Homayoon

New Member
لایک ها
192
سلام
میشه توضیح بدین چرا فشار اسموتیک حاصل از یک مولکول گلوکز با یک گلیکوژن به یک اندازه هست؟
( از چند تا طلا ها هم پرسیدم ولی جواب قانع کننده ای نگرفتم )

Masoud-s

New Member
لایک ها
1,171
پاسخ : مقایسه فشار اسموتیک گلوکز با گلیکوژن

خب فشار اسمزي كوليگاتيكه ديگه ،گليكوژن كه تفكيك نميشه ١ مولكول گليكوژن با ١ مولكول گلوكز يا مثلا يك يون سديم چه فرقي داره؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

Homayoon

New Member
لایک ها
192

خب فشار اسمزي كوليگاتيكه ديگه ،گليكوژن كه تفكيك نميشه ١ مولكول گليكوژن با ١ مولكول گلوكز يا مثلا يك مولكول سديم چه فرقي داره؟
این رو که می دونم
سوالم اینه که چرا کولیگاتیوِ؟
صبر کن من یه سوال دیگه بپرسم تا منظورم رو از این سوال بفهمی !
: وقتی که یه طرف یه ظرف که وسطش یه غشا وجود داره که فقط به آب نفوذپذیره نمک می ریزیم چرا مولکول های آب از اون طرف دیگه میان به قسمتی که نمک در آب حل شده؟
راستی یون سدیم، نه مولکول

ali farshbaf

New Member
لایک ها
171

این رو که می دونم
: وقتی که یه طرف یه ظرف که وسطش یه غشا وجود داره که فقط به آب نفوذپذیره نمک می ریزیم چرا مولکول های آب از اون طرف دیگه میان به قسمتی که نمک در آب حل شده؟
مولکول های اب به هردو طرف حرکت می کنن اما چون غلظت اب در سمتی که نمک نیست بیشتره تعداد بیشتری وارد سمتی که نمک داره میشن.

Masoud-s

New Member
لایک ها
1,171

این رو که می دونم
خب اين كه بديهيه...طرفي كه نمك بيشتره غلظت اب كمتره و تعداد مولكول هايي كه در واحد زمان از اون طرف به طرف با غلظت اب بيشتر ميرن كمتره و حركت خالص به اون طرف ايجاد ميشه

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

جواب فرشبافو نديده بودما وقتي مينوشتم مگر نه تقليد كار نيستم:)

Homayoon

New Member
لایک ها
192

مولکول های اب به هردو طرف حرکت می کنن اما چون غلظت اب در سمتی که نمک نیست بیشتره تعداد بیشتری وارد سمتی که نمک داره میشن.
خب چرا این اتفاق میفته؟ چرا مولکول های آب بیشتر به اون سمت میرن؟ ( جواب این سوال رو خودم می دونم ولی می خوام خودت بگی تا منظورم از سوال اصلی رو بفهمی )

ali farshbaf

New Member
لایک ها
171

خب چرا این اتفاق میفته؟ چرا مولکول های آب بیشتر به اون سمت میرن؟ ( جواب این سوال رو خودم می دونم ولی می خوام خودت بگی تا منظورم از سوال اصلی رو بفهمی )
غلظت اب یه طرف فزضا 10 مولاره و طرف دیگه 8 مولار,خب این یعنی تعداد مولکول هایی که به طرف مقابل میرن بیشتره ,مثل انتشار,تابع غلظته.

Homayoon

New Member
لایک ها
192

صبر کنین یه جور دیگه بگم :
قبول دارین وقتی یه گلیکوژن تو ظرف هست انتروپی محیط رو بیشتر کاهش میده نسبت به وقتی که یه گلوکز هست؟

غلظت اب یه طرف فزضا 10 مولاره و طرف دیگه 8 مولار,خب این یعنی تعداد مولکول هایی که به طرف مقابل میرن بیشتره ,مثل انتشار,تابع غلظته.
منظورم با توجه به قوانین ترمودینامیکی هست

ali farshbaf

New Member
لایک ها
171

صبر کنین یه جور دیگه بگم :
قبول دارین وقتی یه گلیکوژن تو ظرف هست انتروپی محیط رو بیشتر کاهش میده نسبت به وقتی که یه گلوکز هست؟

منظورم با توجه به قوانین ترمودینامیکی هست
اگه یک مول از هرکدوم باشه فکر کنم نه.

Homayoon

New Member
لایک ها
192

ببین وقتی که یه مولکول گلوکز تو یه ظرف هست باعث میشه که مثلن n تا مولکول آب اطرافش تحرک کمتری داشته باشن
تا این جا قبول؟

ali farshbaf

New Member
لایک ها
171

ببین وقتی که یه مولکول گلوکز تو یه ظرف هست باعث میشه که مثلن n تا مولکول آب اطرافش تحرک کمتری داشته باشن
تا این جا قبول؟
قبول........

Homayoon

New Member
لایک ها
192

خب پس وقتی که یه گلیکوژن تو ظرف باشه m تا مولکول آب تحرک کمتری خواهند داشت و بدیهی هست که m خیلی بزرگ تر از n هست
قبول؟

ali farshbaf

New Member
لایک ها
171

اره درسته اشتباه کردم,خب؟

Homayoon

New Member
لایک ها
192

اره درسته اشتباه کردم,خب؟
خب پس یه گلیگوژن انتروپی رو بیشتر از یه گلوکز کاهش میده
پس اگه این جور باشه اختلاف انتروپی دو طرف ظرف در حالتی که گلیکوژن داشته باشیم بیشتره
در نتیجه مولکول های آب بیشتری باید به طرف قسمتی بِرَن که گلیکوژن داره ( درمقایسه با گلوکز ) تا اون کاهش انتروپی رو جبران کنن

ali farshbaf

New Member
لایک ها
171

خب پس یه گلیگوژن انتروپی رو بیشتر از یه گلوکز کاهش میده
پس اگه این جور باشه اختلاف انتروپی دو طرف ظرف در حالتی که گلیکوژن داشته باشیم بیشتره
در نتیجه مولکول های آب بیشتری باید به طرف قسمتی بِرَن که گلیکوژن داره ( درمقایسه با گلوکز ) تا اون کاهش انتروپی رو جبران کنن
خب اینکه درسته و منطقش محکمه اما بی نظرم کمی ساده انگارانست و عوامل دیگه ای هم باید دخیل باشن,مثلا جزء انتالپیک رو ربط ندادیم,باید کمی فکر کنم.

Homayoon

New Member
لایک ها
192

خب اینکه درسته و منطقش محکمه اما بی نظرم کمی ساده انگارانست و عوامل دیگه ای هم باید دخیل باشن,مثلا جزء انتالپیک رو ربط ندادیم,باید کمی فکر کنم.
Ok

الان دوسالِ که سر اين قضيه مشکل دارم و هيچ کس هم تا حالا جواب قانع کننده اي بهم نداده ...

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

جناب فرشباف درست می فرمایند ..... باید انتالپی را هم در نظر گرفت ..... در سمتی که گلوکز بیش تره اب به ان سمت می روند که گلوکز بیش تره تا پیوند های جدید بیش تری تشکیل شود و انتالپی در نتیجه منفی و یک عامل مساعد برای رفتن اب به سمتی است که گلوکز بیش تره .....

Homayoon

New Member
لایک ها
192

جناب فرشباف درست می فرمایند ..... باید انتالپی را هم در نظر گرفت ..... در سمتی که گلوکز بیش تره اب به ان سمت می روند که گلوکز بیش تره تا پیوند های جدید بیش تری تشکیل شود و انتالپی در نتیجه منفی و یک عامل مساعد برای رفتن اب به سمتی است که گلوکز بیش تره .....
خب مگه وقتی که گلیکوژن هست پیوند های بیشتر تشکیل و در نتیجه انرژی بیشتری آزاد نمیشه؟

Ardavan

Well-Known Member
لایک ها
428

خب مگه وقتی که گلیکوژن هست پیوند های بیشتر تشکیل و در نتیجه انرژی بیشتری آزاد نمیشه؟
نه .... نسبت به واحد حجمی که یک مولکول گلوکز و یک مولکول گلیکوژن اشغال می کنند اگر در نظر بگیری برای گلوکز پیوندهای بیش تری تشکیل می شه!

Homayoon

New Member
لایک ها
192

نه .... نسبت به واحد حجمی که یک مولکول گلوکز و یک مولکول گلیکوژن اشغال می کنند اگر در نظر بگیری برای گلوکز پیوندهای بیش تری تشکیل می شه!
ما اینجا که کاری به واحد حجم نداریم که!
کل ظرف مد نظرمونه

بالا