M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
یکی راهش رو بنویسه بریم سوال بعدی.

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
[center:1cd1ee7f2d]

الف) ثابت کنید تابع

[/center:1cd1ee7f2d]
پیوسته است و نیز دارای این ویژگی است که هر خط موازی محور
ها، نمودار تابع را دقیقا در سه نقطه قطع می کند.​
ب) فرض کنید
عددی طبیعی و زوج است. ثابت کنید تابع پیوسته ی
وجود ندارد که هر خط موازی محور
ها که نمودار تابع را قطع می کند، دقیقا
نقطه ی تقاطع با نمودار داشته باشد.

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
[center:dc9e3eb336]

فرض کنید
و

[/center:dc9e3eb336]
ثابت کنید
.​

mojtabaaa1373

Active Member
لایک ها
74
قسمت الف سوال 14 : اگه کف x ثابت باشه تابع پیوسته هست اگه {x} .به 1 میل کنه داریم
f(x)=f([x])=2([x]+1)mishe
بنابراین طبق تعریف پیوستگی یعنی برای مقادیر کوچک تغییر ناگهانی نکند اپبات شد
ازطرفی اگه نمودار تابع بکشید اثبات تکه دوم الف اسون میشه.

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
mojtaba-1373 گفت
سوال 14 قسمت ب :از اون جایی که میگه هر خط موازی محور xها اونو تو k نقطه قطع کنه داریم به ازای هر جمله ثابت k ریشه داره که این قلطه چون معادله درجه زوج یا حد پایین داره یا حد بالا با توجه به ضریب x[SUP]n[/SUP].
درجه چیه دیگه؟ ضریب x[SUP]n[/SUP] چیه؟

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
mojtaba-1373 گفت
منظور از درجه زوج اینه که اگه چند جمله ای p(x)=ax+...+a باشه اون وقت داریمn زوج پس داریم اگه a <0 اون وقت از یه [x] به بعد اکید نزولی میشه و بلعکس
مگه چندجمله ایه؟

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
mojtaba-1373 گفت
درسته اشتباه کردم یه راه فک کنم درست :فرض کنید حکم برقرار باشه اون خط رو اون قدر بالا می بریم که یه جا به تابع مماس شه بنا براین داریم در یه جای دیگه تابع باید با خط بر خورد کنه از طرفی چون k زوج هست آخرین برخورد باید از پایین به بالا بیاد که غلطه
این استدلال شهودی شما پذیرفتنی نیست.
ضمن این که بهتره به جای اظهار نظرهای عجولانه و نادرست خوب روی مسئله فکر کنید و هر وقت از جوابتون مطمئن شدید، جواتون رو به صورت دقیق بنویسید.

mojtabaaa1373

Active Member
لایک ها
74
کجاش شهودی بود فقط یکم از حل فاکتور گرفتم حل کامل:خط مماسی وجود دارد که بر قسمتی از تابع در قسمت بالای آن مماس شود حالا اگر جهت مثبت را بالا و جهت منفی را پایین در نظر بگیریم چون ¥ وجود دارد که حقیقی باشد و در بازهی [y,y+¥] تابع بر خطی باy عضو این بازه مماس نباشد بنا بر این اگه خط رو به اندازه ¥ پایین بیاریم نتیجه میده در حالت اولیه باید تعداد مماس های پایین وبالا برابر باشند.ازطرفی k=m+t که m=تعداد مماسها وtمساوی تعداد قطع کردن(به جز مماس)(تعداد تغییر جهت)است پس چون جهت در ابتدا منفی بوده وmوtزوج هستند تعداد تغییر علامتها زوج است پس تابع در بی نهایت فقط میتواند در یکی از دو طرف باشد(دقت کنید مماسی که اولینبار شمرده میشود چپترین مماس اختیار کرده واگر چپترین بالا بود بلعکس همی اعمال را انجام میدهیم حالا فرض کنید دو سر تابع پایین باشند انوقت خط اولیه را انقدر بالا می بریم تا بر تابع مماس شود حالا تناقض بدیهی میباشد.
نکته: چون تابع پیوسته است میتوان با بالا بردن خط مذکور به خطی مماس بر تابع رسید.

M_Sharifi

راهبر ریاضی
لایک ها
801
mojtaba-1373 گفت
مطمئنی با uvw حل میشه ؟
من هم برام جالبه که بدونم چطوری میشه با این روش حلش کرد؟!!?
من با SOS حل کردم، ولی ساده حل نشد. فکر می کنم این سوال راه حل قشنگی هم داشته باشه.

mojtabaaa1373

Active Member
لایک ها
74
یه راه خر کاری با nتا لم هم داره
اما من فکر نمیکنم بدون خر کاری حل شه
لطفا هر کی بدون خر کاری حل کرد جوابو بنویسه؟

mimilad

New Member
لایک ها
40
يكي متونه يه سوال بعدي بزاره ؟ ؟ ؟ (يه يه ماهي ميشه كه اين جا خوابيده .)

بالا