rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
majidgoodarzi گفت
rezashiri گفت
خودمم نمی دونم چطوری تشابه زدم؟!؟!

ولی از یه راه دیگه رفتم به نظرم سوال غلطه؟!؟

--------------------------------------------------------------
[center:d712b09d0f]سوال5)
راه حل:با توجه به شکل:
[/center:d712b09d0f]

آخرش رو اگه به جای M1 ؛ زاویه 45 بذاریم بعدش A1 میشه 105 ولی تساوی درست نیست؟!؟!

[center:d712b09d0f]لطفا بگید کجاش اشتباهه؟!؟[/center:d712b09d0f]
BC^2=2AC^2 ...تشابه AMC و BAC ...و حل شد...
اما شما اشتباهتون رو با مقایسه با حل من میتونید بفهمید.
حل شما رو فهمیدم ولی اشکال خودمو نفهمیدم می شه بگید!؟

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
[center:e95a517b26]سوال6)[/center:e95a517b26]
در متوازی الاضلاع ABCD زاویه A حاده وضلع BC دو برابر ضلع AB است . ارتفاع CE رابر AB فرود آورده نقاط E,C را به نقطه M (وسط AD)

وصل می کنیم. ثابت کنید:

الف)ME=BM

ب)

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
چرا کسی سوال 6 رو حل نمی کنه؟!؟

قسمت (الف) رو خودم حل کردم ولی (ب) رو نتونستم.

majidgoodarzi

New Member
لایک ها
1
اگه الف رو حل کردی (ب) بدیهی...فقط زاویه ها رو تو مثلث متساوی ساقین بنویس و ...

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325

Astronomer1

New Member
لایک ها
8
پای ارتفاع M بر EC رو H بگذارید آنگاه طبق الف،

AEM=EMH=HEC=MCD because AE||MH||CD, EM ,MC مورب اند پس کافی است ثابت کنیم CMD=MCD که با توجه به آنکه گفته M وسط BC و BC=2AB=2CD بدیهیه....!!!

سوال 5 رو انتظار داشتم با سواد زاویه و توازی و تساوی مثلث حل کنین قانون سینوس ها رو می ذاشتین وقت دایره بازار و اصولی ترش تو جایی مثل روابط طولی و روابط درون مثلث و اینا وارد کارتون می کردین. با این حال همون طور که گفتم راه اصلیشون مثلثاته.
سعی کرده ام سوالی گفته بشه که شکل رو بهش منطق اضافه کنین و تجربه ی این جور سوال حل کردن رو پیدا کنین اگر چه ممکن است زود باشد اما مبحثی است که به عنوان تجربه می دانند و از همین مسایل ساده دستتون میاد.پس از جهتی بی جا هم نیست چون قابل توجه است که از اطلاعات درسی پیروی نمی کندو گاهی به صورت الهام فقط انتزاعی یارو درک می کنه که چیجوری این به ذهنش رسیده و یا اصلا داره چیکار می کنه. حرف هایی رو که می زنم اصلا احساس نمی کنم که ملموس می گم یا خیر اما ایجاد تفکر در مسایل رو می خواهم دو چیز بشمرم: 1.منطق 2.شهود! بهش وحی و الهام و چیز های دیگه هم می گن! اما رایجش همون شهوده! یعنی این حسی که حالا بذار این خط رو بکشم ببینیم حالا بعدش چی می شه و از این حرف هاست.ایجاد خط اضافه به شکل وترکیب شکلها و جا بجایی در صفحه مثلا از جمله چیز ها ییند که دارم در موردشان حرف می زنم.این شهود تا قرن ها هندسه دانان رو قدرتی داده بود به قول یکی از بچه ها خِدا شدن!!! اما بعد دوباره متوجه شدن قدر ترند اگر منطق رو پر رنگ تر بکنند. اما باز میگویم که خدا می داند که این آلت ریاضی با چه قدرتی بعضی سوالات رو به معنای واقعی کلمه خرد می کنه. نمونه اش سوال 2 و کلا سوال جهانی رو له و لورده دیدم میکنه. بیش تر از اینم نمی گم(خسته شدم
). وِ لِلِش!

یه مثال بارزش هم سوال 5 بود که یادمه یه همچین چیزی بود که منطقی قدرتنمدی پشت کارایی که با شکلم می کردم نبود اما بدون مثلثات و کاملا با استفاده از آرزو کردن و ساختن شکل های مطلوب ترم پیش تر اینو حل کردم. یه سوال ساده تر:

[center:272dec7604][HIGHLIGHT=#ffffff]سوال 7[/HIGHLIGHT][/center:272dec7604]

مثلث ABC متساوی الساقین با زاویه ی راس 100 مفروض است. نیمساز B ضلع مقابل را در D می برد. بثابتید که AD+BD=BC.

P.S.:ببخشید اگه گنگ
حرف زدم یه نموره زیاد خستم
!!!!!!!یعنی خودمم نمی فهمم حرفامو
. به خاطر همین عذر خواهی کردم.
P.P.S.:اما برای کسی که دنبال جواب
سوالش میگردد کافی است.

Olympiad

New Member
لایک ها
134
Astronomer1 گفت
پای ارتفاع M بر EC رو H بگذارید آنگاه طبق الف،

AEM=EMH=HEC=MCD because AE||MH||CD, EM ,MC مورب اند پس کافی است ثابت کنیم CMD=MCD که با توجه به آنکه گفته M وسط BC و BC=2AB=2CD بدیهیه....!!!

سوال 5 رو انتظار داشتم با سواد زاویه و توازی و تساوی مثلث حل کنین قانون سینوس ها رو می ذاشتین وقت دایره بازار و اصولی ترش تو جایی مثل روابط طولی و روابط درون مثلث و اینا وارد کارتون می کردین. با این حال همون طور که گفتم راه اصلیشون مثلثاته.
سعی کرده ام سوالی گفته بشه که شکل رو بهش منطق اضافه کنین و تجربه ی این جور سوال حل کردن رو پیدا کنین اگر چه ممکن است زود باشد اما مبحثی است که به عنوان تجربه می دانند و از همین مسایل ساده دستتون میاد.پس از جهتی بی جا هم نیست چون قابل توجه است که از اطلاعات درسی پیروی نمی کندو گاهی به صورت الهام فقط انتزاعی یارو درک می کنه که چیجوری این به ذهنش رسیده و یا اصلا داره چیکار می کنه. حرف هایی رو که می زنم اصلا احساس نمی کنم که ملموس می گم یا خیر اما ایجاد تفکر در مسایل رو می خواهم دو چیز بشمرم: 1.منطق 2.شهود! بهش وحی و الهام و چیز های دیگه هم می گن! اما رایجش همون شهوده! یعنی این حسی که حالا بذار این خط رو بکشم ببینیم حالا بعدش چی می شه و از این حرف هاست.ایجاد خط اضافه به شکل وترکیب شکلها و جا بجایی در صفحه مثلا از جمله چیز ها ییند که دارم در موردشان حرف می زنم.این شهود تا قرن ها هندسه دانان رو قدرتی داده بود به قول یکی از بچه ها خِدا شدن!!! اما بعد دوباره متوجه شدن قدر ترند اگر منطق رو پر رنگ تر بکنند. اما باز میگویم که خدا می داند که این آلت ریاضی با چه قدرتی بعضی سوالات رو به معنای واقعی کلمه خرد می کنه. نمونه اش سوال 2 و کلا سوال جهانی رو له و لورده دیدم میکنه. بیش تر از اینم نمی گم(خسته شدم
). وِ لِلِش!

یه مثال بارزش هم سوال 5 بود که یادمه یه همچین چیزی بود که منطقی قدرتنمدی پشت کارایی که با شکلم می کردم نبود اما بدون مثلثات و کاملا با استفاده از آرزو کردن و ساختن شکل های مطلوب ترم پیش تر اینو حل کردم. یه سوال ساده تر:

[center:ece83579cf][HIGHLIGHT=#ffffff]سوال 7[/HIGHLIGHT][/center:ece83579cf]

مثلث ABC متساوی الساقین با زاویه ی راس 100 مفروض است. نیمساز B ضلع مقابل را در D می برد. بثابتید که AD+BD=BC.

P.S.:ببخشید اگه گنگ
حرف زدم یه نموره زیاد خستم
!!!!!!!یعنی خودمم نمی فهمم حرفامو
. به خاطر همین عذر خواهی کردم.
P.P.S.:اما برای کسی که دنبال جواب
سوالش میگردد کافی است.
من خيلي از صحبتاي شما خوشم مياد ... اگه ميشد 200 بار ازتون تشكر مي كردم ..... به نظر شما استدلال براي اضافه كردن خطوط و كارهاي اضافي و خلاقانه در همه ي مساله ها جواب ميده؟؟؟

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
جواب سوال7
در مثلث ABC,از BCبه اندازه ی BD جدا می کنیم تا نقطه یK پدید آید,سپس با استفاده از زوایا متوجه می شویم کهDK=KC حال کافی است ثابت کنیم که AD=DKاست تا سوال ما حل شود! این حکم در واقع این را بیان می کند که ثابت کنیم مثلثAKD متساوی الساقین است.حال برای حل سوال داریم:
زاویه DKC=100(طبق زاویه بازی ها)و همین طور طبق فرض سوال زاویه A=100است,بنابراین چهارضلعیADKBمحاطی است پس با وصل کردنAبهK داریم:
زاویهDAK=DBK=20و زاویهDKA=DBA=20 پس می توان نتیجه گرفت که مثلثAKD متساوی الساقین است که انگاه سوال حل است!

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
fereidoon گفت
جواب سوال7
در مثلث ABC,از BCبه اندازه ی BD جدا می کنیم تا نقطه یK پدید آید,سپس با استفاده از زوایا متوجه می شویم کهDK=KC حال کافی است ثابت کنیم که AD=DKاست تا سوال ما حل شود! این حکم در واقع این را بیان می کند که ثابت کنیم مثلثAKD متساوی الساقین است.حال برای حل سوال داریم:
زاویه DKC=100(طبق زاویه بازی ها)و همین طور طبق فرض سوال زاویه A=100است,بنابراین چهارضلعیADKBمحاطی است پس با وصل کردنAبهK داریم:
زاویهDAK=DBK=20و زاویهDKA=DBA=20 پس می توان نتیجه گرفت که مثلثAKD متساوی الساقین است که انگاه سوال حل است!
میشه بگی چجوری نتیجه گرفتی DK=KC

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
ببین,BDK که ما ان را متساوی الساقین رسم کردیم,دارای زاویه راس20 درجه است,پس زوایای ساق آن 80درجه می شود.سپس در مثلثABD زاویهADB برابر 60 درجه می شود(چون دارای دو زاویه100و20 است) حال با داشتن این دو زاویه زاویهKDC برابر 40 درجه می شود وچون زاویهACB نیز 40است,بنابراین مثلثDKC متساوی الساقین است.

Olympiad

New Member
لایک ها
134
نظرتون چيه شروع كنيم مباحث جديد رو ... چون با زاويه هيچ مساله اي رو نميشه حل كرد (همونطور كه ميدونيد مساله ي قبل هم از محاطي بودن حل شد.........)

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
اصلا بهتره مبحثی کار نکنیم !؟؟!(چون نمی شه سوال المپیادی گیر آورد که برای مبحثی خاص باشه)

Olympiad

New Member
لایک ها
134
به
IsaacNewton : من تكذيب مب كنم ...... اون ويرايشي هم كه شده ربطي به غلط املايي نداره

IsaacNewton

New Member
لایک ها
17
[center:3960e63206]سوال 8[/center:3960e63206]
فرض کنید D و E و F پای ارتفاع های نظیر راسهای A و B و C از مثلث حاده ی ABC باشند. امتداد BC ، EF را در P و خط گذرا از D موازی AC , EF و AB را در Q و R قطع میکند.
ثابت کنید دایره ی محیطی مثلث PQR از وسط BC میگذرد .

بالا