zek

New Member
لایک ها
124
آقا عارف ، حکم کاملا درسته

zek

New Member
لایک ها
124
اگه تا امشب سوال حل نشه ، خودم جوابو می ذارم.

واقعا سوال جالبیه !!!!!!!!!!!!!!!

Aref

New Member
لایک ها
1,008
اول به شکلت نگاه کن!

zek

New Member
لایک ها
124
تو چیکار به شکل داری ؟؟؟
شکلش یه کم توهمیه ، میدونم .ولی کاملا اثبات میشه که اون زوایه 90 هست .

vahid-b

New Member
لایک ها
0
شکل کاملا گویاست...فقط باید تخیلت قوی باشه

zek

New Member
لایک ها
124
خوب دیگه .چون هدف ما دیدن یه عالمه سوال تو این روزای آخره ، فک کنم 2 روز واسه هر سوال کافیه دیگه .....

و اما جواب:
وسطAQ را L بنامید.وسط LQراM هم بنامید.از KبهQ وL وصل کنید. بنا به حالت ض ز ض دو مثلثALK و QKCهم نهشتند.

CKM=60
(SIN CKQ/SIN QKM)*(KC/KM)=(CQ/QM) PAS CKQ=QKM=30
پس مثلثLKQ متساوی الاضلاعه. پس چهارضلعی ALKB محاطیه . پس LBK=30
وسط KC را R بنامید و ازQ بهR وصل کنید.چهار ضلعی MQRKمحاطیه .چون QMR=QKR=30پس QRK=90
PR موازی با KB هست . PQ هم موازی با LB هست. از این دو نکته بدست میادکه QPR=30 هست.پس QKRP هم محاطیه . پس KPQ=90 . پس حکم هماثبات شد. امیدوارم اشکال تایپی نداشته باشم.

" لطفا یکی سوال بعدی رو بذاره "

seifi_seifi

New Member
لایک ها
8
zek واقعا دستت درد نکنه سوال جالبی بود!

این هم سوال بعد :

دو دایره بر هم مماس خارجند. و AD مماس مشترک خارجی آن ها است. یک مماس بردایره ی کوچکتر موازی AD رسم میکنیم

تا دایره ی دیگر را در P , Q قطع کند.وتری دلخواه که از D از دایره ی بزرگتر رسم میشود PQ را در B و دایره رادر C قطع میکند.

ثابت کنید دایره ی محیطی ABC بر AD مماس است.

پیوست ها

rezoos

New Member
لایک ها
17
ببخشید،میشه بگین با چه برنامه ای شکا های هندسی رو میکشین
؟
واسه من یه معضل شده
!
ممنون

zek

New Member
لایک ها
124
خانم رزوس ، من شخصا با paint شکلامو می کشم !!!!!

نرم افزار هندسی داشتم ولی نصب نشد !!!!!!!!!!!!

zek

New Member
لایک ها
124
سوال مال المپیاد بانوان چین بود !!! این خانومای چینی هم خفنن !!!

rezoos

New Member
لایک ها
17
zek گفت
آقای رزوس ، من شخصا با paint شکلامو می کشم !!!!!

نرم افزار هندسی داشتم ولی نصب نشد !!!!!!!!!!!!
جناب زک من آقا نیستم!!!!

با پینت درست در میاد آخه؟؟؟

zek

New Member
لایک ها
124
من با پینت شکلای دقیقو که رسم نمی کنم.مثل همین سوال بالایی که گذاشته بودم ، یه کمی توهمی میشه !!!!!

seifi_seifi

New Member
لایک ها
8
آقایون این قضیه ی شکل کشیدن رو صد بار پرسیدند و جواب دادیم.(این قضیه ی های شخصی رو با پیغام شخصی بپرسید)

ابتدا تو یه نرم افزار شکل رو میکشید.بعد دکمه ی PRINT SCREEN را در کیبورد فشار میدید و سپس در paint راست کلیک کرده و paste را میزنید و کل صفحه میاید و سپس شما قسمت مورد نظر را

جدا میکنید و راست کلیک کرده و copy را میزنید و در یک صفحه ی جدید paint راست کلیک کرده و گزینه ی paste را میزنید و سپس فایل را با پسوند .png ذخیره میکنید و در قسمت ارسال جواب این

فایل را وارد فایل ضمیمه میکنید و تمام.

اگر نامفهوم است از طریق pm سوال فرمایید با تشکر فراوان.

آقایون و خانمها سوال رو حل کنید اصلا سخت نیست مثل قیافش آسونه.

seifi_seifi

New Member
لایک ها
8
هیچ کسی نظری نداره؟؟
راه حلشو تا امشب میذارم.

aa71301

New Member
لایک ها
0
[font=Arial,sans-serif]برای اثبات حکم رابطه ی زیر باید درست باشد(فرض می کنیم شعاع دایره های بزرگ و کوچک به ترتیب [/font]R

[font=Arial,sans-serif]

و[/font]r

[font=Arial,sans-serif]

باشد.)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>[/font]
AD[SUP]2 [/SUP]=DB.DC [font=Calibri,sans-serif]<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /><v:shapetype id=_x0000_t75 stroked="f" filled="f" path="m@4@5l@4@11@9@11@9@5xe" o:preferrelative="t" o:spt="75" coordsize="21600,21600"><v:stroke joinstyle="miter"></v:stroke><v:formulas><v:f eqn="if lineDrawn pixelLineWidth 0"></v:f><v:f eqn="sum @0 1 0"></v:f><v:f eqn="sum 0 0 @1"></v:f><v:f eqn="prod @2 1 2"></v:f><v:f eqn="prod @3 21600 pixelWidth"></v:f><v:f eqn="prod @3 21600 pixelHeight"></v:f><v:f eqn="sum @0 0 1"></v:f><v:f eqn="prod @6 1 2"></v:f><v:f eqn="prod @7 21600 pixelWidth"></v:f><v:f eqn="sum @8 21600 0"></v:f><v:f eqn="prod @7 21600 pixelHeight"></v:f><v:f eqn="sum @10 21600 0"></v:f></v:formulas><v:path o:connecttype="rect" gradientshapeok="t" o:extrusionok="f"></v:path><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shapetype><v:shape style="WIDTH: 9.75pt; HEIGHT: 21pt" id=_x0000_i1025 type="#_x0000_t75"><v:imagedata chromakey="white" o:title="" src="file:///C:\Users\aa\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.png"></v:imagedata></v:shape>[/font] AD[SUP]2 [/SUP]=DB[SUP]2 [/SUP]+DB.DC=DB[SUP]2 [/SUP]+PB.BQ[FONT=Arial,sans-serif]<o:p></o:p>[/FONT]
[center:b054f2ad8d]d

[font=Arial,sans-serif]

از مرکز دایره ی بزرگ برابر [/font]B [font=Arial,sans-serif]نسبت به دایره ی بزرگ است.(فرض کنید فاصله ی [/font]

B [font=Arial,sans-serif]همان قوت نقطه ی [/font]

DB.DC[font=Arial,sans-serif]<o:p></o:p>[/font]
[/center:b054f2ad8d]
[font=Arial,sans-serif]باشد.)<o:p></o:p>[/font]​
R[SUP]2 [/SUP]–d[SUP]2 [/SUP]=PB.BQ=DP[SUP]2 [/SUP]–DB[SUP]2 [/SUP] [font=Calibri,sans-serif]<v:shape style="WIDTH: 9.75pt; HEIGHT: 21pt" id=_x0000_i1025 type="#_x0000_t75"> <v:imagedata chromakey="white" o:title="" src="file:///C:\Users\aa\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.png"></v:imagedata></v:shape>[/font]AD[SUP]2 [/SUP]=DB[SUP]2 [/SUP]+DP[SUP]2 [/SUP]–DB[SUP]2 [/SUP]=DP[SUP]2 <o:p></o:p>[/SUP]
[font=Arial,sans-serif]پس باید ثابت کنیم :[/font]AD=DP<o:p></o:p>
AD[SUP]2 [/SUP]=(r+R)[SUP]2 [/SUP]–(R-r)[SUP]2 [/SUP]=4Rr<o:p></o:p>
DP[SUP]2 [/SUP]=(PQ/2)[SUP]2 [/SUP]+4r[SUP]2 [/SUP]<o:p></o:p>
(PQ/2)[SUP]2 [/SUP]+(2r-R)[SUP]2 [/SUP]=R[SUP]2 [/SUP] [SUP] <o:p></o:p>[/SUP]
DP[SUP]2 [/SUP]=4Rr[SUP]<o:p></o:p>[/SUP]
AD[SUP]2[/SUP]=DP[SUP]2[/SUP]=4Rr<o:p></o:p>
[font=Calibri,sans-serif]<v:shape style="WIDTH: 19.5pt; HEIGHT: 16.5pt" id=_x0000_i1025 type="#_x0000_t75"> <v:imagedata chromakey="white" o:title="" src="file:///C:\Users\aa\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image003.png"></v:imagedata></v:shape>[/font]
<o:p></o:p>
[font=Arial,sans-serif]پس حکم مسئله ثابت شد [/font]<o:p></o:p>​

shoki

New Member
لایک ها
128
با یه مساله ی جدید موافقید ؟؟
ABC یک مثلث قائم الزاویه در راس A هست .'B',C وسط های ًAB و AC هستند. R و Q محل تماس دایره ی محاطی داخلی با AB و AC هست .اگر S و T نقاط برخورد 'B'C با دایره ی محیطی ABC است . ثابت کنید که SRQT محاطی است .

seifi_seifi

New Member
لایک ها
8
shoki دمت گرم.

سوال بسیار زیبایی بود و رفت جزو 10 سوال برتر هندسه ای که دیدم.(البته سخت هم هست.)

امشب جوابشو میذارم.

seifi_seifi

New Member
لایک ها
8
D را محل برخورد ST و RQ بگیرید.

اگر RQ دایره را در M و N قطع کند داریم : M وسط کمان AC و N وسط کمان AB است(چرا؟)

اگر P محل تماس دایره ی محاطی با BC باشد داریم : BM و PQ و ST در K همرسند و PR و CN و ST در L همرسند.

داریم : KL موازی BC است پس :CPQ=LKP=PRQ (زاویه) پس RQKL محاطی است پس DK×KL=DQ×DR .

TMNS محاطی است پس : DT×DS=DM×DN و از طرفی داریم : CLK=BCI=BMN (زاویه) پس NLKM محاطی است پس : DM×DN=DK×DL .

حال از این سه رابطه ( DK×KL=DQ×DR و DT×DS=DM×DN و DM×DN=DK×DL ) نتیجه میگیریم : DQ×DR=DT×DS پس : SRQT محاطی است.

سوال خیلی باحالی بود حدود 5 ساعت روش فکر کردم و خدا رو در شکل دیدم و بسیار فیض بردم.

پیوست ها

بالا