علاقه شما نسبت به درس عربی چگونه است؟

• علاقمندم

رای 69 29.7%
  • فرقی نمی کند

رای 52 22.4%
  • دوست ندارم

رای 111 47.8%

• مجموع رای دهندگان
    232

bh2ao

Well-Known Member
لایک ها
2,014
پاسخ : عربی درس مورد علاقه من....؟؟؟؟! (لطفا همه دانش اموزان شرکت کنند)

اشتباه نکن دوست عزیز.اعراب هیچ نداشتند و ندارند که ما بخوایم از اونا بگیریم.خیلی از کلماتی که ما اونها رو وارد شده از زبان عرب میدونیم کلماتی بودند که از زبان پارسی به زبان عرب رفتند و دوباره با تغییر به زبان ما برگشتند.نمونه ش نام خداوند "الله".امروزه معمولا در ترجمه این کلمه به جای الله "خدا" رو به کار میبریم اما جالبه بدونید که حتی این نام هم از زبان پارسی به عرب رفته و دوباره به ما برگشته.
ميشه بيشتر توضيح بديد مخصوصا راجع به كلمه ي الله!؟
قبلا الله به چه شكلي بوده ك تغيير يافتش شده الله امروزي ..؟!
واقعا جالبه!

platopluto

New Member
لایک ها
1,103

سخن هر چه بلند تر و حکیمانه تر باشد نیازمند دقت بیشتر و تفکر عمیق تر است... پس چون سخن خدا بلند ترین و حکیمانه ترین کلام هاست نیازمند بیشترین دقت و تفکر است...( کتاب دینی 1 درس اول ، وسطای درس!:4:)

اگه میشه با ترجمه ی فارسی به عمیق ترین پیام های قرآن رسید پس چرا تو تمام دنیا علمای اسلام عربیو به طور کامل بلدن... چرا مثل علمای مسیح و یهود نیستن.( البته بماند که مسیح و یهود همچین دینای جهانی م نیستن.)

حتی از نظر علمی ام( خارج از تحلیل های معنوی و فلسفی) خوندن قرآن به زبان عربی آرامش بخش ترین کلام هست.

مثلا کلمه ی الله رو روش تحقیق کردن... متوجه شدن آرامش بخش ترین کلمه برای تمام لحظات بخصوص لحظاتیه که انسان تپش قلب می گیره ... می دونید چرا؟ چون اولا با مصوت (همزه+ مصوت فک کنم!) شروع می شه باعث میشه هوا به بهترین حالتش وارد ریه بشه ... به علت تشدید هوا موقع بازدم مکث می کنه و... بقیش یادم نیس ...یه سرچ بکنین تو اینترنت.

حالا اگه ما به جای کلمه الله بگیم خدا خودمونو کاملا از تاثیر علمی این کلمه محروم کردیم... البته خب این فقط یه مثال بود ... نه اینکه ما عربیو یاد می گیریم تا تنفسمون بهتر شه... منظورم این نیس!
خدا وکیلی با دونستن اینکه کلمه ی "یوسف" یک اسم غیر منصرفه یا نیست چه چیز مفهومی میشه از قرآن فهمید دوست من؟
زبون قرآن سلیس تر از این حرفاس...
که حداقل افرادی که 1000 سال پیش زندگی میکردند بتونن مفهومش رو درک کنند و بی چون و چرا بپذیرنش و یک استدلال ساده براش بیارن
اما اینکه شما میگی فلاسفه این زبان رو فرامیگیرند، اون بحثش جداس، چون هدف من به شخصه فرق میکنه...!

NAVID_DH

New Member
لایک ها
176

واقعا جالبه!
با عرض پوزش خیر نمیشه...اولا بحث تاپیک منحرف میشه.دوما به اعتقادات دینی برخی دوستان برمیخوره !!!(این حرف من نیست.یکی از اساتید دانشگاه این حرفو میزد)

rayehe

New Member
لایک ها
163

به نظر من که عربی درس جالبیه.
کلا همه ی درسامون جالبن.
اگه با دید جالب بهشون نگاه کنیم.
اگه یکی بگه که از عربی متنفره همین حرفش باعث میشه که راهی واسه جبران و ترقیش پیدا نکنه به نظرم.
عربی یه خورده گیج کننده است ولی بی کاربردم نیست مثلا پس فردا که خواستیم اگه خدا خواست بریم کربلا یا مکه این که خوب با عرب ها رابطه برقرار کنی و زبونشون رو بفهمی خیلی خوبه.
ولی من اینو نمیفهمم که چرا اونجوری که ما میتونیم به راحتی زبان انگلیسی رو مکالمه کنیم و حرف بزنیم عربی رو نمیتونیم؟بگذریم از این که زبان بسیار قواعد آسونتری داره ولی من به دبیرمون گفتم که آیا میتونه که روون عربی صحبت کنه و ایشون گفتن که روون نه.فکر کنم به دلیل طرز اشتباه آموزشش باشه.که همینم باعث شده یه تعدادی از عربی متنفر بشن.
شاد باشین دوستان:4:

لایک ها
841

nd_vail ، پس شاید دلیلم اون نباشه... شاید اصلا صرفا چون زبان خارجیه دوست دارم یادش بگیرم. شاید هم اصلا همون طور که گفتم دلیلی ندارم!

س.ا.

abrang

New Member
لایک ها
748

خدا وکیلی با دونستن اینکه کلمه ی "یوسف" یک اسم غیر منصرفه یا نیست چه چیز مفهومی میشه از قرآن فهمید دوست من؟
زبون قرآن سلیس تر از این حرفاس...
که حداقل افرادی که 1000 سال پیش زندگی میکردند بتونن مفهومش رو درک کنند و بی چون و چرا بپذیرنش و یک استدلال ساده براش بیارن
اما اینکه شما میگی فلاسفه این زبان رو فرامیگیرند، اون بحثش جداس، چون هدف من به شخصه فرق میکنه...!

حالا شما بگو.. خدا وکیلی اینکه بدونم اسم ستاره ی بالا سرم چیه چه فرقی تو زندگی من می کنه... حالا دب اکبر یا اصغر...

به نظر من هیچ درسی رو نمیشه تیکه تیکه کردو بعد گفت حالا کاربرد نداره...من این حرفی که تو پست قبلی م زدم راجع به عمیق بودن قرآن وقتی فهمیدم که تو تلویزیون دیدم یکی از علما یه آیه رو فقط داشت توضیح می داد اونوقت فهمیدم که تا الان از همین مفهومای به ظاهر ساده ی قرآنم هیچی نمی فهمم.

sina1376

New Member
لایک ها
508

ازش بدم میاد در حد المپیاد چون درسی هست که به دردم نمی خوره اگه کسی فایدش رو به من بگه که خیلی کاربرد داره ممنون میشم

ولی انصافا از فارسی خیلی خیلی زبون قدرتمندتری هست.اگه کسی علاقه به زبان داره بدونه عربی یکی از قدرتمند ترین زبون های دنیا هست

sa1378

New Member
لایک ها
1,077

من حسی بهش ندارم
فقط باید خوند...

لایک ها
2

یکی از درسایی که خیلی دوسش دارم عربیه،چون معلم عربی راهنماییم عالی بود.....درس سخت و خشکی نیس و اگه سعی کنی که باهاش کنار بیای خیلیم راحت و شیرینه
یکی از مهمترین چیزا به نظرم استادته.اگه خوب نباشه هیچ رقمه نمیشه عربیو دوس داشت:4:

joojoo114

New Member
لایک ها
3

کشور های اظراف ایران هه عربی زبان هستند و بیشترین رابطه ما با همین کشورهای عربی تامین میشه فکر نکنین که با چهارتا کامه انگلیسی دونستن و اینکه کتابای دانشگاهی به زبان هی برگرفته از لاتینیه یعنی عربی پوچ!شما فقط سری به ویسایت دانشگاه قاهره بزنید تا قدرتمندی اون ها رو در یعضی زمینه ها متوجه بشید.برای بهتر زندگی کردن و فهمیدن آدمای دیگه حتی یاد گرفتن زبان های رو به انقراض هم ضروریه.چه برسه به عربی که تعداد صحبت کنندگانش بسیار بیشتر از فارسی هست.
فقط برای مثال الجزیره...

Ss_20

New Member
لایک ها
452

بچه ها ممنون نظراتتون هم برام جالبه هم برام قشنگ بعضی هاتون برای مفید بودن این درس واقعا نظرات منطقی رو بیان کردید که جای تحسین داره و بعضی ها هم برای مفید نبودن این درس( که امکان نداره چون هر درسی جای خودش مفیده) نظراتی رو بیان کردید که قابل احترام و قابل قبوله..
ولی به نظر شما نمیشه به این درس واقعا عشق ورزید؟؟

Wizard

Moderator
لایک ها
1,253

به نام خداوند دانا و توانا

سلام بر همگی

عربی زبان قشنگ و زیبایی است. اما بعضی ها می تونند پشت انبوهی از اشتباهات این زیبایی رو یواش یواش محو کنند.

من خودم داخل یکی از کشور های عربی زندگی می کنم و علاوه بر اون کتاب عربی ایران که شما دوستان نیز می خوانید. یک کتابی به اسم احب العربیه که در واقع عربی هم یاد می دهد هم کنار

دروس دیگر می خونیم. این کتاب اولا تمرکز بیشتر رو روی کلمات گذاشته و بعد از اون در علم زبان عربی استفاده کرده است(( به لطف عربی ایران - که قواعدش کاملتر هست- زود تر اینکه

احب العربیه به ما یاد بده ما یاد می گیریم)). من نمی گم درس عربی حذف شه . ولی می گم باید تغییر کنه، خیلی ایراد داره و بزرگترین ایراداش یکی این هست که از جز به کل می ره

شاید شنیده باشید که نحوییون یا مدرسین زبان عربی در قدیم برای شروع این علم اینطوری آغاز می کردند: بدان عربی بر سه قسم است، اسم است و فعل است و حرف این یعنی از کل به جز

رفتند. معلم برنامه ریزی سال اول دبیرستان ما سیستم کل به جز خواندن درس رو به ما پیشنهاد کرده بود و فکر می کنم ظاهرا این شیوه در کتاب هم هست(( اگر نیست حتما اطلاع بدید لطفا))

یک دوم دبیرستانی اگر کاربرد 7 باب رو در سال سوم ندونه مسلم بدونید که آنطور که باید وقت نمی گذاره مگر برای کامل حرفه ای شدن و یا علاقه ی شخصی .

یک سوم دبیرستانی باید اینقدر به حالت نرم بهش عربی یاد داده باشن که خواسته یا نخواسته بدون دونستن قواعد عربی ، بعضی از کار های لازمه رو حدس بزنه(( در صورتی که کار

جدی از اول دبیرستان و اون هم تازه مشخص نیست که قواعدی که امسال می خوانید در سال آینده در همین درس عربی کجا استفاده می کنید)) درسی مثل درس شیمی از این لحاظ خیلی

خوب کار کرده . چون سال اول رو یک دید کلی از شیمی به دانش آموز معرفی کرده و بعد سراغ جزئیات رفته ، در صورتی که عربی بدون اینکه مشخص بکنه این چند باب

در سال های بعدی به چه صورت می آید(( مثلا مثل شیمی می تونست در سال اول فقط یک توضیح مختصر در مورد آلکان ها بده و سال دوم تخصصی تر وارد کار بشه)) از اون استفاده کرده است

این کتاب نه جز به کل هست نه کل به جز، چون مثلا شما 14 صیغه ی ماضی می خونید (( فکر می کنید ماضی فقط همین 14 حالت رو داره)) بعد در ابعاد گسترده تر یعنی چند باب می روید

(( جز به کل)) که این بد هستش (( اما ممکنه که شما بگید این سلیقه ای هستش)) اما وجود اعلال در سال سوم فرایند کل به جز رو معرفی می کنه(( همه می دونیم که وقتی که یکچیزی روال

مشخصی نداره یعنی بی نظم هست)) این هست که عربی باید با تغییرات کلی (( از سال اول دبیرستان تا سوم رو به رو بشه)) و همه چیز ، همه چیز باید در یک روال صورت بگیره نه اینکه

گیج کننده باشه این تازه یکی از مشکلات کتاب عربی بود و بگذریم که نسیه درس دادن های کتاب عربی در مورد بعضی چیز ها شما مجبور می کنه((عربی 1 و 2 به این جهت که مشخص

نمی کنند قواعدشون در سال 3 به چه در می خوره و عربی 3 به خاطر پراکندگی بیش از حد ، آنقدر که خیلی از نکات ممکن هست از دست دانش آموز در بره)) حتما به کتابی مثل گاج برای

سال تحصیلیتون متوسل بشید(( کتاب برای همه حتی اونی که در تهیه ی کتابی مثل گاج در سختی می افته، نوشته بشه))عربی یک درسی هست که می تونه در شیرینی قرار بگیره و بجای اینکه فقط

پشت کتاب یا داخل صفحه ی اول کتاب عربی بنویسه ((متی ما تلق من تهوی دع الدنیا و اهملها)) یک بخشی از عربی رو مخصوص اشعاری قرار بده که به زبان عربی هست(( از ابن معری

هم نمی خواد بده ، از حافظ و سعدی خودمون هم می تونه بده)) در ضمن عربی که می خونید مقدمات خوبی برای دانستن زبان گفتار عربی هست. اما برای تکلم عربی به دانستن زبان عربی

محاوره ای هم محتاجید و مثلا حرف زدن یک سوریه ای با حرف زدن یک کشور حوضه خلیج فارس تفاوت داره.

اما خوبه بدونید استاد سخن ، سعدی شیرازی که خودش در عربی دستی داشته(( سندیت حرفم اشعار و نثر های ایشون هست)) خودش حکایت اون نحوی و کشتیبان رو گفته است. هیچ کسی حق

نداره به دانستنی شخص دیگر توهین بکنه و هر علمی سرجای خودش لازمه، نمی شه فقط با معنی کلمات بعضی چیز ها رو فهمید و نجوم هم بخشیش دب اصغر و دب اکبر هست و بخش

دیگش اتفاقا باید برای ما مسلمان ها که کتاب قرآن رو می خونیم در فهمیدن عمیق بعضی از آیات قرآن موثر هست، مسلم هست که آدم جایز الخطا است و بین نحوییون(( اشخاصی

که دستورزبان عربی رو بلدند)) اختلاف نظر هست و برای رفع این مشکل علومی مثل علم نجوم می تونه اونها رو از بعضی ابهامات در بیاره.

اما زبان عربی ، زبان محترمی هست و متاسفانه ما فقط به بعضی چیز های عربی نگاه می کنیم و چشممون فقط به همان یکسری چیز بسته است و نمی خواهیم چیز های دیگر رو ببینیم

(( مثل خودم که وقتی می بینم شخصی که ازش خوشم نمی یاد در مورد مثلا ریاضی حرف می زنه و با اینکه مسلم هست دانستن ریاضی چیز خوبی است، اما در علاقه ی من برای ریاضی

ممکن هست کم بشه و بگم ریاضی بده، در صورتی که همون ریاضی باید از زبون یک شخص دیگری که واقعا عالم هستش گوش بدم و اون وقت ببینم ریاضی خوب هست یا نه))

ببخشید که تند حرف زدم و قصد جسارت نداشتم و هرگونه انتقادی(( توهین رو نمی پذیرم)) داشتید بکنید.

موفق و سربلند باشید

آخرین ویرایش توسط مدیر

Ss_20

New Member
لایک ها
452

سلام دوست من... اصلا تند صحبت نکردید و دلایل کاملا منطقی و درستی رو مطرح کردید.. اما این صحبت های شما کاملا کاملا به این موضوع تاپیکمون مربوط نمیشه اما واقع ازتون ممنونم مشکلات رو خیلی اساسی و ریز بیان کردید ...
موفق باشید
:3:

لایک ها
2,386

علاقه رو كه نميشه به زور بوجود آورد...

قبول كنيد كه اگر عربي درس مزخرفي مي بود ، اين همه استاد و معلم عربي وجود نداشت توي كشور.

درسته كه توي كنكور تاثير داره ولي اين دليل نميشه كه آدم با عشق و علاقه عربي بخونه.

من خودم شخصا عربي رو دوست دارم چون دبيرمون واقعا عاليه.

ولي خب يه جورايي كسل كننده اس و خب هيچ فايده اي توي زندگي نداره!!:213:

rayehe

New Member
لایک ها
163

درجواب به آقای محلط میخواستم بگم که نه لحنتون تند بود نه حرفاتون اشتباه که جای انتقاد داشته باشه فوق العاده درست بود .:41::41::41::41::41:
آموزش عربی به نظر من فوق العاده پر ز اشکال است مثلا توی کتاب سال سوم قواعد اغلال رو حذف کردن در صورتی که برای این که ما بفهمیم چرا بعضی افعال مثلا ماضیشون الف داره ولی مضارعشون واو داره باید قواعد اعلال رو بلد باشیم تازه توی آزمون ها هم میاد در صورتی که حذف شده.و این خودش باعث میشه به جای اینکه بعضی مباحث مفهومی کار بشه حفظی بشه.

Golnaz

New Member
لایک ها
784

واقعا جالبه!
بعضیا چنین اشتباهی می کنند در صورتی که کلا این زبان مستقله !

ولی بعضیا هم دچار اشتباه می شن و می گن عربی زبون تازست و قبلش عبری بوده و حتی من شنیدم قرآن به زبان آرامی بوده ( !!!!!! کاملا جای تعجب داره این شایعه )

ولی اصل اینه که زبون عربی و عبری یه ریشه دارن مثلا اللّهمّ معادل آلاهُم عِبریه
یا رحمان معادل رحمانا
( علی .... ایلیا ، فاطمه .... فاطیما ، ریحانه .... ریحانا شاید کسی ندونه ولی اینا عبری هستند ؛ زبان کتب مقدی عهد عتیق )
ولی این شایعه رو یهودیان از زمان پپیغمبر درست کردن . ریشش هم با کلمه ی رحمان بود ؛ یهودیا گفتن خدای ما رحمانا هست و نباید این اسم رو از دین ما بگیرید در حالی که این کلمه تو عربی یه کلمه ی ریشه داره ولی تو عبری چنین نیست و این تداخل به خاطر نزدیکی دو زبانه .

کلا توطئه پیرامون عربی از همه طرف زیاده :4:

کلا می خواستم بگم عربی به جز خطش به زبون فارسی هیچ ربطی نداره ! نهایت بشه به زبون های عهد عتیق ربطش داد ...

bemoniri

New Member
لایک ها
200

ببینید زبان (هر زبانی) رو شما میخونید تا بتونید باهاش با دیگران ارتباط بر قرار کنید
من فقط چند تا سوال دارم
1 - چند درصد بچه ها میتونند به زبان عربی صحبت کنند ؟
2 - چند درصد بچه ها میتونند حرف عرب ها رو بفهمند؟
3 - چند درصد بچه ها میتونن به عربی یک متن بنویسن؟!

واقعا خیلی درصدا پایینه

matin75

New Member
لایک ها
151

حرفایی که شما گفتین درست. البته اونایی که من یاد کردم فقط مثال بودن.
می دونم کسی که فیزیک بلد نیست هم می تونه فوتبال بازی کنه ولی اون تجربه ی شخصی خودم بود.
گیم جنگی رو هم فقط برا علاقمندان به اونجور بازیا یاد کردم!
من با این کاری ندارم چند نفر کلا به الکترونیک علاقه دارن یا کارشونه. ولی چیزی که یاد کردم، اونا رو شامل میشه.
ولی یه سوال، مگه خودتون نمی خواین مهندس شین؟ مگه مهندسی نیازی به فیزیک و ریاضی نداره؟
کار آدم هم جزئی از زندگیشه، مگه نه؟
بنده هم عرض کردم یکی به علوم دینی علاقه داره یا به علوم انسانی که خیلی از منابع اصلی به زبان علمی خودش عربیه پس باید عربی بخونیم
همون طوری که اون انسان باید ریاضی بخونه ماهم باید عربی بخونیم(طبق قانون)
البته به نظر من قانون اشتباهه و باید اصلاح شه
یعنی من عربی نخونم اون بنده خدا هم ریاضی نخونه
حرف من اینه که هیچ کدوم از درسا برای اکثریت بچه ها به درد نمی خوره

matin75

New Member
لایک ها
151

ببینید زبان (هر زبانی) رو شما میخونید تا بتونید باهاش با دیگران ارتباط بر قرار کنید
من فقط چند تا سوال دارم
1 - چند درصد بچه ها میتونند به زبان عربی صحبت کنند ؟
2 - چند درصد بچه ها میتونند حرف عرب ها رو بفهمند؟
3 - چند درصد بچه ها میتونن به عربی یک متن بنویسن؟!

واقعا خیلی درصدا پایینه
بنده این رو قبول دارم که عربی و خیلی از درس ها درست و کامل و خوب و کاربردی آموزش داده نمی شوند(در کشور ما)

jasem

Well-Known Member
لایک ها
327

منم از تجربه ی شخصی خودم بگم...
من عربی به غایت ازش بدم میومد تا سال سوم...ولی واسه کنکور گفتم باید اساسی بخونم....یخورده که شروع کردم چون فهمیدمش بهش علاقه پیدا کردم و خوشبختانه تونستم کنکور رو هم 82 بزنم....
اصلا شما نگاه کنید درصدای عربی اکثرا یا بلاست یا پایین...چون ملت یا بدشون میاد درست نمیخونن که درصدشون خیلی پایین میاد یا هم خوششون میاد و درصد بالا...
البته بعد ار کنکور دوباره بشدت متنفر شدم چون همش یادم رفته!

بالا