Aref

New Member
لایک ها
1,008
ثابت کنید مجموعه ای نامتناهی از اعداد طبیعی وجود دارد که حاصل جمع اعضای هیچ زیر مجموعه ای از آن مربع کامل نیست.

Aref

New Member
لایک ها
1,008
ای بابا روش میرزاخانی...
یه کم خلاقیت...

Aref

New Member
لایک ها
1,008

mahanmath

New Member
لایک ها
701

rezashiri

Well-Known Member
لایک ها
325
من نمی دونم چرا فکر می کنم این مجموعه می شه؟!؟!

[center:5c342d93e6]
[/center:5c342d93e6]
لطفا یه مثال نقض بیارید تا من از گمراهی آشکار در بیام.

Aref

New Member
لایک ها
1,008
من خودم یه راه حل برای مجموعه های متناهی دارم(یعنی تعداد اعضای مجموعه ی مورد نظر مثلا n تا باشه)که از قضیه ی باقی مانده ی چینی استفاده میکنه ولی به نظرم تو مجموعه های نامتناهی به مشکل بر میخوره

mahanmath

New Member
لایک ها
701
Aref گفت
من خودم یه راه حل برای مجموعه های متناهی دارم(یعنی تعداد اعضای مجموعه ی مورد نظر مثلا n تا باشه)که از قضیه ی باقی مانده ی چینی استفاده میکنه ولی به نظرم تو مجموعه های نامتناهی به مشکل بر میخوره
متناهی بودن مجموعه خیلی کارو راحت می کنه , من یه راه حله خیلی ساده (در حد تعریف مربع کامل !!!!!) دارم , اگه می خوای بگو بفرستم .

Aref

New Member
لایک ها
1,008
mmath گفت
Aref گفت
متناهی بودن مجموعه خیلی کارو راحت می کنه , من یه راه حله خیلی ساده (در حد تعریف مربع کامل !!!!!) دارم , اگه می خوای بگو بفرستم .
راه حل من یکم طولانیه. الانم یه راه تازه برای نامتناهی دیدم که اول عددارو دنباله ای تعریف میکنه بعد ثابت میکنه که مجموع هر تعداد دلخواهی از اعضای دنباله بین دو تا مربع کامل متوالیه.

Aref

New Member
لایک ها
1,008
ثابت کنید مجموعه ای از n عدد طبیعی وجود دارد که مجموع اعضای هیچ زیر مجموعه ای از آن مربع کامل نیست.
اول ثابت میکنیم مجموعه ی
دستگاه کامل مانده ها نیست.
خب واضحه. از ویلسون حالت کلیش هم به دست میاد که حاصل ضرب هر دو تا جایگشت هم دستگاه کامل مانده ها نیست.
یعنی برای هر عدد اول >2 داریم

یه مجموعه ی n عضوی در نظر میگیریم:

حالا اعداد اول
رو طوری در نظر میگیریم همشون از n بزرگتر باشند. حالا اگه
رو متناظر بالا تعریف کنیم، اگه ثابت کنیم دستگاه معادلات هم نهشتی زیر جوابی در اعداد طبیعی دارد مسئله حل می شود.

Aref

New Member
لایک ها
1,008
حالا بقیش:

ما ثابت می کنیم که دستگاه معادلات هم نهشتی زیر جواب دارد و حکم اثبات میشود.

فقط کافیه که بگیم:

که t_i ها n تا عددند،
که از قضیه ی اویلر داریم:

یعنی
،و اگه جایگذاری کنیم:
،کافیه دستگاه معادلات هم نهشتی زیر جوابی در اعداد طبیعی داشته باشد:

که طبق قضیه ی باقی مانده ی چینی جواب داره. فقط یه چند تا چیز یادم رفت بگم:
باید متمایز باشند.
و این که
.
اثبات کامل شد.

mahanmath

New Member
لایک ها
701
Aref گفت
mmath گفت
Aref گفت
راه حل من یکم طولانیه. الانم یه راه تازه برای نامتناهی دیدم که اول عددارو دنباله ای تعریف میکنه بعد ثابت میکنه که مجموع هر تعداد دلخواهی از اعضای دنباله بین دو تا مربع کامل متوالیه.
یه راهنمایی برای راه من اینه که از هر مجموعه ی متناهی ( مثل 1و2و3و...و1389) میشه یه مجموعه ی خوب ساخت !

بالا