shoki

New Member
لایک ها
128
بله بله فهمیدم که اشتباه کردم

روش زیاد فکر نکردم ولی فکر کنم با استفاده از این نکته که هر 2 خانه ی خالی حداقل دو خانه با هم فاصله دارند و در هر مربع 2.2 ، حد اکثر 1 خانه ی خالی داریم و خانه های مرزی همگی پرند ،حل می شه .

Goharshady

New Member
لایک ها
166
[center:6356769a97][HIGHLIGHT=#0f243e]3[/HIGHLIGHT][HIGHLIGHT=#ff0000]9[/HIGHLIGHT]
[/center:6356769a97]راستشو بخواهی من برای حل فقط از نکته ی آخر استفاده کردم.

Goharshady

New Member
لایک ها
166
سوال چهلم

[center:f2c6e8cc65]40[/center:f2c6e8cc65]سوال چهلم:
یک گراف دوبخشی داریم.که به دو گروه راسهای بالا و راسهای پایین تقسیم شده است.به هر یک از راسهای بالا عددی نسبت داده ایم. می خواهیم تعدادی از یالها را حذف کنیم به گونه ای که هر یک از رئوس پایینی حداکثر به یک راس متصل باشد و هر یک از رئوس بالایی به اندازه ی عددی که به آن نسبت داده شده است همسایه داشته باشد. ثابت کنید این کار ممکن است اگر و تنها اگر هر زیر مجموعه از رئوس بالایی در ابتدا حداقل به اندازه ی حاصل جمع اعداد نسبت داده شده به اعضایش همسایه (از پایینی ها) داشته باشد.
این مسئله به صورت حرمسرای قضیه ی هال مشهور است.

shoki

New Member
لایک ها
128
الان حتی اثبات خود هال معمولی رو هم کامل به یاد ندارم
... ببینم این رو از جلوه هایی از ترکیبیات نگرفتید ؟ آخه توی اون کتاب هم یه جورایی قضیه ی هال تعمیم داده شده ...

Goharshady

New Member
لایک ها
166
قضیه ی هال خیلی معروفه
من از کتاب خاصی ننوشتم ولی تو 5 تا کتاب دیدمش که یکی از اونها جلوه هایی از ترکیبیات است.

rezoos

New Member
لایک ها
17
یه نفر این سوالو حل کنه لطفا!

لایک ها
79
برای هر راس از دسته بالا به اندازه عدد اون راس , راس های مجازی در نظر بگیر (یعنی اگه راس v روش عدد t نوشته شده بود , v رو حذف کن و t تا راس به جاش بذار که همسایه هاشون همون همسایه های v هستن ) , حالا دقیقا مسئله مون همون مسئله هال می شه (توی یه گراف دو بخشی باید یه تطابق پیدا کنیم که دسته بالا رو بپوشونه که شرط لازم و کافی اش همون شرط هاله)

Goharshady

New Member
لایک ها
166
کاملا درسته ، آفرین

Goharshady

New Member
لایک ها
166
سوال چهل و یکم

[center:af5f2bbd32]41[/center:af5f2bbd32]سوال چهل و یکم:
دو نفر نیم بازی می کنند. اما نیم آنها کمی متفاوت است یعتی کسی که آخرین سنگریزه را برمی دارد می بازد!! برای یکی از بازیکنها استراتژی برد بیابید.

shoki

New Member
لایک ها
128
یه سال پیش آقای صدیقین اومد و تمام حالات برای نیم رو برای ما گفت
... راستی یه سوال ... نیم چی بود
... تا اونجایی که یادم می یاد یه چند تا بسته داریم و توش لوبیا داریم و اونی که آخرین لوبیا رو برمیداره برنده هست ... بعدش استراتژی برد با XOR تعداد لوبیاها تعیین میشه ... درست یادم می یاد ؟

Goharshady

New Member
لایک ها
166
درسته
ولی در این سوال کسی که آخرین لوبیا را بردارد می بازد!

Olympiad

New Member
لایک ها
134
بچه ها نظرتون چيه ماراتن تركيبيات هم بياد رو كار.......

Goharshady

New Member
لایک ها
166

Goharshady

New Member
لایک ها
166
[center:4d13c69ff5]41[/center:4d13c69ff5]
Olympiad گفت
Goharshady گفت
درسته
ولی در این سوال کسی که آخرین لوبیا را بردارد می بازد!
نيم بازي چه قوانيني دارد؟؟!
نیم یک بازی منصفانه ی دو نفره است که می توان همه ی بازیهای منصفانه را به آن تبدیل کرد.
ابتدا چند دسته لوبیا داریم که هرکدام شامل تعدادی لوبیا هستند. هر کسی در نوبت خودش می تواند هر تعداد لوبیا که می خواهد تنها از یک دسته بردارد. برنده کسی است که آخرین لوبیا را بردارد. مثلا اگر یک دسته لوبیا داشته باشیم ، نفر اول همه ی آنها را بر می دارد و برنده می شود ولی اگر دو دسته داشته باشیم که هر کدام 1 لوبیا داشته باشند ، نفر اول مجبور است یکی از لوبیاها را بردارد و نفر دوم با برداشتن لوبیای دوم برنده می شود.
پیشنهاد می کنم اگه قبلا نیم را ندیده اید خیلی روش فکر کنید. بعد اگه لازم شد استراتژی برد کلی بازی رو می گم. الآن سوال استراتژی برد برای حالتی رو می خواد که کسی که آخرین لوبیا رو برداره می بازه.

ضمنا اگه هیچی لوبیا نداشته باشیم (همون اول) نفر دوم برنده است.

Goharshady

New Member
لایک ها
166
من یه پیشنهاد دارم. از الآن تا اطلاع ثانوی تو ماراتن ترکیبیات فقط سوالات نظریه ی بازیها بذاریم.
موافقین و مخالفین همینجا اعلام کنند.

mahdisaj

New Member
لایک ها
3
سلام من م تو این ماراتن شرکت می کنم ولی نظرم مخالف هست
من می گم همه ی مباحث رو سوال بزاریم
می تونیم مثلا 70 درصد سوالا رو نظریه بازی ها بزاریم
با تشکر

بالا