toobi

New Member
لایک ها
3
البته به استثنای اولی,آخه منم زنگ زیست داشتم رو همین فکر میکردم

لایک ها
521
بله! کاملا درسته! آفرین به روحیه شماها که سر کلاسای مدرسه هم به فکر المپیاد و علاقتون هستین!

.......................................................................................................................
اما استدلال ریاضی برای حالتی که صفحه تقارن وجود داره: اولین آلکان اتانه با 2 اتم کربن... بعدی 8 اتم کربن بعدی 26 و 80 و ... به نظر میاد داره
تا به بعدی اضافه میشه و کاملا هم درست هستش... یعنی داریم:

حالا a1 با a1ساده میشه... a2 با a2 ... و همینطور ادامه میدیم تا به عبارت ساده شده ی زیر میرسیم...
عبارت داخل پرانتز مجموع واسطه ی هندسیه! که a1 برابر 1 هستش و q هم برابر 3...که طبق فرمول
محاسبه میشه... در اینجا ما n تا جمله داریم (خود 1 هم حساب میشه) و کافیه اعداد رو توی عبارت Sn جاگذاری کنیم:
اون یکی حالت هم سهم شماست!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
حالا درسته تو این ماراتونا نباید حرفه شیمی دوره تابستون پیش بکشیم ولی یه سوال!!!

غیر از مرکز تقارن و صفحه تقارن، حالت هایی هم پیدا می شه که با چرخش هیدروکربن و ... دوباره هیدروکربن خودش بشه و همه یه هیدروژناش هم ارز باشن... نمی شه؟؟؟

بازم معذرت می خوام که این سوال رو اینجا پیش کشیدم،ولی واسم سواله و نمی دونم اگه این جا نذارم،کجا بذارم!!!

خوب سوالم مربوط به همین سواله دیگه...

لایک ها
521
من دقیقا متوجه نشدم منظورت چیه!
.........................................................................
جواب حالت دوم مسئله هم اگه داده بشه، ثواب داره!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
خیلی بد توضیح دادم،ببخشید... خوب منظورم اینه که من توی شیمی آلی خوندم که یه چیزی به اسمه C یا همون چرخش داریم و یه چیزه دیگه که با S نشون می دیم!!! مثلا می گیم که اگه گاز هیدروژن رو نسبت به محور تقارن وسطه پیوندش 180 درجه چرخش بدیم می شه خودش!!! پس می گیم چرخشه C2 داره!!! من می گم که منطقن هیدروکربن هایی هم وجود داره که با یه چیزه تلفیقی از C و S دوباره بشه خودش! این هیدروکربن هم هیدروژناش هم ارزن دیگه؟؟؟ مگه نه؟؟؟

لایک ها
521
فکر کنم منظورتو متوجه شدم! وقتی میگیم یه هیدروکربن تمام هیدروژنهاش هم ارزه یعنی اگه یه هیدروژنش رو در نظر بگیریم، میتونیم بقیه ی هیدروژن ها رو هم با یه سری جابه جایی ها به موقعیت اون هیدروژن ببریم! مثلا نئوپنتان! یکی از هیدروژنای گروه متیل رو در نظر بگیر و اسمش رو بذار هیدروژن A! حالا فرض کن یه هیدروژن همون گروه متیل رو میخایم به موقعیت هیدروژن A ببریم! کافیه نسبت به پیوند C---C شصت درجه بچرخونیمش! یعنی C3! حالا فرض کن یه هیدروژن یه گروه متیل دیگه رو میخایم به موقعیت هیدروژن A ببریم! باید اول یه C3 بریم تا گروه متیل جابجا شه بعدش دو حالت داره! یا هیدروژنه افتاده دقیقا توی همون موقعیت یا نیفتاده! اگه افتاده که کار تمومه! اگه نیفتاده دوباره یه C3 میریم حله!
حالا یه همچین استدلالهایی هم میتونی راجع به مثلا 3،3،2،2- تترامتیل - بوتان کنیم! اینجا بحث صفحه تقارن هم ممکنه لازم بشه! مثلا اگه بخای هیدروژن یه گروه ترشیوبوتیل رو ببری توی موقعیت یه هیدروژن اون یکی ترشیوبوتیل اول باید نسبت به وسط C2----C3 بچرخونی بعدش گروههای متیل و بعدشم هیدروژنای گروه متیل رو جابجا کنی!
......................................................................................
امیدورام رفع ابهام کرده باشم!
......................................................................................
در ضمن جواب حالت دوم سوال هم میشه

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
بله متوجه شدم... خیلی ممنون!
حالا نباید یه همچنین حالتایی رو هم در نظر بگیریم واسه این سوال؟؟؟

لایک ها
521
این بحثی که مطرح شد جالبه ولی خوب توی حل این سوال نیازی نداریم بهش!
..............................................................................................................
amir-tavakoli گفت
[center:831bb6c6b5]
[/center:831bb6c6b5]

سوال ششم:
هیدروکربن A در مجاورت اکسیژن کافی می سوزد و محصولات واکنش مورد بررسی قرار می گیرد. نسبت تعداد مول آب تولید شده به تعداد مول اولیه برابر 0.6087 است. طبق بررسی های انجام شده در هیدروکربنهای هم خانواده ی این ترکیب نسبت تعداد مول آب تولید شده به تعداد مول هوای مصرف شده همواره عددی ثابت است. این ترکیب آلی در مجاورت هیدروژن واکنش افزایشی انجام داده است و به B تبدیل شده. از مونوکلردار کردن B سیزده محصول متفاوت به دست آمده که بسیار تعجب آور است!
الف) فرمول مولکولی A و B را مشخص کنید.
ب) علت تعجب در چیست؟
ج) به نظر شما چه اتفاقی می تواند رخ داده باشد؟
قسمت "ب" و "ج" این سوال هنوز جواب داده نشده!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
جواب سواله 6:

خیلی به نظرم چرت دارم می گم ولی خوب واسه شروعه بارانه ایده ها (!!!) ی بچه ها می گم نظرم رو!!!

تعجبمون واسه 13تا ایزومر داشتنشه...

دلیلش شاید اینه که ایزومر ها یه مختلفی از B تو ظرفه واکنش بودن!!!

درسته؟؟؟!!!

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
بله! مرسی! داشتم نا امید میشدم دیگه! حالا بقیه ی سوال هم جواب بدید که بقیه استفاده کنن! کدوم ایزومرها میتونن باشن؟!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
خوب من فک کنم اون ایزومر هایی که از
تو ظرف بودن، جمعه ایزومر هایه مونو کلردارشون رویه هم برابره 13 بوده!
پس باید بیایم تو ایزومر هایه مختلف بگیم کدوما جمعه ایزومر هاشون 13 هستش! من تو شکله پیوستی اومدم ایزومرایه
رو کشیدم و با دایره کربنایی که اگه به جایه یکی از H هاش Cl بشینه،ایزومر هایه متفاوتی درست می شه رو نشون دادم!!! پس تعداده دایره ها رو هر ایزومره
، تعداده ایزومر هایه مونوکلردارشه تو اون ایزومره
! پس اگه جمعه دایره ها تو چند تا ایزومر رو هم بشه 13، یکی از حالتا اینه که اون ایزومرا با هم تو ظرف بودن...

حالا یه مشکل... من ایزومرا رو با خط میخی عهده دقیانوس تو paint کشیدم، فایلشو ضمیمه می کنم،ضمیمه نمی شه،فک کنم فرمتش مجاز نیست . فوتوشاپم ندارم، حالا اگه لازم شه می گیرم از یکی...

حالا اصلا دارم درست می گم یا نه؟ بعدشم اگه درسته باید چی کار کنم که پیوست بشه؟؟؟

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
فرمول مولکولی آلکان مورد نظر C[SUB]7[/SUB]H[SUB]16[/SUB] میباشه نه C[SUB]6[/SUB]H[SUB]14[/SUB]

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
بازم استراتژیم همونه!!!
حالا با یه کربن بیشتر...

amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
خوب راه حلش که واضحه و همونیه که گفتی... جواب آخر رو بگید...

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
جوابه آخر من:
2-متیل هگزان و 3-متیل هگزانه.

2-متیل هگزان 6 تا ایزومر مونو کلرو و 3-متیل هگزان 7 تا ایزومر مونو کلرو می ده...

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
آخه فقط همین دو ایزومر هستند که جمعه ایزومر هایه مونوکلروشون می شه 13!!!

بقیه حالتا یه دو ایزومر یا چند ایزومر با هم، هیچ کدوم 13 تا نمی شه.

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
اینجا ساختار فضایی هم مطرحه؟؟؟
اینجا= مرحله دو و ماراتونا.

بالا