Olympiad

New Member
لایک ها
134
[center:e42839f2f6]25[/center:e42839f2f6]راهنمايي كنيد!!!

Goharshady

New Member
لایک ها
166
[center:b0008ead4c]
[/center:b0008ead4c]راهنمایی : هر راس گراف حداقل در یک دور هست.

Goharshady

New Member
لایک ها
166
[center:779badbf43]2[HIGHLIGHT=#ff0000]5[/HIGHLIGHT][/center:779badbf43]
من یک راهنمایی دیگه می کنم ، اگه بازم حل نشد، خودم حلشو می نویسم​
راهنمایی دوم: از یک راس دلخواه از یک دور دلخواه شروع به شماره گذاری راس ها کنید تا به خودش برگردید.(شکل اجتماعی از دورها است. که هیچ مسیری بین آنها نیست) یعنی هر دو تا دور که به هم متصل باشند (بدون گذر از دور دیگری) اشتراک ناتهی از رئوس دارند.

Goharshady

New Member
لایک ها
166
جواب سوال 25

[center:c7bb0b68f3]
[/center:c7bb0b68f3]پاسخ سوال بیست و پنجم:
اول چند تا نکته :
1-هر راسی قسمتی از حداقل یک دور است (چون وقتی راه بین دو راس یک طرفه شد ، توانستیم از راه دیگری از راس دوم به راس اول بیاییم)
2-شکل اجتماعی از چند دور است. و بین دور ها چیز دیگری نیست. (یعنی یال (ها) یی وجود ندارند که دو تا دور را از هم جدا کنند.)
یعنی شکل این طوری نداریم که مسیر قرمز رنگ (که دور هم نیست) دو تا دور را از هم جدا کرده باشد. (این رو خودتون تحقیق کنید، آسونه)​
حالا یک دور انتخاب می کنیم. (بهش می گیم دور اول) و از یک راس دلخواه آن شروع به شماره گذاری می کنیم. اولین راس را 1 می نامیم و همینطور می رویم تا k. هر دور دیگری را که در نظر بگیریم ، قسمتی از آن که از دور اول خارج است یکی از 3 حالت زیر را دارد:​
  • یا به دو تا از راس های دور اول وصل است
  • یا فقط به یکی از راس های دور اول وصل است
  • یا به دور دیگری وصل است و به دور اول وصل نیست (با توجه به همبند بودن گراف)
ابتدا به سراغ دورهایی می رویم که به دو تا از راسهای دور اول وصل هستند. برای جهت دار کردن آنها از راس با شماره بزرگتر شروع می کنیم و دور می زنیم تا به راس با شماره کوچکتر برسیم. (همه یالها را از طرف راس بزرگتر به طرف کوچکتر شماره گذاری می کنیم.)
این دور(ها) را دور(های) دوم می نامیم.​
حال به سراغ دورهایی می رویم که فقط به یکی از راسهای دور اول وصل هستند. این دورها حداقل دو راس دارند که به راس داخل دور اول وصل است. آنها را از یک طرف به صورت دلخواه شماره گذاری می کنیم. به این ها هم دور(های) دوم می گوییم.​
اگر دوری به دور اول وصل نباشد یا به دوری از نوع دوم وصل است یا نیست. اگر وصل باشد ، آن را مانند دو مرحله قبل جهت دار می کنیم و دور نوع سوم می نامیم و همین روند را ادامه می دهیم تا به دورهای s_ام(یعنی آخرین شماره دورها) برسیم​
.
با توجه به روش ما می توان از هر نقطه داخل دور اول به هر نقطه ای در هر کدام از دورهای دوم رفت و بالعکس
همچنین می توان از هر نقطه داخل یک دور دوم به دورهای سوم متصل به آن رفت و بالعکس.
..... و این روند همینطور ادامه می یابد
پس اگر از نقطه ای در دور اول شروع کنیم می توانیم به همه ی نقاط دیگر برویم.
و اگر از نقطه ای خارج از دور اول شروع کنیم ، می توانیم به دور اول بیاییم ، پس می توانیم به هر نقطه ی دیگر برویم.
ببخشید که خوب توضیح ندادم و طولانی هم شد. واقعا ایده ی ساده ای داره ولی نوشتنش سخته!
اگه جایی ابهام داشتید بگید تا با کمال میل بیشتر توضیح بدم.
بریم سوال بعد؟

Goharshady

New Member
لایک ها
166
aakkaakk گفت
شما فقط تو رای گیری ها و اینجور مسائل شرکت می کنید؟
چون هیچ سوالی رو تا حالا جواب ندادید
هیچ ایده ای مطرح نکردید و...
ببخشید اگه به من مربوط نیست.

aakkaakk

New Member
لایک ها
0
خودت که میدونی بهت مربوط نیست
چرا می نویسی؟
من ایده هامو برای خودم نگه می دارم

Goharshady

New Member
لایک ها
166
این هم یک نظریه
خیلی ممنونم که اینقدر محترمانه می نویسید
صبر کنید تا سوال بعدی را بنویسم (خوشبختانه کتابمو پیدا کردم ، شمارشی می ذارم.)

Goharshady

New Member
لایک ها
166
سوال بیست و ششم

[center:98be581130]
[/center:98be581130]سوال بیست و ششم:
الف)اگر ترتیب مد نظر باشد ، تعداد طرقی که می توان 17 را به صورت حاصل جمعی از 1 ها و 2 ها نوشت بیابید.(جواب بازگشتی یک کمی آشنا نیست؟)

ب) مسئله را تعمیم دهید و تعداد طرق نوشتن n را به صورت حاصل جمعی از 1 تا n-1 بیابید. (می توانید رابطه بازگشتی را بنویسید و حل کنید.)

Olympiad

New Member
لایک ها
134
الف) مسئله را اينگونه تقسيم ميكنيم : 1- عدد 2 نداشته باشيم 2- يك عدد 2 داشته باشيم ..... 8-8 عدد 2 داشته باشيم.
بنابر اين جواب مسئله برابر است با :

درسته؟!

Goharshady

New Member
لایک ها
166
[center:d2d7051086]
[/center:d2d7051086]آفرین بر شما!
اما لطفا سعی کنید بازگشتی حلش کنید
قسمت دوم سوال اینجوری حل شدنی نیست!
این سوال رو هم ببینید:
[hr:d2d7051086]نکته ای راجع به مثلث خیام - پاسکال
[hr:d2d7051086]

Goharshady

New Member
لایک ها
166
[center:cb60a284e7]XX VI[/center:cb60a284e7]اینطوری راحت تر نیستید؟[center:cb60a284e7]
[/center:cb60a284e7]
خداحافظ تا فردا!​

Olympiad

New Member
لایک ها
134
درباره ي رابطه بازگشتي قسمت ب يه راهنمايي كنيد لطفا

Goharshady

New Member
لایک ها
166
[center:1c24a18005]2[HIGHLIGHT=#002060]6[/HIGHLIGHT][/center:1c24a18005][center:1c24a18005]
Olympiad گفت
درباره ي رابطه بازگتي قسمت ب يه راهنمايي كنيد لطفا
[/center:1c24a18005]از راهنمایی گذشته دیگه
دارم جوابشو می ذارم.
روی اولین عدد متمرکز شوید.
اگر تا 5 دقیقه دیگه جوابشو ندید ، تایپ کردن من تمام می شود

Goharshady

New Member
لایک ها
166
پاسخ سوال بیست و ششم

همین بنده خدایی که همه اش سوال می ذاره و جواب نمی گیره گفت
[center:b78326c326]
[/center:b78326c326]سوال بیست و ششم:
الف)اگر ترتیب مد نظر باشد ، تعداد طرقی که می توان 17 را به صورت حاصل جمعی از 1 ها و 2 ها نوشت بیابید.(جواب بازگشتی یک کمی آشنا نیست؟)

ب) مسئله را تعمیم دهید و تعداد طرق نوشتن n را به صورت حاصل جمعی از 1 تا n-1 بیابید. (می توانید رابطه بازگشتی را بنویسید و حل کنید.)
الف) فرض کنید تعداد راههای نوشتن n یه صورت حاصل جمعی از 1 ها و 2 ها را با a[SUB]n[/SUB] نشان دهیم. در این صورت داریم : a[SUB]n[/SUB]=a[SUB]n-1[/SUB]+a[SUB]n-2[/SUB]
a[SUB]1[/SUB]=1 و a[SUB]2[/SUB]=2 . یعنی فیبوناچی است. a[SUB]n[/SUB]=F[SUB]n-1[/SUB]

ب) روی اولین عددی که نوشتیم متمرکز شوید. این عدد بین 1 تا n-1 است پس اگر تعداد حالات در این قسمت از مسئله را با b[SUB]n[/SUB] نمایش دهیم داریم:
. می دانیم b[SUB]1[/SUB]=1 و b[SUB]2[/SUB]=2=2b[SUB]1 [/SUB]با ادامه ی همین روند داریم : b[SUB]3[/SUB]=3b[SUB]1[/SUB] و b[SUB]4[/SUB]=6b[SUB]1[/SUB] و b[SUB]5[/SUB]=12b[SUB]1[/SUB] و در نتیجه برای n ها از بعد از این داریم : b[SUB]n[/SUB]=2b[SUB]n-1[/SUB] پس می توانیم بنویسیم:
ولی می توانیم کمی کلی تر هم بنویسیم:​
[center:b78326c326]
[/center:b78326c326]
حالا دیگه هر طور که خودتون راحتید. قسمت ب این سوال تالیفی بود!​

Goharshady

New Member
لایک ها
166

Goharshady

New Member
لایک ها
166