fereidoon

Active Member
لایک ها
132
این تاپیک داره از اسون میره به سخت و لطفا هنوز از این سوالات نذارید .

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
fereidoon گفت
این تاپیک داره از اسون میره به سخت و لطفا هنوز از این سوالات نذارید .
منم موافقم لطفا سوالات مقدماتی بگذارید.

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
[center:39c057cac4]سوال9)
[/center:39c057cac4]
در مثلث قائم الزاویه ABC که A=90 ارتفاع AH را رسم می کنیم و نقطه H را به نقاط E,F وسط اضلاع AB,AC وصل می کنیم.ثابت کنید

زاویه EHF قائمه است.

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
خیلی بدیهی است!

میدانیم که مثلث AHCوAHB
قائم الزاویه
اند پسHEوHFهردو میانه های واردبر وتر این دو مثلث
قائم الزاویه هستند,سپس کنجکاو می شویم که از میانخط استفاده کنیم,بااستفاده از این میانه ها و میانخط واستفاده از زوایا سوال را حل میکنیم:
زاویهFHC=EFH وFCH=AFEو(طبق میانه وارد بر وتر)زاویهFHC=FCH پس نتیجه انکه زاویهAFE=EFH.سپسبه طور مشابه زاویهAEF=FEH.که بعد از این دو نتیجه سوال حل است!​

IsaacNewton

New Member
لایک ها
17
[center:9bdc32b4ba]سوال 10[/center:9bdc32b4ba]
زاویه ی x را بیابید.

درشکل بالا de را طوری رسم کردیم که نیمساز زاویه ی d باشد و در e با امتداد خط cb طلاقی داشته باشد. از a به e وصل میکنیم.
زاویه س adc هم 90 درجه است.
زاویه ی x رابدست آورید.

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
برای اینکه تاپیک پا برجا بمونه من یک سوال اسون می نویسم(ولی جالبه بدونید که سوال جهانی بوده!!)
مثلث متساوی الساقینABC مفروض است,از دو ساق ان دو عمود رسم می کنیم تا هم دیگر را درPقطع کنند,سپس بر روی BC(قاعده مثلث)از نقطه ی دلخواهQ خطی طوری می گذرانیم که PQ براین خط عمود شود.اگر این خط دو ساق این مثلث را در XوYقطع کند(چه خود اضلاع و چه امتداد انها) ثابت کنید QX=QY

Astronomer1

New Member
لایک ها
8

اوه سلام برا بچ

فکر کنم سوال 10 رو کسی جواب نداده! هه هه، همتون گول خوردید
. نیوتن یه فرضو یادش رفت. لا اقل می دانم سوال اصلی منبع ایشون اینو داشت که باید زاویه ی ADC قائم باشد.تو شکلش هم ببینید متوجه می شوید اول قائمه کشیده بودتش اما یادش رفته که اینو ذکر کنه. یه بار دیگه تلاش کنید.

ببینید اون سوالاتی با چهارضلعی محاطی حل شده راه حل زاویه ای هم داشته. ماهه زاویه استا! هرچند شاید راه حل های محاطی اش دم دست تر بوده...

یکی به من بگه کی می ریم سراغ همنهشتی مثلث؟

سوالایی که میذارید رو هوشمندانه انتخاب کنید که هم به معنای واقعی از نسبت آسون به سخت باشند و هم تنها نیازش به آن مباحثی باشد که در ماه های قبلش مطرح شده بود. سوالای دیگه بدیهی ندید. افت داره! بعد هم از حل کردن آن ها تجربه ای عایدتان نمی شود. سوال به نظر من کم مطرح می شه. لطفا سوالا رو همین جوری نذارید. بگذارید مسایلی مفید تر بیشتر حل شوند و هم خودتان مساله ی بیشتر توی اون مدت حل کرده باشید.به نظرم سوالای مفید و خوب تر زاویه کم دیده شدند در این ماه. ایشالا در ماه بعد جبران شود. پس از مسایل پوچ هم زیاد استفاده نکنید. خواهشا سوالایی رو مطرح کنید که کمتر دیده شده باشند. مسایلی که تکراری اند رو همه تو کتاباشون دارن یا راحت تر پخش شده تو جامعه ی ریاضی. لذا از این جهت مسایل را سعی کنید هدفمند تر بذارید.

ببخشید که در بالا یه خورده زیادی امر و نهی کردم!

یه چیز دیگه به نظرم می رسد که تاپیک های هر ماه از نظر آموزش هندسه اصولی نیستند لطفا تجدید نظر شوند.

بازم عذر می خوام

خب دیگه فعلا،

یاحق

mrbayat

New Member
لایک ها
76
fereidoon گفت
برای اینکه تاپیک پا برجا بمونه من یک سوال اسون می نویسم(ولی جالبه بدونید که سوال جهانی بوده!!)
مثلث متساوی الساقینABC مفروض است,از دو ساق ان دو عمود رسم می کنیم تا هم دیگر را درPقطع کنند,سپس بر روی BC(قاعده مثلث)از نقطه ی دلخواهQ خطی طوری می گذرانیم که PQ براین خط عمود شود.اگر این خط دو ساق این مثلث را در XوYقطع کند(چه خود اضلاع و چه امتداد انها) ثابت کنید QX=QY
من سوالای جهانی سالای پیش رو گشتم ولی همچین سوالی رو پیدا نکردم . تنها سوالی که احتمالا منظور شما هم همون بوده با این سوالی که شما گذاشتی فرق داشت.(این سوال سوال 2 سال 1994 بوده)
فرقش این که p روی ارتفاع راس A به ضلع BC انتخاب میشه به طوری که PB بر AB عمود باشه.
که این سوال هم راحت با چهار ضلعی محاطی حل میشه

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
البته حق با astronomer1است,چرا که راه حل زاویه ان این گونه است:از Dبه اندازه ADامتداد می دهیم تا نقطه Fبوجود اید سپس کافی است ثابت کنیدBF=BC

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
mrbayat گفت
fereidoon گفت
من سوالای جهانی سالای پیش رو گشتم ولی همچین سوالی رو پیدا نکردم . تنها سوالی که احتمالا منظور شما هم همون بوده با این سوالی که شما گذاشتی فرق داشت.(این سوال سوال 2 سال 1994 بوده)
فرقش این که p روی ارتفاع راس A به ضلع BC انتخاب میشه به طوری که PB بر AB عمود باشه.
که این سوال هم راحت با چهار ضلعی محاطی حل میشه
راستش اینو معلممون گفت جهانی بوده
(البته گفت اصل سوال دو شرطی بوده)

mrbayat

New Member
لایک ها
76
IsaacNewton گفت
کسی نمیخواد سوال 10 رو حل کنه؟
من خودمم اونو بلد نیستم. یکی حل کنه دیگه.
زاویه X دقیقا کدومه ؟ آخه دو تا X تو شکل گذاشتی ؟ منظورت اینه که این دو تا زاویه x با هم برابرند؟ اون چند تا زاویه ای هم که مشخص کردی با هم برابرند؟
یه توضیحی بده

Astronomer1

New Member
لایک ها
8
lمن می خوام حلشو بنویسم اما می ترسم برا کسایی که روش به اندازه ی کافی فکر نکرده اند سوال بسوزه!!!!
خود آقای وکیلی هم سر این سوال 8 ساعت فکر کرده بود و بعد حل کرد و فهمید چه راه حل تابلویی داره. بعد این سوالو واسه دانش آموزا عادت داشته مطرح کنه که آخرش بگه برا حل سوالی باید آدم وقت بذاره و به سرعت نا امید نشه. یه چیزی هم عوض شده ها ADC نود درجه است. ملت دوباره از اول فکر کنید!!!!

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
منم حلش کردم!!!!!!!!!!(ولی به دلیل نسوختن سوال تنها یک راهنمایی می کنم)
ولی اصلا سوال سختی نیست
از محاطی بودن ADCE استفاده لازم را ببرید.

mrbayat

New Member
لایک ها
76
[center:818b1c7f8f]سوال 12
یه سوال آسون:
در پنج ضلعی ABCDE داریم : ADB=AEC , ADE=ABC
ثابت کنید: BAC=DAE
[/center:818b1c7f8f]​

mrbayat

New Member
لایک ها
76
IsaacNewton گفت
هنوز دو تا سوال حل نشده هستش برای چی سوال مینویسید؟
سوال 11 رو که نوشتم که یه اشکالی تو صورت سوال هست و خودم درستش رو گفتم حالا اگه می خواهید جوابشو بذارم
سوال 10 رو هم که دو سه نفر گفتن حل کردن
منم گفتم حالا که وضعیت سوالا این جوریه سوال جدید مطرح کنم

Astronomer1

New Member
لایک ها
8
3 روز به نظرم از اصلاح سوال می گذره. می خوام دیگه این موقع ها جوابشو بدم. زود تر حلش کنید... حتما راه حلی که تو شکل هستش رو نمی خواد برین. راه حل ها و مسیر های فکری متفاوتی هم وجود دارند. حالا موقعی که حوصله کنم اثباتم رو بنویسم متوجه می شود....

IsaacNewton

New Member
لایک ها
17
سوال 10 رو میگید آقای
؟ اسمشو نگو.

اون که حل شد. کاری داره. همه اونو حل کردن. اگه حال دارید جوابشو بنویسید اگه نه خودم مینویسم.

بالا