nima-1376

New Member
لایک ها
53
پاسخ : ماراتن نظریه ی اعداد (سطح ممتاز)

لم شما کلا غلطه.
لم درست برای هر عدد عدد طبیعی مربع باشه ...

aras2213

New Member
لایک ها
228

لم شما کلا غلطه.
لم درست برای هر عدد عدد طبیعی مربع باشه ...
بله.پس كلا از پايه مشكل داشت!:cool:اگه ميشه جواب رو نزاريد يكم بيشتر فكر كنيم
ممنون

---- دو نوشته به هم متصل شده است ----

ببخشيد من يكم گير دادم شما مطمئنيد اين لم غلطه؟
من الان يه سرى كار انجام دادم كه اگر درست باشند(!) لااقل براى حالتى كه p(x) تكين باشد و ضرايب صحيح درسته البته يادمه يه جا ديدمش الان مينويسم

math

New Member
لایک ها
1,096

بله.الان درستش ميكنم
چرا وجود داره http://www.renyi.hu/~p_erdos/1975-46.pdf كه تعميم اين مساله هستش(طبق گفته ى اون كسى كه اين رو گذاشته!)
البته من هم يه كليتى از راه حل ml رو نگاه كردم و فكر كردم حلم درسته.يعنى گفتم بقيش آسونه و ....:65:!ولى الان ميبينم كه يه اشتباه كوچولو(!) كردم و بايد يكم بيشتر فكر كنم ولى فكر ميكنم اون چيزى كه توى pdf هه هستش كامله البته يه رو خونى كردمو فقط حكم مساله رو توش ديدم و متوجه شدم كه درباره ى اون داره صحبت ميكنه!
بيشتر روش فكر ميكنم و اگه حل شد جواب رو مينويسم
ممنون
لم شما غلطه !!! مثال نقض برای شما :

صورت درست لم : اگر یک چند جمله ای تکین درجه زوج به ازای بی نهایت مقدار مربع کامل باشد انگاه مربع یک چند جمله ای با ضرایب صحیح است !

این لم سوال بلغارستان بوده و اگر این لم رو اثبات کنید متوجه میشید که اثبات اون با اثبات این مساله تفاوت چندانی نمیکنه !!!

راهنمایی : سعی کنید این چند جمله ای رو بین مربع دو چند جمله ای با ضرایب صحیح بندازید !

AHZolfaghari

Well-Known Member
لایک ها
1,654

منظورتون اینه :
(P(x یک چندجمله ای ضرایب صحیح از درجه زوج است و ضریب پیشرو آن یک است . اگر به ازای بی نهایت عدد طبیعی مربع کامل شود چند جمله ای (Q(x با ضرایب صحیح وجود دارد که (Q(x) ^ 2 = P(x

لایک ها math

aras2213

New Member
لایک ها
228

صورت درست لم : اگر یک چند جمله ای تکین درجه زوج به ازای بی نهایت مقدار مربع کامل باشد انگاه مربع یک چند جمله ای با ضرایب صحیح است !

این لم سوال بلغارستان بوده و اگر این لم رو اثبات کنید متوجه میشید که اثبات اون با اثبات این مساله تفاوت چندانی نمیکنه !!!

راهنمایی : سعی کنید این چند جمله ای رو بین مربع دو چند جمله ای با ضرایب صحیح بندازید !
دستتون درد نکنه.فکر میکنم اثبات لم این جوری باشه(اگه خدا بخواد دیگه احتمالا این درسته)
با مقایسه ضرایب میشه به این نتیجه رسید که چند جمله ای (r(x با ضرایب گویا وجود داره به طورد که درجه اش از n کمتره و

(این قسمت بالا رو خیلی شک دارم)
پس برای x های بزرگ:
پس
در نتیجه متناهی تا x طبیعی وجود داره(هنوز مطمنم این سوال رو یه جا دیدم ولی بلغارستان نبوده!)
پس
و چون p تکین با ضرایب صحیح است طبق لم گاوس q هم با ضریب صحیح است
درسته؟
(یادم رفت که بگم درجه p ، برابر 2n هه

آخرین ویرایش توسط مدیر

nima-1376

New Member
لایک ها
53

فک کنم این لم فقط n زوج رو حل میکنه

maspo

New Member
لایک ها
40

دستتون درد نکنه.فکر میکنم اثبات لم این جوری باشه(اگه خدا بخواد دیگه احتمالا این درسته)
با مقایسه ضرایب میشه به این نتیجه رسید که چند جمله ای (r(x با ضرایب گویا وجود داره به طورد که درجه اش از n کمتره و

(این قسمت بالا رو خیلی شک دارم)
پس برای x های بزرگ:
پس
در نتیجه متناهی تا x طبیعی وجود داره(هنوز مطمنم این سوال رو یه جا دیدم ولی بلغارستان نبوده!)
پس
و چون p تکین با ضرایب صحیح است طبق لم گاوس q هم با ضریب صحیح است
درسته؟
کاملا(مثلا
).اما برای بقیه حل کافی است توجه کنیم که وجود دارد
که
.پس
مربع کامل است و این ممکن نیست.
سوال جدید:ثابت کنید برای هر عدد طبیعی a این معادله حداقل یک جواب در مجموع اعداد طبیعی دارد.

آخرین ویرایش توسط مدیر

nima-1376

New Member
لایک ها
53

کاملا(مثلا
).اما برای بقیه حل کافی است توجه کنیم که وجود دارد
که
.پس
مربع کامل است و این ممکن نیست.
سوال جدید:ثابت کنید برای هر عدد طبیعی a این معادله حداقل یک جواب در مجموع اعداد طبیعی دارد.
http://www.artofproblemsolving.com/Forum/viewtopic.php?f=57&t=589891

آخرین ویرایش توسط مدیر

math

New Member
لایک ها
1,096

فک کنم این لم فقط n زوج رو حل میکنه
من نگفتم از این لم استفاده میشه !!! اثبات این لم ( سوال بلغارستان هم بوده ) به این شکل هستش ( حداقل راهی که من دیدم ) که این چند جمله ای رو با الگوریتم تقسیم بین مربع دو چند جمله ای با ضرایب صحیح میندازیم !!!

ash1374

New Member
لایک ها
422

حدس : بین n عدد طبیعی متوالی یکیش هست که نسبت به هر کدوم دیگه که بگیری، اوله. کسی تا حالا این به گوشش خورده؟ یا کسی میتونه اثبات یا ردش کنه؟
نسبتاً روشنه که از این حدس حکم در میاد...

در مورد این مسئله البته جناب اردوش ثابت کردن که متناهی که هیچی، اصلا جواب نداره. ظاهراً ورژن توان nامش رو هم زحمت کشیدن ثابت کردن ایشون...

ابن مقاله ی حالت مربع کاملشه:
http://www.renyi.hu/~p_erdos/1939-03.pdf
اثبات خیلی اردوشیه! من تا وسطش بیشتر نتونستم دنبال کنم.

math

New Member
لایک ها
1,096

حدس : بین n عدد طبیعی متوالی یکیش هست که نسبت به هر کدوم دیگه که بگیری، اوله. کسی تا حالا این به گوشش خورده؟ یا کسی میتونه اثبات یا ردش کنه؟
نسبتاً روشنه که از این حدس حکم در میاد...

در مورد این مسئله البته جناب اردوش ثابت کردن که متناهی که هیچی، اصلا جواب نداره. ظاهراً ورژن توان nامش رو هم زحمت کشیدن ثابت کردن ایشون...

ابن مقاله ی حالت مربع کاملشه:
http://www.renyi.hu/~p_erdos/1939-03.pdf
اثبات خیلی اردوشیه! من تا وسطش بیشتر نتونستم دنبال کنم.
اگر اشتباه نکنم در باره این مساله در کتاب اثبات هم صحبت شده !!! کلا این مساله که حاصل ضرب 4 عدد متوالی یا عدد یا 5 عدد در همین سایت هم بررسی شده بود !!!

کلا امسال سوالات انتخاب تیم مثل هر سال نبود !!! ( این مورد در باره مرحله 2 هم صدق میکنه به نظر من مثلا سوال یکش فقط یه تغییر کوچیک توی یه سوال المپیاد کامپیوتر دادن !!! یا ...)

maspo

New Member
لایک ها
40

x,y,z>2 ,
,اگر (p(n را تعریف کنیم تعداد عوامل متمایز عدد n.ثابت کنید
.

nima-1376

New Member
لایک ها
53

سوال بعد : a,b اعداد طبیعی هستند. ثابت کنید x,y در اعداد طبیعی وجود دارند که

آخرین ویرایش توسط مدیر

mahdi math

New Member
لایک ها
61

در مورد سوال جواب تشریحی شو نمینویسم اما مشخصه دیگه شما میتونید با بسط دادن طرف چپ و فاکتور گیری از یه عبارت که یه جمله اون x و یکی y باشه مقادیر xو y رو به ازای a وb به گونه ای بدست آورید که طبیعی باشه و سوال حل میشه

aras2213

New Member
لایک ها
228

سوال بعد : a,b اعداد طبیعی هستند. ثابت کنید x,y در اعداد طبیعی وجود دارند که
حالتی که b-a فرد باشد

حالتی که b-a زوج باشد(لطفا نخندید!)
با فرض b>a اون عبارت مساله رو به صورت یه معادله درجه دو مینویسیم بر حسب x. بعد اگر دلتاش رو حساب کنیم و آن را
بنامیم و قرار دهیم:
.حکم مساله با این معادل میشود که عدد t را بیابید به طوری که این عدد ها طبیعی بشن:

برای این که x طبیعی باشه لازم است که مثبت باشه پس اون عبارت بالا رو بر حسب t به شکل یه معادله درجه دو مینویسیم!اگر دلتاش رو حساب کنیم میبینیم که t توی بازه ای که طولش از 2c بیشتره تغییر میکنه.فکر میکنم که از این بشه نتیجه گرفت که توی این بازه t صحیحی وجود داره که t به پیمانه 2c بشه a.پس x طبیعی و y صحیح میشه.حالا فکر میکنم اگر یکم بیشتر تلاش کنم بتونم کاری کنم که y هم طبیعی شه!:4:
حالا با این حرف ها،این راه حل(حداقل کلیتش) درسته؟!

آخرین ویرایش توسط مدیر

math1998

New Member
لایک ها
224

تایپیک خوبیه که خوابیده تلاش کنید دوباره راش بندازیم هرکی سوالی رو حل کرد سوال بعدی رو بذاره .

سوال 1. ثابت کنید هر عدد گویای مثبت را میتوان به صورت
نشان داد که

ash1374

New Member
لایک ها
422

تایپیک خوبیه که خوابیده تلاش کنید دوباره راش بندازیم هرکی سوالی رو حل کرد سوال بعدی رو بذاره .

سوال 1. ثابت کنید هر عدد گویای مثبت را میتوان به صورت
نشان داد که
به این اتحاد دقت کنید
(دقت کنید هنوز مسئله حل نشده و ممکنه پرانتز ها منفی بشن.) در واقع الان مسئله رو برای اعداد گویای بین 1/2 و 2 حل کردیم. بقیه اش هم آسونه دیگه. صورت و مخرج رو در مکعب کامل های مناسب ضرب کنین تا بقیه ی اعداد گویا هم ساخته بشن.

سوال بعدی: تمام جواب های گویای دستگاه زیر را بیابید:

لطفاً هر کس حل کرد سوال بعدی رو هم خودش بگذاره.

Farbod9717

New Member
لایک ها
11

سوال بعدی: تمام جواب های گویای دستگاه زیر را بیابید:

لطفاً هر کس حل کرد سوال بعدی رو هم خودش بگذاره.
من یه راه زشت واسش پیدا کردم(اگه جوب نزده باشم!)انقد هم زیاد هست که نمیشه اینجا نوشتش ولی خلاصش اینه که 4 تا متغیر رو به صورت p/q مینویسیم و از روابط عاد کردن نتیجه میشه مخرج ها برابر 1 هستن.اگه کسی دقیق خواست پیام بده واسش عکس میفرستم :4:
بعد که مخرج ها هم یک بشن معلومه که جواب فقط (2و1و0و0)=(d,c,b,a) خواهد بود.(و جایگشتش)

سوال بعد:
این ایده مورد علاقمه:4:
فرض کنید a[SUB]1 [/SUB]= a[SUB]2 [/SUB]= a[SUB]3[/SUB] = 1
a[SUB]n+3[/SUB] = a[SUB]n+2 [/SUB].a[SUB]n+1 +[/SUB] a[SUB]n
[/SUB]ثابت کنید هر عدد طبیعی مانند m مضربی در این دنباله دارد.

بالا