com/forum/t9024/#post119287

لایک ها Aref

Aref

New Member
لایک ها
1,008

بعضی وقت ها توی سوالای چند جمله ای باید از حد گرفتن و تکنیک های مربوط به اون استفاده کنید. مثلا این که:

و علامت حد به درجه ی P و علامت ضریب پیشرو بر می گرده.
سعی کنید یاد بگیرید که چند جمله ای چه شکلی ه.
حالا یه سوال هست که وسطاش از این هم استفاده میشه:
فرض کنید
یک چندجمله ای از درجه ی سوم با ضرایب صحیح است. فرض کنید برای بی نهایت زوج مرتب
از اعداد صحیح داشته باشیم
.
ثابت کنید
ریشه ی صحیح دارد.
سعی کنید اول ثابت کنید به جز متناهی زوج، یکی از a,b مثبت و دیگری منفی است.
بعد ثابت کنید a + b از بالا و پایین کرانداره.

ash1374

New Member
لایک ها
422

بعضی وقت ها توی سوالای چند جمله ای باید از حد گرفتن و تکنیک های مربوط به اون استفاده کنید. مثلا این که:

و علامت حد به درجه ی P و علامت ضریب پیشرو بر می گرده.
سعی کنید یاد بگیرید که چند جمله ای چه شکلی ه.
حالا یه سوال هست که وسطاش از این هم استفاده میشه:
فرض کنید
یک چندجمله ای از درجه ی سوم با ضرایب صحیح است. فرض کنید برای بی نهایت زوج مرتب
از اعداد صحیح داشته باشیم
.
ثابت کنید
ریشه ی صحیح دارد.
سعی کنید اول ثابت کنید به جز متناهی زوج، یکی از a,b مثبت و دیگری منفی است.
بعد ثابت کنید a + b از بالا و پایین کرانداره.
عارف جان، یه نگاهی به پستای قبلی مینداختی. زود بود این پست رو بگذاری...

خطاب به سایرین: فایل سوالا 38 تا دانلود داشته. چرا هیچ کس حلی نگذاشته. با این روند ماراتن ادامه نخواهد داشت... به زودی راهنمایی این سوالات رو میگذارم

Bbbbb

New Member
لایک ها
43

جواب سوال 1 :
X[SUP]4[/SUP]+2x[SUP]2[/SUP]=15
y[SUP]2[/SUP]+2y=15 در نتیجه x[SUP]2[/SUP]=y​
خوب اینم یه چند جمله‌ای( 2)deg که جوابش میشه:3,-5
در نتیجه ریشه‌ها میشن مثبت منفی رادیکال منفی 5 و مثبت منفی رادیکال منفی3

سوال 2 هم دقیقا مشابهش تو آخرین مثال فصل عدد مختلط جبر خوشخوان هست چون طولانی بود جوابشو ننوشتم.​

mehrdad1st

New Member
لایک ها
40

سوال شش:
فرض کنید
ریشه های معادله ی مساله باشند وr هم برابر قدر مطلق اونها باشه حالا میشه گفت :
نامساوی آخر هم از اینجا اومد که

لطفا دلسرد نشید و راهنمایی ها رو بذارین​

بالا