mehran88

New Member
لایک ها
1,232
پاسخ : یه سوال از احتمال

بین درست میگی که یه اتفاق ممکنه به طور کلی رخ بده ولی یه جا احتمال رخ دادن ان صفر باشه این رو میدونم ولی من میگم اگه قرار باشه یه اتفاق که در

واقیت میتونه رخ بده به شرطی میتونه رخ نده که شرایط خاصی و دلیل مشخصی وجود داشته باشه شمادر صورت سوال به طور کلی مقدار یه احتمال رو خواستید

که شرایط خاصی هم برای انجام ان اتفاق ذکر نکردید پس طبق گفته ی شما این احتمال(احتمال انتخاب یه عدد اول از میان اعداد طبیعی) در هر شرایطی صفر

است چون شما این احتمال صفر رو به طور کلی و در هر شرایطی به دست اوردید نه برای یه حالت خاص

اگه به این سوال بتونید جواب بدید و وجه تشابه ش رو با مسئله خودمون پیدا کنید مشکلتون جله.

در یه آرمایشی چقدر احتمال داره که مرکز یک دایره به شعاع مثلا 5 متر رو انتخاب کنیم؟

جواب میشه یک میلیونیم؟ یک میلیاردیم؟ ..... یا خود خود خود صفر؟؟؟

goodarz

Well-Known Member
لایک ها
1,120

بین درست میگی که یه اتفاق ممکنه به طور کلی رخ بده ولی یه جا احتمال رخ دادن ان صفر باشه این رو میدونم ولی من میگم اگه قرار باشه یه اتفاق که در

واقیت میتونه رخ بده به شرطی میتونه رخ نده که شرایط خاصی و دلیل مشخصی وجود داشته باشه شمادر صورت سوال به طور کلی مقدار یه احتمال رو خواستید

که شرایط خاصی هم برای انجام ان اتفاق ذکر نکردید پس طبق گفته ی شما این احتمال(احتمال انتخاب یه عدد اول از میان اعداد طبیعی) در هر شرایطی صفر

است چون شما این احتمال صفر رو به طور کلی و در هر شرایطی به دست اوردید نه برای یه حالت خاص
من تقریبا هیچی از حرفاتون نفهمیدم :4: حالت خاص کدومه؟ شما تا حالا با احتمال نامتناهی کار کردین؟

همون طوری که آقا مهران گفتن, توی مثال ایشون, درسته که ممکنه که ما بتونیم مرکز دایره رو انتخاب کنیم (که دور از ذهن هم نیست), ولی احتمال انتخابش صفره. چرا؟ تعریف احتمال چیه؟ تعداد حالات مطلوب تقسیم بر کل حالات. اگه اینجا احتمال ما
باشه, چون مرکز دایره یه نقطس, پس در کل دایره ما از
تا نقطه تشکیل شده. به نظرتون قابل قبوله؟ نیست, پس احتمال انتخاب مرکز دایره صفره.

توی سوال اصلی هم, درسته که ممکنه ما بتونیم از بین اعداد طبیعی یه عدد اول رو انتخاب کنیم, ولی مثل مثال بالا, چون چگالی اعداد اول روی اعداد طبیعی صفره (همون طور که میشه جواب مثال بالا رو تشبیه کرد به این که چگالی یه نقطه روی یه ناحیه مسطح صفره) , احتمال این هم که ما بتونیم یه عدد اول رو انتخاب بکنیم صفره.

yasapoor

New Member
لایک ها
1

من تقریبا هیچی از حرفاتون نفهمیدم :4: حالت خاص کدومه؟ شما تا حالا با احتمال نامتناهی کار کردین؟

همون طوری که آقا مهران گفتن, توی مثال ایشون, درسته که ممکنه که ما بتونیم مرکز دایره رو انتخاب کنیم (که دور از ذهن هم نیست), ولی احتمال انتخابش صفره. چرا؟ تعریف احتمال چیه؟ تعداد حالات مطلوب تقسیم بر کل حالات. اگه اینجا احتمال ما
باشه, چون مرکز دایره یه نقطس, پس در کل دایره ما از
تا نقطه تشکیل شده. به نظرتون قابل قبوله؟ نیست, پس احتمال انتخاب مرکز دایره صفره.

توی سوال اصلی هم, درسته که ممکنه ما بتونیم از بین اعداد طبیعی یه عدد اول رو انتخاب کنیم, ولی مثل مثال بالا, چون چگالی اعداد اول روی اعداد طبیعی صفره (همون طور که میشه جواب مثال بالا رو تشبیه کرد به این که چگالی یه نقطه روی یه ناحیه مسطح صفره) , احتمال این هم که ما بتونیم یه عدد اول رو انتخاب بکنیم صفره.

دوستان گرامی کاملا جا افتاد!!مرسی.

مثال مرکز دایره رو قبول میکنم و حق کاملا با شماست با اینکه میدوم حرفاتون کاملا درسته و منطقیه ولی یه سوال ؟؟؟
در مثال مرکز دایره دلیل احتمال صفر بودن این است که یک نقطه از بیشمار نقطه ی دیگر تشکیل شده است اما برام جالبه بدونم برای انتخاب عدد اول از میان اعداد طبیعی چه استدلالی در قانون ریاضات وجود داره

بازم میگم که جوابتون رو کاملا پذیرفتم من اصلا احتمال نامتناهی نخوندم!!! فقط این سوال برام جالب بود

آخرین ویرایش توسط مدیر

goodarz

Well-Known Member
لایک ها
1,120

اول یه نیگاهی به اینجا بندازید: Prime number theorem - Wikipedia, the free encyclopedia

طبق قضیه اعداد اول (که تو لینک بالا معرفی شده) تعداد اعداد اول بین اعداد
تقریبا
هست.یعنی احتمال اینکه ما یه عدد از بین اعداد
رو انتخاب کنیم و اول باشه
هست. واضحه که هرچی
بزرگتر باشه, این احتمال کمتره, پس وقتی
رو به سمت بینهایت میل بدیم, این احتمال از هر عدد مثبتی کمتره, پس خود صفره!

yasapoor

New Member
لایک ها
1

اول یه نیگاهی به اینجا بندازید: Prime number theorem - Wikipedia, the free encyclopedia طبق قضیه اعداد اول (که تو لینک بالا معرفی شده) تعداد اعداد اول بین اعداد
تقریبا
هست.یعنی احتمال اینکه ما یه عدد از بین اعداد
رو انتخاب کنیم و اول باشه
هست. واضحه که هرچی
بزرگتر باشه, این احتمال کمتره, پس وقتی
رو به سمت بینهایت میل بدیم, این احتمال از هر عدد مثبتی کمتره, پس خود صفره![/QUOTE ممنون از پاسخ شما

بالا