Astronomer1

New Member
لایک ها
8
واقعا خجالت داره! این سوالا قریب به 4 روزه این جان و هیشکی درست و حسابی جوابشونو نداده (mohammad2004 یه کامنت برعکس حکم مساله رو گفته که گفته اما باز هم به گفته ی خودشان حل نکرده اند.)...
سوالای بالا تر که خیلی ساده تر بودند! ایده ی حل بالایی ها: اولی_راس سوم مرکز دایره ای می شد که از راس وسط و به شعاع ساقش k گذشته می شد. طرز به فکر رسیدن این مساله هم با آرزوی یک 4 ضلعی محاطی ساختن و متوجه مرکز بودن راس سومی شدن می باشد. اینو اول به صورت لم بگویید و سپس بگید که فاصله ی نقطه ی O تا هر راس سومی می شود k پس مکان دایره است. دومی_ همرسی ارتفاع های مثلث نشان می دهد که سه خط ذکر شده بر خطی که از مرکز ارتفاعی و وسط ضلع BC می گذرد عمودند. پس همه با هم موازی اند. توجه به این موضوع هم با گشت و گذار در شکلتان باید به ذهنتان می رسید. (خیلی معمول و معقول). سوال آقای Olympiad هم با توجه کردن به محاطی بودن BZHC ها دو سوت حل می شد [گشت و گذار در شکل و کسب اطلاعات از صفحه ی هندسیتان]...
سوال اخیر من هم هوتوتو بود.از ما خواسته بگوییم 'A'C اندازه اش 180. ضایعست که یعنی بگوییم اون با زاویه ی 90 دیده می شود توسط یه زاویه ی محاطی دایره اش (منطقش ضایعست). برای کل راه حل کلا می گفت که بگویید چرا C'P | BC, A'R | AB اینو باید با این فر ض بگوییم که A"A ها هم ارتفاع هستند. یعنی می ماند که این خواسته اش را بر آورده کنیم: A'R||C"C ها را اثبات کنیم. برای این کار این فرض هم مضاف بر این داریم که 'A ها محل بر خورد نیمساز ها اند و R ها محل بر خورد نیمساز Y ها با C"B ها اند. به عنوان یک قضیه و یک شرط صرفا محاطی بودن A"C"AC, B"C"BC ، داریم B"C"A=A"C"B=C اما B"C"A=YC"B پس بعد این حرفا بدین نتیجه رسیدیم که C"B نیمساز A"C"Y هم هست پس R محل برخورد نیمساز هاست و لذا A"R نیمساز C"A"B است. همین طور C"P. قسمت فوق رو چیزی به معروفی یک قضیه می دانند که اون دو تا زاویه در مثلث ارتفاعیه با هم برابری دارند و دیدید که با نگاه کردن به محاطی بودن دو چهارضلعی عین هولو نتیجه گرفته شد. از محاطی بودن A"C"AC هم می توان فهمید که A"C"B با ABC متشابه است ولی وارونش است یعنی مثلا ضلع متناظرشان به شکل AB به A"B است... پس نیمسازی که روی این دو ضلع متناظر فرود آمده اند ، آن ضلع را به نسبتی یکسان تقسیم می کنند (هر قسمتی از دو شکل متشابه با هم متشابه اند اگه هم اصرار دارید اثباتش کنید با استفاده از تشابه دو مثلث افراز شده به در دو مثلث متشابه توسط راس متناظر در جفتشان به آنچه گفتم پی ببرید و از این هم استفاده کنید که نسبت تشابه در جفتشان ثابت می ماند و به همان نسبتی خواهد بود که دو تا مثلث اصلی اش دارند.). با یک بررسی ساده می شد فهمید که C"R/BR=A'C/A'B که یعنی موازی بودن دو پاره خطی را نتیجه می دهد که انتظار داشتیم... به صورت مشابه اون وریش هم OK می شه. پس حکم مساله به فنا می ره. استدلال ها ی فوق عجیب و غریب نبودند و لحظه لحظه اش از قضایای مهم و در ضمن راحت به ذهن برس بودند. پس همچینم سخت و خفن نبود دیگه قبول کنید. تا قبلش هم واستون استدلال آوردم که چرا باید بگیم اون دو تا موازی اند. خوب است بدانید که صورت اولیه ی سوال به اون عمود بودن اشاره ای نداشته و در آن صورت کمی سوال مشکل تر می شده و صرفا می بایستی با بررسی و گشت و گذار در شکل بدست می آمده و اون جوری مطرح می شده. حالا هم که دیدید استدلال بدون علم به آن هم بدون دانستن عمود گشتن اون دو تا پاره خط هم با کمی بررسی باز هم محقق می شده که یعنی باز هم همین مسیر به عنوان گشتن در شکل منطقی بوده است. هر چند حال نداشتم با احساس توضیح بدم که چی شد سمت اون رفتم و کار ها ی دیگر رو انجام دادم. اما همین جوری اش هم یکم فکر کنید می فهمید و می فهمید که دور از ذهن پدید نمی آمده و همون طور که گفتم درجه ی به ذهن رسیدن یه سوال درجه ی سختی اون سوالو مطرح می کنه و چون این چیزا همه اش قضیه اینا بودند زیاد فک نکنم خفن بوده باشند... به هر صورت ابزار حلش رو داشتید و انتظار می رفت حلش کنید نه آنکه به حدی بی توجهی کنید که بره صفحه ی دوم -آخرین ارسالهای انجمن- !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
حالا هم بگذریم. یه نقل قولی از آفای ریچارد فیلیپس فایمن، فیزیکدان بشدت (اینو به شخصه هم معتقدم) برجسته ی قرن 20 میگوید: "من نمی دونم مردم چه شونه: اونا با فهمیدن یاد نمی گیرند، اونا با یه سری راه دیگه یاد می گیرند _ بر حسب عادت ( به شکل روزمره) یا چیز دیگری. دانش آنها بسیار ضعیف [ و شکننده] است."
اینو برای درساتون نوشتم. تا درساتونو بفهمید و نه جور دیگری یادش نگیرید.
و منظور خاصی هم ندارم!
مشکلی هم در فهم اثبات بالا بود ما اینجا عین شیر وایساده ایم بپرسید...

به هر صورت شاد باشید و خرم،
فعلا

mahdisaj

New Member
لایک ها
3
خوب سوال دوم را خودم می گذارم :

فرض کنید ABCD یک چهار ضلعی محدب باشد و DAB=a , ADB=b , ACB=c , DBC=d , DBA=e , a<90 , b+c=90 , d+2e=180 ثابت کنید که
DB^2 + BC^2 + 2DB*BC = AD^2 + AC^2

mahdisaj

New Member
لایک ها
3
بچه ها سوال 2 چی شد خیلی اسونه
اگرم راهنمایی لازم بود ( که بعید می دونم لازم باشه ) من در خدمتم

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
mahdisaj گفت

فرض کنید ABCD یک چهار ضلعی محدب باشد و DAB=a , ADB=b , ACB=c , DBC=d , DBA=e , a<90 , b+c=90 , c+2e=180 ثابت کنید که
DB^2 + BC^2 + 2DB*BD = AD^2 + AC^2
مطمئن هستید که اینجاش درسته؟

IsaacNewton

New Member
لایک ها
17
fereidoon گفت
mahdisaj گفت

فرض کنید ABCD یک چهار ضلعی محدب باشد و DAB=a , ADB=b , ACB=c , DBC=d , DBA=e , a<90 , b+c=90 , c+2e=180 ثابت کنید که
فکر کنم منظورشون همون DB^2 (به توان 2) باشه که توی سوال یه DB^2 دیگه هم داریم. یعنی طرف چپ داریم 3DB^2 ؟

mahdisaj

New Member
لایک ها
3
IsaacNewton گفت
fereidoon گفت
mahdisaj گفت

فکر کنم منظورشون همون DB^2 (به توان 2) باشه که توی سوال یه DB^2 دیگه هم داریم. یعنی طرف چپ داریم 3DB^2 ؟
صورت سوال اصلاح شد

farid_frd

New Member
لایک ها
11
rezashiri گفت
[center:84bf85e5fe]سوال 2)[/center:84bf85e5fe]
مثلث ABC زیر متساوی الساقین است . زاویه X را بیابید.
من شکل رو نمیبینم اگه میشه لینکش رو بذارین

mahdisaj

New Member
لایک ها
3
بچه ها چی شد پس فقط یک ابتکار باید بزنید می شه راحت حلش کرد لطفا رو سوال 2 بیشتر فکر کنید

Astronomer1

New Member
لایک ها
8
IsaacNewton گفت
farid_frd گفت
rezashiri گفت
[center:09b49e8399]سوال 2)[/center:09b49e8399]
مثلث ABC زیر متساوی الساقین است . زاویه X را بیابید.
من شکل رو نمیبینم اگه میشه لینکش رو بذارین
شکل سوال 2 :

این سوال 2 دومیه که مطرح شده ماله صد سال پیشه (اولین روز های شروع این فوروم بوده.) سوال 2 از موقعی سوالا از اول شروع شد که داشتیم سطح سوالا رو می بردیم بالا و حجمشونو زیاد کنیم، (به نسبت). سوال دومی اصلی که البته هم راه حل بزرگ تر مساوی مرحله دو نداشت باید دوباره اصلاح بشه:

mahdisaj گفت

DB^2 + BC^2 + 2DB*BC = AD^2 + AC^2
اون c باید d می بود. یک بار دیگه من سوالو می نویسم تا مشکلی باقی نماند ان شاء ا...:
در چهارضلعی ABCD داریم DBC+2ABD=180, ADB+ACB=90. ثابت کنین AC^2+AD^2=BD^2+BC^2+2BD.BC. سوال ساده ایست. به هر حال موظفم از آقای mahdisaj تشکر کنم بابت آنکه در رونق دادن هندسه 0 تا 100 ما را یاری می کنن. مرسی!
بی زحمت در مورد سوالا بی توجهی نکنین تا سطح سوالا رو خوب ببریم بالا و بتونیم روزی جهانی بذاریم وسط و حل کنیم. امیدوارم هز چه زود تر بتوانید این کارو میسر کنید. حتی بدون چک کردن پشت سر ما هم خوب این وبلاگو بدون کسایی که پای ثابت این جا رو می چرخونن بچر خونین...
الانم داریم مبحث دایره رو می جویم!!! یه سوال دیگه هم می نویسم. تا یه مدت فک نکنم زیاد تو سایت بیام تا مطلب اینا بذارم و از این حرفا. سوال اینه:

... .'A ها قرینه های A هان نسبت به اضلاع رو برویشان.
الف_ علت همرسی خطوط AO,B'C,C'B را بگویید.
ب_ ثابت کنید "OH||A'A.

با زندگیتون حال کنید.
هیچ کس تنها نیست... ([STRIKE]همراه اول[/STRIKE] --
--> Astronomer1).
اینم نقل قول

ما که رفتیم آسیا،
Buy Bye

P.S.: سوالا ی خوب و خفنو شروع کردیم. سوال خوب بذارین لطفا تا این جا بی ما هم جلو بره. (بزرگ تر مساوی مرحله ی 2)
P.P.S.: خوب درس بخونید.

mrbayat

New Member
لایک ها
76
حل سوال 2 با اصلاح Astronomer1:
از نقطه A بر AD عمود می کنیم و DB را از طرف B امتداد می دهیم و محل برخورد این دو خط را E می نامیم. حالا با توجه به فرض های مسئله دو مثلث ABC و ABE با هم مساوی می شوند پس اضلاعشان هم با هم مساویند . حالا یک فیثاغورس برای ADE می نویسیم:

[center:b3d8cf0152]
[/center:b3d8cf0152]​

mrbayat

New Member
لایک ها
76
من سوال همرسی Astronomer1 رو هم حل کردم . فقط راهنمایی میکنم اگه کسی خواست راه کاملشو میذارم.
الف)چهارضلعی محاطی و سوا سینوسی
ب)تالس

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
ببخشید که تا این سوال حل نشده سوال می ذارم!
(البته تقریبا حل شده)

من پس فردا امتحان هندسه صفر دارم لطفا این سه تا سوال رو حل کنید(شاید ساده ولی لطفا حل کنید)

===============================================================================
1- با توجه به شکل و این که :

[center:13241113ba]لینک عکس[/center:13241113ba]​
BC1=AC, AB1=AB , CA1=AB

اگر A1B1C1 متساوی الاضلاع باشد ثابت کنید ABC هم متساوی الاضلاع است.

====================================================================================
2-برای مثلث ABC ، درستی رابطه زیر را ثابت کنید:

[center:13241113ba]
[/center:13241113ba]

==================================================================================

3-با توجه به شکل و این که PC=2PB ، مقدار زاویه ACB را بیابید.
لینک عکس

IsaacNewton

New Member
لایک ها
17
rezashiri گفت
(البته تقریبا حل شده)

من پس فردا امتحان هندسه صفر دارم لطفا این سه تا سوال رو حل کنید(شاید ساده ولی لطفا حل کنید)

کدوم شکل
لطفا سایت آپلود خودتونو عوض کنید.

mahdisaj

New Member
لایک ها
3
می دانیم s=sinA*b*c/2 پس
S²=sinB*sinC*a²*b*c/4<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:eek:ffice:eek:ffice" /><o:p></o:p>
S= ¼sinB*sinC*a²*b*c/½sinA*b*c è S=sinB*sinC*a²/2sinA<o:p></o:p>

این حل سوال 2 بود شکل های 1و3 رو نتونستم ببینم که در خدمت باشم
فعلا این یکی را داشته باش تا بعد

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
لینک سوالات درست شد.

بابت جواب هم ممنون.

fereidoon

Active Member
لایک ها
132
rezashiri گفت
(البته تقریبا حل شده)

[center:990ad568fd]لینک عکس[/center:990ad568fd]​
BC1=AC, AB1=AB , CA1=AB

اگر A1B1C1 متساوی الاضلاع باشد ثابت کنید ABC هم متساوی الاضلاع است.

این قسمت سوال غلط نیست؟

بالا