وضعیت
موضوع بسته شده است.

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127
پاسخ : چگونه به زیست علاقه مند شویم؟

ریاضیات علم[یا همون ساینس] نیست بلکه دانشه و یه شی تقریبا مجرد،هرچند در موارد قابل توجه ای انگیزه های مختلف علمی تونسته موجب پیشرفت در ریاضیات بشه،ولی این ربطی به تجردش نداره.
از اين حرفتون خنده ام گرفت واقعا. اين چه دانشيه كه اگه بدون اون به فيزيك وارد بشيم تقريبا هيچ كاري نمي تونيم انجام بديم؟ اين چه دانشيه كه ميشه يه علمو زير مجموعه اش دونست؟ من چيز زيادي در مورد فيزيك نمي دونم شما هم با اين حرفتون نشون دادين كه چيز زيادي در مورد رياضي نمي دونين پس لطفا اينقدر زود قضاوت نكنيد.

m.r.s.d.bio

New Member
لایک ها
42

حتی در صورت باور داشتن شیمی به عنوان یک علم تا حدودی مستقل،باز هم موارد 1 و 2 و همچنین دوران یونانی گری جز پایه های کل علم به شمار میان نه فقط شیمی.اتفاقا مورتیمر رو هم خوندم،در وصف شیمی همین بس که چند فصل اول هر کتاب شیمی عمومی با تقریب خوبی تاریخچه ی فیزیکه.شما فقط بخش هایی از فیزیک و ریاضی رو که خوندنشون نیاز به پیشنیاز شیمی داره نام ببرید،برای من کافیه.جدا دیگه حال و حوصله ی جواب دادن به این همه لاطائلات رو ندارم،اگه فقط پیشنیازی از شیمی برای فیزیک و ریاضی پیدا کردید،در خدمتم.
ببینین من گفتم شیمی و ریاضی پایه ى فیزیکند.نگفتم شیمی پایه ى ریاضیه. ببینین شما براى خوندن قسمتی از فیزیک نیاز به دونستن ساختار اتم دارد . شما براى خوندن فیزیک هسته ای نیاز به پایه ای از شیمی دارید

silent hell

New Member
لایک ها
41

امروزه از هر چی المپیاد میزند حتی فیزیک و نجوم که زیر مجموعه ی شیمی اند خب بگید یک سره الم شیمی و زیست

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

شیمی +زیست=کل دنیا شیمی+زیست+فیزیک=کل دنیا البته از بچه های ریاضی حمایت میکنیم

به نظرم تاپیک و ببند ند بهتره خیلی تاپیک بدی هست یعنی چی یکی علاقه مند کلی

narmin

New Member
لایک ها
75

زیست و شیمی و فیزیک و ریاضی بهترین چیز تو دنیا هستن(الان المپ ادبیایا میریزن اینجا!)کلا همه چی خوبه.دعوا نکنین:97:

البته ریاضی نبود هیچکدوم نبودید :15:
ای وای دیگه بسه تبلیغ نکنین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!دارم دق میکنم!!!!!!!!!!!
:190:

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

این عبارت "دعوا نکنید!" عطش دعوا رو بیشتر میکنه درحالی که دعوایی نیست!
+این خیلی بده که هر رشته رو زیر مجموعه یه رشته دیگه در نظر میگیرید! من عاشق فیزیکم #جدی کلا مستندم زیاد میبینم مخصوصا تد و رفقاش رو ولی نمیشه شیمی رو زیر نظرش دید یا زیست رو!
مثال:
الان یه باکتری داریم.
زیست شناس میاد میگه این چیکارست
فیزیکدارن درباره اتم هاش و بوزون هیگزش (!) و حرکتش و... حرف میزنه
شیمیدان درباره ترکیبات شیمیاییش
ریاضیدانم میاد به این دوستان کمک میکنه!
پس همه در تعامل!
حالا امکان داره یکی مثل ماری کوری شیمی فیزیک خونده باشه یعنی هم فیزیکدان باشه هم شیمیدان خب اون از دو جنبه اینو نگاه میکنه! یا کسی که بیوشیمی خونده!

Poria1999

Active Member
لایک ها
29

از اين حرفتون خنده ام گرفت واقعا. اين چه دانشيه كه اگه بدون اون به فيزيك وارد بشيم تقريبا هيچ كاري نمي تونيم انجام بديم؟ اين چه دانشيه كه ميشه يه علمو زير مجموعه اش دونست؟ من چيز زيادي در مورد فيزيك نمي دونم شما هم با اين حرفتون نشون دادين كه چيز زيادي در مورد رياضي نمي دونين پس لطفا اينقدر زود قضاوت نكنيد.
در جواب سوال اولت باید بگم ریاضیاته.و در حواب سوال دومت هم به هیچ وجه نمیشه یه علم رو زیر مجموعه ی ریاضیات دونست!ببینید علم تعریف مشخص داره،ریاضیات علم[تاکید می کنم هرجا میگم علم منظورم معنای امروزی اون یعنی نچرال ساینسه] نیست چون از روش علمی پیروی نمیکنه!
اگه بخوام یه تعریف خلاصه شده از علم بگم،میشه مطالعه ی سیستماتیک و روشمند جهان فیزیکی و طبیعی با استفاده از ازمایش و مشاهدات!علم یک دانش نیست ولی می تونه منجر به تولید دانش در مورد جهان طبیعی بشه.
حالا این روش چیه؟بهش میگن Scientific Method.
دیکشنری اکسفورد روش علمی رو اینطور تعریف میکنه:
"a method or procedure that has characterized natural science since the 17th century, consisting in systematic observation, measurement, and experiment, and the formulation, testing, and modification of hypotheses."​
فکر می کنم معرف کاملی باشه این تعریف!
حالا من از شما می پرسم،در ریاضیات کجا روش علمی مورد استفاده قرار می گیره؟کجا جهان اطرف رو مورد بررسی قرار می دیم؟اندازه گیری چه نقشی در ریاضیات داره؟
بسیاری از شاخه های ریاضیات [حداقل فعلا] هیچ کاربردی در توصیف جهان ندارند!مثال میزنم شما می تونید n تا فضای مختلف ریاضیاتی رو با اصول مختلف فرض کنید.که هیچکدومشون هیچ ربطی به جهان نداشته باشند!و این نمی تونه موجب رد این فضا ها بشه چون به صورت منطقی از یکسری اصول غیر متناقض استنتاج شدن!
اینو بخونید:
Mathematics is such a useful tool that science could make few advances without it. However, math and standard sciences, like biology, physics, and chemistry, are distinct in at least one way: how ideas are tested and accepted based on evidence. [1]​

علم بودن به معنای خوب یا بد بودن یک چیز نیست!و حتی علم بیشتر از اینکه بخواد یه اسم باشه که برای توصیف لغات دیگه مورد استفاده قرار بگیره یه فعل و روشه. و این که شما این روش رو خوب بدونید یا بد تنها بستگی به جهان بینیتون داره.
یعنی هرچیز مفید و خوبی الزاما علم نیست.
خواهش مندم اگه نقدی دارید مثل پست قبلتون نباشه با مصداق نقد کنید،یعنی اگه با یه جمله از این پست مشکل دارید،صریحا بهش اشاره کنید و بگید چرا باهاش مشکل دارید.

آخرین ویرایش توسط مدیر

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

سلام بچه ها.من یه دوست دارم خیلی از زیست بدش میاد ولی نمرات امتحانای زیستش خیلی خوبه ولی به گفته ی خودش فقط این درس رو واسه نمره اوردن میخونه.من چی کار میتونم براش انجام بدم تا به زیست علاقه مند بشه؟
مگه علاقه مند کردن به زیست زوریه؟

آخرین ویرایش توسط مدیر

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

همون ملکه علوم اولش مهمه :4:
ولی درکل اینکه فیزیک علمه و ریاضی نیست (فرض میگیریم! فرض!) چه برتری ای رو میرسونه؟ یعنی فیزیک واقعا از ریاضی برتره؟

Poria1999

Active Member
لایک ها
29

همون ملکه علوم اولش مهمه :4:
ولی درکل اینکه فیزیک علمه و ریاضی نیست (فرض میگیریم! فرض!) چه برتری ای رو میرسونه؟ یعنی فیزیک واقعا از ریاضی برتره؟
من هیچوقت نگفتم که علم بودن یا نبودن یک برتریه!جدا بستگی به جهانبینی و ترجیحات فرد داره،ولی احتمالا عقل سلیم از نتایج مفید علم[که تا حدود خوبی وابسته به نتایج ریاضیاته] در زندگی بشر خوشش میاد.
به این تیکه از پست قبلم توجه کنید:
علم بودن به معنای خوب یا بد بودن یک چیز نیست!و حتی علم بیشتر از اینکه بخواد یه اسم باشه که برای توصیف لغات دیگه مورد استفاده قرار بگیره یه فعل و روشه. و این که شما این روش رو خوب بدونید یا بد تنها بستگی به جهان بینیتون داره.
این بحث هم از اونجا شروع شد که اقای jan123 نظرمو در مورد ریاضی خواست!

enzymes

New Member
لایک ها
25

شکر وسط بحثتون:
علم یکیست و آن هم فیزیک است.
تعریف فیزیک:
the general analysis of nature, conducted in order to understand how the universe behaves.
[Young, H.D.; Freedman, R.A. (2014). Sears and Zemansky's University Physics with Modern Physics Technology Update (13th ed.). Pearson Education. ISBN 978-1-29202-063-1]

Physics is the study of your world and the world and universe around you
[Holzner, S. (2006).Physics for dummies.John Wiley & Sons. ISBN0-470-61841-8]

چی شامل این تعاریف نمیشه؟
کاملا درست میگید. من خودم سه سال تموم المپیاد زیست رو تخصصی خوندم و پشیمون هم نیستم. اما هر جریانی از اطلاعات تجربی در هرجایی جریان دارشته باشه داره ریاضیاتی فیزیک رو توضیح میده. شیمی ، زیست و... فقط فرگمنت های بشرپسند فیزیک هستند. هر شناختی از یونیورس داریم رو فیزیک می نامیم. و اینکه فیزیک علم خوبی نیست یا بهترین علم نیست. بلکه خود علمه!

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

ولی یجور تعصب فیزیکی داری انسان بشری حس میکنه میخای به دیگران بفهمونی فیزیک از همه برتره و همه زیر مجموعشن و ریاضی رو که نمیتونی زیرمجموعش کنی رو بش نمیگی علم و میگی ابزار! :4:

enzymes

New Member
لایک ها
25

ولی یجور تعصب فیزیکی داری انسان بشری حس میکنه میخای به دیگران بفهمونی فیزیک از همه برتره و همه زیر مجموعشن و ریاضی رو که نمیتونی زیرمجموعش کنی رو بش نمیگی علم و میگی ابزار! :4:
نظر من با استاد گالیله یکیست:
"ریاضیات زبان طبیعت است" - گالیلئو گالیله

Poria1999

Active Member
لایک ها
29

من جدا تعصبی تو لحنم نمی بینم!فقط می خواستم یه رویکرد برای شروع کننده ی تاپیک پیشنهاد بدم.
شیوه ی ارایه مطالب در کتب درسی مبتذل ترین شیوه ی ممکنه،و بزرگرین هنر یک دانش آموز می تونه این باشه که به خاطر کتب درسی از اصل مطلب زده نشه!اینکه تو این کتب به آرمان ها و فلسفه ی یک رشته توجه ی کمی میشه می تونه باعث زده شدن بچه ها بشه!یکی از دلایل اصلی من برای علاقه به حتی کیفیات زیست،هم پیمانه دونستن اون با فیزیکه!

Dadgarnia

New Member
لایک ها
1,127

در جواب سوال اولت باید بگم ریاضیاته.و در حواب سوال دومت هم به هیچ وجه نمیشه یه علم رو زیر مجموعه ی ریاضیات دونست!ببینید علم تعریف مشخص داره،ریاضیات علم[تاکید می کنم هرجا میگم علم منظورم معنای امروزی اون یعنی نچرال ساینسه] نیست چون از روش علمی پیروی نمیکنه!
اگه بخوام یه تعریف خلاصه شده از علم بگم،میشه مطالعه ی سیستماتیک و روشمند جهان فیزیکی و طبیعی با استفاده از ازمایش و مشاهدات!علم یک دانش نیست ولی می تونه منجر به تولید دانش در مورد جهان طبیعی بشه.
حالا این روش چیه؟بهش میگن Scientific Method.
دیکشنری اکسفورد روش علمی رو اینطور تعریف میکنه:
"a method or procedure that has characterized natural science since the 17th century, consisting in systematic observation, measurement, and experiment, and the formulation, testing, and modification of hypotheses."​
فکر می کنم معرف کاملی باشه این تعریف!
حالا من از شما می پرسم،در ریاضیات کجا روش علمی مورد استفاده قرار می گیره؟کجا جهان اطرف رو مورد بررسی قرار می دیم؟اندازه گیری چه نقشی در ریاضیات داره؟
بسیاری از شاخه های ریاضیات [حداقل فعلا] هیچ کاربردی در توصیف جهان ندارند!مثال میزنم شما می تونید n تا فضای مختلف ریاضیاتی رو با اصول مختلف فرض کنید.که هیچکدومشون هیچ ربطی به جهان نداشته باشند!و این نمی تونه موجب رد این فضا ها بشه چون به صورت منطقی از یکسری اصول غیر متناقض استنتاج شدن!
اینو بخونید:
Mathematics is such a useful tool that science could make few advances without it. However, math and standard sciences, like biology, physics, and chemistry, are distinct in at least one way: how ideas are tested and accepted based on evidence. [1]​

خواهش مندم اگه نقدی دارید مثل پست قبلتون نباشه با مصداق نقد کنید،یعنی اگه با یه جمله از این پست مشکل دارید،صریحا بهش اشاره کنید و بگید چرا باهاش مشکل دارید.
جواب دو خط اولتون:
قبول دارين كه اگه رياضي رو از فيزيك حذف كنيم هيچي ديگه نمي مونه پس اگه
رو بذاريم مجموعه ي رياضي و
رو بذاريم مجموعه ي فيزيك داريم:
پس فيزيك زير مجموعه ي رياضيه.
جواب بقيه ي پستتون و پست بعديتون:
این لینک هم جالبه اگه بخونید.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mathematics#Mathematics_as_science
به قسمت هاییش که منبع داره توجه کنید و منبع هاشم چک کنید.
اين لينك هم جالبه اگه بخونيد:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Science
من نمي دونم اين نچرال ساينس رو شما از كجا آوردين.

Sharifi_M

New Member
لایک ها
348

حالا اون فرد اگر از فیزیکم خوشش نیاد چی؟ باید بره بمیره؟ نه! بخدا همه چی فیزیک نیست! این عقیده اگه درست باشه که علم فیزیکه پس چرا اسمش علمه؟ :4:

ghazal pedia

Well-Known Member
لایک ها
350

تورو خدا یکی منو از جهل دربیاره!!!!
من هرچی فکر میکنم هیچ فیزیکی توی مکانیسمای مثلا نوکلیوفیلی sn2و sn1 نمیبینم....
یعنی کجای کارم اشتباست....کسایی که شیمیو استثنا میدونید بیاین بگین که چرا اینجا شیمی استثنایی عمل کرده و به فیزیک ربط نداره؟؟؟؟؟

enzymes

New Member
لایک ها
25

تورو خدا یکی منو از جهل دربیاره!!!!
من هرچی فکر میکنم هیچ فیزیکی توی مکانیسمای مثلا نوکلیوفیلی sn2و sn1 نمیبینم....
یعنی کجای کارم اشتباست....کسایی که شیمیو استثنا میدونید بیاین بگین که چرا اینجا شیمی استثنایی عمل کرده و به فیزیک ربط نداره؟؟؟؟؟
تمام مکانیسم ها شناخته شده فیزیکیی که من در این پدیده میبینم: دخالت نیروی الکترومغناطیسی یکی از چهار نیروی موجود در جهان ، اصل عدم قطعیت هایزنبرگ و تشکیل اربیتال های الکترومغناطیسی القا گر ، مکانیسم خودالقایی زیر اتمی که خودش زیر مجموعه ای از الکترومغناطیسه ، ناهمنام گرایی کوانتمی - ریسمانی به علت خمش بعدی که در مکانیسم ناهمنام ربایی دخیله( این نظریه یکم جدیده) و بسیاری که شاید من ازش بی اطلاعم و شاید بشر ازش بی اطلاعه. پیوند شیمی و فیزیک یکی از بنیادی ترین پیونداست.( هر چند ارتباط اصلیشون مجموعه و زیر مجموعست)

Poria1999

Active Member
لایک ها
29

جواب دو خط اولتون:
قبول دارين كه اگه رياضي رو از فيزيك حذف كنيم هيچي ديگه نمي مونه پس اگه
رو بذاريم مجموعه ي رياضي و
رو بذاريم مجموعه ي فيزيك داريم:

پس فيزيك زير مجموعه ي رياضيه.
اگه ریاضیات رو از فیزیک حذف کنیم باز هم یکسری از تعاریف و دیتا های تحلیل نشده و یا صرفا شهودا تحلیل شده باقی می مونه.
جواب بقيه ي پستتون و پست بعديتون:

اين لينك هم جالبه اگه بخونيد:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Science
من نمي دونم اين نچرال ساينس رو شما از كجا آوردين.
با یه جست و جوی ساده توی اینترنت می تونی بهفمی نچرال ساینس رو از کجا آوردم!پس این بحثت از اساس بی مورده.از همون پیجی که لینکشو دادی:
Whether mathematics itself is properly classified as science has been a matter of some debate. Some thinkers see mathematicians as scientists, regarding physical experiments as inessential or mathematical proofs as equivalent to experiments. Others do not see mathematics as a science, since it does not require an experimental test of its theories and hypotheses. Mathematical theorems and formulas are obtained by logical derivations which presume axiomatic systems, rather than the combination of empirical observation and logical reasoning that has come to be known as the scientific method. In general, mathematics is classified as formal science, while natural and social sciences are classified as empirical sciences.​
البته الان حتی خود لغت ساینس هم تو بیشتر جا ها به نچرال ساینس اشاره داره.

M.Banparvar

Well-Known Member
لایک ها
495

در مورد سوال اولتون باید بگم به راحتی!شناخت ساختار یه چیز هیچ ربطی به استفاده ازش نداره،شما الان که داری با گجت کار می کنی و اینجا پست میذاری از ساختارش اگاهی؟زیست یه شاخه از فیزیکه،زیستشناس فیزکدان هم هست،پس یه استاد فیزیک ممکنه اطلاعات زیادی در مورد موجودات زنده داشته باشه.[هرچند اگه اینا رو دوتا رشته ی جدا ولی مرتبط هم بدونیم هیربید کار های زیادی وجود دارند که بیشترشون اصلا فیزیک پیشه بودند مثل آقای اجتهادی یا سیمون بنزر]زیست شاخه ای از فیزیکه که به توصیف ساختار های زنده می پردازه.تو دنیای امروز یه تئوریستین تو زمینه ی زیستشناسی باید تقریبا اطلاعات کاملی در مورد مدل سازی های ریاضی و ساختار های کلاسیک فیزیک[انرژی،آنتروپی و...] داشته باشه و نیاز به این اطلاعات هر روز هم بیشتر میشه!خوشبختانه علم به جایی رسیده که دوره ی توصیفات کیفی به سر اومده.واضحا افرادی که شاخه های مختلف فیزیک(علم) رو مطالعه می کنند،اطلاعاتشون تو زمینه ی مورد کارشون شاخ و برگ بیشتری پیدا می کنه.پ.ن:در مورد شیمی بهتره حرف نزنم ولی تا همین حد بگم که شیمی رو یک علم پایه نمی دونم،شیمی بیشتر یه رشته ی مهندسیه[علم کاربردی].
سلام دوستان،اولا خواستم بگم موضوع تاپیک یه چیز دیگه بود ها!!!دوما با اینکه خیلی برای فرمایشات این دوستمون ارزش قائلم اما اصلا درست نیست که به رشته های علمی برچسب بزنین!کی گفته زیست زیرشاخه ی فیزیکه؟!بیوفیزیک و بیوشیمی یعنی کاربرد فیزیک و شیمی در زیست شناسی که این نشان دهنده ی ارتباط شونه!فیزیک نسبت به زیست خیلی محدوده!(البته اگر رشته های خاص مثل پلاسما و...)رو در نظر نگیریم!شیمی پایه ی علومه فیزیک ارتباط شون و زیست کاربرد خیلی از موضوع های علمیه،وقتی درباره ی نجوم مطالعه میکنین حداقل اطلاعات پایه ای درباره ی تعامل بین نوکلئون و الکترون ها رو باید با رفتار مولکول ها تعمیم داد!و خودبخود زیست هم در تأثیر موجودات وارد مسئله میشه،برای برنامه نویسی و کار برروی مدار علاوه بر نیاز به هوش ریاضی باید از شیمی مدار هم علم داشته باشیم!!! نه میشه بینشون مرز قرار داد نه اینکه بگیم کدوم بهتره!و ضمنا در نظر بنده رشته ای که به تنهایی مطالعه بشه خیلی محدوده!و درپاسخ به موضوع تاپیک:کسیکه رشته ی علمی ای رو(حتی اگه علاقه نداشته باشه)تمسخر کنه داره بی علمی شو نشون میده!باتوجه به عرایضم دربالا!کسیکه یه موضوع رو حفظ میکنه عین بار کشیدن کتابه!که هیچ سودی نداره

در مورد سوال اولتون باید بگم به راحتی!شناخت ساختار یه چیز هیچ ربطی به استفاده ازش نداره،شما الان که داری با گجت کار می کنی و اینجا پست میذاری از ساختارش اگاهی؟زیست یه شاخه از فیزیکه،زیستشناس فیزکدان هم هست،پس یه استاد فیزیک ممکنه اطلاعات زیادی در مورد موجودات زنده داشته باشه.[هرچند اگه اینا رو دوتا رشته ی جدا ولی مرتبط هم بدونیم هیربید کار های زیادی وجود دارند که بیشترشون اصلا فیزیک پیشه بودند مثل آقای اجتهادی یا سیمون بنزر]زیست شاخه ای از فیزیکه که به توصیف ساختار های زنده می پردازه.تو دنیای امروز یه تئوریستین تو زمینه ی زیستشناسی باید تقریبا اطلاعات کاملی در مورد مدل سازی های ریاضی و ساختار های کلاسیک فیزیک[انرژی،آنتروپی و...] داشته باشه و نیاز به این اطلاعات هر روز هم بیشتر میشه!خوشبختانه علم به جایی رسیده که دوره ی توصیفات کیفی به سر اومده.واضحا افرادی که شاخه های مختلف فیزیک(علم) رو مطالعه می کنند،اطلاعاتشون تو زمینه ی مورد کارشون شاخ و برگ بیشتری پیدا می کنه.پ.ن:در مورد شیمی بهتره حرف نزنم ولی تا همین حد بگم که شیمی رو یک علم پایه نمی دونم،شیمی بیشتر یه رشته ی مهندسیه[علم کاربردی].
سلام دوستان،اولا خواستم بگم موضوع تاپیک یه چیز دیگه بود ها!!!دوما با اینکه خیلی برای فرمایشات این دوستمون ارزش قائلم اما اصلا درست نیست که به رشته های علمی برچسب بزنین!کی گفته زیست زیرشاخه ی فیزیکه؟!بیوفیزیک و بیوشیمی یعنی کاربرد فیزیک و شیمی در زیست شناسی که این نشان دهنده ی ارتباط شونه!فیزیک نسبت به زیست خیلی محدوده!(البته اگر رشته های خاص مثل پلاسما و...)رو در نظر نگیریم!شیمی پایه ی علومه فیزیک ارتباط شون و زیست کاربرد خیلی از موضوع های علمیه،وقتی درباره ی نجوم مطالعه میکنین حداقل اطلاعات پایه ای درباره ی تعامل بین نوکلئون و الکترون ها رو باید با رفتار مولکول ها تعمیم داد!و خودبخود زیست هم در تأثیر موجودات وارد مسئله میشه،برای برنامه نویسی و کار برروی مدار علاوه بر نیاز به هوش ریاضی باید از شیمی مدار هم علم داشته باشیم!!! نه میشه بینشون مرز قرار داد نه اینکه بگیم کدوم بهتره!و ضمنا در نظر بنده رشته ای که به تنهایی مطالعه بشه خیلی محدوده!و درپاسخ به موضوع تاپیک:کسیکه رشته ی علمی ای رو(حتی اگه علاقه نداشته باشه)تمسخر کنه داره بی علمی شو نشون میده!باتوجه به عرایضم دربالا!کسیکه یه موضوع رو حفظ میکنه عین بار کشیدن کتابه!که هیچ سودی نداره،شما بهترین کمکی که میتونین به دوستتون داشته باشین اینه که بهشون یاد بدین علم رو بفهمن نه اینکه حفظ کنن

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا