amir-tavakoli

New Member
لایک ها
521
راهنمایی معنی ندارد، یا راهی خواهم یافت، یا راهی خواهم ساخت!

heidar

Member
لایک ها
36
سلام
تا راهي بيابيم يا بسازيم!!
من سوال بعدي رو ميذارم

سوال هفتم

مخلوطي از پنتان و يك آلكن كه درصد جرمي هر كدام در مخلوط 50 درصد است را با اكسيژن مي سوزانيم ولي به دليل ناكافي بودن اكسيژن مخلوط ناقص مي سوزد به طوري كه در سوختن پنتان جرم CO2 توليد شده 6.286 برابر جرم CO توليد شده است و از سوختن يك مول از آلكن هم دو مول CO توليد مي شود. اگر x گرم از مخلوط داشته باشيم 0.694x گرم CO توليد مي شود
الف) فرمول مولكولي آلكن را بدست آوريد. اگر در افزايش هيدروژن كلريد به اين آلكن فقط يك محصول توليد شود فرمول ساختاري آلكن را بكشيد و به روش آيوپاك نامگذاري كنيد
ب)‌ اگر مي خاستيم مخلوط كامل بسوزد چند مول هوا بايد به مخلوط اضافه مي كرديم؟
ج) اگر بدانيم كه پنتان يك كربن با عدد اكسايش صفر دارد فرمول ساختاري پنتان را بيابيد و به روش آيوپاك نامگذاري كنيد

لایک ها
521
---> من توی این سوال به جای لفظ پنتان از این استفاده میکنم: آلکانی با فرمول موکولی C[SUB]5[/SUB]H[SUB]12[/SUB].........................................................................................................................
الف) با توجه به نسبت جرم CO[SUB]2[/SUB] به CO نسبت مولی آنها محاسبه میشود
پس توی معادله سوختن C[SUB]5[/SUB]H[SUB]12[/SUB] این نسبت باید برقرار باشه. معادله سوختن به این شکل میشه:
با فرض x گرم مخلوط x/2 گرم پنتان خواهیم داشت، داریم:
این مقدار CO رو از مقدار کل COی تولید شده کم میکنیم... که میشه 0.5x گرم CO برای آلکن. فرض میکنیم فرمول مولکولی آلکن C[SUB]n[/SUB]H[SUB]2n[/SUB] هستش و جرم مولکولیش هم برابر 14n... از اونجایی که به ازای هر یک مول آلکن 2 مول CO تولید میشه، داریم:
پس آلکن مورد نظر دارای فرمول مولکولی C[SUB]4[/SUB]H[SUB]8[/SUB] میباشه و میتونه سه حالت داشته باشه:
1-بوتن... که با افزایش کلر دو تا محصول انانتیومر بوجود میاد.. (RوS ـ 2،1-دی کلرو بوتان)
2-بوتن... که فقط افزایش کلر به ترانس 2-بوتن یه محصول میده (مزو-3،2-دی کلرو بوتان)...
2-متیل پروپن... که با افزایش کلر یک ترکیب بوجود میاد. (2،1-دی کلرو- 2-متیل-پروپان)
---> حالا من نمیدونم منظور کدوم بوده!
.........................................................................................................................
ب) چون جرم مخلوط مشخص نیست پس با فرض x گرم مخلوط و با در نظر گرفتن معادله های سوختن کامل دو هیدروکربن، داریم:
که اگه اینا رو جمع کنیم میشه تقریبا 0.545x مول هوا.
........................................................................................................................
ج) عدد اکسایش کربن وقتی صفر میشه که تمام اتمهای متصل بهش کربن باشن. تنها ساختار ممکن نئوپنتان با نام آیوپاک 2،2-دی متیل پروپان هستش که کربن شماره 2 یه همچین وضعیتی داره. معمولا به n-پنتان (نرمال پنتان که همون پنتان راست زنجیره) میگن پنتان.

heidar

Member
لایک ها
36
سلام
ممنون آقاي توكلي
(خدا رو شكر كه بالاخره يه نفر بعد از يه هفته پيدا شد كه سوال رو حل كنه...)
در مورد قسمت الف يه كلمه رو اشتباهي ننوشته بودم كه ويرايش شد
در مورد قسمت ب من گفتم كه "اگر مي خاستيم مخلوط كامل بسوزد چند مول هوا بايد به مخلوط اضافه مي كرديم؟"
يعني بايد مقدار هوايي (اكسيژني) رو كه آلكاني با فرمول موکولی C[SUB]5[/SUB]H[SUB]12[/SUB] و آلكن براي سوختن كم داشتن رو حساب كنيم...

لایک ها
521
توی صورت سوال گفته شده که اول مخلوطی از پنتان و یک آلکن داریم! و بعد این مخلوط رو با اکسیژن می سوزانیم! یعنی اکسیژنی که دفعه اول اضافه کردیم، جزو مخلوط اولیه حساب نمیشه! به هر حال خیلی اهمیتی نداره!
..............................................................................................................................
با اون چیزی که اضافه کردی جواب میشه 2-متیل پروپن که با افزایش HCl ترکیب 2-کلرو-2-متیل پروپان (ترشیو بوتیل کلرید) رو میده... سیس و ترانس 2-بوتن و 1-بوتن با افزایش HCl ایزومرهای فضایی تولید میکنند. (RوS) ولی اگه سوال در حد مرحله اول و دوم باشه، جواب سیس و ترانس 2-بوتن میشه... چون دیگه نه کاری به مارکونیکف داریم، نه ایزومر فضایی!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
[center:f7ea8191b8]
با اجازه ی آقای توکلی و بقیه ی بزرگان...

سوال هشتم:​
[/center:f7ea8191b8]
برای انجام آزمایش لازم است مقداری سدیم فنوکسید را در اتیل الکل حل کنیم.نگران هستیم که با ریختن فنوکسید در اتانول ، فنوکسید پروتونه شود و واکنش پذیری آن تغییر یابد. آیا این نگرانی به جا است؟؟

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
چرا هیچ کی جواب نمی ده؟؟؟ ای بابا... سایت شده مثه خانه ی ارواح... نکنه سوالش خیلی ساده و مسخرست؟؟؟

لایک ها
521
خوب توی این سوال باید ببینیم قدرت بازی کدوم یکی بیشتره (فنوکسید یا اتوکسید)... فنوکسید به نظر میاد به خاطر رزونانس جفت الکترونای اکسیژن با حلقه بنزن پایدار میشه و قدرت بازی کمتری داره... و به خاطر همین قدرت هسته دوستیش به خاطر پروتنه نشدن کم نمیشه... و نگرانی ما به جا نیست! البته این فقط در حد یه نظره!
.............................................................................................................................
توی ماراتنها قرار بر اینه که سوالای مربوط به مباحث مرحله اول و دوم مطرح بشه...

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
معذرت می خوام!!! نمی دونستم که توی ماراتونا قراره فقط سواله مرحله 1 و2 بذاریم. شرمنده!

لایک ها
521
نه بابا! این حرفا چیه... واسه شیمی آلی پیشرفته هم میشه ماراتن گذاشت... این خیلی خوبه... فقط کافیه بخاهید! اصلا خودتون ایجادش کنید...

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
[center:708dab38f3]

سواله 9:
الف: در یه ترکیب آلی، گروه های استری،آمیدی،آمینی،اتری و الکلی وجود داره! این ترکیب حداقل چند اتم هیدروژن داره؟؟؟
ب: از هیدروژناسیون چه تعداد هیدروکربنه سیر نشده آلکنی، آلکان 2،3،4-تری متیل پنتان به دست می آد؟
[/center:708dab38f3]

لایک ها
521
الف) این سوال، سوال 75 کتاب فوق العاده ی مسائل برگزیده هستش که خیلی هم جنجال برانگیزه! (خودم اون موقعها خیلی سر و کله زدم سر این سوال!) خود کتاب جواب رو 6 زده که فکر میکنم منظورش یه ترکیبی مثل این زیریه باشه! ولی من حالتایی هم واسش کشیدم که کمتر از این هم در میاد! مثلا 4!
[center:f86b2a08df]
[/center:f86b2a08df]
ب) سه تا میشه! 4،3،2- تری متیل - 1- پنتن ... 4،3،2- تری متیل- 2-پنتن ... 2-(1-متیل-پروپیل)-3-متیل-1-بوتن (یا همون 2-ایزوپروپیل-3-متیل-1-بوتن)​
............................................................................................................................................................................................​
[center:f86b2a08df]
[/center:f86b2a08df]
سوال دهم:
CH4 چهار اتم هیدروژن یکسان دارد... وقتی یکی از آنها را با یک گروه متیل جایگزین میکنیم، اتان حاصل میشود که باز هم تمام هیدروژنهای آن هم ارز هستند...​
با استفاده از استقرای ریاضی (یا هرچیز دیگری که بلدید!) بسطی را بنویسید که نشان دهنده ی تعداد کربنهای آلکانهایی باشد که تمام هیدروژنهای آنها هم ارز است.​
توجه: باید دو تا بسط کلی بنویسید.

mersad.94

Active Member
لایک ها
55
خيلي سخته اين كه از مرحله 3 هم گذشت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
چه سواله بامزه ای! واقعا نمی دونم جوابش چی می شه... بچه ها جواب!!! منم برم فک کنم...

["quote="amir-tavakoli]الف) این سوال، سوال 75 کتاب فوق العاده ی مسائل برگزیده هستش که خیلی هم جنجال برانگیزه! (خودم اون موقعها خیلی سر و کله زدم سر این سوال!) خود کتاب جواب رو 6 زده که فکر میکنم منظورش یه ترکیبی مثل این زیریه باشه! ولی من حالتایی هم واسش کشیدم که کمتر از این هم در میاد! مثلا 4! [/quote]
می شه ساختار هایه با تعداده کم تر هم که در آوردید رو بکشید! آخه منم این سوالو تو مسائل برگزیده دیدم و هنوزم باهاش درگیرم!

لایک ها
521
mersadchem گفت
خيلي سخته اين كه از مرحله 3 هم گذشت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اینطوری علم پیشرفت نمیکنه!!! این سوال ، یک سوال ریاضی تو شیمیه... چیزی هم که باید از ریاضی توش به کار ببرید در حد دبیرستانه...
mehrafshan گفت
می شه ساختار هایه با تعداده کم تر هم که در آوردید رو بکشید! آخه منم این سوالو تو مسائل برگزیده دیدم و هنوزم باهاش درگیرم!
مثلا یه مدل تخیلیش(!) اینطوری میشه(باید به گروههای R دقت کرد... مثلا برای اترها R'----O----R گروههای R و 'R باید یا آلکیل (کربن Sp3) یا آریل (مثل فنیل) باشن...)
[center:b2f5165e57]
[/center:b2f5165e57]

لایک ها
14
جان؟ببخشید آقای توکلی من الان این سوالو دیدم هنوز تو شک هسم اصلا ایده ای ندارم که حتی از کجا شروع کنم اینو از کجا آوردین؟؟؟ ایول واقعا

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
جوابه سواله 10:
گام اول: خلوص نیت خودم رو اعلام می کنم و در همین نقطه اول می گم که به جوابم مطمئن نیستم و فقط جواب می دم که بحث و بررسی روی این سوال شروع شه، چون دارم از کنجکاوی می میرم!!!

گام دوم: بسم ا...!

گام سوم: می دونیم برای n=1 و n=2 حکمه مورده نظر بر قراره!!!

خوب!!! بعد از اتان، باید تمامه H های اتان با گروهه متیل جایگزین شه تا یه هیدروکربن با هیدروژنایه هم ارز به دست بیاد! وگرنه اون هیدروژنایه کربن های درجه 2 با هیدروژنایه کربن درجه یک فرق دارن!!!
بعد هم به همین ترتیب، دیگه بعد از اتان، باید همه یه هیدروژنا بشه متیل که همشون هم ارز باشن! خوب پس تعداد کربنایه هیدروکربنایه مورد نظر برابرند با : تعداد کربن های هیدروکربن با هیدروژن های هم ارزه قبلی، به علاوه یه تعداد هیدروژن های هیدروکربنه قبلی که باید بشن متیل!!! و می دونیم که تعداد هیدروژنایه هیدروکربن برابره با تعداد متیل اضافه شده به هیدروکربن قبلی ضرب در 3 (هر متیل، 3تا هیدروژن داره!!!)

خوب تعداد متیل های اضافه شده برابره با تعداد هیدروژنایه هیدروکربنه قبلیش که برابره با 2 *n به علاوه ی 2!!!

خوب حالا از این جا به بعدش رو هنوز به نتیجه ای نرسیدم و دارم فک می کنم ولی گفتم تا اینجاشو بگم که اگه دارم چرت می گم بهم بگید!!! اگر هم درسته که امیدوارم به بقیه کمک کنه که زودتر به جواب برسیم!!!

لایک ها
521
آفرین به این روحیه ی شما!
.................................................................................................................
لازم میدونم یه راهنمایی کوچولو کنم:
به طور کلی دو حالت وجود داره: یکی اینکه آلکان مورد نظر دارای صفحه تقارن باشه ... و یا اینکه دارای مرکز تقارن باشه
اولین آلکان با صفحه تقارن که تمام هیدروژناش هم ارز هستن اتانه... بعدش اینطوریه که به جای هر 6 تا هیدروژن اتان ، گروه متیل قرار بگیره و ...
اولین آلکان با مرکز تقارن که تمام هیدروژناش هم ارز هستن متانه... بعدش اینطوریه که به جای هر 4 تا هیدروژن متان، گروه متیل قرار بگیره و ...
حالا مطلوب ما چیه؟! اینه که یه بسط ارائه کنید که یه طرف تساوی پارامتری مثل n باشه که نماینده ی تعداد کربن باشه و طرف دیگه ی تساوی یه چیزی باشه که به n ربط داشته باشه و بتونیم با عدد گذاری توی این بسط، تعداد کربنهای آلکانهایی که تمام هیدروژناشون هم ارز هستش رو ردیف کنیم کنار هم...!

mehrafshan

Well-Known Member
لایک ها
568
خوب من فک کنم بسط کلی بعد از ساده کردن همون حرفایی که زدم می شه: 3*تعداد کربن هیدروکربنه قبلی +2!!!

من رایانم قاطی کرده و نمی تونم ریاضی هاشو بنویسم،شرمنده!!!

لایک ها
14
یافتم
با توجه به حرفایی که این جا زده شده مخصوصا استدلال های مهرافشان من یه رابطه برای اون آلکانایی که صفحه تقارن (و نه مرکز تقارن ) دارند یافتم سر زنگ ادبیات
توضیحش که چرا درسته (البته اگر باشه) یه ذره سخته اما اگه بخواین سعی خودمو می کنم اما رابطه هه کلا اینه:
(سه به توان n) منهای یک
(این نشون دهنده ی تعداد کربن های n امین آلکانه که صفحه تقارن داره)!!!

بالا