Kavoshgar

New Member
لایک ها
479
چگونه میتوان
را روی محور اعداد حقیقی نشان داد ؟ فرجه ی 4 دو را چی ؟ و .... .

nioton

New Member
لایک ها
22
پاسخ : ریشه سوم دو

چگونه میتوان
ریشه سوم رو نمیدونم ولی ریشه چهارم،یه مثلث قائم الزاویه به وتر 4رادیکال2 بکش،چون b2=4ac پس ارتفاع وارد بر وتر میشه ریشه چهارم 2!

POURIYA- F

New Member
لایک ها
53

تمام اعداد رادیکالی با فرجه ی زوج رو میشه با چند بار استفاده از واسطه هندسی نشان داد ولی با فرجه ی فرد رو نمیدونم!:224:

POURIYA- F

New Member
لایک ها
53

خوب نميشه ريشه سوم٢رونوشت ريشه ششم٤؟
پیشنهاد خوبی بود.
پس در مواقعی که فرجه فرده فرجه رو به زوج تبدیل میکنیم و از همون واسطه ی هندسی استفاده میکنیم!!

حالا میشه رو
هم فکر کرد (با فرجه ی گنگ) . البته نمیدونم همچین اعدادی وجود دارن یا اینا رو چی تعریف می کنن ولی ارزش فکر کردنو داره!

Kavoshgar

New Member
لایک ها
479

راه من اینه :
برای نشان دادن ریشه ی سوم دو روی محور ابتدا تابع y=x^3رارسم کنیدسپس ازمقدارy=2استفاده کنیدواز آن نقطه بر محور xهاعمود کنید
درسته ؟

Shallaj

New Member
لایک ها
26

خوب اگه بتونيم ريشه دوم٢به توان راديكال ٢رونشون بديم حله ديگه، نميدونم ميتونيم يانه؟

math

New Member
لایک ها
1,096

ریشه دوم دو به توان دو یک عدد حقیقی است پس حتما میشه نشون داد :3:

Shallaj

New Member
لایک ها
26

فك كنيم اگه پيدانشد من ميپرسم، فعلاتوفازفيزيكم!

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

راه من اینه :
برای نشان دادن ریشه ی سوم دو روی محور ابتدا تابع y=x^3رارسم کنیدسپس ازمقدارy=2استفاده کنیدواز آن نقطه بر محور xهاعمود کنید
درسته ؟
نه.یه مشکلی هست.ما نمی دونیم به ازای چه ایکسی مقدار تابع 2 شده.مشکل اصلی ما هم همینه.روش های تخمینی خوبی برای حل معادلات f(x)=0 وجود دارن که بهترین اونها در حد نه زیاد پیشرفته بسط تیلور و تکرار نیوتونه.

این هم یه مقاله فوق العاده خوب.پارسال کار و زندگیم شده بود رفتن دنبال انواع و اقسام این روش ها.الان از هر کدومشون یه چیزایی بلدم.یادگرفتن اینها برای سال اول و دومیا مستحبه.اما سال سومیا مخصوصا المپیادفیزیکیا و نجومیا باید حتما بلد باشن.تقریبا همه شون رو تا ترم 3 دانشگاه یادمیگیریم.زیاد هم سخت نیستند.فقط باید به مفاهیم تابع و مشتق مسلط باشید.

لایک ها
183

کی گفته هر زوجی را میشه؟؟ نه مثلا ریشه سوم را نمیشه، ریشه ششم را هم نمیشه. درواقع تمام ریشه هایی به شکل دو به توان n ام را فقط میشه نمایش داد. یعنی ریشه دوم، چهارم، هشتم، شانزدهم و غیره. به غیر از اینها چیز دیگری را نمیشه. اثباتش هم با میدانها است.

Shallaj

New Member
لایک ها
26

داره پيچيده ميشه، من اينوميپرسم ميگم

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

نوشته اصلی توسط IMO_IMC

راه من اینه :
درسته ؟

نه.یه مشکلی هست.ما نمی دونیم به ازای چه ایکسی مقدار تابع 2 شده.مشکل اصلی ما هم همینه.روش های تخمینی خوبی برای حل معادلات f(x)=0 وجود دارن که بهترین اونها در حد نه زیاد پیشرفته بسط تیلور و تکرار نیوتونه.

این هم یه مقاله فوق العاده خوب.پارسال کار و زندگیم شده بود رفتن دنبال انواع و اقسام این روش ها.الان از هر کدومشون یه چیزایی بلدم.یادگرفتن اینها برای سال اول و دومیا مستحبه.اما سال سومیا مخصوصا المپیادفیزیکیا و نجومیا باید حتما بلد باشن.تقریبا همه شون رو تا ترم 3 دانشگاه یادمیگیریم.زیاد هم سخت نیستند.فقط باید به مفاهیم تابع و مشتق مسلط باشید.

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

من یه روشی به ذهنم رسید فقط یه بازه به ما میده واسه رسم اون مثلثی که قراره یه ضلعش ریشه سوم 2 باشه.شاید کسی بتونه این روش رو تکمیل کنه.

بین ضلعها این رابطه برقراره. a^3=b^3+c^3

اگه b=1 c=1 a^3=2 اون موقع مثلث رو ساختیم.حالا اگه اشتباه نکنم ثابت میشه یه زاویه بیشتر یا کمتر از 60 داریم(الان حوصله ندارم اثبات کنم.ولی کلا یه بازه میده)

دوستان ببینند میشه کاری کرد.

لایک ها
183

آقا بذارید کلی ترین چیز ممکن را بگم. اگر صفحه را مختصات بندی کنیم و هر نقطه را یک عدد مختلط در نظر بگیریم، شرط لازم برای آنکه بتوان با خط کش و پرگار و طول 1 به این نقطه رسید این است که اولا این عدد مختلط جبری باشد، یعنی یک چند جمله ای با ضرایب صحیح وجود داشته باشد که z ریشه آن باشد، ثانیا اگر p(x) چنین چند جمله ای با درجه مینیمم باشد، آنگاه درجه p(x) ، توانی از دو باشد. تازه این شرط لازمه. مثلا برای رادیکال 2 به فورژه 3، p(x) برابر است با x^3-2. و درجه این چند جمله ای 3 است و توانی از دو نیست. بنابراین نمیتوان رادیکال 2 به فورژه 3 را رسم کرد. اثبات این قضیه هم نظریه میدانها میخواهد.

hh1546

New Member
لایک ها
65

چگونه میتوان
اگه بشه ریشه سوم 2 رو نوشت به وضوح میشه مکعب رو تضعیف کرد
اما ثابت شده تضعیف مکعب ممکن نیست!
پس نمیشه ریشه سوم 2 رو پیدا کرد

POURIYA- F

New Member
لایک ها
53

کی گفته هر زوجی را میشه؟؟ نه مثلا ریشه سوم را نمیشه، ریشه ششم را هم نمیشه. درواقع تمام ریشه هایی به شکل دو به توان n ام را فقط میشه نمایش داد. یعنی ریشه دوم، چهارم، هشتم، شانزدهم و غیره. به غیر از اینها چیز دیگری را نمیشه. اثباتش هم با میدانها است.
ببخشید. تو ضرب و جمع فرجه ها اشتباه کردم(به جای ضرب جمع کردم )و در کل تا آخر اشتباه شد.

فقط یک سوال داشتم. ما میگیم
که
حالا اگر در جایی که مقدار
(یا همون y ) برابر صفره بر محور x عمود کنیم چرا
را به ما نشان نمیده؟

mehran88

New Member
لایک ها
1,232

ببخشید. تو ضرب و جمع فرجه ها اشتباه کردم(به جای ضرب جمع کردم )و در کل تا آخر اشتباه شد.

فقط یک سوال داشتم. ما میگیم
که
حالا اگر در جایی که مقدار
(یا همون y ) برابر صفره بر محور x عمود کنیم چرا
را به ما نشان نمیده؟
به صورت نظری امکان پذیره اما عملی نه

بالا